| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Czy można prowadzić firmę będąc na rencie lub emeryturze?

Czy można prowadzić firmę będąc na rencie lub emeryturze?

Pieniądze otrzymywane co miesiąc przez emerytów i rencistów mogą nie być wystarczające na utrzymanie, dlatego niektórzy z nich zarabiają dodatkowo. Jednym z rozwiązań jest podjęcie własnej działalności gospodarczej. Jednak z powodu obawy o koszty prowadzenia działalności oraz możliwość zawieszenia emerytury czy renty, wiele osób boi się podjąć to ryzyko. Czy słusznie?

Firma na emeryturze - czy to się opłaca?


Podjęcie działalności gospodarczej przez rencistę lub emeryta wiąże się z opłacaniem składek ZUS. Czy w związku z tym opłaci się prowadzanie działalności? Składki ZUS podlegają odliczeniom:

- od podstawy opodatkowania - składki na ubezpieczenia społeczne,

- od podatku - część składki na ubezpieczenie zdrowotne (w wysokości 7,75% podstawy składek).

Odliczenia tego dokonuje się przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy z tytułu działalności gospodarczej a następnie rozlicza je w deklaracji rocznej PIT-36. Dzięki temu osoby, które nie osiągnęły przychodów z firmy na tyle wysokich aby zapłacić od nich podatek, mogą odliczyć składki od przychodów uzyskanych z tytułu otrzymywanych świadczeń. W wyniku tego obniżeniu ulegnie podatek i przedsiębiorca-emeryt otrzyma zwrot podatku, który ZUS odprowadził w związku z jego emeryturą. Tak samo jest w przypadku rencistów, czy osób pobierających świadczenia przedemerytalne.

Jak widać prowadzenie działalności gospodarczej nie spowoduje ograniczenia lub zawieszenia wypłaty świadczenia z ZUS, ale też w niektórych przypadkach ograniczy koszty składek ZUS do minimum. Samo założenie działalności gospodarczej jest również bezpłatne. Jest to więc dobra alternatywa dla uzyskiwana dochodów przez osoby otrzymujące świadczenia z ZUS.

Dodatkową preferencję mają osoby, które posiadają II lu I grupę niepełnosprawności. Osoby te mogą starać się o zwrot części składek na ubezpieczania społeczne od PFRON.

Zakładanie działalności gospodarczej przez emeryta lub rencistę

Osoby otrzymujące świadczenia z ZUS-u, aby założyć działalność gospodarczą muszą złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) - tak samo, jak wszyscy inni przedsiębiorcy. Wniosek składa się w urzędzie miasta lub gminy.

Dodatkowo trzeba złożyć zgłoszenie rejestracyjne do składek ZUS na druku:

- ZUS ZUA  osoby, które podlegają ubezpieczeniom społecznym,

- ZUS ZZA - osoby, które mają obowiązek opłacać jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Co za tym idzie, renciści rejestrują się w ZUS-ie za pomocą ZUS ZUA, a emeryci formularzem ZUS ZZA, ponieważ mają obowiązek opłacania tylko składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Przedsiębiorcy z pierwszej grupy (m.in. renciści) dodatkowo składają:

- zawiadomienie o zamiarze rozpoczęcia działalności gospodarczej do ZUS na druku RW-73,

- oświadczenie o wysokości podstawy na ubezpieczenia emerytalno-rentowe (społeczne), od której opłacano składki z tytułu prowadzenia firmy - do końca lutego za rok poprzedni.

Natomiast emeryci nie muszą w żaden dodatkowy sposób informować o otworzeniu działalności gospodarczej ani ZUS-, ani urzędu skarbowego (chyba że chcą także zostać VAT-owcami).

Emeryci lub renciści rozliczają przychody uzyskane z prowadzonej działalności gospodarczej  na zeznaniu rocznym PIT-36 łącznie z przychodami z tytułu rent i emerytur. Jedynie osoby, które wybrały liniową formę opodatkowania rozliczają te przychody oddzielnie, za pomocą PIT-36L.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Sebastian Bobrowski

Dyrektor Finansowy inFakt

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK