reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Amortyzacja > Jednorazowa amortyzacja - kto i jak może z niej skorzystać?

Jednorazowa amortyzacja - kto i jak może z niej skorzystać?

Czym jest jednorazowa amortyzacja? Kto może z niej skorzystać? Jaki jest limit jednorazowej amortyzacji? Co można rozliczać w ten sposób?

Pojęcie jednorazowej amortyzacji

Biorąc pod uwagę przepisy art. 22f ust.3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych należy zauważyć, że podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z określonym w przepisach stawkami amortyzacyjnymi lub mają opcję rozliczenia tego jednorazowo - w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym. Ta druga opcja określana jest mianem jednorazowej amortyzacji. Analogiczne informacje mamy zawarte w art. 16f ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

W myśl tych przepisów podatnik może rozliczyć dany wydatek jednorazowo, nie rozciągając tego w czasie. Ważne podkreślenia jest to, że jednorazowy odpis może być dokonany najwcześniej w miesiącu oddania dane środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do użytkowania.

Jednorazowa amortyzacja stanowi pomoc w ramach zasady de minimis.

Podmioty uprawnione

Grupy podmiotów, które mogą z tego rozwiązania skorzystać zostały wskazane w art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w art. 16k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Chodzi tutaj o osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej oraz małych podatników. Przypomnę tylko, że pod pojęciem małego podatnika należy rozumieć podatnika, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro. Przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł i w odniesieniu do 2017 rok kwota graniczna wynosi 5.157.000 zł.

Ten wariant rozliczenie nie jest dostępny dla :

1) osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej, które w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, prowadziły działalność gospodarczą samodzielnie lub jako wspólnik spółki niebędącej osobą prawną lub działalność taką prowadził małżonek tej osoby, jeżeli między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa,

2) podatników rozpoczynających działalność, którzy zostali utworzeni:

- w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników albo

- w wyniku przekształcenia spółki niebędącej osobą prawną, albo

- przez osoby fizyczne, które wniosły na poczet kapitału nowo utworzonego podmiotu uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10.000 euro (przeliczenia na PLN dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym wystąpiły zdarzenia,  w zaokrągleniu do 1.000 zł)

Co można jednorazowo amortyzować?

W przepisach określono, że jednorazowych odpisów amortyzacyjnych można dokonywać od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Do tej grupy zaliczamy między innymi: pojazdy ciężarowe, sprzęt komputerowy, kotły energetyczne, telefony.

Obecnie należy posługiwać się klasyfikacją środków trwałych określoną w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 3 października 2016 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT).

Polecamy: Podatki 2017 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy Rejestr Wierzytelności

Windykuj dłużnika online. Sprzedawaj i kupuj wierzytelności!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama