REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Do 31 stycznia 2014 r. złóż w urzędzie skarbowym PIT-28, PIT-16A albo PIT-19A

PIT-28, PIT-16A albo PIT-19A za 2012 rok
PIT-28, PIT-16A albo PIT-19A za 2012 rok

REKLAMA

REKLAMA

Ryczałtowcy, podatnicy rozliczający się w formie karty podatkowej i osoby duchowne powinni rozliczyć się z fiskusem za 2013 rok, składając odpowiedni PIT najpóźniej w piątek 31 stycznia 2014 r. Nie ma więc już wiele czasu na zapoznanie się z zasadami tych rozliczeń.

Wszyscy ci podatnicy mają ustawowo czas do 31 stycznia następnego roku podatkowego na rozliczenie się z fiskusem za miniony rok podatkowy. W 2014 roku 31 stycznia wypada w piątek - jest to dzień roboczy, więc nie ma żadnego przesunięcia wynikającego z art. 12 § 5 ordynacji podatkowej.

Autopromocja

Zatem na prawidłowe wypełnienie i złożenie do urzędu skarbowego właściwego PIT-a nie zostało dużo czasu.

Druki PIT 2013 / 2014 i broszury informacyjne MF

PIT-28 muszą wypełnić i złożyć do 31 stycznia 2014 r. w urzędzie skarbowym:

- osoby, które w 2013 roku opłacały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu najmu (dotyczy to również podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach działalności gospodarczej), a także

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- przedsiębiorcy, którzy płacili w 2013 roku ryczałt od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych z działalności gospodarczej.

Jak wypełnić PIT-28 (przychody z najmu) krok po kroku

Jak wypełnić PIT-28 (przychody z działalności gospodarczej) krok po kroku

PIT-16A muszą wypełnić i złożyć do 31 stycznia 2014 r. w urzędzie skarbowym podatnicy płacący w 2013 roku podatek w formie karty podatkowej. W deklaracji tej muszą wskazać wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne, które zapłacili (i jednocześnie odliczyli od kwoty podatku) w poszczególnych miesiącach roku 2013.

Jak wypełnić PIT-16A krok po kroku

PIT-19A muszą do 31 stycznia 2014 r. wypełnić i złożyć w urzędzie skarbowym osoby duchowne, osiągające przychody z opłat otrzymywanych w związku z pełnionymi funkcjami o charakterze duszpasterskim.

Jak wypełnić PIT-19A krok po kroku

Oczywiście najlepiej złożyć PIT osobiście w biurze podawczym urzędu skarbowego przed upływem terminu lub za pośrednictwem systemu e-deklaracje.

Jednak na równi z osobistym złożeniem traktowane jest nadanie PIT w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego (czyli w placówce Poczty Polskiej – ale już nie w prywatnej firmie kurierskiej !).

Czyli jeżeli (będąc ryczałtowcem, kartowiczem albo duchownym) nadaliśmy w okienku Poczty Polskiej list z PIT-em 31 stycznia 2014 r. – nie spóźniliśmy się. Ale gdy poleciliśmy doręczenie PIT-a kurierowi prywatnej firmy kurierskiej, wtedy liczy się data faktycznego dostarczenia PIT-a do urzędu skarbowego.

Ministerstwo Finansów przypomina również, że zeznanie PIT-28, deklaracje PIT-16A i PIT-19A można wysłać drogą elektroniczną bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W przypadku popełnienia błędu w formularzu w ten sam sposób składa się również korektę tych deklaracji.

Najłatwiej prościej zrobić to korzystając z darmowej, bezpiecznej i wygodnej aplikacji e-Deklaracje Desktop, przygotowanej przez Ministerstwo Finansów, lub korzystając z interaktywnych formularzy deklaracji znajdujących się na stronie e-Deklaracje w zakładce Formularze. Potwierdzeniem złożenia zeznania w tej formie jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które zawiera m.in. datę przyjęcia zeznania przez system e-Deklaracje.

Trzeba pamiętać, że rozliczając się na formularzu PIT-28 można korzystać z przysługujących ulg i odliczeń, przewidzianych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wypełnione zeznanie mamy obowiązek złożyć do dnia 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym – czyli do 31 stycznia 2014 r., kierując je do urzędu skarbowego właściwego według naszego miejsca zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego.

Resort finansów przestrzega też, że składając zeznanie podatkowe za 2013 r. należy pamiętać o prawidłowym wskazaniu swojego identyfikatora podatkowego. Obecnie jest nim numer PESEL albo NIP.

Numer PESEL wpisują do zeznania podatkowego osoby objęte rejestrem PESEL, które:
- nie prowadzą działalności gospodarczej,
- nie są zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług,
- nie są płatnikami (zarówno składek na ubezpieczenie społeczne/ubezpieczenie zdrowotne jak i podatku np. z tytułu zatrudnienia pracownika).

Osoby, które nie spełniają chociaż jednego z powyższych warunków, w zeznaniu podają NIP.

Nie złożyłeś w terminie zeznania? - nie zapomnij o czynnym żalu


Ponadto warto zauważyć, że również do 31 stycznia płatnicy muszą zdążyć złożyć do urzędów i przesłać podatnikom deklaracje PIT-4R, PIT-8AR, CIT-6R, CIT-6AR, CIT-9R, CIT-10Z, CIT-11R.

Jak wypełnić PIT-4R

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

REKLAMA