| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Podstawa zwolnienia z VAT na fakturze - kto i kiedy musi ją zamieszczać?

Podstawa zwolnienia z VAT na fakturze - kto i kiedy musi ją zamieszczać?

Wraz ze zmianami w VAT z początkiem 2014 r. pojawiły się też nowe przepisy skierowane do firm zwolnionych z VAT. Najważniejszy z nich mówi o tym, że od początku 2014 r. muszą one wystawiać faktury, a nie rachunki jak dotychczas. Oprócz tego, dodatkowe rozporządzenie wprowadziło szczególne zasady dotyczące zestawu elementów na fakturach dokumentujących usługi zwolnione. Wśród elementów jest także podstawa do zwolnienia z VAT. W jakich sytuacjach należy taką podstawę zamieszczać?


Faktura zamiast rachunku - 3 miesiące na wystawienie


Do końca 2013 r. funkcjonował podział, zgodnie z którym firmy zwolnione z VAT wystawiały rachunki, a VAT-owcy - faktury. Zwolnieni z VAT stosowali zasady dotyczące rachunków z Ordynacji podatkowej i odrębnego rozporządzenia, które określało m.in. zestaw elementów na rachunku. Od początku 2014 r. jednak ten podział już nie istnieje. W ustawie o VAT pojawiły się zapisy mówiące o tym, że czynności zwolnione z VAT są dokumentowane fakturami - wystawianymi na żądanie nabywcy. Przepisy ściśle określają termin, którego należy trzymać się wystawiając taką fakturę.

Według zasad z Ordynacji podatkowej, które firmy stosowały do końca 2013 r. rachunek należy wystawić w terminie 7 dni od momentu, w którym nabywca wyraził chęć otrzymania rachunku, przy czym nie ma takiej konieczności, jeśli stało się to później, niż 3 miesiące od sprzedaży. Natomiast od początku 2014 r. fakturę na żądanie nabywcy wystawia się w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar, wykonano usługę lub otrzymano zapłatę.

Jak uniknąć VAT od remanentu likwidacyjnego

Gdy wystawiona faktura dotyczy sprzedaży zwolnionej z VAT, musi spełniać inne kryteria dotyczące wymaganych elementów, niż pozostałe faktury.


Co musi zawierać faktura firmy zwolnionej z VAT?


Wraz ze zmianami w VAT wydane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z 3 grudnia 2013 r., które ogranicza liczbę elementów na fakturach firm zwolnionych z VAT. Co ważne, ustawodawca nie narzuca nazewnictwa wystawianych dokumentów. Użycie określenia „faktura” nie jest konieczne, zaś użycie określenia „rachunek” nie jest błędne. Ważne jest, aby dokument zawierał wszystkie niezbędne dane.

Rozliczanie VAT w transakcjach transgranicznych

Zestaw elementów, które obligatoryjnie musi zawierać faktura wystawiana na sprzedaż zwolnioną z VAT różni się w zależności od tego, jakiej sprzedaży ten dokument dotyczy. Przepisy wyróżniają tutaj 3 grupy, jeśli chodzi o transakcje zwolnione:


1. Zwolnienie ze względu na wysokość sprzedaży do 150 tys. zł, inaczej mówiąc podmiotowe. W tym przypadku faktura musi zawierać przynajmniej:

- datę wystawienia i numer faktury,

- imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,

- nazwę (rodzaj) towaru lub usługi,

- miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,

reklama

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 17.03.2014

Ekspert:

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Autor:

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK