REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polski Ład 2.0. a zmiana formy opodatkowania. Kto powinien z tego skorzystać?

Lubasz i Wspólnicy
Kancelaria Radców Prawnych
Polski Ład 2.0. a zmiana formy opodatkowania. Kto powinien z tego skorzystać?
Polski Ład 2.0. a zmiana formy opodatkowania. Kto powinien z tego skorzystać?

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, zwana także „ustawą Niskie Podatki” lub „Polskim Ładem 2.0.” miała za zadanie naprawić błędy „Polskiego Ładu” i ułatwić rozliczenia podatkowe. Z uwagi to przedsiębiorcy, którzy w 2022 roku wybrali za formę opodatkowania ryczałt lub podatek liniowy, kierując się obowiązującymi od 1. stycznia 2022 r. przepisami, mogą zmienić wybraną formę opodatkowania na skalę podatkową. Jak to jednak zrobić i kto powinien z tego skorzystać?

Wybór formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej

Zasadniczo, zgodnie z treścią art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa o PIT”), podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c (tj. podatek liniowy) oraz zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: „ustawa o ryczałcie”) w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy.
Podatnicy są w takim wypadku obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze formy opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu danego roku podatkowego. Oświadczenie to można złożyć również rejestrując działalność gospodarczą lub aktualizując  formularz CEIDG-1 na stronie biznes.gov.pl.
Oznacza to, że jeśli przedsiębiorca, osiągnął pierwszy przychód w styczniu danego roku, to co do zasady ma czas na zgłoszenie formy opodatkowania do 20 lutego tego roku.

REKLAMA

Autopromocja

Polski Ład 2.0. a możliwość zmiany formy opodatkowania

Obowiązujące od 1. stycznia 2022 roku regulacje podatkowe były czynnikiem decydującym w zakresie wyboru optymalnej formy opodatkowania przez podatników. Wobec tego po istotnych zmianach wprowadzanych przez ustawodawcę od 1. lipca 2022 r. niezbędne stało się danie szansy podatnikom na weryfikację swojej formy opodatkowania, przy jednoczesnym wzięciu pod uwagę nowych regulacji, w szczególności obniżających stawkę podatku w I progu podatkowym z 17% do 12% (dla skali podatkowej) oraz zmian w zakresie odliczeń składki zdrowotnej.

Zgodnie z treścią art. 17 ustawy Niskie Podatki podatnik, który wybrał jako formę opodatkowania w 2022 roku ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ma prawo zmienić formę opodatkowania na skalę. Ryczałtowiec miał także prawo do złożenia do dnia 22. sierpnia 2022 roku oświadczenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem przychodów osiągniętych w okresie od 1 lipca 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku. Co jednak ważne, zmiany formy opodatkowania z podatku liniowego czy z ryczałtu na skalę podatkową za cały 2022 rok podatnicy dopiero będą dokonywać w zeznaniu rocznym za 2022 rok. Nie muszą oni składać żadnych dodatkowych oświadczeń w tym zakresie, lecz uczynią to składając zeznanie PIT-36 do końca kwietnia 2023 roku.

Decyzję w tym zakresie należy jednak dokładnie przemyśleć, gdyż zgodnie z art. 14 ust. 2 Polskiego Ładu 2.0., „Wybór dokonany po złożeniu zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 2 ustawy zmienianej w art. 1, nie wywołuje skutków prawnych, jeżeli podatnik wykazał w tym zeznaniu przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.”  Tym samym jeżeli podatnik złoży za 2022 rok zeznanie na formularzu PIT-36L (podatek liniowy), zmiana formy opodatkowania nie będzie możliwa. Podobnie będzie w wypadku złożenia formularza PIT-28 (ryczałt).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana formy opodatkowania w 2022 roku - dla kogo będzie opłacalna

Mimo korzystnych zmian podatkowych dla osób, które rozliczają się na zasadach ogólnych, to nadal nie każdy podatnik zyskałby na zmianie formie opodatkowania i ucieczce od podatku liniowego czy ryczałtowego. 12% stawka podatku PIT dotyczy wyłącznie I progu podatkowego skali podatkowej, a zatem dla osób przekraczających próg 120 000 zł wraz ze wzrostem dochodu spada atrakcyjność tego rozwiązania. Podatnicy na podatku liniowym i ryczałtowym płacą jednocześnie niższą składkę zdrowotną niż podatnicy opodatkowani wg zasad ogólnych. Wobec tego dla podatników, którzy uzyskują duże dochody, rekompensata polegająca na obniżeniu stawki podatku w I progu skali podatkowej czy kwota wolna od podatku może nie być wystarczająca. 

W przypadku zmiany formy opodatkowania trzeba wziąć pod uwagę także korzyści płynące z rozliczania się na zasadach ogólnych. Przy zasadach ogólnych można bowiem skorzystać ze wspólnego rozliczania się z małżonkiem czy innych ulg podatkowych, których nie można zastosować w PIT-36L. Niezwykle istotna jest tutaj wspomniana kwota wolna od podatku, która od 1 stycznia 2022 r. wynosi 30 000 złotych. Zatem po zmianach wprowadzonych Polskim Ładem 2.0., zasady ogólne okażą się dla części podatników korzystniejsze od dotychczasowej formy opodatkowania.

Zmiana taka nie jest jednak pozbawiona wad. Przykładowo, przychody podatnika ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, po zmianie przepisów od 1 lipca 2022 r., mogą być pomniejszane o 50% składek na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconych w roku podatkowym, jeżeli nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Tym samym przy zmianie formy opodatkowania z ryczałtu na zasady ogólne konieczna może okazać się dopłata podatku.

A zatem każdorazowo, przed zmianą formy opodatkowania, niezbędne będzie szczegółowe i indywidualne przeanalizowanie sytuacji majątkowej i osobistej danego podatnika.

r. pr. Michał Przybysz – Lubasz i Wspólnicy – Kancelaria Radców Prawnych sp. k.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KSeF tuż za rogiem! Księgowi mówią jasno: za zgodność e-faktur odpowiadać będą przedsiębiorcy

KSeF już jest na horyzoncie. Przedsiębiorcy wciąż jednak zwlekają z przygotowaniami do e-faktur, licząc na pomoc księgowych z biur rachunkowych. Tymczasem to oni sami będą odpowiadać za zgodność z nowymi przepisami. Jak dobrze przygotować firmę i uniknąć kosztownych potknięć? Sprawdź, co zrobić już teraz.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią – kompendium wiedzy dla polskich rezydentów podatkowych

W erze globalnej mobilności zawodowej i kapitałowej coraz więcej Polaków uzyskuje dochody z zagranicy. Najczęściej chodzi o Wielką Brytanię – kraj, który od lat przyciąga naszych obywateli do pracy, prowadzenia działalności gospodarczej czy inwestowania. W takim kontekście kluczowa staje się znajomość zasad opodatkowania dochodów uzyskiwanych w UK przez osoby będące polskimi rezydentami podatkowymi.

Prof. W. Modzelewski: VAT unijny to największe zagrożenie dla uczciwych podatników. Trzeba zrezygnować z pozornych działań uszczelniających i napisać od nowa ustawę o VAT

Powoli ale skutecznie przebija się do świadomości podatników diagnoza, że VAT unijny, wprowadzony w Polsce w 2004 r., był od początku nieznaną w historii pułapką zastawioną nie tylko na nasze państwo, lecz również na dziesiątki tysięcy naiwnych i uczciwych podatników, którzy mieli być (i są nadal) ofiarami tego eksperymentu – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Ordynacja podatkowa - MF szykuje liczne zmiany od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR i wiele innych nowości w projekcie nowelizacji

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

REKLAMA

Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

REKLAMA

PKPiR 2026: będzie 15 poważnych zmian i nowe rozporządzenie od 1 stycznia. Terminy wpisów, dodatkowe kolumny do KSeF, dowody księgowe i inne nowości

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir). Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Sprawdziliśmy co się zmieni w zasadach prowadzenia pkpir w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

Odpisy amortyzacyjne spółek nieruchomościowych

Najnowsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przynoszą istotne zmiany dla spółek nieruchomościowych w zakresie możliwości rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych. W styczniu tego roku NSA w kilku wyrokach (sygn. II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23, II FSK 1086/23, II FSK 1652/23) potwierdził korzystne dla podatników stanowisko wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

REKLAMA