| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Dochody z pracy w Wielkiej Brytanii – gdzie płacić PIT

Dochody z pracy w Wielkiej Brytanii – gdzie płacić PIT

Zasadniczo podatki od dochodów z pracy płacimy tam, gdzie mieszkamy. Dlatego w przypadku Polaka podejmującego zatrudnienie w Anglii, Walii, Szkocji, Irlandii Północnej i innych terytoriach objętych podatkową jurysdykcją Wielkiej Brytanii, kluczową kwestią będzie ustalenie jego rezydencji podatkowej.

W tym drugim przypadku osoba ta będzie jednak traktowana jako rezydent dopiero od piątego roku podatkowego. Począwszy od 6 kwietnia 2008 r., dni przyjazdu do i wyjazdu z Wielkiej Brytanii są również brane pod uwagę przy określaniu rezydencji podatkowej pod warunkiem, że osoba jest obecna w Wielkiej Brytanii o godz. 24 tego dnia.

Jeśli chodzi o najbardziej brzemienny w skutki podatkowe status zwykłego rezydenta, uzyskuje go osoba, która m.in: przybyła do Wielkiej Brytanii z intencją pobytu tam dłużej niż 3 lata, bądź zakupiła lub wynajęła tam nieruchomość na okres powyżej trzech lat, od – odpowiednio – momentu przyjazdu, zakupu nieruchomości lub zawarcia umowy najmu.

W pewnych wypadkach może dojść do powstania konfliktu rezydencji – dzieje się tak, gdy zarówno Polska, jak i Wielka Brytania na podstawie swojego krajowego prawa uznały daną osobę za swojego rezydenta podatkowego. Rozwiązanie tego problemu powinno wówczas nastąpić w oparciu o  umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartą pomiędzy Polską a Wielką Brytanią.

PIT od dochodów z pracy w Wielkiej Brytanii

Dochody pracownicze są opodatkowane w Wielkiej Brytanii według progresywnej skali podatkowej.

Obowiązują dwie stawki podatku: 20 oraz 40% .W pewnych przypadkach możliwe jest zastosowanie 50% stawki podatkowej. Roczna kwota wolna od opodatkowania wynosi, co do zasady 7 457 GPB w latach 2011-2012.

Należy podkreślić, że rok podatkowy w Wielkiej Brytanii nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym i trwa od 6 kwietnia danego roku do 5 kwietnia roku następnego.

Skala PIT w Wielkiej Brytanii 

Wysokość dochodu do opodatkowania w 2009/10 oraz w 2010/2011 (w funtach)

Stawka podatku (w proc.)

do 37 400

powyżej 37 400 do 150 000

powyżej 150 000

20

40

50*

* Stawka 50% dotyczy dochodów uzyskanych od 1 kwietnia 2010 r. 

W przypadku, gdy podatnik uzyskuje tylko dochody z pracy, nie jest zobowiązany do złożenia zeznania rocznego w Wielkiej Brytanii. Wyjątek stanowi sytuacja posiadania dochodów z innych źródeł podlegających opodatkowaniu w tym kraju, np. dywidendy, dochody ze sprzedaży akcji, odsetki itp.

Pracownik może dokonać samodzielnego złożenia zeznania rocznego do brytyjskiego urzędu skarbowego (Inland Revenue), w zakresie obejmującym jego dane i zestawienie dochodów z poszczególnych źródeł oraz ulg, a urząd dokona za niego kalkulacji podatku. Drugą możliwością jest samodzielne obliczenie podatku.  

Umowy podatkowe z Jersey i Guernsey

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wyspą Man

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

SmartConsulting S.K.A.

SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »