reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Postępowanie podatkowe > Od 1 stycznia 2012 roku wzrasta kara porządkowa

Od 1 stycznia 2012 roku wzrasta kara porządkowa

Jednym z narzędzi, którymi urzędnicy skarbowi mogą legalnie dyscyplinować podatników, jest kara pieniężna, której zasady nakładania określono w art. 262 i 263 Ordynacji podatkowej.

Wysokość tej kary ustalana jest dowolnie przez organ podatkowy, przy czym jej maksymalna kwota nie może przekroczyć wysokości określonej w tej ustawie.

Ordynacja podatkowa co prawda posługuje się kwotą 2.500 zł, ale jednocześnie ustawodawca nakazał Ministrowi Finansów dokonywać odpowiedniej waloryzacji wysokości kary porządkowej i ogłaszać aktualną jej kwotę w drodze obwieszenia.

Pierwsza zmiana wysokości kary porządkowej z 2.500 zł na 2.600 zł nastąpiła z dniem 1 stycznia 2009 roku, a jak wynika z najnowszego obwieszczenia Ministra Finansów z dnia 2 sierpnia 2011 r. (Monitor Polski Nr 71, poz. 707 z dnia 12 sierpnia 2011 r.), w roku 2012 kara porządkowa będzie mogła być nakładana w wysokości do 2.700 zł, co na pewno nie ucieszy podatników i innych osób mogących być „płatnikiem” takiej kary…

Kto może zatem być zmuszonym do zapłaty kary porządkowej ?

Jak wynika z Ordynacji podatkowej, do uiszczenia kary zobowiązani mogą być strona, pełnomocnik strony, świadek lub biegły, którzy mimo prawidłowego wezwania organu podatkowego:

1) nie stawili się osobiście bez uzasadnionej przyczyny, mimo że byli do tego zobowiązani, lub

2) bezzasadnie odmówili złożenia wyjaśnień, zeznań, wydania opinii, okazania przedmiotu oględzin lub udziału w innej czynności, lub

3) bez zezwolenia tego organu opuścili miejsce przeprowadzenia czynności przed jej zakończeniem.

Dodatkowo, karę tą nałożyć można również na osoby trzecie, które bezzasadnie odmawiają okazania przedmiotu oględzin oraz na uczestników rozprawy, którzy poprzez swoje niewłaściwe zachowanie utrudniają jej przeprowadzenie.

Czy strona postępowania podatkowego musi przyjść na przesłuchanie?

Kary porządkowe dla podatników

Karę porządkową nakłada się w drodze postanowienia organ podatkowy, przed którym toczy się postępowanie, przy czym od takiego postanowienia można złożyć zażalenie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama