REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki, Pit 2012

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa o wymianie informacji podatkowych z Brytyjskimi Wyspami Dziewiczymi

Polska zawarła z Brytyjskimi Wyspami Dziewiczymi umowę o wymianie informacji w sprawach podatkowych. Zawarcie umowy stało się możliwe z chwilą, gdy zmieniło się podejście administracji Wysp do kwestii wymiany informacji podatkowych z innymi krajami.

Ustawa o specjalnym podatku węglowodorowym wejdzie w życie w 2016 r.

Firmy zajmujące się eksploatacją gazu i ropy, w tym ze źródeł niekonwencjonalnych (czyli łupkowych) zaczną płacić podatek węglowodorowy od 2020 r., natomiast już od 2016 r. będą musiały składać odpowiednie sprawozdania. Zdaniem ekspertów, dodatkowe obciążenia mogą zniechęcić inwestorów do eksploatacji złóż.

Nowe przepisy dotyczące kas rejestrujących w 2015 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmiany rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Obowiązek stosowania kas fiskalnych obejmie m.in. prawników, lekarzy i dentystów. Nowe regulacje przewidziane są na okres dwóch lat - 2015 i 2016.

Nowa klauzula generalna przeciwko unikaniu opodatkowania

Wprowadzenie klauzuli generalnej przeciwko unikaniu opodatkowania zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, który skierowany został do konsultacji społecznych.

REKLAMA

NIK skontrolował przestrzeganie prawa podatkowego

Mimo nieprzejrzystych przepisów prawo podatkowe w Polsce w większości przypadków jest przestrzegane – tak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli (NIK) o przestrzeganiu praw podatników. Podatnicy coraz częściej odwołują się od decyzji podejmowanych przez organy podatkowe. Czas trwania postępowań odwoławczych prowadzonych przez izby skarbowe objęte kontrolą NIK w połowie przypadków przekracza ustawowy limit. A odsetek decyzji uchylanych w postępowaniu odwoławczym przez izby skarbowe nadal jest wysoki.

Generator materiałów biurowych dla doradców podatkowych

Generator materiałów biurowych dla doradców podatkowych, który powstał z inicjatywy Komisji Rozwoju i Promocji Zawodu KRDP w panelu Doradca, to mechanizm umożliwiający każdemu doradcy podatkowemu tworzenie materiałów biurowych zgodnych z Księgą Wizualizacji KIDP.

MF interesuje lepsza ściągalność podatków i walka z szarą strefą

O negatywnych skutkach szarej strefy dla budżetu państwa oraz konieczności przekonania Polaków do zasadności płacenia podatków mówił minister finansów Mateusz Szczurek podczas konferencji zorganizowanej 30 czerwca br. w Warszawie przez Business Center Club.

Przepisy o podatku węglowodorowym już w 2015 r. Pobór podatku w 2020 r.

W Sejmie trwają prace nad trzema ustawami regulującymi opodatkowanie wydobycia węglowodorów. Nowe przepisy o podatkach miałyby zacząć obowiązywać już w 2015 r., natomiast same podatki będą pobierane dopiero od 2020 r.

REKLAMA

Prezydent opowiada się za podatkami w rolnictwie

Prezydent jest za wprowadzeniem podatków rynkowych w rolnictwie. Bronisław Komorowski uważa, że w ślad za utowarowieniem gospodarstw i wzrostem produkcji w tym sektorze gospodarki, powinny iść zmiany w systemie podatkowym.

Polski system podatkowy w opinii ekspertów

Polski system podatkowy po 25 latach od odzyskania niepodległości jest zrównoważony i praworządny - tak uważają eksperci firmy doradczej EY, którzy przygotowali raport pt. System stworzony od podstaw - czyli prawdziwa historia 25-lecia polskich podatków.

Nowe dyrektywy podatkowe UE

Dyrektywa w sprawie wspólnego systemu opodatkowania spółek dominujących i zależnych, Kodeks postępowania w zakresie opodatkowania przedsiębiorstw, dyrektywa dotycząca opodatkowania produktów energetycznych, dyrektywa w sprawie standardowej deklaracji VAT - to niektóre tematy poruszone przez ministrów finansów krajów UE podczas posiedzenia Rady ECOFIN 20 czerwca 2014 r. w Luksemburgu.

Prezydent za niższymi podatkami dla rodzin

Bronisław Komorowski ponownie zaapelował o wprowadzenie niższych podatków dla rodzin. Jego zdaniem konieczne jest wprowadzenie mechanizmu podatkowego, który by zachęcał, czy stwarzał dodatkowe szanse, dla młodych małżeństw, które podejmują decyzje o posiadaniu dzieci.

Uprawnienia doradcy podatkowego

Około 9000 osób wykonuje w Polsce zawód doradcy podatkowego, zawód ten jest stosunkowo młody, ponieważ został powołany ustawą o doradztwie podatkowym z 1996 r.

Wymagane dokumenty by zostać doradcą podatkowym

Wykonywanie czynności z zakresu uprawnień doradcy podatkowego wymaga przejścia przez proces kwalifikacyjny, obejmujący egzamin, składający się z dwóch części, spełnieniu licznych wymagań oraz złożeniu odpowiedniej ilości oświadczeń i dokumentów.

Wydatki na cele mieszkaniowe pozwalają uniknąć PIT od przychodów ze sprzedaży nieruchomości

Przeznaczenie w przeciągu dwóch lat kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości na zakup działki budowlanej w celu zaspokojenia indywidualnych potrzeb mieszkaniowych powoduje zwolnienie od obowiązku opłacenia z tego tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie ma tu znaczenia ile nieruchomości już posiada podatnik. Tak uznał w indywidualnej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Zatrudniałeś pracowników? Pamiętaj o złożeniu PIT-8AR i PIT-4R

Zawieranie umów o pracę, umów cywilnoprawnych oraz innych umów wymagających odprowadzenia podatku dochodowego za kogoś wymaga dopełnienia obowiązków wobec fiskusa. Jednym z najważniejszych, który trzeba dopełnić do 31 stycznia, jest złożenie formularzy PIT-8AR i PIT-4R, na których wykazuje się m.in. podatek dochodowy zapłacony w związku z umowami. O czym pamiętać przed złożeniem tych formularzy?

Tylko 44% podatników PIT wspiera OPP

Ponad 11,5 mln podatników podatku dochodowego od osób fizycznych rozliczających PIT za 2012 r. zadecydowało, że 1% należnego podatku trafi do organizacji pożytku publicznego (OPP). To jednak tylko 44% wszystkich podatników PIT. Oznacza to, że na konta ponad 7 tys. OPP wpłynęło 480 mln zł, a mogłoby znacznie więcej.

Sprzedaż mieszana i VAT według proporcji - jak rozliczać?

Przedsiębiorca zwolniony z VAT nie ma prawa do rozliczania VAT-u od zakupów, w tym do wnioskowania o zwrot podatku. Jeśli jednak obok sprzedaży zwolnionej prowadzi też sprzedaż opodatkowaną, mówimy o sprzedaży mieszanej, która daje prawo do częściowego odliczania VAT-u. Stosuje się wówczas mechanizm proporcji.

Odsetki za późniejszy zwrot nadpłaty podatku

Podatnicy, którzy w terminie złożyli zeznanie roczne, nie składali korekty, a także nie mają zaległości wobec fiskusa powinni już otrzymać zwrot nadpłaty podatku dochodowego. Jeśli Urząd Skarbowy jeszcze nie przekazał odpowiedniej sumy i nie zrobi tego w najbliższym czasie, będzie zobowiązany do wypłacenia odsetek.

Zwrot VAT za materiały budowlane 2020

Od 2014 roku nastąpiła prawdziwa rewolucja w zasadach uzyskiwania zwrotu VAT za materiały budowlane. Zwrot ten został bardzo ograniczony podmiotowo i przedmiotowo. Niektórzy (osoby mające więcej niż 35 lat) stracili tą możliwość jeżeli nie zdążyli z wydatkami do końca 2013 roku. Od wydatków poczynionych w 2014 r. nie ma m.in. możliwości uzyskania zwrotu VAT za materiały użyte do remontu i budowy domów większych niż 110 metrów kwadratowych. Zasady te nie zmieniły się w kolejnych latach (2015-2019) a także w 2020 roku.

Przekazujemy coraz więcej podatku na organizacje

Okazuje się, że coraz więcej Polaków w swoich deklaracjach PIT przekazuje 1 proc. podatku na organizacje pozarządowe.

Jak odliczyć wydatki na dojazd do pracy w rocznym PIT

Podatnicy w swoim zeznaniu podatkowym PIT za 2012 r. mogą odliczyć wydatki na dojazd do pracy.

Warszawa walczy o pieniądze z PIT-ów

Warszawa walczy o pieniądze podatników. Ruszyła właśnie akcja zachęcająca mieszkańców miasta do rozliczania swojego rocznego PIT w stolicy.

Ulga internetowa w rozliczeniu rocznym

Od 1 stycznia br. zmianie uległy przepisy dotyczące odliczania przez podatników ulgi na Internet oraz ulgi prorodzinnej. Nowe regulacje mają jednak zastosowanie dopiero do dochodów osiągniętych od 1 stycznia 2013 r. W związku z tym w zeznaniach rocznych za 2012 r. podatnicy rozliczą po raz ostatni ulgę na Internet oraz ulgę prorodzinną na starych zasadach, tj. według przepisów obowiązujących do końca 2012 r.

Jak prawidłowo rozliczyć roczny PIT za 2012 r.

Do końca kwietnia mamy czas na złożenie rocznych rozliczeń podatkowych za 2012 r. Deklarację składa każdy, kto w roku ubiegłym osiągnął dochód. Im szybciej złożymy nasz roczny PIT, tym szybciej otrzymamy ewentualny zwrot podatku.

Do końca lutego trzeba przekazać PIT-11

Z ostatnim dniem lutego dobiega końca termin na przekazanie pracownikom i do urzędu PIT-11, czyli informacji o osiągniętych w 2012 r. dochodach. Za niewywiązanie się z tego obowiązku przedsiębiorca może być ukarany grzywną.

Zaliczki kwartalne na PIT - 20 lutego ostatni dzień na wybór

Podatnicy, którzy stosują kwartalne zaliczki na PIT odraczają zapłatę podatku dochodowego nawet o dwa miesiące. Zaliczki te mogą stosować tylko przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą albo tzw. mali podatnicy. Ci pierwsi muszą wybrać tą formę zaliczek przed założeniem firmy, nie później jednak niż przed dniem uzyskania pierwszego przychodu. Mali podatnicy mają czas do 20 lutego danego roku podatkowego.

Na pierwsze PIT-y czas do 31 stycznia

Do końca stycznia z urzędem skarbowym powinni rozliczyć się m.in. podatnicy płacący zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów z działalności gospodarczej lub z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (PIT-28). Mogą to zrobić także w wersji elektronicznej.

Komu zaszkodziła likwidacja podwójnej zaliczki za listopad

Likwidacja tzw. podwójnej zaliczki za listopad nie jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich. Przedsiębiorcy, którzy są na skali, a grudzień jest w ich biznesie okresem kumulacji sprzedaży mogą być zmuszeni do zamrożenia gotówki na kilka miesięcy.

PIT 2012 - program do wypełniania PIT-ów

Pobierz program do rozliczania PIT-ów za 2012 rok. Bezpłatnym programem PIT Format 2012 łatwo i przyjemnie rozliczysz swój PIT. Po wypełnieniu PIT-a możesz go wydrukować lub wysłać do Urzędu Skarbowego elektronicznie!

Grudniowe koszty zmniejszają PIT i VAT

Chcesz mieć niższy podatek za ostatni okres rozliczeniowy (dotyczy to PIT i VAT) - zrób zakupy firmowe jeszcze w grudniu. Kupując np. biurko, fotel, komputer, czy regał o wartości do 3 500 zł, można obniżyć PIT za 2012 rok. Dla obniżenia VAT-u nie ma znaczenia wartość dokonywanych zakupów. Konieczne jest natomiast uzyskanie faktury jeszcze w tym miesiącu.

Zaliczka na PIT za listopad już nie jest podwójna

Od 2012 roku przedsiębiorcy zaliczkę na PIT za listopad obliczają i wpłacają na analogicznych zasadach jak za pozostałe miesiące, czyli do 20. grudnia. W przypadku zaliczki za grudzień są dwie możliwości. Można ją wpłacić do 20. stycznia następnego roku albo nie wpłacać zaliczki, tylko wyliczyć podatek za cały rok i do 20. stycznia złożyć zeznanie roczne, rozliczając podatek za cały rok. Drugie rozwiązanie jest korzystne dla tych przedsiębiorców, u których w rozliczeniu rocznym powstanie nadpłata.

Druki PIT 2012 / 2013 - PIT-37, PIT-36 i inne formularze do rozliczeń rocznych

Podatnicy PIT rozliczający dochody (albo straty) uzyskane w 2012 roku muszą korzystać z nowych druków. Minister Finansów opublikował bowiem nowe wzory formularzy PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39.

Rozliczenie PIT za 2012 r. - nowa ulga podatkowa na oszczędzanie w IKZE

Od 2012 roku pojawiła się nowa możliwość obniżenia obciążeń na rzecz fiskusa - przy korzystaniu z Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

e-Deklaracje – najczęstsze problemy

System e-Deklaracje, za pomocą którego podatnicy mogą składać oświadczenia podatkowe przez Internet, to co roku bardziej popularny sposób rozliczania się z fiskusem. Jednak w opinii części podatników wciąż zbyt skomplikowana. Przedstawiamy najczęstsze problemy z nią związane.

Do 3 miesięcy oczekiwania na zwrot nadpłaty PIT

Złożyłeś rocznego PIT-a i czekasz na zwrot nadpłaty? Fiskus ma na to maksymalnie 3 miesiące. Wiele zależy więc od tego kiedy złożyłeś PIT-a, gdyż od tego dnia liczy się ten okres. Ci, którzy wysłali PIT przez Internet (korzystając z e-deklaracji) otrzymują z reguły zwrot nadpłaty znacznie szybciej niż podatnicy składający papierowego PIT-a.

Czy trzeba zapłacić 1 zł podatku?

Czy trzeba zapłacić 1 zł podatku? Przepisy nie wprowadzają limitów kwotowych podatków podlegających obowiązkowi zapłaty, czy egzekucji. Dlatego też podatnik ma obowiązek zapłacić nawet 1 zł podatku (np. dopłaty PIT) – jeżeli taka suma wyjdzie mu w rozliczeniu podatkowym.

Rodzice wykazują w swoim zeznaniu PIT dochody małoletniego dziecka

Jeżeli Twoje małoletnie dziecko uzyskało dochody w zeszłym roku, musisz doliczyć jego dochody do swoich i wspólnie je opodatkować wykazując w PIT. Ale gdy małoletnie dziecko uzyskuje stypendium konieczne będzie złożenie odrębnego zeznania.

Strata z działalności gospodarczej nie wyklucza dopłaty PIT z pracy etatowej

Prowadzisz firmę i masz za sobą słaby rok? Niestety poniesionej straty nie odliczysz od dochodów z innych źródeł, na przykład pracy na etacie, nawet jeśli z tej pracy masz dopłatę podatku. Jedynym pocieszeniem dla takich przedsiębiorców jest możliwość odliczania poniesionej straty w kolejnych latach, ale tylko z działalności gospodarczej.

Wspólne rozliczenie PIT z dzieckiem – wystarczy jeden dzień samotnego rodzicielstwa

Podatnikom PIT samotnie wychowującym dzieci przysługuje prawo do preferencyjnego podatkowego rozliczenia rocznego. Nie ma przy tym znaczenia długość okresu, w którym podatnik posiadał w rozliczanym roku podatkowym status osoby samotnie wychowującej dziecko. Żeby skorzystać z tego rozwiązania nie można spóźnić się ze złożeniem PIT-a.

Niania sama płaci PIT od dochodu z umowy uaktywniającej

Na podstawie umowy uaktywniającej niania sprawuje opiekę nad dziećmi od ukończenia 20 tygodnia życia. Jest ona zawierana w formie pisemnej między nianią a rodzicem lub rodzicami dziecka. Tak wynika z ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz.U.Nr 45 poz 235). Kto i jak ma rozliczyć przychód z tej umowy – wyjaśniają eksperci Krajowej Informacji Podatkowej.

Nieodpłatne świadczenia dla pracowników – ryczałtowa opłata za dowóz do pracy

Jeżeli wartości nieodpłatnych świadczeń pracowniczych nie można przyporządkować do świadczeń uzyskiwanych przez konkretnego pracownika nie jest możliwe ustalenie przychodu konkretnego pracownika. Dzieje się to najczęściej, gdy opłata wnoszona jest ryczałtowo za wszystkich pracowników.

Ulgi w PIT dla przedsiębiorców

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, opodatkowani wg skali podatkowej PIT mogą skorzystać z odliczeń od dochodu (np. z tytułu przekazanych darowizn, wydatków na Internet), odliczeń od podatku (np. ulga na dziecko), a także z możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Przedsiębiorcy opodatkowani liniowo mogą jedynie zmniejszyć swój dochód o zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne, a podatek o składki z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego. Płacącym podatek w formie karty podatkowej zostaje tylko odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne.

PIT-40A może wystarczyć do rocznego rozliczenia

Otrzymałeś PIT-40A i zastanawiasz się czy jest to wystarczające rozliczenie z fiskusem, czy też należy wypełnić oddzielny formularz? Jeśli nie korzystasz z ulg i nie uzyskałeś innych dochodów, nie musisz już samodzielnie wypełniać rocznego zeznania.

Używanie przez pracownika prywatnego samochodu do celów służbowych – skutki w PIT

Niektóre firmy chcąc ograniczyć koszty swojej działalności niekiedy podejmują decyzję o rezygnacji z leasingu samochodów. W zamian wprowadzają system wykorzystywania przez pracowników ich samochodów prywatnych na cele służbowe z przyznaniem im stosowanego dodatku na pokrycie kosztów tego użytkowania. Jakie skutki wywoła przyznanie takiego dodatkowego świadczenia dla pracownika na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT)?

1% PIT, to ponad 400 milionów zł wsparcia dla organizacji charytatywnych

Jeżeli nie chcesz by całym Twoim podatkiem dysponowali politycy (zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym – bo część PIT jest przekazywana do Twojej gminy) - zadysponuj w rocznym zeznaniu PIT 1% swojego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. To dla tych organizacji i ich podopiecznych realne wsparcie. Jednak duża część podatników PIT nadal tego nie robi.

Emeryci i renciści mogą przekazać 1% swojego podatku PIT organizacjom pożytku publicznego

Jeżeli emeryt lub rencista chce zadysponować 1% swojego PIT na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego musi wypełnić i złożyć PIT.

Ulga internetowa 2012 – również dla korzystających bezprzewodowo

Ulga internetowa obejmuje zarówno wydatki poniesione w związku z użytkowaniem Internetu poprzez stałe łącze, jak i bezprzewodowo za pomocą urządzeń mobilnych w komputerze, tablecie lub w telefonie komórkowym (smartfonie). Ministerstwo Finansów podpowiada jak udokumentować tą ulgę.

Ulga na dorosłe dzieci w PIT – jak liczyć dochód dziecka

Niektórzy rodzice mogą korzystać z ulgi na pełnoletnie dzieci, które jeszcze się uczą i nie mają więcej niż 25 lat. Jednak jeżeli takie dziecko zarobiło w rozliczanym roku podatkowym więcej niż 3089 zł – jego rodzice nie mają prawa do ulgi prorodzinnej. WSA w Łodzi odpowiedział na pytanie jak liczyć ten dochód dorosłego, uczącego się dziecka.

Ogród jako wydatek mieszkaniowy

Założenie ogrodu nie jest celem mieszkaniowym, a wydatki poniesione na założenie ogrodu i sadzenie roślin nie korzystają ze zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania albo innej nieruchomości.

REKLAMA