| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Ceny transferowe > Przedłużenie terminu na złożenie formularza CIT-TP/PIT-TP

Przedłużenie terminu na złożenie formularza CIT-TP/PIT-TP

Przedsiębiorcy uznają za uzasadnione stanowisko Ministerstwa Finansów dotyczące konieczności wydłużenia terminów na złożenie formularza CIT-TP/PIT-TP, zwłaszcza w świetle możliwości wystąpienia niezawinionych przez podatników opóźnień w realizacji obowiązków ustawowych w zakresie cen transferowych.

Business Centre Club (BCC) przeanalizował projekt procedowanego rozporządzenia ministra finansów, koncentrując się na kwestiach kluczowych z punktu widzenia przedsiębiorców, tj. zwiększonych obowiązków dokumentacyjnych w zakresie cen transferowych nałożonych ustawą z 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r., poz. 1932, ze zm.), obowiązującą od  1 stycznia 2017 r.

Projekt rozporządzenia stanowi krok w dobrym kierunku, jeśli chodzi o uproszczenie systemu podatkowego i uwzględnienie ważnego interesu podatnika. Należy uznać za uzasadnione stanowisko Ministerstwa Finansów dotyczące konieczności wydłużenia terminów na złożenie formularza CIT-TP/PIT-TP, zwłaszcza w świetle możliwości wystąpienia niezawinionych przez podatników opóźnień w realizacji obowiązków ustawowych w zakresie cen transferowych.

Zobacz: Wydłużenie terminów dla podatników w zakresie cen transferowych

Jako organizacja zrzeszająca przedsiębiorców, wyrażamy aprobatę dla wszelkich działań legislacyjnych ułatwiających przedsiębiorcom wypełnienie nowych, licznych obowiązków ustawowych w zakresie cen transferowych. Tym bardziej, że wymaga to specjalistycznej wiedzy i jest trudne do przeprowadzenia w krótkim terminie po zamknięciu roku, który w życiu każdego przedsiębiorcy/przedsiębiorstwa jest terminem newralgicznym. Proponowane w projekcie rozporządzenia wydłużenie terminu na sporządzenie dokumentacji podatkowej, przedłożenie oświadczenia o sporządzeniu takowej oraz przedłożenie zeznania PIT-TP/CIT-TP, pozwoli efektywnie dostosować się do wprowadzonych, istotnych zmian, zarówno przedsiębiorcom, jak również podmiotom świadczącym profesjonalne doradztwo w tym zakresie.

Zdaniem BCC najbardziej optymalnym terminem na złożenie uproszczonego sprawozdania w sprawie transakcji z podmiotami powiązanymi, o którym mowa m.in. w art. 27 ust. 5 ustawy CIT, byłby termin po przeprowadzeniu badania przez podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych i zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego. Formularz CIT-TP/PIT-TP jest w zakresie wymaganych danych bardzo szczegółowy i w sytuacji, gdyby konieczna była zmiana treści oświadczeń składanych w formularzu  CIT-TP/PIT-TP nie byłoby takiej możliwości, ponieważ formularz nie przewiduje złożenia jego korekty.

INFORAKADEMIA poleca: Wybrane zmiany w PIT i CIT

Z uwagi na to, że zatwierdzenie sprawozdania finansowego musi nastąpić nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego (por. art. 53 ust. 1 u.o.r.), w sytuacji, gdy rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, należy to uczynić do 30 czerwca, a wskazane dokumenty złożyć w urzędzie skarbowym w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego (por. art. 27 ust. 2 ustawy CIT), BCC proponuje, rozważenie możliwości trwałego przedłużenia terminu na złożenie formularza CIT-TP/PIT-TP do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, a nie – jak zakłada projekt rozporządzenia, jedynie dla dwóch najbliższych lat.

Autor: Krystyna Szydłowska, ekspertka BCC ds. cen transferowych

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »