| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od dochodów kapitałowych > Opodatkowanie przychodów lub dochodów z kapitałów pieniężnych

Opodatkowanie przychodów lub dochodów z kapitałów pieniężnych

Oprócz podatku Belki od odsetek z lokat bankowych, który pobiera bank możemy jeszcze mieć do czynienia z inną formą opodatkowania naszych kapitałów pieniężnych. Przykładowo dochody ze sprzedaży udziałów lub akcji w spółkach musimy sami wykazać w zeznaniu podatkowym. W obu przypadkach ta sama jest stawka podatku - 19% uzyskanego dochodu z kapitałów pieniężnych.

Prezentujemy opracowanie dotyczące obowiązujących zasad opodatkowania tych dochodów (przychodów) przygotowane prze ekspertów z Ministerstwa Finansów.

Podatek dochodowy od osób fizycznych (zwany dalej PIT) płaci się w przypadku uzyskania przychodów z kapitałów pieniężnych.

Do przychodów z kapitałów pieniężnych zaliczamy w szczególności przychody (dochody) z:

  • odsetek od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą,
  • odsetek i dyskonta od obligacji,
  • tytułu udziału w funduszach kapitałowych,
  • dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną

- opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19%; w przypadku uzyskania ich na terytorium Polski podatek pobierany jest przez płatnika,

oraz dochody z:

  • odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną,
  • odpłatnego zbycia papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych,
  • z realizacji praw z pochodnych instrumentów finansowych

- które musimy sami wykazać w zeznaniu PIT-38 i opodatkować według 19% stawki podatku.

Jak opodatkować dochody uzyskane na rynku walutowym?

Katalog przychodów zaliczanych do źródła „kapitały pieniężne” zawarty jest w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) - dalej ustawa o PIT.

Na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy o PIT zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu stawianych na terytorium Polski do dyspozycji dochodów (przychodów), wymienionych w art. 30a tej ustawy pobiera płatnik.

I. Przychody (dochody) kapitałowe opodatkowane za pośrednictwem płatnika w formie zryczałtowanej

Opodatkowaniu za pośrednictwem płatnika zryczałtowanym podatkiem dochodowym podlegają przychody (dochody) m.in. z odsetek od wkładów oszczędnościowych, z odsetek i dyskonta od obligacji, z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych – uzyskane na terytorium Polski. W takim przypadku płatnik pobiera zryczałtowany podatek w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu).

Przychodów (dochodów) opodatkowanych w formie zryczałtowanej nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł.

Podatnik założył roczną lokatę z oprocentowaniem 6% w skali roku. Na lokacie tej zdeponował 100 000 zł. Po roku otrzymał odsetki w wysokości 6000 zł. Przychód z odsetek 6000 zł; Podatek 19% x 6000 zł => 1140 zł.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »