Zasady opodatkowania dywidend
REKLAMA
REKLAMA
Czym są dywidendy?
Dywidenda stanowi część zysku spółki po opodatkowaniu podatkiem dochodowym, która wypłacana jest posiadaczom akcji owej spółki. Wysokość należnej dywidendy ustala się na podstawie wyniku finansowego spółki w danym roku, a jej wypłata możliwa jest jedynie w tym roku, w którym spółka osiągnęła dodatni wynik finansowy.
REKLAMA
Wysokość dywidendy oraz termin, w jakim będzie ona wypłacona, decyduje walne zgromadzenie wspólników spółki akcyjnej bądź zgromadzenie wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wypłaty dokonuje się po zakończeniu roku obrotowego, gdy sporządzone oraz zatwierdzone zostanie sprawozdanie finansowe spółki oraz podjęta zostanie decyzja o podziale zysku. Wypłata może nastąpić wskutek przekazania posiadaczowi akcji określonej kwoty pieniężnej bądź innych aktyw, które są w posiadaniu spółki.
Opodatkowanie dywidend
Polskie przepisy podatkowe stanowią, iż podatnicy, którzy posiadają na terytorium RP siedzibę lub zarząd podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów, niezależnie od miejsca, w których zostają one uzyskane. Co do zasady kwoty pieniężne bądź inne aktywa wypłacane posiadaczowi akcji w ramach dywidend podlegają opodatkowaniu dokładnie na tych samych zasadach – niezależnie od miejsca, w którym znajduje się źródło dochodów, polski podatnik ma obowiązek złożenia stosownej deklaracji i opłacenia wymaganej daniny. W tym wypadku stawka zryczałtowanego podatku wynosić będzie 19% uzyskanego przychodu. Przychodów z tytułu dywidendy nie uwzględnia się przy obliczaniu podatku dochodowego od osób prawnych na ogólnych zasadach.
Zwolnienia podatkowe
Nie zawsze dywidenda podlega opodatkowaniu. Polskie przepisy podatkowe na gruncie ustawy o podatku dochodowym osób prawnych przewidują możliwość zwolnienia dywidendy z opodatkowania. Możliwość skorzystania z ulgi powstaje w przypadku danej spółki spełnione zostaną kumulatywnie następujące warunki:
- wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM
- uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania oraz posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej dywidendę, a także nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.
Z owego zwolnienia można skorzystać także, gdy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości nie mniej niż 10% udziałów (akcji) nieprzerwanie przez okres dwóch lat. Warunek ten jest spełniony także, gdy okres ten upłynie po wypłacie dywidendy.
Unikanie podwójnego opodatkowania
W sytuacji, w której dywidenda wypłacana jest przez podmiot mający siedzibę bądź zarząd w jednym państwie, a podmiot na którego rzecz dywidenda jest wypłacana ma miejsce zamieszkania bądź siedzibę w innym państwie, konieczne jest sprawdzenie, czy obydwa kraje zawarły ze sobą umowę bądź porozumienie w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, oraz czy zawierają one postanowienia określające opodatkowanie dywidend. Na gruncie postanowień bądź umów może się okazać, iż dywidenda podlega opodatkowaniu tylko w jednym z państw, jak ma to miejsce w przypadku umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stronami są Polska oraz Włochy, bądź też iż ulega ona opodatkowaniu w obydwu krajach, jak ma to miejsce na przykład w porozumieniu Polska – Grecja. Warto zauważyć, iż umowy oraz porozumienia zawierać mogą odrębną od polskiej definicję dywidendy oraz posiadać odrębne zwolnienia podatkowe.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat