reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jakie skutki podatkowe niesie ze sobą Brexit

Jakie skutki podatkowe niesie ze sobą Brexit

Pomimo, że w dniu 14 listopada 2018 r. zakończone zostały prace nad tekstem umowy o wyjściu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej, do dzisiaj umowa ta nie została przegłosowana przez brytyjski parlament. W związku z tym, bardzo realne jest tak zwane „bezumowne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej” i to już pod koniec października tego roku. Skutkiem czego będzie, przede wszystkim, przywróceniem kontroli na granicy pomiędzy Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem. Z punktu widzenia polskiego przedsiębiorcy istotne jest by przygotować się na podatkowe skutki takiego wydarzenia.

PODATKI BEZPOŚREDNIE

Z dniem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej rezydenci podatkowi Zjednoczonego Królestwa nie będą objęci korzyściami płynącymi z Dyrektywy Rady 2011/96/UE z dnia 30 listopada 2011 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw tzw. „Parent subsidiary” oraz Dyrektywy 2003/49/UE z dnia 3 czerwca 2003 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania stosowanego do odsetek oraz należności licencyjnych między powiązanymi spółkami różnych Państw Członkowski tzw. „Interest and Royalties”.

Obie dyrektywy mają na celu ułatwienie przepływu kapitału pomiędzy państwami w ramach Unii Europejskiej poprzez zwolnienie z podatku u źródła (WHT) dywidend, odsetek czy należności licencyjnych. W rezultacie, płatności te będą podlegać bezpośrednio regulacjom wynikającym z Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych z dnia 20 lipca 2006 r. Oczywiście, warunkiem koniecznym do zastosowania postanowień Konwencji będzie przedstawienie polskiemu płatnikowi ważnego certyfikatu rezydencji podatkowej.

Również Dyrektywa w sprawie transgranicznego łączenia się spółek kapitałowych przestanie obowiązywać podmioty z siedzibą Zjednoczonego Królestwa. W rezultacie połączenia, przejęcia czy reorganizacji, które będą dotyczyły spółek z siedzibą Zjednoczonego Królestwa nie będą mogły korzystać ze zwolnień wynikających z tej dyrektywy.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

PODATKI POŚREDNIE

Do tej pory, transakcje towarowe z podmiotami z Zjednoczonego Królestwa były traktowane jako:

  • wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów;
  • wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Z dniem wyjścia Wielkiej Brytanii bez umowy transakcje towarowe z podmiotami ze Zjednoczonego Królestwa trzeba będzie traktować jako import i eksport towarów.

Warto zwrócić uwagę, że przepisy VAT dotyczące sprzedaży wysyłkowej przestaną obowiązywać w przypadku sprzedaży na terytorium Zjednoczonego Królestwa.

Zmianie ulegnie też miejsce opodatkowania niektórych usług (np. sprzedaż praw lub udzielania licencji i sublicencji, usługi reklamy, doradcze, prawnicze, księgowe, tłumaczeń) na rzecz konsumentów z Wielkiej Brytanii. Do tej pory (dopóki Zjednoczone Królestwo jest w Unii Europejskiej) miejsce świadczenia usług ustala się według miejsca siedziby usługodawcy, tj. w Polsce. Jednak, w przypadku, gdy usługi są świadczone na rzecz konsumentów spoza Unii Europejskiej (konsumenci ze Zjednoczonego Królestwa po Brexicie) miejscem świadczenia takich usług jest miejsce, gdzie konsument ma siedzibę, stałe zamieszkanie lub zwykłe miejsce pobytu, tj. w Wielkiej Brytanii.

Ponadto każdy brytyjski przedsiębiorca, zobligowany do zarejestrowania się na potrzeby podatku od towarów i usług w Polsce, od momentu bezumownego Brexitu, będzie obowiązany ustanawiać osobę reprezentującą jej interesy na terytorium Unii Europejskiej w sprawach VAT tzw. przedstawiciela podatkowego.

Z drugiej strony, z dniem wyjścia z Unii Europejskiej obywatele Zjednoczonego Królestwa uzyskają możliwość odzyskiwania VAT od towarów zakupionych na terytorium Polski i wywiezionych poza obszar Unii Europejskiej w systemie TAX FREE.

Michał Szczech, konsultant podatkowy, RSM Poland

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrick Wilhelmsen

Adwokat specjalizujący się w prawie gospodarczym i prawie karnym gospodarczym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama