REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot towaru a podatek VAT. Co trzeba zrobić? Jak rozliczyć?

Zwrot towaru a podatek VAT. Co trzeba zrobić? Jak rozliczyć?
Zwrot towaru a podatek VAT. Co trzeba zrobić? Jak rozliczyć?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca dokonując sprzedaży towarów musi liczyć się z możliwością ich zwrotu przez kontrahenta, np. na podstawie przepisów o rękojmi lub na podstawie prawa odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa. Jak w takiej sytuacji trzeba rozliczyć VAT? 

Zwrot towaru a VAT - przepisy, faktura korygująca

W myśl art. 106j ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej jako ustawa o VAT) podatnik zobowiązany jest do wystawienia faktury korygującej, m.in. w przypadku, gdy po wystawieniu faktury:

REKLAMA

Autopromocja
  1. Podatnikowi zwrócono towar;
  2. Dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty.

W związku z powyższą regulacją sytuacja przedsiębiorcy wydaje się być jasna. Jeżeli jako podatnik po dokonanej transakcji wystawiliśmy fakturę, to w przypadku zwrotu towaru, czy też obniżenia ceny towaru (np. na podstawie rękojmi) musimy wystawić fakturę korygującą.

Przykład
Przykład 1.

Konsument dokonał zakupu towaru poprzez sklep internetowy prowadzony przez spółkę X.
Następnie skutecznie odstąpił od zawartej umowy sprzedaży na podstawie prawa odstąpienia uregulowanego w ustawie o prawach konsumenta. Spółka X w tym czasie wystawiła już fakturę dokumentującą sprzedaż towaru.
Wobec powyższego spółka zobowiązana będzie wystawić fakturę korygującą.

Należy zaznaczyć, iż wymóg wystawienia faktury korygującej nie pojawia się w przypadku wymiany towaru – przywołany art. 106j ustawy o VAT zawiera zamknięty katalog sytuacji, w których aktualizuje się obowiązek wystawienia faktury korygującej.

Co jeżeli zwrot towaru nastąpił przed wystawieniem faktury?

Zdarzyć się może, iż kontrahent dokona zwrotu towaru zanim przedsiębiorca wystawi fakturę dokumentującą sprzedaż, albowiem ustawa przewiduje dość długie terminy wystawienia faktury przez sprzedającego (zob. art. 106i ustawy o VAT). 
Przepis art. 106j ustawy o VAT wprost stanowi, iż fakturę korygującą wystawia się po wystawieniu faktury. A contrario niemożliwym jest wystawienie faktury korygującej, jeżeli zwrot towaru nastąpił przed wystawieniem właściwej faktury.

W tej sytuacji podatnik nie ma obowiązku wystawienia właściwej faktury. Może zaś wystawić ją na niezwróconą część dostarczonych towarów. 

Powyższe rozwiązanie znajduje potwierdzenie w treści interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 8 grudnia 2016 r. (1061-IPTPP3.4512.470.2016.2.BM):
„(…) należy przyjąć, że w przypadku, gdy przed terminem obowiązku wystawienia faktury nastąpi zwrot towaru w całości, to Wnioskodawca nie będzie miał obowiązku wystawienia faktury. Natomiast, w sytuacji, gdy kontrahent przed terminem obowiązku wystawienia faktury dokona częściowego zwrotu towaru, to Wnioskodawca będzie zobowiązany do wystawienia faktury na taką ilość towaru, jaką ostatecznie klient nabył.”

Przykład
Przykład 2.

Konsument dokonał zakupu towaru poprzez sklep internetowy prowadzony przez spółkę X.
Następnie skutecznie odstąpił od zawartej umowy sprzedaży na podstawie prawa odstąpienia uregulowanego w ustawie o prawach konsumenta, jeszcze przed upływem terminu do wystawienia faktury. Spółka X nie wystawiła jednak faktury dokumentującej sprzedaż towaru.

Wobec powyższego spółka nie jest zobowiązana do wystawienia faktury a następnie jej korekty.

Ważne

Reasumując, zwrot towaru objętego podatkiem VAT rodzi po stronie podatnika różny skutek w zależności od tego, czy zwrot nastąpił przed, czy po wystawieniu faktury. W pierwszym przypadku podatnik nie ma obowiązku wystawiania faktury ani faktury korygującej, a w drugiej sytuacji zobowiązany jest do wystawienia faktury korygującej.

Adrian Ptak, TAXEO Komorniczak i Wspólnicy sp.k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

REKLAMA

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

REKLAMA

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA