REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż artykułów higienicznych - stawki VAT

Sprzedaż artykułów higienicznych - stawki VAT
Sprzedaż artykułów higienicznych - stawki VAT
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę drogerię. Sprzedaję w niej artykuły higieniczne, takie jak podpaski, tampony, pieluchy dla dzieci i dorosłych oraz watę celulozową, paczkowaną. Jaką stawką VAT od 1 kwietnia 2020 r. będą opodatkowane te artykuły?

Od 1 kwietnia 2020 r. dla towarów wymienionych w pytaniu stawka VAT miała zostać obniżona z 8% do 5%. Jednak 23 marca 2020 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, ze wychodząc naprzeciw postulatom podatników, przesuwa termin stosowania nowej matrycy stawek podatku VAT - zacznie ona obowiązywać od 1 lipca 2020 r., a nie od 1 kwietnia br.

Autopromocja

Od 1 kwietnia 2020 r. podatnicy będą mieli obowiązek klasyfikowania sprzedawanych towarów za pomocą Nomenklatury scalonej (CN), a nie - jak dotychczas - według PKWiU. Od tego dnia zacznie również obowiązywać nowa treść załączników nr 3 i 10 do ustawy o VAT, w których wymieniono towary i usługi opodatkowane obniżonymi stawkami VAT w wysokości 8% i 5%. W wyniku wprowadzonych zmian stawka VAT na wiele produktów zostanie albo obniżona, albo podwyższona. Stąd zapewne Pani wątpliwość, jaką stawką VAT opodatkować od 1 kwietnia 2020 r. sprzedawane towary.

Polecamy: VAT 2020. Komentarz

Polecamy: Biuletyn VAT

Stawka VAT na podpaski, tampony oraz pieluchy dla niemowląt i dorosłych obowiązująca do końca marca 2020 r.

Do końca marca 2020 r. podpaski higieniczne, tampony oraz pieluchy dla niemowląt i dorosłych są klasyfikowane pod symbolem PKWiU 17.22.12.0 - Podpaski higieniczne i tampony, pieluszki i wkładki dla niemowląt oraz podobne wyroby sanitarne lub wyroby odzieżowe, wykonane z masy celulozowej, papieru, waty celulozowej lub wstęg z włókien celulozowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W poz. 81 załącznika nr 3 do ustawy o VAT wskazującym towary, do których ma zastosowanie stawka VAT w wysokości 8%, powołano symbol PKWiU ex 17.22.12.0. Dodanie przedrostka ex oznacza, że stawka 8% nie ma zastosowania do wszystkich towarów sklasyfikowanych pod tym symbolem PKWiU, lecz jedynie do tych wyraźnie wskazanych przez ustawodawcę w tej pozycji załącznika nr 3 do ustawy o VAT. W poz. 81 wskazano, że z opodatkowania stawką 8% korzystają wyłącznie:

1) podpaski higieniczne z papieru, waty celulozowej lub bibułki tissue,

2) tampony higieniczne z papieru, waty celulozowej lub bibułki tissue,

3) wata celulozowa, paczkowana,

4) pieluszki, wkładki do pieluch i podobne artykuły sanitarne dla niemowląt,

5) pieluszki i podobne artykuły sanitarne dla dorosłych

O ile w przypadku podpasek higienicznych i tamponów ustawodawca wskazał wprost materiał, z którego muszą być wykonane, aby miała do nich zastosowanie obniżona stawka VAT w wysokości 8%, o tyle w przypadku pieluch dla niemowląt i dorosłych dla możliwości ich opodatkowania obniżoną stawką VAT nie ma znaczenia, z czego są wykonane. Zatem sprzedając podpaski i tampony, można je opodatkować stawką 8%, jeżeli są wykonane z papieru, waty celulozowej albo bibułki tissue. W przypadku pieluch dla niemowląt i dorosłych stawka 8% ma zawsze zastosowanie, bez względu na to, z czego te produkty są wykonane.

Stawka VAT na podpaski, tampony oraz pieluchy dla niemowląt i dorosłych obowiązująca od 1 kwietnia 2020 r.

Od 1 kwietnia 2020 r. podpaski, tampony oraz pieluchy dla niemowląt i dorosłych będą klasyfikowane pod symbolem CN 9619 00 - Podpaski higieniczne (wkładki) i tampony, pieluchy i wkładki dla niemowląt oraz podobne artykuły, z dowolnego materiału. Symbol ten nie został powołany przez ustawodawcę w załączniku nr 3 do ustawy o VAT, w brzmieniu stosowanym dla potrzeb ustalania wysokości stawek VAT dla towarów od 1 kwietnia 2020 r. Produkty te nie będą zatem mogły korzystać z opodatkowania stawką 8%. Nie oznacza to jednak, że przestaną korzystać z opodatkowania obniżoną stawką VAT. Będą opodatkowane stawką VAT w wysokości 5%. Symbol ten został bowiem powołany w poz. 21 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, w brzmieniu stosowanym dla potrzeb ustalania wysokości stawek VAT dla towarów od 1 kwietnia 2020 r. To oznacza, że podpaski higieniczne (wkładki), tampony, pieluchy i wkładki dla niemowląt oraz podobne artykuły, do których należą m.in. sprzedawane przez Panią pieluchy dla dorosłych nietrzymających moczu albo stolca, będą od 1 kwietnia 2020 r. opodatkowane stawką VAT w wysokości 5%, niezależnie o tego, z jakiego materiału zostaną wykonane.

Opodatkowanie VAT waty celulozowej, paczkowanej do końca marca 2020 r.

Jak wcześniej wspomniano, wata celulozowa, paczkowana, jest obecnie klasyfikowana pod symbolem PKWiU 17.22.12.0 i opodatkowana stawką VAT w wysokości 8% na podstawie poz. 81 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

Opodatkowanie VAT waty celulozowej, paczkowanej, od 1 kwietnia 2020 r.

Od 1 kwietnia 2020 r. wata celulozowa, paczkowana, będzie opodatkowana stawką 5%. Możliwość zastosowania tej stawki wynika z tego, że według przygotowanego przez GUS klucza powiązań symbol PKWiU 17.22.12.0, pod którym klasyfikowana jest obecnie wata celulozowa, paczkowana, jest powiązany z CN 9619 00. Pod tym symbolem znajdują się nie tylko podpaski czy tampony, ale również podobne artykuły, do których, kierując się ww. powiązaniem, powinno się zaliczyć watę celulozową, paczkowaną.

Autopromocja

Podstawa prawna:

Autopromocja

Marcin Jasiński, ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Limit działalności nierejestrowanej w 2024 r. wzrośnie do 3225 zł. Ale VAT i tak trzeba będzie niekiedy zapłacić.

  Kolejny wzrost limitu dla działalności nierejestrowanej cieszy tych, którzy poprawiają kondycję domowego budżetu korzystając z możliwości prowadzenia niewielkiej działalności bez konieczności jej rejestrowania w CEIDG. Jednak brak rejestracji to jedno, a rozliczenia na gruncie VAT, to odrębna sprawa. Warto sprawdzić, czy ciesząc się uproszczeniami przewidzianymi dla tej formy działalności nie zaniedbuje się obowiązków czynnego podatnika VAT.

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową w umowie?

  Klauzule arbitrażowe w umowach. Jak odzyskać zaległą płatność nawet w 3 tygodnie? Duże, ale także małe firmy np. z sektorów budowalnego, logistycznego czy informatycznego coraz częściej korzystają z arbitrażu online zamiast sądów powszechnych.

  Tabela kursów średnich NBP z 5 grudnia 2023 roku - nr 235/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 5 grudnia 2023 roku - nr 235/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3233 zł.

  Wyższe opłaty drogowe w transporcie – czy zapłacą za nie konsumenci?

  Podwyżki opłat drogowych, które wyniosą nawet 80 proc. w Niemczech sprawią, że firmy transportowe będą musiały szukać oszczędności gdzie indziej. Jedynym skutecznym rozwiązaniem wydaje się podniesienie cen frachtu, chociaż wiadomo, że koszty tego rozwiązania poniosą nie zleceniodawcy, lecz konsumenci. A niezależnie od tego firmy transportowe i tak muszą dobrze przygotować się do funkcjonowania w nowej, droższej rzeczywistości. Sprawdzamy nastroje panujące w branży i szukamy rozwiązań, które mogą pomóc przewoźnikom oszczędzać nie tylko w tym trudnym okresie. 

  Nowe stawki minimalnego wynagrodzenia w 2024 roku. Wyższe nie tylko pensje. Jak wzrosną w nowym roku inne świadczenia pracownicze?

  Minimalne wynagrodzenie za pracę, które obecnie wynosi 3600 zł, od 1 stycznia 2024 r. wzrośnie do 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. - o kolejne kilkadziesiąt złotych, do 4300 zł. Łącznie da to wzrost płacy minimalnej o 19,4%. Zaplanowana na przyszły rok podwyżka będzie rekordową w ujęciu kwotowym i bliską rekordowej w ujęciu procentowym. Od 2000 roku tylko dwukrotnie procentowy wzrost płacy minimalnej był wyższy. W 2008 r. jej kwota została ona podniesiona z 936 zł do 1126 zł, a więc o 20,3%. Natomiast w 2023 r. dwie zmiany, obowiązujące od stycznia i od lipca, wywindowały płacę minimalną z 3010 zł do 3600 zł, a więc łącznie o 19,6%. Podwyższenie płacy minimalnej wpłynie również w 2024 roku na szereg wskaźników i świadczeń pracowniczych. 

  Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. Kiedy przysługuje i ile wynosi? Jakie warunki trzeba spełnić? Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim?

  ZUS informuje, że zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy nie tylko w trakcie zatrudnienia, lecz także podczas wypowiedzenia, a nawet po rozwiązaniu umowy o pracę. Ale w tym przypadku muszą być spełnione określone warunki. Jakie?

  Nowe oszustwo na rynku finansowym: przestępcy oferują „klejnoty flippowe”

  Na rynku pojawiła się nowa metoda „inwestycyjna”. Oszuści poprzez spółki zawierają umowy sprzedaży tzw. biżuterii flippowej z pewnym zyskiem. W rzeczywistości wartość przedmiotu z reguły jest kilkukrotnie zawyżona. Sprzedawcy często proponują zawarcie umowy komisu, na mocy której mają dokonać dalszej sprzedaży klejnotu, co jednak nie następuje. Następnie klientom proponuje się zawarcie kolejnych umów z innymi podmiotami, np. umowy pożyczki i kolejnej umowy komisu z inną spółką. Dzięki temu moment rozliczenia jest odsunięty w czasie, a podmiot wyłudza w ten sposób dodatkowe pieniądze. Z reguły na zabezpieczenie roszczeń zawierana jest też umowa zastawu na udziałach innej spółki. Warto też dodać, że większość pokrzywdzonych prawdopodobnie jeszcze nie wie lub nie ma pewności, że doszło do oszustwa.

  Do jakiej kwoty nie płaci się podatku od darowizny?

  Podatek od darowizny dotyka wielu osób w Polsce. W 2023 roku wprowadzono znaczące zmiany w przepisach dotyczących podatku od spadków i darowizn, które wpłynęły na kwoty wolne od podatku. W tym artykule skupimy się na aktualnym stanie prawnym, przywołując obowiązujące regulacje.

  Chcesz dostać emeryturę lub rentę na czas? Musisz szybko powiadomić ZUS o zmianie adresu lub konta bankowego! Jak to zrobić i w jakim terminie?

  Emeryt i rencista powinien jak najszybciej poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zmianie adresu zamieszkania, czy numeru rachunku bankowego. Jeśli zrobi to z opóźnieniem, to może zdarzyć się, że emerytura czy renta zostanie zwrócona do ZUS-u.

  Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie RPP. Czy czeka nas zmiana stóp procentowych?

  Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. "RPP nie zmieni stóp procentowych na rozpoczynającym się dzisiaj grudniowym posiedzeniu" – powiedział ekonomista ING BSK Adam Anotniak. Jego zdaniem, pauza w obniżkach stóp potrwa co najmniej do marca.

  REKLAMA