| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Umowy zlecenia > Rośnie liczba zatrudnionych na umowę o dzieło lub zlecenie

Rośnie liczba zatrudnionych na umowę o dzieło lub zlecenie

Coraz większa liczba osób znajduje zatrudnienie w oparciu o umowy cywilnoprawne (umowę o dzieło lub zlecenie). Zdecydowanie najszybciej rośnie odsetek ludzi młodych, na tzw. śmieciówkach zatrudnionych jest ponad 30 proc. osób w wieku 21-25 lat.

Przedsiębiorcy naruszają umowy cywilnoprawne

Nie zmienia to jednak faktu, że dla znacznej większości zatrudnionych na umowę „śmieciową” jest ona zdecydowanie bardziej przykrą koniecznością, aniżeli wyborem wolnego strzelca. Praca w oparciu o umowę cywilnoprawną potrafi bowiem skutecznie uprzykrzyć życie przy próbie zaciągnięcia zobowiązania kredytowego. Szczególnie uciążliwe, choć nie niemożliwe, jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Łącząc to założenie oraz brak podstawowych świadczeń przypisanych etatowi, a także znikome poczucie stabilności i pewności jutra z faktem, że na „śmieciówkach” pracuje coraz więcej ludzi młodych, nasuwa się pytanie: czy i kiedy zdecydują się oni / będzie ich stać na zakup mieszkania czy założenie rodziny?


Rządowe poprawki


Sytuację osób zatrudnionych na „śmieciówkach” poprawić ma rządowy projekt zakładający „oZUSowanie" umów cywilnoprawnych do wysokości płacy minimalnej, co jest przejawem wypowiedzianej przez rząd wojny ze „śmieciówkami”. Faktem jest jednak, że te są nad wyraz chętnie wykorzystywane (z nielicznymi wyjątkami) np. przez poszczególne ministerstwa. Absolutnym rekordzistą w tej dziedzinie jest Ministerstwo Edukacji Narodowej. W resorcie zawarto w zeszłym roku ponad 1,3 tysiąca „śmieciówek”, głównie umów o dzieło. Zaskakuje także, że od stosowania umów cywilnoprawnych nie stroni również Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, które winno przecież świecić pro-pracowniczym przykładem.

Umowy o dzieło i umowy zlecenia - czym się różnią?

 

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pawłowska

Doradca Podatkowy (nr wpisu 11638)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK