| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Postępowanie podatkowe > Od 1 stycznia 2012 roku wzrasta kara porządkowa

Od 1 stycznia 2012 roku wzrasta kara porządkowa

Jednym z narzędzi, którymi urzędnicy skarbowi mogą legalnie dyscyplinować podatników, jest kara pieniężna, której zasady nakładania określono w art. 262 i 263 Ordynacji podatkowej.

Wysokość tej kary ustalana jest dowolnie przez organ podatkowy, przy czym jej maksymalna kwota nie może przekroczyć wysokości określonej w tej ustawie.

Ordynacja podatkowa co prawda posługuje się kwotą 2.500 zł, ale jednocześnie ustawodawca nakazał Ministrowi Finansów dokonywać odpowiedniej waloryzacji wysokości kary porządkowej i ogłaszać aktualną jej kwotę w drodze obwieszenia.

Pierwsza zmiana wysokości kary porządkowej z 2.500 zł na 2.600 zł nastąpiła z dniem 1 stycznia 2009 roku, a jak wynika z najnowszego obwieszczenia Ministra Finansów z dnia 2 sierpnia 2011 r. (Monitor Polski Nr 71, poz. 707 z dnia 12 sierpnia 2011 r.), w roku 2012 kara porządkowa będzie mogła być nakładana w wysokości do 2.700 zł, co na pewno nie ucieszy podatników i innych osób mogących być „płatnikiem” takiej kary…

Kto może zatem być zmuszonym do zapłaty kary porządkowej ?

Jak wynika z Ordynacji podatkowej, do uiszczenia kary zobowiązani mogą być strona, pełnomocnik strony, świadek lub biegły, którzy mimo prawidłowego wezwania organu podatkowego:

1) nie stawili się osobiście bez uzasadnionej przyczyny, mimo że byli do tego zobowiązani, lub

2) bezzasadnie odmówili złożenia wyjaśnień, zeznań, wydania opinii, okazania przedmiotu oględzin lub udziału w innej czynności, lub

3) bez zezwolenia tego organu opuścili miejsce przeprowadzenia czynności przed jej zakończeniem.

Dodatkowo, karę tą nałożyć można również na osoby trzecie, które bezzasadnie odmawiają okazania przedmiotu oględzin oraz na uczestników rozprawy, którzy poprzez swoje niewłaściwe zachowanie utrudniają jej przeprowadzenie.

Czy strona postępowania podatkowego musi przyjść na przesłuchanie?

Kary porządkowe dla podatników

Karę porządkową nakłada się w drodze postanowienia organ podatkowy, przed którym toczy się postępowanie, przy czym od takiego postanowienia można złożyć zażalenie.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »