| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Jak rozliczyć korektę faktury z tytułu odwrotnego obciążenia

Jak rozliczyć korektę faktury z tytułu odwrotnego obciążenia

Podatnik kupił towar opodatkowany podstawową stawką VAT. Faktura została zaewidencjonowana i wykazana w deklaracji VAT-7. Otrzymał następnie korektę na tej faktury, ponieważ towar podlegał opodatkowaniu z tytułu „odwrotnego obciążenia”. W korekcie wykazany został podatek naliczony „in minus”. Jak powinien rozliczyć korektę faktury z tytułu „odwrotnego obciążenia”?

Na wstępie należy wskazać, że ponieważ zakup towaru wymienionego w załączniku nr 11 wynikający z faktury nr … z dnia … 2014 r. w poz. 2 został nieprawidłowo udokumentowany fakturą VAT z wykazaną stawką podatku w wysokości 23%, to zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 7 ustawy, Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tej faktury.

Zgodnie bowiem z art. 88 ust. 3a pkt 7 ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy wystawiono faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze - w części dotyczącej tych czynności.

W związku z powyższym Wnioskodawca winien złożyć korektę deklaracji za miesiąc luty 2014 r., w której winien obniżyć kwotę podatku naliczonego wykazaną w poz. 42, w której podatek ten został nieprawidłowo w lutym 2014 r. odliczony, o kwotę niezasadnie odliczonego podatku naliczonego i obniżyć poz. 41 o wartość netto z błędnie wystawionej faktury VAT.

Również Wnioskodawca winien w korekcie deklaracji za luty 2014 r. w poz. 31 wykazać dostawę towarów dla której Wnioskodawca jako nabywca jest podatnikiem, a w poz. 32 korekty deklaracji wykazać kwotę podatku należnego od tej dostawy. Zauważyć należy, że w poz. 31 Wnioskodawca winien wykazać kwotę brutto za którą dokonał nabycia towaru (wynikającą z faktury VAT zakupu towaru), gdyż jest to kwota należna z tytułu zakupu towaru i od tej kwoty wyliczyć podatek należny, który należy wpisać w poz. 32 korekty deklaracji. Wnioskodawca jest obowiązany opodatkować to nabycie za okres kiedy powstał obowiązek podatkowy od tej czynności, czyli dokonać korekty deklaracji za luty 2014 r.

Jednocześnie Wnioskodawca winien dokonać odliczenia podatku naliczonego z tytułu dokonanego przez niego zakupu towaru, dla którego jest podatnikiem i wykazać w poz. 41 i 42 korekty deklaracji za luty 2014 r. kwoty odpowiadające księgowaniu dokonanemu w poz. 31 i 32 korekty deklaracji.

Natomiast w korekcie deklaracji za listopad 2014 r., w związku z otrzymaniem faktury korygującej, w której w prawidłowy sposób zostało wykazane nabycie przez Wnioskodawcę blachy, dla której podatnikiem jest Wnioskodawca, w poz. 31 i 32 Wnioskodawca winien wykazać korektę dostawy, dla której Wnioskodawca jest podatnikiem z przyjętej wcześniej kwoty brutto na kwotę netto oraz jednocześnie dokonać korekty podatku naliczonego w poz. 41 i 42 korekty deklaracji poprzez odpowiednie obniżenie wartości netto i podatku naliczonego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »