REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Większe wpływy do budżetu dzięki Krajowej Administracji Skarbowej

Rosną wpływy do budżetu na skutek działania KAS /Fot. Fotolia
Rosną wpływy do budżetu na skutek działania KAS /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki pracy Krajowej Administracji Skarbowej rosną wpływy do budżetu państwa z tytułu rożnych należności podatkowych. KAS to także mniej przeprowadzanych kontroli podatkowych i celno-skarbowych.

Z roku na rok, dzięki pracy podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej, rosną wpływy do budżetu państwa z tytułu rożnych należności podatkowych - podkreślano w piątek (27 września) w Białymstoku podczas uroczystości nadania sztandaru białostockiej Izbie Administracji Skarbowej (IAS).

Autopromocja

W 2016 r., gdy z połączenia służb celnych i skarbowych powstała KAS, było to 2,2 mld zł, w 2018 r. - 3,2 mld zł - poinformował podczas uroczystości dyrektor IAS w Białymstoku Wojciech Orłowski. W piątek obchodzono święto Krajowej Administracji Skarbowej. Funkcjonariusze i pracownicy dostali awanse i odznaczenia.

W uroczystościach w Białymstoku wzięli udział m.in. wiceminister finansów, zastępca szefa KAS Tomasz Słaboszowski, wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński oraz minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Tomasz Słaboszowski podkreślił, że sztandar nadany IAS w Białymstoku "jednoczy formację złożoną wewnętrznie". Oceniał, że nie da się oddzielić pracy służb celnych i podatkowych. "To jest oczywiście dbałość o wpływy do budżetu państwa, a z drugiej strony to jest problem zwalczania przestępczości ekonomicznej. Nie da się rozdzielić tych dwóch kwestii. Śmiem twierdzić, że wpływy z ostatnich lat potwierdzają prawidłowość tego połączenia. Stworzyliśmy formację złożoną wewnętrznie, ale jednolitą w rozumieniu przyjętego dzisiaj sztandaru oraz realizowanych celów" - mówił Słaboszowski.

Podlaska KAS każdego roku odprawia 1,7 mln aut osobowych, ok. 500 tys. samochodów ciężarowych i 200 tys. wagonów kolejowych oraz ok. 70 tys. aut kontrolowanych na drogach. "Prowadzimy skuteczną walkę z przemytem papierosów. Od 2017 r. wychwyciliśmy na granicy z Białorusią i Litwą oraz wewnątrz kraju ponad 170 mln sztuk nielegalnych papierosów" - mówił Orłowski. Dodał, że gdyby te papierosy trafiły na rynek skarb państwa straciłby kwotę ok. 180 mln zł z tytułu niezapłaconych należności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Walczmy z oszustami podatkowymi, których działalność uderza w budżet państwa" - mówił Orłowski. Podał, że np. wskutek zakończonych postępowań dotyczących podatku VAT w "fikcyjnym" obrocie paliwami wykryto uszczuplenie tego podatku na kwotę 430 mln zł.

Polecamy: Najnowsze zmiany w VAT. Sprawdź!

Polecamy: Praktyczny przewodnik po zmianach w VAT. Sprawdź!

"Podlaska KAS to także wysoka jakość orzecznictwa podatkowego. Sądy administracyjne w ostatnich latach utrzymywały w mocy ponad 99 proc. decyzji zaskarżonych przez podatników. To najlepszy wynik w kraju" - mówił Orłowski.

Dyrektor IAS podkreślał, że podlaska KAS to także mniej przeprowadzanych kontroli podatkowych i celno-skarbowych. "Kontrole są wszczynane po wnikliwej analizie, dzięki czemu są bardziej skuteczne, a wiele niejasności udaje się rozwiać już podczas czynności sprawdzających, bez konieczności niepokojenia podatników" - dodał. Orłowski podał, że w ciągu ośmiu miesięcy 2019 r. podatnicy - na skutek kontroli- wpłacili do budżetu 110 mln zł.

"(...) Bardzo dobre wyniki naszej pracy odnoszą się do bardzo szerokiego spektrum działań, którymi się na co dzień zajmujemy służąc naszemu społeczeństwu. Stoimy na straży prawa podatkowego, ułatwiamy działalność uczciwym przedsiębiorcom, chronimy granice, rynek i konsumentów, ułatwiamy wypełnianie obowiązków podatkowych, zapobiegamy wyłudzeniom podatkowym oraz ścigamy przestępców podatkowych" - mówił dyrektor IAS w Białymstoku Wojciech Orłowski.

Szef MEN Dariusz Piontkowski mówił, że trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek państwo bez służb podatkowych, celnych". Zaznaczył, że ma nadzieję, że tendencja do zwiększania wpływów do budżetu państwa będzie się utrzymywać. "A wpływy, które dzięki wam trafiają do budżetu umożliwiają państwu prowadzenie efektywnej polityki i gospodarczej i oświatowej i związanej ze służbą zdrowia i pozwalają na to, aby państwo w ogóle funkcjonowało" - mówił Piontkowski.

Wiceminister Jarosław Zieliński dodał, że funkcjonariusze celno-skarbowi stanowią "niezwykle ważną część państwa polskiego", bo ponad 90 proc. dochodów do budżetu "przepływa" przez ich ręce. Podkreślał, że ważna także jest współpraca różnych służb, bo gwarantuje skuteczność w realizacji zadań.

W podlaskiej KAS pracuje ok. 2,5 tys. osób.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ drag/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA