REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dostawa towarów, VAT 2020

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dostawca zagraniczny a rejestracja na potrzeby VAT w Polsce

Dostawy towarów dokonywane na terytorium Polski są opodatkowane krajowym podatkiem VAT (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Transakcji takich może dokonywać również podmiot zagraniczny (niemający w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności). Czy taki dostawca jest zobligowany do zarejestrowania się w Polsce na potrzeby podatku VAT.

Dostawa z montażem – zasady opodatkowania VAT

Polska Spółka X zamówiła od kontrahenta Y z Niemiec maszynę, stanowiącą element linii produkcyjnej. Maszyna została dostarczona i zainstalowana w zakładzie X 10.06.2015 r. Ze względu na wysoki stopień zaawansowania tejże maszyny, czynności montażu i próbnego uruchomienia towaru dokonał niemiecki sprzedawca. Spółka X zaliczyła ww. maszynę do środków trwałych (towar będzie wykorzystywany do działalności opodatkowanej). Na jakich zasadach powinna zostać rozliczona w VAT ww. transakcja?

Przeniesienie własności towarów w zamian za umorzenie udziałów to dostawa opodatkowana VAT

Przez lata sądy administracyjne nie mówiły jednym głosem w zakresie tego, czy przekazanie wspólnikowi przez spółkę towarów w zamian za nabyte od tego wspólnika udziały w celu ich umorzenia stanowi czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Kwestia ta została jednoznacznie rozstrzygnięta w uchwale siedmiu sędziów NSA z 16 listopada 2015 r. (sygn. akt I FPS 6/15).

Jak rozliczać transakcje łańcuchowe

W przypadku rozliczania transakcji łańcuchowych stosuje się zasadę szczególną, gdzie ustalenie miejsc opodatkowania poszczególnych dostaw uzależnione jest od przyporządkowania transportu lub wysyłki jedynie do jednej dostawy w łańcuchu. Jak taki łańcuch dostaw opodatkować na potrzeby VAT?

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) – warunki stosowania

Przepisy ustawy o VAT określają na gruncie podatkowym zasady dotyczące wymiany handlowej z państwami członkowskimi Unii Europejskiej, tj. wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT). Przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności opodatkowanych na terytorium innego kraju UE. Jakie warunki musi spełniać transakcja, by mogła być rozliczana jako WDT?

Dostawa towarów w VAT - oświadczenie zamawiającego decyduje o przeznaczeniu towaru

W rozumieniu ustawy o VAT, zarówno w sytuacji gdy podatnik dostarcza zamawiającemu towar jak i wtedy, gdy jest on niszczony ma miejsce odpłatna dostawa towarów. Oświadczenie zamawiającego jest elementem decydującym o przeznaczeniu danego towaru.

Dostawa kurierem - kiedy rozliczyć VAT

Zyskującą popularność formą sprzedaży towarów jest prowadzenie sklepów internetowych. Nie ulega wątpliwości, że w przypadku nabycia towaru ze sklepu tego typu, zastosowanie znajdzie sprzedaż wysyłkowa. Dostarczenie towarów nabywcy w takiej sytuacji odbywa się najczęściej za pomocą kuriera. W wielu przypadkach zapłata za zamówiony towar następuje przed jego dostarczeniem.

Kiedy można odliczyć VAT z faktury otrzymanej przed dostawą towarów

Firma dokonała zakupu kosiarek. 15 maja 2015 r. otrzymaliśmy wystawioną dzień wcześniej fakturę dokumentującą dostawę towarów, która została dokonana 3 czerwca 2015 r. Kiedy możemy odliczyć VAT?

Odliczenie VAT z faktury wystawionej przed dostawą towaru

Sprzedawca wystawił fakturę 26 maja 2014 r. i w tym samym dniu mi ją doręczył. Fakturę sporządzono przed dostawą towaru (nie była to faktura zaliczkowa). Sprzedawca dostarczył towar własnym transportem 5 czerwca 2014 r. Czy miał prawo wystawić fakturę wcześniej i kiedy jako nabywca mogę odliczyć VAT?

Czy „data sprzedaży" na fakturze znaczy to samo co „data dokonania lub zakończenia dostawy"

Na fakturze jeden z moich klientów pisze po staremu „data sprzedaży" zamiast wymaganych teraz „data dokonania lub zakończenia dostawy". Czy mogę taki dokument uznać za prawidłowy?

Jak ustalić datę sprzedaży przy dostawie towarów

W czerwcu 2014 r. dla kontrahenta X została wystawiona faktura VAT (na podstawie dokumentu WZ; data sprzedaży 28-06-2014). W lipcu 2014 r. okazało się, że część wyrobów zafakturowanych na kontrahenta X powinna być zafakturowana na kontrahenta Y. W związku z zaistniałą sytuacją powinnam wystawić fakturę korygującą dla kontrahenta X na część wyrobów, których sprzedaż go nie dotyczyła i wystawić fakturę dla kontrahenta Y. Tutaj moje pytanie: jaka powinna być data sprzedaży na fakturze wystawionej dla kontrahenta Y (nie ma już nowego dokumentu WZ)?

Zwrot VAT za materiały budowlane 2020

Od 2014 roku nastąpiła prawdziwa rewolucja w zasadach uzyskiwania zwrotu VAT za materiały budowlane. Zwrot ten został bardzo ograniczony podmiotowo i przedmiotowo. Niektórzy (osoby mające więcej niż 35 lat) stracili tą możliwość jeżeli nie zdążyli z wydatkami do końca 2013 roku. Od wydatków poczynionych w 2014 r. nie ma m.in. możliwości uzyskania zwrotu VAT za materiały użyte do remontu i budowy domów większych niż 110 metrów kwadratowych. Zasady te nie zmieniły się w kolejnych latach (2015-2019) a także w 2020 roku.

Ustawa o VAT 2022 Dział V Miejsce świadczenia

Ustawa o VAT 2022 - ustawa o podatku od towarów i usług - stan prawny na 1 luty 2022 r. - tekst jednolity, dział V Miejsce świadczenia (art. 22- 28o)

REKLAMA