reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Kiedy sprzedaż odrolnionej działki nie podlega VAT

Kiedy sprzedaż odrolnionej działki nie podlega VAT

Jeżeli dokonana przez podatnika sprzedaż odrolnionej działki miała charakter okazjonalny i nie była związana z prowadzeniem działalności gospodarczej, wówczas nie podlega opodatkowaniu VAT.

Taki wniosek płynie z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 11 października 2016 r., sygn. IBPP1/4512-576/16-2/AW.

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach dotyczy wnioskodawczyni będącej właścicielką działki budowlanej, która miała uprzednio status działki rolnej. Pytanie dotyczyło konieczności zapłaty podatku VAT od planowanej sprzedaży tego gruntu. Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej dostarcza niezwykle cennych wskazań w kwestii wykładni pojęcia działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy VAT, które może być pomocne w analizie wielu innych stanów faktycznych.

Zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535; dalej: ustawa VAT), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają czynności które spełniają łącznie dwa warunki:

  • zostały ujęte w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT,
  • wykonywane są przez podmiot, który jest podatnikiem VAT.

Podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy VAT czynności opodatkowane tym podatkiem to m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Towary zostały zdefiniowane w art. 2 ustawy VAT jako „rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii”.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Nie ulega wątpliwości, że sprzedaż gruntu stanowi odpłatną dostawę towarów i z tego powodu, co do zasady, podlega opodatkowaniu VAT. Kluczowym elementem przytoczonej interpretacji indywidualnej była możliwość uznania sprzedaży odrolnionej działki za czynność wykonywaną w ramach działalności gospodarczej i tym samym podlegającej opodatkowaniu VAT. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach dokonał wykładni pojęcia działalności gospodarczej (w rozumieniu ustawy VAT) zwracając szczególną uwagę, że musi być wykonywana w sposób ciągły i zorganizowany:

„Ze wskazanych regulacji wynika, że w świetle definicji zawartej w art. 15 ustawy o VAT, dla uznania określonych zachowań danego podmiotu za działalność gospodarczą istotne znaczenie ma ich zorganizowany charakter. Przy czym, taka działalność wystąpi również w przypadku wykorzystywania towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zatem dostawa towarów (w tym gruntów) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy działaniom podmiotu dokonującego tej dostawy, można przypisać znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, co w efekcie przesądza o uzyskaniu przez niego statusu podatnika.(…) Nie jest natomiast działalnością handlową, a zatem i gospodarczą zbycie majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.”

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zdjęcia

Kiedy sprzedaż odrolnionej działki nie podlega VAT
Kiedy sprzedaż odrolnionej działki nie podlega VAT

Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stronyireszta.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama