REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie skutki podatkowe niesie ze sobą Brexit

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting
Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość
Jakie skutki podatkowe niesie ze sobą Brexit
Jakie skutki podatkowe niesie ze sobą Brexit

REKLAMA

REKLAMA

Pomimo, że w dniu 14 listopada 2018 r. zakończone zostały prace nad tekstem umowy o wyjściu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej, do dzisiaj umowa ta nie została przegłosowana przez brytyjski parlament. W związku z tym, bardzo realne jest tak zwane „bezumowne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej” i to już pod koniec października tego roku. Skutkiem czego będzie, przede wszystkim, przywróceniem kontroli na granicy pomiędzy Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem. Z punktu widzenia polskiego przedsiębiorcy istotne jest by przygotować się na podatkowe skutki takiego wydarzenia.

PODATKI BEZPOŚREDNIE

Z dniem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej rezydenci podatkowi Zjednoczonego Królestwa nie będą objęci korzyściami płynącymi z Dyrektywy Rady 2011/96/UE z dnia 30 listopada 2011 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw tzw. „Parent subsidiary” oraz Dyrektywy 2003/49/UE z dnia 3 czerwca 2003 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania stosowanego do odsetek oraz należności licencyjnych między powiązanymi spółkami różnych Państw Członkowski tzw. „Interest and Royalties”.

Autopromocja

Obie dyrektywy mają na celu ułatwienie przepływu kapitału pomiędzy państwami w ramach Unii Europejskiej poprzez zwolnienie z podatku u źródła (WHT) dywidend, odsetek czy należności licencyjnych. W rezultacie, płatności te będą podlegać bezpośrednio regulacjom wynikającym z Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych z dnia 20 lipca 2006 r. Oczywiście, warunkiem koniecznym do zastosowania postanowień Konwencji będzie przedstawienie polskiemu płatnikowi ważnego certyfikatu rezydencji podatkowej.

Również Dyrektywa w sprawie transgranicznego łączenia się spółek kapitałowych przestanie obowiązywać podmioty z siedzibą Zjednoczonego Królestwa. W rezultacie połączenia, przejęcia czy reorganizacji, które będą dotyczyły spółek z siedzibą Zjednoczonego Królestwa nie będą mogły korzystać ze zwolnień wynikających z tej dyrektywy.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PODATKI POŚREDNIE

Do tej pory, transakcje towarowe z podmiotami z Zjednoczonego Królestwa były traktowane jako:

  • wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów;
  • wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Z dniem wyjścia Wielkiej Brytanii bez umowy transakcje towarowe z podmiotami ze Zjednoczonego Królestwa trzeba będzie traktować jako import i eksport towarów.

Warto zwrócić uwagę, że przepisy VAT dotyczące sprzedaży wysyłkowej przestaną obowiązywać w przypadku sprzedaży na terytorium Zjednoczonego Królestwa.

Zmianie ulegnie też miejsce opodatkowania niektórych usług (np. sprzedaż praw lub udzielania licencji i sublicencji, usługi reklamy, doradcze, prawnicze, księgowe, tłumaczeń) na rzecz konsumentów z Wielkiej Brytanii. Do tej pory (dopóki Zjednoczone Królestwo jest w Unii Europejskiej) miejsce świadczenia usług ustala się według miejsca siedziby usługodawcy, tj. w Polsce. Jednak, w przypadku, gdy usługi są świadczone na rzecz konsumentów spoza Unii Europejskiej (konsumenci ze Zjednoczonego Królestwa po Brexicie) miejscem świadczenia takich usług jest miejsce, gdzie konsument ma siedzibę, stałe zamieszkanie lub zwykłe miejsce pobytu, tj. w Wielkiej Brytanii.

Ponadto każdy brytyjski przedsiębiorca, zobligowany do zarejestrowania się na potrzeby podatku od towarów i usług w Polsce, od momentu bezumownego Brexitu, będzie obowiązany ustanawiać osobę reprezentującą jej interesy na terytorium Unii Europejskiej w sprawach VAT tzw. przedstawiciela podatkowego.

Z drugiej strony, z dniem wyjścia z Unii Europejskiej obywatele Zjednoczonego Królestwa uzyskają możliwość odzyskiwania VAT od towarów zakupionych na terytorium Polski i wywiezionych poza obszar Unii Europejskiej w systemie TAX FREE.

Michał Szczech, konsultant podatkowy, RSM Poland

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

20 maja upływa termin na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA