REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka data sprzedaży na fakturze dokumentującej łącznie sprzedaż z całego miesiąca

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Jaka data sprzedaży na fakturze dokumentującej łącznie sprzedaż z całego miesiąca
Jaka data sprzedaży na fakturze dokumentującej łącznie sprzedaż z całego miesiąca
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Częstą praktyką w działalności gospodarczej jest sporządzanie jednej faktury zbiorczej za dany okres (np. miesiąc). Faktura taka dokumentuje sprzedaż dokonaną na rzecz jednego klienta we wskazanym okresie. Powstaje jednak wątpliwość jaką datę sprzedaży wskazać na takiej fakturze.

Przykład
ABC Sp. z o.o. dokonała na rzecz kontrahenta dostaw towarów w dniach 1,5,8,17,20,29 czerwca 2019 r. i zamierza udokumentować te transakcje za pomocą jednej faktury. ABC Sp. z o.o. zastanawia się czy może wskazać datę dokonania ostatniej dostawy towarów jako datę dokonania sprzedaży.

Autopromocja

Należy zauważyć, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług (dalej jako ustawa o VAT), nie definiują pojęcia faktury zbiorczej. Jest to pojęcie wykształcone w praktyce gospodarczej i odnosi się do faktur dokumentujących kilka odrębnych transakcji dokonanych np. w trakcie jednego tygodnia bądź miesiąca. Przepisy ustawy o VAT nie zabraniają wystawienia takiej faktury zbiorczo dokumentującej kilka transakcji dokonanych w trakcie jednego miesiąca. ABC Sp. z o.o. może zatem w wskazać w jednej fakturze wszystkie transakcje dokonane na rzecz kontrahenta w czerwcu 2019 r. Niemniej faktura taka powinna spełniać wymogi określone w ustawie o VAT.

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: VAT 2019. Komentarz

Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż faktura taka powinna zostać wystawiona w odpowiednim terminie. Zgodnie z art. 106i ust. 1 ustawy o VAT, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów (a więc ABC Sp. z o.o. powinna wystawić fakturę do 15 lipca 2019 r.). Ponadto faktura zbiorcza powinna zawierać elementy wskazane w art. 106e ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT, faktura powinna zawierać datę dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi (albo datę otrzymanej zaliczki). Podkreślić należy, iż ABC Sp. z o.o. dokonało kilku odrębnych transakcji na rzecz swojego kontrahenta w czerwcu 2019 r. W konsekwencji doszło do zrealizowania kilku zindywidualizowanych dostaw towarów, które powinna uwzględniać sporządzona przez ABC Sp. z o.o. faktura. Z uwagi na powyższe, należy zatem uznać, iż faktura zbiorcza powinna zawierać daty każdej z dokonanych dostaw. Jednocześnie podkreślić należy, iż faktura taka musi zawierać obligatoryjnie wszystkie elementy wskazanie w art. 106e ust. 1 ustawy o VAT. Oznacza to, że ABC Sp. z o.o. sporządzając taką fakturę musi dla każdej transakcji odrębnie zawrzeć elementy opisane w ww. przepisie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z powyższym stanowiskiem zgadzają się także organy podatkowe. Przykładowo Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 12.05.2017 r., znak: 0112-KDIL1-3.4012.9.2017.2.KM stwierdził: „Oznacza to, że Wnioskodawca będzie miał prawo do dokumentowania wszystkich dostaw towarów, zrealizowanych w trakcie danego tygodnia/miesiąca na rzecz jednego nabywcy, poprzez wystawienie jednej faktury zbiorczej. Faktura ta powinna być wystawiona zgodnie z wymogami określonymi w art. 106e ust. 1 ustawy, tj. powinna zawierać datę dokonania lub zakończenia danej dostawy towarów. Przepis ten wprowadza obowiązek umieszczania ww. danych. Wobec powyższego, Wnioskodawca w wystawionej fakturze dokumentującej dostawy zrealizowane w danym tygodniu/miesiącu (fakturze zbiorczej) obowiązany będzie zamieścić wszystkie daty poszczególnych transakcji (dostaw towarów) dokumentowanych tą fakturą. Określenie w fakturze zbiorczej daty dostawy jako dzień dokonania ostatniej dostawy w danym tygodniu/miesiącu (potraktowanie daty ostatniej dostawy jako dnia zrealizowania szeregu dostaw) nie wypełni dyspozycji normy zawartej w art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy.” Tożsamy pogląd przedstawił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 20.03.2018 r., znak: 0113-KDIPT1-3.4012.872.2017.2.JM.

Należy jednak podkreślić, iż obowiązek wskazywania daty każdej dokonanej dostawy nie dotyczy transakcji rozliczanych w cyklach rozliczeniowych, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 3 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Z kolei w myśl art. 19a ust. 4 ustawy o VAT, ww. przepis stosuje się także do dostaw towarów (tj. do tzw. dostaw rozliczanych w cyklach rozliczeniowych). W przypadku tego typu dostaw jako datę sprzedaży należy wskazać ostatni dzień przyjętego przez strony okresu rozliczeniowego (np. ostatni dzień miesiąca). Niemniej istnieje spór odnośnie definicji tego typu dostaw, czy wskazany przepis odnosi się jedynie do transakcji o charakterze ciągłym, czy po prostu do rozliczanych w cyklach rozliczeniowych.

Zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 11.09.2018 r., sygn. akt I FSK 1765/16, nawet możliwość wyodrębnienia dat poszczególnych dostaw towarów nie przekreśla możliwości uznania danej transakcji za dostawę ciągłą. Z kolei w opozycji do powyższego poglądu, stoi m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, który w interpretacji indywidualnej z 18.01.2019 r., znak: 0111-KDIB3-1.4012.875.2018.3.IK wskazuje, iż możliwość wyodrębnienia dat konkretnej dostawy wyklucza uznanie takiej transakcji za dostawę ciągłą. Należy zatem podkreślić, że każdorazowo ocena czy w danym stanie faktycznym doszło do dostawy ciągłej wymaga gruntownej analizy wszystkich okoliczności.

Reasumując należy wskazać, iż ABC Sp. z o.o. wystawiając fakturę zbiorczą dokumentującą dostawy towarów dokonane w czerwcu 2019 r. na rzecz swojego kontrahenta, powinna wskazać datę dokonania każdej z tych dostaw. Zasadniczo bowiem, wskazanie tylko dnia dokonania ostatniej dostawy nie wypełnia dyspozycji art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT, przez co taka faktura może okazać się wadliwa. Jednocześnie podkreślić należy, iż ABC Sp. z o.o. zgodnie z art. 106i ust. 1 ustawy o VAT, powinna wystawić taką fakturę do 15 lipca 2019 r. Ponadto faktura wystawiona przez ABC Sp. z o.o. musi zawierać wszystkie elementy wskazane w art. 106e ust. 1 ustawy o VAT.

Tobiasz Olczak, młodszy konsultant podatkowy w ECDP TAX Mazur i Wspólnicy Sp. k.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

Dwadzieścia lat unijnego VAT-u w Polsce. Prof. Modzelewski: ciszej nad tą trumną

Czy unijna wersja VAT jest aż tak patologiczna, że państwa członkowskie były skazane na masową grabież środków publicznych? Zdaniem prof. Modzelewskiego nie, bo część państw UE umiejętnie implementowała dyrektywę VAT. Ale – zdaniem Profesora – nam się to nie udało.

Preferencje w podatku u źródła - NSA orzeka na niekorzyść podatników

Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach zapadłych pod koniec 2023 r. (sygn. II FSK 27/23, II FSK 28/23, II FSK 29/23) oddalił trzy skargi kasacyjne w sprawach rozstrzygniętych przez WSA w Lublinie na niekorzyść podatników i zgodził się z sądem pierwszej instancji w kwestii odmowy wydania opinii o stosowaniu preferencji w podatku u źródła (WHT). W lutym 2024 r. NSA opublikował pisemne uzasadnienia tych wyroków. Wnioski płynące z ich analiz potwierdzają nieprzychylne stanowisko organów podatkowych w kwestii możliwości korzystania ze zwolnienia WHT przez spółki holdingowe oraz fundusze inwestycyjne.

Dofinansowanie z PFRON 2024 do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego - wyższe kwoty od lipca

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje kolejną nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Tym razem ma nastąpić wzrost wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), a także zmiana wysokości dotacji celowej z budżetu państwa na realizację tego zadania. Ta nowelizacja ma wejść w życie od lipca 2024 r. razem ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Chwilowe wstrzymanie obowiązku KSeF pozwoli odetchnąć firmom. Wykorzystaj to i zdobądź środki na rozwój!

Cyfryzacja gospodarki postępuje. W 2026 r. firmy, zobowiązane wymogiem prawnym, będą korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur. Wszystkie przedsiębiorstwa będą tą drogą odbierać i wysyłać faktury w formie elektronicznej. Przedsiębiorcy zyskali jednak dodatkowy czas i argumenty. Teraz warto poszukać wsparcia i zyskać środki na rozwój firmy.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

REKLAMA