| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Kontrola skarbowa > Skuteczność kontroli skarbowej rośnie

Skuteczność kontroli skarbowej rośnie

Od kilku lat łączna kwota wpłat następujących w wyniku działań inspektorów skarbowych przewyższa kwotę ponoszonych przez kontrolę skarbową kosztów. Fiskus się chwali, że obecnie kontrola skarbowa w pełni „zarabia na swoje utrzymanie”. Departament Kontroli Skarbowej Ministerstwa Finansów podsumował efekty działań w roku 2011. Wskazał też obszary swojej szczególnej aktywności. Zobaczmy co najbardziej interesuje skarbówkę.

W wyniku kontroli skarbowych przeprowadzonych w 2011r., ustalenia podatkowe wyniosły 2 525 mln zł, w tym ustalenia, dla których wydano decyzje stanowiły kwotę ponad  2 256 mln zł, natomiast podatnicy, na skutek przeprowadzonych postępowań kontrolnych,  złożyli korekty deklaracji w łącznej kwocie ponad 269 mln zł. 

Liczba kontroli tzw. wynikowych (zakończonych decyzją lub korektą deklaracji  dokonaną przez podatnika w toku postępowania kontrolnego) wzrosła w 2011r., w porównaniu do 2010 r. o 5,8%.    

Postępowania karne skarbowe 

Inspektorzy kontroli skarbowej w 2011r. wszczęli ogółem 5 059 dochodzeń karnych  skarbowych.

Na wniosek podatników w 2011r. sądy zezwoliły na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności w 2 104 przypadkach i orzekły - tytułem kary grzywny - łączną kwotę15 2 972 tys. zł.

Inspektorzy kontroli skarbowej wystawili ogółem 59 104 mandaty karne. Kwota  nałożonych tymi mandatami grzywien wyniosła 13 179 tys. zł 

W  kontroli skarbowej obserwujemy korzystne tendencje. Przy utrzymujących się na tym samym poziomie kosztach działalności urzędów kontroli skarbowej, wzrasta wysokość wpłat do  budżetu państwa, dokonywanych w efekcie przeprowadzonych kontroli.

Jednocześnie od kilku lat łączna kwota wpłat przewyższa kwotę ponoszonych przez kontrolę skarbową kosztów.  Można zatem powiedzieć, że obecnie kontrola skarbowa w pełni „zarabia na swoje utrzymanie”.   

W 2010r. wpłaty wzrosły o 90% w stosunku do 2009r., a w 2011r. wzrosły o 23% w stosunku  do roku poprzedniego.  2011r. był kolejnym rokiem wzrostu tych wpłat i kolejnym, które tym  razem przewyższyły koszty działalności urzędów o 81%.     

Źródło: Ministerstwo Finansów  

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »