| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Przekazanie sprawozdania finansowego przez spółkę w upadłości

Przekazanie sprawozdania finansowego przez spółkę w upadłości

Czy spółka w upadłości ma obowiązek złożenia w urzędzie skarbowym nie zatwierdzonego sprawozdania finansowego? - Postanowienie Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego z 30 czerwca 2006 r. (nr DP/423-0062/06/AK)


Jak stanowi art. 45 ust.  2 ustawy o rachunkowości, sprawozdanie finansowe składa się z bilansu, rachunku zysków i strat, informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia. Na podstawie art. 45 ust. 3 ustawy o rachunkowości sprawozdanie finansowe jednostek określonych w art. 64 ust. 1 (tj. jednostek kontynuujących działalność), podlegające corocznemu badaniu, obejmuje ponadto zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym, a w przypadku funduszy inwestycyjnych - zestawienie zmian w aktywach netto, oraz rachunek przepływów pieniężnych. (...) Jak stanowi art. 53 ust. 1 ustawy o rachunkowości, roczne sprawozdanie finansowe jednostki podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający, nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego. Przed zatwierdzeniem roczne sprawozdanie finansowe jednostek, o których mowa w art. 64, podlega badaniu zgodnie z zasadami określonymi w rozdziale 7. Ustawą z 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze dodano do tego artykułu ust. 2a obowiązujący od 1 października 2003 r., który stanowi, że przepis ust. 1 nie dotyczy jednostek, w stosunku do których ogłoszona została upadłość.

W ocenie tut. organu podatkowego, w związku z tym, iż zgodnie z ustawą o rachunkowości sprawozdanie finansowe jednostek postawionych w stan upadłości nie podlega zatwierdzeniu, należy zgodzić się z podatnikiem, iż spółka w upadłości nie ma obowiązku przekazania do urzędu skarbowego sprawozdania finansowego „w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego”. (...)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci Budujesz-Kupujesz.pl

Eksperci budowlani

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »