Tylko ostateczne decyzje podlegają wykonaniu
22 sty 2009
Nieostateczne podatkowe decyzje i postanowienia nie podlegają od 2009 roku wykonaniu. Wyjątkowo tylko organ podatkowy może nadać nieostatecznej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.
Kara porządkowa od 1 stycznia 2009 r.
13 sty 2009
W jakich sytuacjach urząd skarbowy może nałożyć na mnie karę porządkową? Ile może wynieść taka kara?
Sprowadzałeś auto z UE? Odbierz nadpłatę akcyzy
14 lip 2008
Jest już ustawa regulująca zasady zwrotu akcyzy od samochodów sprowadzonych z UE w latach 2004-2006. Jeżeli w tym czasie kupiłeś w Unii auto możesz postarać się o zwrot części zapłaconej akcyzy.
Kiedy można domagać się odszkodowania za szkody
25 cze 2008
Podatnik poszkodowany wskutek błędnej decyzji organu podatkowego może domagać się odszkodowania. Odszkodowanie obejmuje zarówno szkodę rzeczywistą, jak i utracone korzyści, ale to podatnik musi je udowodnić.
Jak fiskus doręcza pisma podatnikom
05 cze 2008
Zasady doręczania podatnikom pism kierowanych przez organy podatkowe są ściśle określone w ordynacji podatkowej.
Jak odzyskać nadpłatę w PIT
28 mar 2008
Jeżeli podatnik, płatnik lub inkasent ma obowiązek posiadania rachunku bankowego, to zwrot nadpłaty następuje na ten rachunek bankowy wskazany w NIP-3. Obowiązku posiadania rachunku bankowego nie mają jednak osoby, które mają prawo do zwrotu nadpłaty wykazanej w zeznaniach rocznych nie dokumentujących dochodów z działalności gospodarczej (np. PIT-37).
Czynny żal lekarstwem na grzywnę
28 mar 2008
Jeżeli nie wywiążesz się w terminie z obowiązku złożenia zeznania rocznego, czy innej deklaracji lub informacji podatkowej, możesz być zagrożony odpowiedzialnością karną. Istnieje sposób uwolnienia się od tego ryzyka – czynny żal.
Jak odebrać polecony z urzędu skarbowego
27 mar 2008
Masz nieważny dowód osobisty ? Poczta nie wyda Ci poleconego np. z urzędu skarbowego. Możesz wylegtymować się też paszportem, tymczasowym dowodem osobistym, prawem jazdy. Odbierzesz też poleconego przez wcześniej ustanowionego pełnomocnika.
Umorzenie zaległości podatkowej to decyzja uznaniowa
25 mar 2008
Decyzja organu podatkowego dotycząca umorzenia zaległości podatkowych jest decyzją uznaniową. Jeśli została podjęta zgodnie z przepisami, sąd nie może jej zmienić.
Kiedy decyzja podatkowa jest wadliwa
24 mar 2008
Czy brak podstawy prawnej można uzupełnić w drodze sprostowania? Czy brak oznaczenia organu podatkowego decyduje o nieważności decyzji?
Podatnik w postępowaniu karnoskarbowym - PORADNIK
19 mar 2008
Powszechna jest opinia o surowości aparatu fiskalnego i nikłych możliwościach obrony nie tylko podczas postępowania w urzędzie, ale również przed sądem. Mandaty i grzywny za przestępstwa i wykroczenia skarbowe nie są wcale czymś rzadkim. Procedura karnoskarbowa jest rygorystyczna, ale im bliżej skazania, tym podatnik ma większą możliwość na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności i uniknięcie przynajmniej części sankcji.
Procedura karnoskarbowa należy do jednych z najbardziej skomplikowanych procedur. Zatem zalecamy przy ewentualnych problemach karnoskarbowych korzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego. Jednak warto znać i samemu podstawowe zasady odpowiedzialności za przestępstwa i wykroczenia skarbowe.
Z czym może przyjść do Ciebie inspektor kontroli skarbowej w 2008 roku
19 mar 2008
Jak co roku Minister Finansów określił szczególne obszary zainteresowania urzędników kontroli skarbowej na 2008 r.. Warto wiedzieć co budzi szególną ciekawość UKS-u. Są to np. opodatkowanie handlu elektronicznego, nieujawnione dochody i zwolnienia podatkowe.
Formularze podatkowe
19 mar 2008
Aktualne formularze podatkowe (źródło: Ministerstwo Finansów).
Jak radzić sobie w postępowaniu podatkowym - PORADNIK
18 mar 2008
W ramach tego postępowania następuje określenie wysokości Twojego podatku. Trzeba znać swoje prawa i obowiązki w postępowaniu podatkowym. Opłaca się też wiedzieć czego możemy wymagać od urzędu skarbowego.
Wszystko o NIP - PORADNIK
17 mar 2008
To, że każdy podatnik powinien mieć swój Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) wiedzą chyba wszyscy. Jednak już znacznie mniej osób zdaje sobie sprawę jakie obowiązki wynikają z posiadania tego numeru. A jest ich kilka.
Jak przeżyć egzekucję (zaległości podatkowych) - PORADNIK
14 mar 2008
Nie zapłaciłeś podatków i wykryła to kontrola fiskusa? W takiej sytuacji możesz mieć niemal 100% pewność, że czeka Cię tzw. egzekucja administracyjna. Możesz oczywiście zapłacić zaległy podatek z własnej woli. Ale jeżeli tego nie uczynisz naczelnik właściwego urzędu skarbowego (działający w tym przypadku jako organ egzekucyjny) podejmie wszelkie prawem dozwolone czynności w celu wyegzekwowania tych należności.