| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Dochody z pracy w Wielkiej Brytanii – gdzie płacić PIT

Dochody z pracy w Wielkiej Brytanii – gdzie płacić PIT

Zasadniczo podatki od dochodów z pracy płacimy tam, gdzie mieszkamy. Dlatego w przypadku Polaka podejmującego zatrudnienie w Anglii, Walii, Szkocji, Irlandii Północnej i innych terytoriach objętych podatkową jurysdykcją Wielkiej Brytanii, kluczową kwestią będzie ustalenie jego rezydencji podatkowej.

W tym drugim przypadku osoba ta będzie jednak traktowana jako rezydent dopiero od piątego roku podatkowego. Począwszy od 6 kwietnia 2008 r., dni przyjazdu do i wyjazdu z Wielkiej Brytanii są również brane pod uwagę przy określaniu rezydencji podatkowej pod warunkiem, że osoba jest obecna w Wielkiej Brytanii o godz. 24 tego dnia.

Jeśli chodzi o najbardziej brzemienny w skutki podatkowe status zwykłego rezydenta, uzyskuje go osoba, która m.in: przybyła do Wielkiej Brytanii z intencją pobytu tam dłużej niż 3 lata, bądź zakupiła lub wynajęła tam nieruchomość na okres powyżej trzech lat, od – odpowiednio – momentu przyjazdu, zakupu nieruchomości lub zawarcia umowy najmu.

W pewnych wypadkach może dojść do powstania konfliktu rezydencji – dzieje się tak, gdy zarówno Polska, jak i Wielka Brytania na podstawie swojego krajowego prawa uznały daną osobę za swojego rezydenta podatkowego. Rozwiązanie tego problemu powinno wówczas nastąpić w oparciu o  umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartą pomiędzy Polską a Wielką Brytanią.

PIT od dochodów z pracy w Wielkiej Brytanii

Dochody pracownicze są opodatkowane w Wielkiej Brytanii według progresywnej skali podatkowej.

Obowiązują dwie stawki podatku: 20 oraz 40% .W pewnych przypadkach możliwe jest zastosowanie 50% stawki podatkowej. Roczna kwota wolna od opodatkowania wynosi, co do zasady 7 457 GPB w latach 2011-2012.

Należy podkreślić, że rok podatkowy w Wielkiej Brytanii nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym i trwa od 6 kwietnia danego roku do 5 kwietnia roku następnego.

Skala PIT w Wielkiej Brytanii 

Wysokość dochodu do opodatkowania w 2009/10 oraz w 2010/2011 (w funtach)

Stawka podatku (w proc.)

do 37 400

powyżej 37 400 do 150 000

powyżej 150 000

20

40

50*

* Stawka 50% dotyczy dochodów uzyskanych od 1 kwietnia 2010 r. 

W przypadku, gdy podatnik uzyskuje tylko dochody z pracy, nie jest zobowiązany do złożenia zeznania rocznego w Wielkiej Brytanii. Wyjątek stanowi sytuacja posiadania dochodów z innych źródeł podlegających opodatkowaniu w tym kraju, np. dywidendy, dochody ze sprzedaży akcji, odsetki itp.

Pracownik może dokonać samodzielnego złożenia zeznania rocznego do brytyjskiego urzędu skarbowego (Inland Revenue), w zakresie obejmującym jego dane i zestawienie dochodów z poszczególnych źródeł oraz ulg, a urząd dokona za niego kalkulacji podatku. Drugą możliwością jest samodzielne obliczenie podatku.  

Umowy podatkowe z Jersey i Guernsey

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wyspą Man

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Beata Sadowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK