REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

CIT 2015, Zagraniczne spółki kontrolowane (CFC)

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe formularze CIT od 2015 roku

Rozporządzenie Ministra Finansów z 12 grudnia 2014 r. w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wprowadza nowe wzory druków CIT na 2015 rok.

Nowe zasady opodatkowania kontrolowanych spółek zagranicznych

Od dnia 1 stycznia 2015 r. zmieniają się zasady opodatkowania kontrolowanych spółek zagranicznych (CFC). Czego dokładnie będą dotyczyły wprowadzone zmiany?

Dochody zagranicznych spółek kontrolowanych - zmiany od 1 stycznia 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. zaczną obowiązywać regulacje uniemożliwiające firmom wyprowadzanie zysków do rajów podatkowych. Istotą zmian (w ustawie o CIT i PIT) jest uwzględnienie w dodatkowym zeznaniu podatkowym dochodów zagranicznych kontrolowanych spółek (CFC) i opodatkowanie ich 19-proc. podatkiem.

Opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych od 1 stycznia 2015 r.

Zagraniczne spółki kontrolowane przez polskich podatników (ang. CFC – Controlled Foreign Corporation) będą od 1 stycznia 2015 r. opodatkowane liniową stawką podatku od osób prawnych wynoszącą 19% - przewiduje nowelizacja ustaw PIT i CIT.

Niedostateczna kapitalizacja od 1 stycznia 2015 r.

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie od 1 stycznia 2015 r. zmian w zakresie niedostatecznej kapitalizacji.

Opodatkowanie w CIT kontrolowanych spółek zagranicznych (CFC) od 1 stycznia 2015 r.

Sejm zajmie się projektem nowelizacji ustawy, która zakłada wprowadzenie od 1 stycznia 2015 r. regulacji uniemożliwiających firmom wyprowadzanie zysków do rajów podatkowych. Istotą zmian jest uwzględnienie w dodatkowym zeznaniu podatkowym dochodów zagranicznych kontrolowanych spółek (CFC) i opodatkowanie ich 19-proc. podatkiem.

Kto może odczuć wejście w życie przepisów o CFC?

Ostatnio głośno komentowana jest nowelizacja przepisów ustawy o CIT i PIT wprowadzająca regulację dotyczącą opodatkowania dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC) jak również kwestie związane z terminem wejścia jej w życie. Celem wprowadzenia regulacji jest uszczelnienie systemu podatkowego.

Mały podatnik PIT i CIT - limity 2015

W 2015 roku status małego podatnika w obu podatkach dochodowych będą mieli ci podatnicy, u których wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego VAT) nie przekroczy w 2014 roku podatkowym kwoty 5.015.000,- zł. To nieco mniejszy limit, niż obowiązujący w bieżącym 2014 roku (5.068.000,- zł).

Zaliczki rejestrowane kasą fiskalną – zmiany od 2015 roku

Od 2015 roku prostsze mają być rozliczenia podatkowe, w przypadku gdy przyjmowanie zaliczek rejestrowane jest za pośrednictwem kasy fiskalnej. Zmiany w tym zakresie przewiduje przygotowany przez rząd projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, który 22 lipca 2014 r. miał swoje pierwsze czytanie na posiedzeniu Sejmu.

Opodatkowanie dochodów kontrolowanych spółek zagranicznych - zmiany w CIT

Nowelizacja ustawy o CIT, na którą obecnie pracuje Senat, obejmuje w szczególności zmiany w prawie zmierzające do opodatkowania dochodów tzw. kontrolowanych spółek zagranicznych (ang. Controlled Foreign Corporation - CFC) na poziomie partycypujących w nich polskich podatników. Nowe przepisy zacząć obowiązywać prawdopodobnie od 1 stycznia 2015 r.

Nowe regulacje w zakresie cen transferowych - zmiany w CIT i PIT

Sejm pracuje obecnie nad nowelizacją ustawy o CIT i PIT. Zmiany mają poprawić wpływy podatkowe do budżetu, poprzez ukrócenie praktyki firm polegających na transferowaniu zysków do rajów podatkowych w celu uniknięcia lub obniżenia podatku. Międzynarodowe korporacje powszechnie stosują ceny transferowe, które pomagają im wykazywać niższe niż faktycznie osiągnięte dochody w kraju o wyższych podatkach. Choć trudno oszacować skalę tego problemu w Polsce, to coraz więcej ekspertów zwraca uwagę na niskie wpływy do budżetu, jakie trafiają z zysków firm.

Zmiany w ustawach o podatkach dochodowych

Na posiedzeniu 26 czerwca 2014 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Przekształcenie spółki kapitałowej w osobową przed i po 1 stycznia 2015 r. – skutki po stronie wspólnika

Opodatkowanie wspólnika spółki zmieniającej formę prawną ze spółki kapitałowej na spółkę osobową (niebędącą SKA) to zagadnienie rodzące wątpliwości podatników. Co do zasady, ustawa o CIT (a także ustawa o PIT) dopuszcza opodatkowanie takiego wspólnika z tytułu uzyskania dochodu z udziału w zyskach osób prawnych, dodając jednak, że ma być to dochód „faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji)”. Jako podstawę opodatkowania, ustawa wskazuje „wartość niepodzielonych zysków w spółce” – przy czym przychód określa się na dzień przekształcenia.

Zmiany w zakresie opodatkowania spółek kontrolowanych

Sejm ograniczył możliwość uciekania z zyskami do rajów podatkowych. Uchwalona 26 czerwca 2014 r. nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i od osób prawnych przewiduje między innymi opodatkowanie dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych, czyli zarejestrowanych za granicą tzw. spółek-córek.

Zmiany w PIT od 2015 roku - e-podatki i PFR

Rada Ministrów przyjęła 24 czerwca 2014 r. projekt nowelizacji ustawy o PIT, ustawy o CIT oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów. Zasadniczym celem tej nowelizacji jest automatyczne gromadzenie w systemach informatycznych administracji podatkowej danych niezbędnych do uruchomienia w 2015 r. usługi wstępnie wypełnianych zeznań podatkowych dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (usługa PFR) oraz ograniczenie liczby dokumentów papierowych, jakie w chwili obecnej wpływają do administracji podatkowej i są przez nią przetwarzane.

Zmiany w ustawach podatkowych w 2015 r.

Planowane na 2015 rok zmiany w prawie podatkowym ograniczą możliwości korzystnych podatkowo działań prowadzonych przez przedsiębiorców – podkreślają eksperci. Nowe przepisy mają uszczelnić system podatkowy i zwiększyć wpływy do budżetu. Dla przedsiębiorców mogą jednak oznaczać dodatkowe obowiązki i koszty, a niewłaściwy sposób wprowadzenia zmian może spowodować odpływ inwestycji z Polski.

Niedostateczna kapitalizacja – zmiany od 2015 roku

Od 1 stycznia 2015 r. nastąpią istotne zmiany w brzmieniu przepisów ustawy o CIT dotyczących tzw. niedostatecznej (cienkiej) kapitalizacji. Ograniczenia w zaliczaniu do kosztów obejmą także odsetki o pożyczek od podmiotów powiązanych jedynie pośrednio. Doprecyzowana zostanie kwestia sposobu wyliczania tej części odsetek, która podlega wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów. Określone też zostanie, że użyte w tych przepisach pojęcie „zadłużenie” nie jest ograniczone tylko do zadłużenia podatnika z tytułu pożyczek.

Opodatkowanie dochodów kontrolowanych spółek zagranicznych (CFC) 2015

Najprawdopodobniej od 2015 roku wprowadzone zostaną do obu ustaw o podatkach dochodowych (PIT i CIT) nowe przepisy, przewidujące opodatkowanie dochodów kontrolowanych spółek zagranicznych (CFC). Wprowadzony zostanie obowiązek uwzględniania w podstawie opodatkowania rezydenta krajowego (osoby fizycznej lub podatnika CIT) dochodów kontrolowanych podmiotów zagranicznych mających siedzibę lub zarząd w kraju o niższym niż obowiązujący w państwie rezydencji podmiotu dominującego poziomie opodatkowania.

Zmiany w PIT i CIT od 2015 roku

Ministerstwo Finansów zaproponowało kilka zmian mających na celu uszczelnienie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zmiany te mają ograniczyć możliwości wykorzystywania różnic między systemami prawnymi poszczególnych państw w celu optymalizacji podatkowej, a także zmniejszyć zakres istniejących zwolnień podatkowych. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.

Opodatkowanie dywidend - zmiany 2015

Ministerstwo Finansów planuje od 1 stycznia 2015 r. zmienić zasady opodatkowania dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, otrzymywanych przez polskie spółki opodatkowane CIT ze spółek położonych w innych niż Polska państwach członkowskich Unii Europejskiej lub państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Od 2015 r. koniec z dywidendami rzeczowymi wolnymi od CIT

Na rok 2015 rząd planuje zmiany w opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) przychodów z tytułu dywidend rzeczowych.

Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku

Ministerstwo Finansów szykuje zmiany w sposobie składania zeznań podatkowych. Od 1 stycznia 2015 r. większość deklaracji podatnicy i płatnicy PIT i CIT będą musieli dostarczyć przez internet. Proponowane zmiany zawiera opublikowany niedawno projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.

REKLAMA