REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Opłaty lokalne, Podatki 2016

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pełnomocnictwa w postępowaniach podatkowych – zmiany od 1 stycznia 2016 roku

Ministerstwo Finansów w projekcie (z 9 lipca 2014 r.) nowelizacji Ordynacji podatkowej proponuje nowe przepisy, które zmienią w dużym stopniu instytucję pełnomocnictwa w postępowaniach podatkowych. Nowelizacja przewiduje dodanie nowego rozdziału 3a, całkowicie poświęconego właśnie tej instytucji. Przede wszystkim, zgodnie z projektem zostaną wyróżnione trzy kategorie pełnomocników: ogólny, szczególny oraz do doręczeń.

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania od 2016 roku

Najważniejszą i wzbudzającą najwięcej kontrowersji zmianą przewidywaną przez projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej z 9 lipca 2014 r. jest wprowadzenie do polskiego porządku prawnego instytucji mającej zapobiegać obejściu prawa podatkowego przez podatników. Chodzi o specjalną klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania.

Opinie zabezpieczające przed zastosowaniem klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania

Jeżeli projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej w zakresie wprowadzenie klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania przejdzie pomyślnie procedurę legislacyjną, to od 1 stycznia 2016 roku razem z tą instytucją prawną wejdą w życie przepisy dotyczące opinii zabezpieczających.

Ordynacja podatkowa – zmiany od 2015 i 2016 roku

Trwają konsultacje przygotowanego przez Ministerstwo Finansów projektu bardzo obszernej nowelizacji ordynacji podatkowej. Najbardziej interesująca podatników zmiana – wprowadzenie klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania – ma być wprowadzona od 2016 roku. Pozostałe zmiany objęte projektem wejdą w życie już z początkiem albo od 1 czerwca (większość) 2015 roku. Tylko na zmiany w zakresie zastawów skarbowych poczekamy do 2017 roku.

Nowe dyrektywy podatkowe UE

Dyrektywa w sprawie wspólnego systemu opodatkowania spółek dominujących i zależnych, Kodeks postępowania w zakresie opodatkowania przedsiębiorstw, dyrektywa dotycząca opodatkowania produktów energetycznych, dyrektywa w sprawie standardowej deklaracji VAT - to niektóre tematy poruszone przez ministrów finansów krajów UE podczas posiedzenia Rady ECOFIN 20 czerwca 2014 r. w Luksemburgu.

Opłaty targowej nie płacą świadczący usługi

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że opłaty targowej nie można pobierać od każdej działalności gospodarczej prowadzonej na targowisku. Jedynie zawieranie umów sprzedaży w rozumieniu art. 535 kodeksu cywilnego nakłada na podmioty wykonujące te czynności obowiązek uiszczenia opłaty targowej. Zatem opłacie targowej nie podlegają podmioty, które na targowisku nie dokonują sprzedaży, lecz świadczą wyłącznie usługi.

Podatek leśny w 2014 r.

Podatek leśny w 2014 r. wynosi 37,63 zł (od 1 ha). Podatek leśny zobowiązani są opłacać właściciele gruntów leśnych, którzy wykorzystują je w działalności leśnej.

Maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych w 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. będą obowiązywały nowe stawki maksymalne podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych oraz opłat lokalnych. Wzrosną one w stosunku do roku 2013 o 0,9%. Rada Gminy ma możliwość uchwalić stawki niższe od maksymalnych.

Stawki minimalne podatku od środków transportowych w 2014 r.

Minister Finansów w drodze obwieszczenia określił stawki minimalne podatku od środków transportowych, które będą obowiązywać w 2014 r.

Podatek od nieruchomości w 2014 r.

W stosunku do bieżącego roku w 2014 r. podatek od nieruchomości wzrośnie, ale skala podwyżki jest dużo mniejsza niż to miało miejsce w ubiegłym roku. To dzięki niższej inflacji podwyżka podatków lokalnych w 2014 r. nie będzie tak dotkliwa.

Jak zapłacić podatek od psa?

Właściciele psów mają obowiązek zapłaty podatku. Gmina może bowiem nałożyć na właścicieli psów obowiązek uiszczania rocznej opłaty z tytułu jego posiadania. Podatnik, który nie wypełni tego obowiązku zapłaci odsetki – 10 proc. rocznie.

Stawki VAT w 2014, 2015 i 2016 roku

Rząd i Ministerstwo Finansów planują utrzymać obecne stawki VAT (23% stawka podstawowa i 8% stawka obniżona) w latach 2014-2016.

Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych w 2014 roku

31 sierpnia 2013 r. Minister Finansów wydał obwieszczenie w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2014 r. Te maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych będą w 2014 roku wyższe o ok. 0,9%, bo taki też był wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu 2013 r. w stosunku do pierwszego półrocza 2012 r.

Zwrot VAT za materiały budowlane 2020

Od 2014 roku nastąpiła prawdziwa rewolucja w zasadach uzyskiwania zwrotu VAT za materiały budowlane. Zwrot ten został bardzo ograniczony podmiotowo i przedmiotowo. Niektórzy (osoby mające więcej niż 35 lat) stracili tą możliwość jeżeli nie zdążyli z wydatkami do końca 2013 roku. Od wydatków poczynionych w 2014 r. nie ma m.in. możliwości uzyskania zwrotu VAT za materiały użyte do remontu i budowy domów większych niż 110 metrów kwadratowych. Zasady te nie zmieniły się w kolejnych latach (2015-2019) a także w 2020 roku.

Podatki i opłaty lokalne w 2014 r.

W pierwszym półroczu tego roku nastąpił wzrost ceny towarów i usług, co przekłada się na wysokość stawek podatków i opłat lokalnych. W 2014 r. stawki podatków i opłat lokalnych wzrosną o 0,9 proc.

Ustawa śmieciowa wchodzi w życie

Od 1 lipca 2013 r. zaczyna obowiązywać ustawa śmieciowa, która przenosi na gminy obowiązek odbierania odpadów od mieszkańców. Zmiany mają za zadanie uszczelnić system i spowodować, że śmieci nie będą lądowały w lasach i na dzikich wysypiskach.

Jakie mamy podatki i opłaty lokalne w 2013 r.

Przepisy dotyczące podatków i opłat lokalnych, jakie może pobierać gmina, reguluje ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Jakie podatki i opłaty lokalne obowiązują w 2013 r.?

Podwyżka podatków i opłat lokalnych w Gdańsku w 2013 r.

Podatki lokalne w Gdańsku rosną w 2013 r. średnio o 4 proc. Mieszkańcy miasta zapłacą wyższe podatki m.in. od nieruchomości, od środków transportu, dostarczania wody, odbierania ścieków.

REKLAMA