| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Kontrola skarbowa > Skuteczność kontroli skarbowej rośnie

Skuteczność kontroli skarbowej rośnie

Od kilku lat łączna kwota wpłat następujących w wyniku działań inspektorów skarbowych przewyższa kwotę ponoszonych przez kontrolę skarbową kosztów. Fiskus się chwali, że obecnie kontrola skarbowa w pełni „zarabia na swoje utrzymanie”. Departament Kontroli Skarbowej Ministerstwa Finansów podsumował efekty działań w roku 2011. Wskazał też obszary swojej szczególnej aktywności. Zobaczmy co najbardziej interesuje skarbówkę.

W wyniku kontroli skarbowych przeprowadzonych w 2011r., ustalenia podatkowe wyniosły 2 525 mln zł, w tym ustalenia, dla których wydano decyzje stanowiły kwotę ponad  2 256 mln zł, natomiast podatnicy, na skutek przeprowadzonych postępowań kontrolnych,  złożyli korekty deklaracji w łącznej kwocie ponad 269 mln zł. 

Liczba kontroli tzw. wynikowych (zakończonych decyzją lub korektą deklaracji  dokonaną przez podatnika w toku postępowania kontrolnego) wzrosła w 2011r., w porównaniu do 2010 r. o 5,8%.    

Postępowania karne skarbowe 

Inspektorzy kontroli skarbowej w 2011r. wszczęli ogółem 5 059 dochodzeń karnych  skarbowych.

Na wniosek podatników w 2011r. sądy zezwoliły na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności w 2 104 przypadkach i orzekły - tytułem kary grzywny - łączną kwotę15 2 972 tys. zł.

Inspektorzy kontroli skarbowej wystawili ogółem 59 104 mandaty karne. Kwota  nałożonych tymi mandatami grzywien wyniosła 13 179 tys. zł 

W  kontroli skarbowej obserwujemy korzystne tendencje. Przy utrzymujących się na tym samym poziomie kosztach działalności urzędów kontroli skarbowej, wzrasta wysokość wpłat do  budżetu państwa, dokonywanych w efekcie przeprowadzonych kontroli.

Jednocześnie od kilku lat łączna kwota wpłat przewyższa kwotę ponoszonych przez kontrolę skarbową kosztów.  Można zatem powiedzieć, że obecnie kontrola skarbowa w pełni „zarabia na swoje utrzymanie”.   

W 2010r. wpłaty wzrosły o 90% w stosunku do 2009r., a w 2011r. wzrosły o 23% w stosunku  do roku poprzedniego.  2011r. był kolejnym rokiem wzrostu tych wpłat i kolejnym, które tym  razem przewyższyły koszty działalności urzędów o 81%.     

Źródło: Ministerstwo Finansów  

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Lech

Adwokat, ekspert w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »