reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Co warto wiedzieć jadąc na wakacje 2012

Co warto wiedzieć jadąc na wakacje 2012

Minister Finansów wraz z kilkudziesięcioma innymi instytucjami przypomina o zasadach, prawach i obowiązkach, których znajomość przyda się osobom udającym się na letni wypoczynek lub podejmującym pracę sezonową. Warto zapoznać się z tymi informacjami, by uniknąć nieprzyjemnych często niespodzianek.

Zaradne dziecko czasem nie pozwoli skorzystać z ulgi prorodzinnej

Rodzice planujący skorzystać z ulgi na dziecko powinni, podczas podejmowania decyzji o wakacyjnej pracy swoich dzieci, zwrócić szczególną uwagę na limit wysokości dochodu jaki młodzież może osiągnąć, nie pozbawiając rodziców możliwości skorzystania z ulgi.

Odliczenie ulgi prorodzinnej przysługuje rodzicom wykonującym władzę rodzicielską, opiekunom prawnym, jeżeli dziecko z opiekunem zamieszkuje oraz rodzicom zastępczym. Z ulgi mogą korzystać także osoby wychowujące pełnoletnie dzieci pod warunkiem, że dzieci te uczą się lub studiują i nie uzyskały w roku podatkowym dochodów w łącznej wysokości przekraczającej 3089 zł.

Więcej na ten temat:

Kiedy dochody zagraniczne dzieci nie pozwalają na skorzystanie z ulgi prorodzinnej?

Czy można odliczyć ulgę na dzieci pełnoletnie?

Ulga na dzieci uczące się i studiujące - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Wszystko o uldze prorodzinnej

Ulga na dzieci w pytaniach i odpowiedziach

Czy podejmując prace w wakacje moje dziecko musi zapłacić podatek?

Jeśli osiągnięty przez dziecko dochód nie przekroczy kwoty 3091,00 zł nie będzie zobligowany do zapłaty podatku dochodowego, natomiast po przekroczeniu tej kwoty dochód należy opodatkować wg skali podatkowej.

Zeznanie PIT będzie trzeba złożyć w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia następnego roku, wypełniając je na imię i nazwisko małoletniego dziecka. Rodzic lub opiekun prawny ma jednak obowiązek podpisać takie zeznanie swoim imieniem i nazwiskiem.

Zwolnienie to jest wyjątkiem, ponieważ co do zasady opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszystkie osiągane przez nas dochody. Wolą ustawodawcy wprowadzono ogólną zasadę opodatkowania dochodów małoletnich dzieci w ten sposób, że dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, dolicza się do dochodów rodziców, (...) chyba, że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

Więcej na ten temat: Jak rozliczyć dochody niepełnoletniego dziecka?

Czy muszę płacić podatek pracując przy zbiorze owoców sezonowych czy runa leśnego?

Niezależnie od charakteru wykonywanej pracy czy też rodzaju zawartej umowy opodatkowane są wszystkie uzyskiwane w roku podatkowym dochody – zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak więc wynagrodzenie uzyskane za zbiór owoców sezonowych czy runa leśnego podlega wykazaniu w rocznym zeznaniu podatkowym.

Jeżeli zbiór roślin zielarskich i ziół dziko rosnących leśnych, jagód, owoców leśnych i grzybów leśnych będzie dokonywany osobiście albo z udziałem członków najbliższej rodziny – dochód z nich uzyskany jest zwolniony z podatku dochodowego.

Czy dochód ze sprzedaży grzybów i jagód zbieranych w lesie podlega opodatkowaniu PIT?

Czy pracując podczas wakacji za granicą muszę zapłacić podatek w Polsce?

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Tak więc wynagrodzenie uzyskane za pracę poza granicami podlega opodatkowaniu wg polskich przepisów podatkowych, jednak z zastosowaniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. W zależności więc od państwa, w jakim wykonujemy pracę, osiągany tam dochód może zostać opodatkowany tylko w tym państwie i podlegać zwolnieniu od opodatkowania w Polsce, albo też podlegać opodatkowaniu w obydwu tych krajach.

Wszystko o opodatkowaniu dochodów zagranicznych

Zabezpieczaj się - kolekcjonuj paragony

Wyjazdy urlopowe sprzyjają zakupom zarówno drobnych pamiątek, jak i tych o wyższej wartości. Aby zakupy pozostały w pamięci jako przyjemny akcent letniego wypoczynku, warto pamiętać o zabraniu paragonu za zakupiony towar. Paragon z kasy fiskalnej jest potwierdzeniem dokonania zakupu, który jako dowód pozwala na ewentualną reklamację towaru lub jego zwrot. Dlatego też warto pamiętać o zachowaniu paragonu lub w przypadku, gdy sprzedawca go nie wydrukuje, poprosić o jego wydanie.

Minister Finansów przypomina, że rejestrowanie sprzedaży na kasie fiskalnej gwarantuje odprowadzanie przez sprzedawcę należnego podatku VAT do Budżetu Państwa a nie do własnej kieszeni. Jest to także niezbędny warunek do tworzenia warunków uczciwej konkurencji.

22 czerwca rozpocznie się także w całym kraju coroczna akcja pt. „Weź paragon”. Jej celem jest przede wszystkim podniesienie poziomu świadomości zarówno sprzedawców jak i kupujących o korzyściach płynących z wydawania i brania paragonu. Podczas wakacji letnich w całym kraju, ze szczególnym uwzględnieniem miejscowości turystycznych będą przeprowadzane kontrole punktów sprzedaży, sklepów i barów pod kątem wydawania paragonów.

Ile papierosów można przywieźć z zagranicy bez cła, akcyzy i VAT

Kiedy trzeba płacić akcyzę od alkoholi przywożonych dla osób fizycznych

Lepiej nie wozić dużej gotówki

Wybierając się w podróż z zamiarem przekroczenia granicy strefy Schengen warto pamiętać, że bez wypełniania urzędowych formalności w portfelu może znaleźć się kwota do wysokości 10 tys. euro.

Nadwyżkę tej kwoty trzeba zgłosić pisemnie w urzędzie celnym lub Straży Granicznej. Dotyczy to zarówno przywozu, jak i wywozu pieniędzy. Ponadto przy zakupie wakacyjnych pamiątek poza Unią Europejską warto uwzględnić ewentualne cło przy przekraczaniu granicy.

Towary wolne od cła 2012

Chroń zagrożone gatunki

Będąc na wakacjach, np. w Afryce, nie wolno zapomnieć, że przywóz do Unii Europejskiej okazów roślin lub zwierząt zagrożonych wyginięciem jest zabroniony. Dlatego, przed pakowaniem walizki, trzeba upewnić się, czy znaleziony na plaży okaz nie jest gatunkiem chronionym.

Jakie zwierzątko i pamiątki można przywieźć z wakacji i jak podróżować z pupilem

Dobre rady innych instytucji:

Gdzie są roboty drogowe, a gdzie będziesz stał w korku - mapa warunków drogowych GDDiK

Opłaty roamingowe w UE

Bezpieczne wakacje - rady Policji  - W tym m.in.: Bezpieczna podróż, Jak zabezpieczyć mieszkanie, Bezpieczeństwo dzieci na koloniach i w domu, Jak chronić dziecko w sieci, Podczas pobytu nad wodą, Będąc w górach, Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze, Zasady bezpiecznej kąpieli, Zasady bezpiecznego przebywania na słońcu, Bezpieczeństwo dzieci podczas prac polowych, Co robić gdy dziecko ucieknie z domu, Praca za granicą? Bądź czujny!, Wakacyjna pamiątka - (nie) problem, Na imprezie - uważaj na tabletkę gwałtu!, Porady dla rodziców, Porady dla dzieci i młodzieży.

Jak sprawdzić stan sanitarny kąpieliska w Polsce i w Europie

Jak leczyć się za darmo w UE (wszystko o karcie EKUZ)

Bezpieczne wakacje w kraju i za granicą

Jak zachować się w przypadku choroby lub wypadku na wakacjach

Co można wziąć do samolotu a czego nie

Jakie towary (i ile) może się znajdować w bagażu podróżnym (towary, zabytki)

Prawa niepełnosprawnych podróżujących koleją i samolotem

Trudne sytuacje za granicą - poradnik MSZ

10 przykazań konsumenta na wakacjach

Świadomy konsument na wakacjach

Dobra umowa z biurem podróży

Przezorny zawsze ubezpieczony - również na wakacjach

Wyłącz prąd i gaz jadąc na wakacje i zapłać rachunki

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama