REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

10 ważnych dla przedsiębiorców zmian w polskim prawie w 2019 roku

Rödl & Partner
Audyt, BPO, doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, consulting
10 ważnych dla przedsiębiorców zmian w polskim prawie w 2019 roku
10 ważnych dla przedsiębiorców zmian w polskim prawie w 2019 roku

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich miesiącach pojawiło się wiele zmian w prawie, a także nowych regulacji, które wpłyną na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Część przepisów należy interpretować pozytywnie, bo wprowadzają ułatwienia i otwierają firmom kolejne drogi rozwoju w biznesie, pozostałe mogą wydłużać niektóre procesy, a przede wszystkim nakładają sankcje, których polski system prawny do tej pory nie przewidywał. Aby ułatwić przedsiębiorcom zrozumienie nowych przepisów i konsekwencje ich wprowadzenia, eksperci Rödl & Partner opracowali broszurę „10 zmian w prawie – wiosenne porządki w firmie”.

Uproszczenia dla firm – Pakiet MŚP

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii nastąpiła nowelizacja niektórych ustaw, tzw. Pakiet MŚP. Pakiet zawiera ok. 50 uproszczeń dla sektora małych i średnich przedsiębiorców. Zaproponowane rozwiązania w większości zaczną obowiązywać już w 2019 roku. Zmiany zostały opracowane we współpracy z przedsiębiorcami, dzięki czemu  mają realnie polepszyć ich sytuację na rynku i zwiększyć pewność obrotu gospodarczego. Nowelizacja dotyczy przede wszystkim przepisów Kodeksu cywilnego (KC) i Kodeksu spółek handlowych (KSH) .

Autopromocja

Najważniejsza zmiana w Kodeksie cywilnym dotyczy skutków prawnych czynności dokonanych przez osoby nieuprawnione. Nowelizacja jednoznacznie określa skutki prawne czynności dokonanej przez osobę nieuprawnioną do reprezentowania spółki. Do tej pory skutki określane były z pomocą orzecznictwa sądowego, a wydawane orzeczenia różniły się między sobą.

W Kodeksie spółek handlowych zmianie uległy m.in. zasady dotyczące wcześniejszego zwołania zgromadzenia wspólników, terminów wypłaty dywidend oraz zwrotu zaliczek wypłaconych na ich poczet, kwestie związane z odwołaniem jedynego członka zarządu, wypowiedzenia umowy w spółce komandytowo-akcyjnej, czy podpisu osobistego.

W kontekście tej nowelizacji najważniejsza jest świadomość przedsiębiorcy, że wobec zmieniających się przepisów należy na bieżąco sprawdzać prawidłowość procesów gospodarczych i pamiętać o konieczności dopasowania się do nowego systemu prawnego. Warto także dokonać weryfikacji zasad compliance w przedsiębiorstwie.

Cały artykuł dostępny w broszurze „10 zmian w prawie – wiosenne porządki w firmie” – pobierz darmową publikację>> LINK

Dalszy ciąg materiału pod wideo

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych

Modyfikacja zasad ponoszenia odpowiedzialności przez podmioty zbiorowe, konieczność zapewnienia ochrony tzw. sygnalistom (ang. whistleblowers), nowe progi i pułapy kar, a także wymagania dotyczące odpowiedniej organizacji wewnętrznej – tak w skrócie można opisać najważniejsze zmiany związane z wprowadzaniem polityki compliance w firmach. W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Wejście przepisów w życie będzie oznaczało wiele wyzwań dla przedsiębiorców.

Podstawowe założenia projektu to przede wszystkim:

 • poszerzenie podstaw odpowiedzialności i rezygnacja z uzyskania uprzedniego wyroku skazującego dla osoby fizycznej – np. członka zarządu, 
 • zlikwidowanie ograniczonego katalogu przestępstw (podmioty zbiorowe mają odpowiadać za wszystkie czyny zabronione pod groźbą kary z wyłączeniem przestępstw prywatnoskargowych) oraz
 • zaostrzenie sankcji (podniesienie dolnej i górnej granicy kary finansowej odpowiednio do 30 000 zł oraz 30 000 000 zł).

Projektowane zmiany powinny zainteresować przede wszystkim kadrę zarządzającą i menadżerów przedsiębiorstw ponieważ to właśnie dla nich przepisy mają kluczowy charakter. Wiele wskazuje na to, że ustawa wejdzie w życie w planowanym kształcie, a to oznacza, że wiele firm będzie musiało zadbać o wdrożenie procedur wewnętrznych związanych z compliance.

Cały artykuł dostępny w broszurze „10 zmian w prawie – wiosenne porządki w firmie” – pobierz darmową publikację>> LINK

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA