REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż artykułów higienicznych - stawki VAT

Sprzedaż artykułów higienicznych - stawki VAT
Sprzedaż artykułów higienicznych - stawki VAT
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę drogerię. Sprzedaję w niej artykuły higieniczne, takie jak podpaski, tampony, pieluchy dla dzieci i dorosłych oraz watę celulozową, paczkowaną. Jaką stawką VAT od 1 kwietnia 2020 r. będą opodatkowane te artykuły?

Od 1 kwietnia 2020 r. dla towarów wymienionych w pytaniu stawka VAT miała zostać obniżona z 8% do 5%. Jednak 23 marca 2020 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, ze wychodząc naprzeciw postulatom podatników, przesuwa termin stosowania nowej matrycy stawek podatku VAT - zacznie ona obowiązywać od 1 lipca 2020 r., a nie od 1 kwietnia br.

REKLAMA

Autopromocja

Od 1 kwietnia 2020 r. podatnicy będą mieli obowiązek klasyfikowania sprzedawanych towarów za pomocą Nomenklatury scalonej (CN), a nie - jak dotychczas - według PKWiU. Od tego dnia zacznie również obowiązywać nowa treść załączników nr 3 i 10 do ustawy o VAT, w których wymieniono towary i usługi opodatkowane obniżonymi stawkami VAT w wysokości 8% i 5%. W wyniku wprowadzonych zmian stawka VAT na wiele produktów zostanie albo obniżona, albo podwyższona. Stąd zapewne Pani wątpliwość, jaką stawką VAT opodatkować od 1 kwietnia 2020 r. sprzedawane towary.

Polecamy: VAT 2020. Komentarz

Polecamy: Biuletyn VAT

Stawka VAT na podpaski, tampony oraz pieluchy dla niemowląt i dorosłych obowiązująca do końca marca 2020 r.

Do końca marca 2020 r. podpaski higieniczne, tampony oraz pieluchy dla niemowląt i dorosłych są klasyfikowane pod symbolem PKWiU 17.22.12.0 - Podpaski higieniczne i tampony, pieluszki i wkładki dla niemowląt oraz podobne wyroby sanitarne lub wyroby odzieżowe, wykonane z masy celulozowej, papieru, waty celulozowej lub wstęg z włókien celulozowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W poz. 81 załącznika nr 3 do ustawy o VAT wskazującym towary, do których ma zastosowanie stawka VAT w wysokości 8%, powołano symbol PKWiU ex 17.22.12.0. Dodanie przedrostka ex oznacza, że stawka 8% nie ma zastosowania do wszystkich towarów sklasyfikowanych pod tym symbolem PKWiU, lecz jedynie do tych wyraźnie wskazanych przez ustawodawcę w tej pozycji załącznika nr 3 do ustawy o VAT. W poz. 81 wskazano, że z opodatkowania stawką 8% korzystają wyłącznie:

1) podpaski higieniczne z papieru, waty celulozowej lub bibułki tissue,

2) tampony higieniczne z papieru, waty celulozowej lub bibułki tissue,

3) wata celulozowa, paczkowana,

4) pieluszki, wkładki do pieluch i podobne artykuły sanitarne dla niemowląt,

5) pieluszki i podobne artykuły sanitarne dla dorosłych

O ile w przypadku podpasek higienicznych i tamponów ustawodawca wskazał wprost materiał, z którego muszą być wykonane, aby miała do nich zastosowanie obniżona stawka VAT w wysokości 8%, o tyle w przypadku pieluch dla niemowląt i dorosłych dla możliwości ich opodatkowania obniżoną stawką VAT nie ma znaczenia, z czego są wykonane. Zatem sprzedając podpaski i tampony, można je opodatkować stawką 8%, jeżeli są wykonane z papieru, waty celulozowej albo bibułki tissue. W przypadku pieluch dla niemowląt i dorosłych stawka 8% ma zawsze zastosowanie, bez względu na to, z czego te produkty są wykonane.

Stawka VAT na podpaski, tampony oraz pieluchy dla niemowląt i dorosłych obowiązująca od 1 kwietnia 2020 r.

Od 1 kwietnia 2020 r. podpaski, tampony oraz pieluchy dla niemowląt i dorosłych będą klasyfikowane pod symbolem CN 9619 00 - Podpaski higieniczne (wkładki) i tampony, pieluchy i wkładki dla niemowląt oraz podobne artykuły, z dowolnego materiału. Symbol ten nie został powołany przez ustawodawcę w załączniku nr 3 do ustawy o VAT, w brzmieniu stosowanym dla potrzeb ustalania wysokości stawek VAT dla towarów od 1 kwietnia 2020 r. Produkty te nie będą zatem mogły korzystać z opodatkowania stawką 8%. Nie oznacza to jednak, że przestaną korzystać z opodatkowania obniżoną stawką VAT. Będą opodatkowane stawką VAT w wysokości 5%. Symbol ten został bowiem powołany w poz. 21 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, w brzmieniu stosowanym dla potrzeb ustalania wysokości stawek VAT dla towarów od 1 kwietnia 2020 r. To oznacza, że podpaski higieniczne (wkładki), tampony, pieluchy i wkładki dla niemowląt oraz podobne artykuły, do których należą m.in. sprzedawane przez Panią pieluchy dla dorosłych nietrzymających moczu albo stolca, będą od 1 kwietnia 2020 r. opodatkowane stawką VAT w wysokości 5%, niezależnie o tego, z jakiego materiału zostaną wykonane.

Opodatkowanie VAT waty celulozowej, paczkowanej do końca marca 2020 r.

Jak wcześniej wspomniano, wata celulozowa, paczkowana, jest obecnie klasyfikowana pod symbolem PKWiU 17.22.12.0 i opodatkowana stawką VAT w wysokości 8% na podstawie poz. 81 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

Opodatkowanie VAT waty celulozowej, paczkowanej, od 1 kwietnia 2020 r.

Od 1 kwietnia 2020 r. wata celulozowa, paczkowana, będzie opodatkowana stawką 5%. Możliwość zastosowania tej stawki wynika z tego, że według przygotowanego przez GUS klucza powiązań symbol PKWiU 17.22.12.0, pod którym klasyfikowana jest obecnie wata celulozowa, paczkowana, jest powiązany z CN 9619 00. Pod tym symbolem znajdują się nie tylko podpaski czy tampony, ale również podobne artykuły, do których, kierując się ww. powiązaniem, powinno się zaliczyć watę celulozową, paczkowaną.

Podstawa prawna:

Marcin Jasiński, ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

REKLAMA

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

REKLAMA