REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kasy fiskalne online, Wirtualne kasy fiskalne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zakończenie używania kasy fiskalnej (w tym kasy fiskalnej online)

Ministerstwo Finansów wydało nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących, obowiązujące od 1 maja 2019 roku. Zostały w nim określone m.in. obowiązki podatnika w przypadku zakończenia używania kasy online, kasy z elektronicznym i kasy z papierowym zapisem kopii z powodu zakończenia działalności gospodarczej lub pracy tych kas w trybie fiskalnym. Rozporządzenie zawiera również wzór wniosku o wyrejestrowanie kasy z ewidencji kas.

Kasa fiskalna online – nowe obowiązki dla firm

Z dniem 1 maja 2019 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące kas rejestrujących. Podatnicy muszą liczyć się z faktem, że prędzej czy później będą zobowiązani do wymiany obecnie stosowanych kas na kasy fiskalne nowej generacji, czyli kasy fiskalne online. Oznacz to nowe obowiązki dla firm. Co niesie ze sobą wprowadzenie kas fiskalnych online?

Kasy fiskalne on-line – zasady prowadzenia ewidencji

Rewolucja w systemie kas fiskalnych stała się rzeczywistością. Już od 1 maja 2019 r. podatnicy mogą stosować nowe kasy fiskalne, tzw. kasy on-line, które z czasem staną się obowiązkowe dla wszystkich podatników. W jaki sposób prowadzić ewidencję przy zastosowaniu kas on-line, a także jakie są warunki i sposób używania tych kas?

Podatnicy mogą już stosować kasy fiskalne on-line

Od 1 maja 2019 r. podatnicy mogą stosować kasy fiskalne on-line, weszła bowiem w życie stosowna nowelizacja ustawy o VAT. Natomiast od 1 września 2019 r. nie będzie można kupić kas z papierowym zapisem kopii paragonu, a od 1 stycznia 2020 r. kasy on-line będą musiały stosować niektóre branże.

Kasy fiskalne online już od 2020 r. - kogo obejmie obowiązek stosowania?

Przedsiębiorcy mają już dokładnie określone terminy dotyczące wdrożenia kas fiskalnych online w swoich firmach. Bezwzględny obowiązek posiadania kasy nowego rodzaju będzie dotyczył wszystkich od stycznia 2023 r. Niektóre grupy przedsiębiorców, takie jak osoby prowadzące warsztaty samochodowe rozpoczną używanie kas fiskalnej online już z początkiem 2020 r.

Nowy system kas fiskalnych, czyli kasy fiskalne online i CRK

Już w wkrótce zostanie powołane do życia Centralne Repozytorium Kas (CRK), które zacznie odbierać dane z nowego typu kas rejestrujących, tzw. kas fiskalnych online. Nowy system będzie uruchamiany stopniowo, co oznacza, że kasy „starego” typu znikną z rynku ostatecznie z końcem 2022 r., jako rozwiązania, które nie spełniają wymogów nowego systemu.

Stosowanie kas fiskalnych online – obowiązek, terminy, zasady

Jako pierwsi – od 1 stycznia 2020 r. – do stosowania kasy fiskalnej online (umożliwiającej elektroniczny transfer danych transakcyjnych) zobligowani zostali podatnicy świadczący usługi z zakresu mechaniki pojazdowej i wulkanizacji oraz sprzedawcy paliw. Począwszy od 1 lipca 2020 r. obowiązek rejestrowania transakcji w kasach online będą miały podmioty świadczące usługi gastronomiczne, hotelowe oraz zajmujące się sprzedażą węgla i pochodnych paliw stałych.

Ulga na zakup kasy fiskalnej online - zmiany od 1 maja 2019 r.

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika. Projekt ten przewiduje uproszczenie systemu zwrotu kosztów nabycia kas fiskalnych online (tzw. ulgi na zakup kasy). Podatnicy VAT będą mogli dokonać odliczenia lub zwrotu kwoty wydanej na zakup kas online (nadal nie więcej niż 700 zł), co do zasady, w jednej deklaracji VAT, a nie tak jak dotąd w deklaracjach za kolejne okresy rozliczeniowe. Nowe rozporządzenie wejdzie w życie 1 maja 2019 r. razem z nowelizacją ustawy o VAT z 15 marca 2019 r., wprowadzającą kasy fiskalne online.

Kasy fiskalne online bez poprawek Senatu

Senat nie wniósł poprawek do ustawy z 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach, która ma wprowadzić obowiązek stosowania kas fiskalnych online. Kasy te będą rejestrowały sprzedaż i przesyłały dane online do Centralnego Repozytorium Kas powadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Stosowane obecnie kasy "starego" typu mają być stopniowo wycofywane z rynku od 31 sierpnia 2019 r. do 31 grudnia 2022 r.

Ustawa o kasach fiskalnych online w komisji finansów

Nowe przepisy dotyczące kas fiskalnych online mają ograniczyć szarą strefę, ponieważ tego rodzaju kasy automatycznie będą przekazywać dane do szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Nowe kasy mają być wprowadzane stopniowo w latach 2019-2022. Z powodu złożenia poprawek projekt noweli w tej sprawie ponownie trafił pod obrady sejmowej komisji finansów.

Kasy rejestrujące 2019 - rozporządzenie wykonawcze

Minister finansów opublikował projekt rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, które ma obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. i zastąpić obecnie obowiązujące rozporządzenie w tym zakresie z 14 marca 2013 roku.

Obowiązkowy split payment w I połowie 2019 r.

Wiceminister finansów Filip Świtała powiedział, że obowiązkowy split payment w VAT uda się wprowadzić w I połowie 2019 r. Natomiast, jego zdaniem, elementem domykającym lukę w VAT będzie wprowadzenie kas fiskalnych on-line.

Kasy fiskalne on-line - rząd przyjął projekt ustawy

5 kwietnia 2018 r. Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o VAT oraz prawa o miarach, umożliwiającym wprowadzenie kas fiskalnych on-line. Projekt przewiduje stopniowe wycofywanie dotychczasowych kas fiskalnych, z elektronicznym i papierowym zapisem kopii.

Kasy fiskalne trzeba będzie wymieniać dwa razy?

Podatnicy zostaną zmuszeni do wymiany ok. 1,8 mln kas fiskalnych, by umieszczać NIP na paragonie. Potem będą musieli kupić kolejne, działające online. Od razu nie mogą, bo nikt ich jeszcze nie produkuje. Problem wynika z różnych terminów wdrożenia nowych obowiązków przewidzianych przez dwa projekty nowelizacji ustawy o VAT.

Kasy fiskalne online i NIP nabywcy na paragonie

Projektowane przez Ministerstwo Finansów nowe regulacje zakładają wprowadzenie kas fiskalnych, które będą podpięte do sieci teleinformatycznej. Obok kas fiskalnych online pojawi się także obowiązek umieszczania NIP nabywcy na paragonie. Brak NIP-u na paragonie pozbawi prawa do odliczenia VAT.

Kto i kiedy będzie musiał wymienić kasę fiskalną na kasę online

Rok 2018 r. będzie ostatnim dla kas fiskalnych (kas rejestrujących) z rolką papierową. Potem resort finansów zakaże ich sprzedaży, a docelowo za kilka lat przedsiębiorcy będą mogli nabyć wyłącznie e-kasy (kasy rejestrujące online), dzięki którym MF będzie kontrolował obroty ponad miliona firm zdalnie.

Rewolucja w VAT przebiega ewolucyjnie – rozmowa z dyrektorem departamentu VAT w MF Wojciechem Śliżem

O najważniejszych zmianach w VAT w latach 2017-2018: split payment, JPK_VAT, kasach fiskalnych online, białej liście podatników VAT, liście dobrych praktyk i innych planach Ministerstwa Finansów rozmawiamy z Wojciechem Śliżem, dyrektorem departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów.

Kasy fiskalne on-line - nowelizacja ustawy o VAT

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy o VAT, który przewiduje wdrożenie kas fiskalnych on-line, przesyłających informacje o transakcjach do Centralnego Repozytorium Kas (CRK), prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Do CRK przesyłane będą (w sposób ciągły i automatyczny) informacje o każdej transakcji zaewidencjonowanej na kasie rejestrującej, ze szczegółami pozwalającymi na ustalenie wysokości obrotu i kwot podatku należnego, stawki VAT, rodzaju towaru/usługi, a także czasu i miejsca instalacji kasy. Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Do końca 2018 roku będzie można stosować kasy z kopią papierową a do końca 2022 roku kasy z elektronicznym zapisem kopii.

Centralne Repozytorium Danych o Sprzedaży Detalicznej powstanie w 2018 roku

W 2018 roku w Ministerstwie Finansów powstanie baza danych o sprzedaży detalicznej (Centralne Repozytorium Danych o Sprzedaży Detalicznej), do której będą online spływać dane z kas fiskalnych, zostanie utworzony też rejestr dłużników publicznoprawnych - powiedział PAP wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Paweł Cybulski.

Stopniowe wprowadzanie kas fiskalnych online od 2018 roku

Zgodnie z informacjami z sierpnia 2017 r. polski rząd wycofa się z większości najbardziej radykalnych pomysłów reformy na rynku urządzeń fiskalnych, takich jak obowiązkowe wprowadzenie kas fiskalnych online już w 2018 roku. Kas fiskalnych na starych zasadach będzie można używać co najmniej do 2032 r., ale mimo to na rynku pojawia się coraz więcej nowoczesnych urządzeń z funkcjami online’owymi.

E-paragony od 2018 roku?

Przedstawiciele przedsiębiorców mają wątpliwości co do obowiązkowych e-paragonów, które chciałby w Polsce wprowadzić resort rozwoju. Oprócz nowych kosztów, obawiają się przede wszystkim możliwych awarii internetu i nawet samej konieczności podłączenia do sieci.

Kasy fiskalne online od 1 stycznia 2018 roku

Minister rozwoju przygotował i przedstawił 17 sierpnia 2016 r. projekt rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Projekt ten ma na celu wprowadzenie od 1 stycznia 2018 r. cyfryzacji dokumentów i raportów fiskalnych i transmisji online danych z kas fiskalnych (w formacie JPK) do centralnej bazy danych (repozytorium, Centralnego Rejestru Paragonów) prowadzonej przez ministra finansów. Nowe przepisy umożliwią też szybką i skuteczną analizę danych fiskalnych, bo wprowadzony będzie wymóg zgodności postaci elektronicznej dokumentów fiskalnych i niefiskalnych emitowanych przez kasę ze strukturami logicznymi jednolitego pliku kontrolnego (JPK). Kasy fiskalne mają mieć możliwość transmisji e-paragonu do klienta obok tradycyjnego wydruku paragonu wydawanego przy kasie. Wycofane z użytkowania mają być kasy tzw. "dwurolkowe" z kopią papierową. Archiwizacja paragonów będzie tylko cyfrowa - paragony będą przechowywane jedynie w pamięci chronionej i pamięci fiskalnej.

REKLAMA