REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot towaru a podatek VAT. Co trzeba zrobić? Jak rozliczyć?

Zwrot towaru a podatek VAT. Co trzeba zrobić? Jak rozliczyć?
Zwrot towaru a podatek VAT. Co trzeba zrobić? Jak rozliczyć?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca dokonując sprzedaży towarów musi liczyć się z możliwością ich zwrotu przez kontrahenta, np. na podstawie przepisów o rękojmi lub na podstawie prawa odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa. Jak w takiej sytuacji trzeba rozliczyć VAT? 

Zwrot towaru a VAT - przepisy, faktura korygująca

W myśl art. 106j ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej jako ustawa o VAT) podatnik zobowiązany jest do wystawienia faktury korygującej, m.in. w przypadku, gdy po wystawieniu faktury:

Autopromocja
 1. Podatnikowi zwrócono towar;
 2. Dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty.

W związku z powyższą regulacją sytuacja przedsiębiorcy wydaje się być jasna. Jeżeli jako podatnik po dokonanej transakcji wystawiliśmy fakturę, to w przypadku zwrotu towaru, czy też obniżenia ceny towaru (np. na podstawie rękojmi) musimy wystawić fakturę korygującą.

Przykład
Przykład 1.

Konsument dokonał zakupu towaru poprzez sklep internetowy prowadzony przez spółkę X.
Następnie skutecznie odstąpił od zawartej umowy sprzedaży na podstawie prawa odstąpienia uregulowanego w ustawie o prawach konsumenta. Spółka X w tym czasie wystawiła już fakturę dokumentującą sprzedaż towaru.
Wobec powyższego spółka zobowiązana będzie wystawić fakturę korygującą.

Należy zaznaczyć, iż wymóg wystawienia faktury korygującej nie pojawia się w przypadku wymiany towaru – przywołany art. 106j ustawy o VAT zawiera zamknięty katalog sytuacji, w których aktualizuje się obowiązek wystawienia faktury korygującej.

Co jeżeli zwrot towaru nastąpił przed wystawieniem faktury?

Zdarzyć się może, iż kontrahent dokona zwrotu towaru zanim przedsiębiorca wystawi fakturę dokumentującą sprzedaż, albowiem ustawa przewiduje dość długie terminy wystawienia faktury przez sprzedającego (zob. art. 106i ustawy o VAT). 
Przepis art. 106j ustawy o VAT wprost stanowi, iż fakturę korygującą wystawia się po wystawieniu faktury. A contrario niemożliwym jest wystawienie faktury korygującej, jeżeli zwrot towaru nastąpił przed wystawieniem właściwej faktury.

W tej sytuacji podatnik nie ma obowiązku wystawienia właściwej faktury. Może zaś wystawić ją na niezwróconą część dostarczonych towarów. 

Powyższe rozwiązanie znajduje potwierdzenie w treści interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 8 grudnia 2016 r. (1061-IPTPP3.4512.470.2016.2.BM):
„(…) należy przyjąć, że w przypadku, gdy przed terminem obowiązku wystawienia faktury nastąpi zwrot towaru w całości, to Wnioskodawca nie będzie miał obowiązku wystawienia faktury. Natomiast, w sytuacji, gdy kontrahent przed terminem obowiązku wystawienia faktury dokona częściowego zwrotu towaru, to Wnioskodawca będzie zobowiązany do wystawienia faktury na taką ilość towaru, jaką ostatecznie klient nabył.”

Przykład
Przykład 2.

Konsument dokonał zakupu towaru poprzez sklep internetowy prowadzony przez spółkę X.
Następnie skutecznie odstąpił od zawartej umowy sprzedaży na podstawie prawa odstąpienia uregulowanego w ustawie o prawach konsumenta, jeszcze przed upływem terminu do wystawienia faktury. Spółka X nie wystawiła jednak faktury dokumentującej sprzedaż towaru.

Wobec powyższego spółka nie jest zobowiązana do wystawienia faktury a następnie jej korekty.

Ważne

Reasumując, zwrot towaru objętego podatkiem VAT rodzi po stronie podatnika różny skutek w zależności od tego, czy zwrot nastąpił przed, czy po wystawieniu faktury. W pierwszym przypadku podatnik nie ma obowiązku wystawiania faktury ani faktury korygującej, a w drugiej sytuacji zobowiązany jest do wystawienia faktury korygującej.

Adrian Ptak, TAXEO Komorniczak i Wspólnicy sp.k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  REKLAMA