REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo, Cło

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Upadający dłużnik może skorzystać ze zwolnienia od kosztów sądowych

Wykonując wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 15 maja 2012 r., w ustawie Prawo upadłościowe i naprawcze uchylono ust. 1 w art. 32. Przepis ten ograniczał bowiem prawo do sądu, uniemożliwiając uzyskanie zwolnienia dłużnika-wnioskodawcy od opłaty sądowej od wniosku o ogłoszenie upadłości.

Czy trzeba odprowadzać podatek od napiwków

Choć mało kto o tym wie, od napiwków także trzeba płacić podatek. Większość kelnerów i barmanów traktuje napiwek jako wyraz wdzięczności klienta, jednak stanowisko Ministerstwa Finansów jest jasne - napiwek to także zarobek.

Prawne podsumowanie marca 2013 r.

Artykuł stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych z zakresu regulacji dotyczących utrzymania czystości i porządku w gminach, zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach, centralnego rejestru form ochrony przyrody, które weszły w życie w marcu 2013 r., jak również ostatnio opublikowane orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz decyzje Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Program e-Cło ma ruszyć w 2014 r.

Program e-Cło na półmetku realizacji - ma ruszyć do końca 2014 roku. Nowe rozwiązania mają na celu ułatwić przedsiębiorcom wszelkie procedury związane z pobieraniem cła i akcyzy.

REKLAMA

Kasy fiskalne 2013 - nie masz kasy nie możesz sprzedawać

Od 1 marca 2013 r. powinni stosować kasy fiskalne podatnicy VAT, których obrót przekroczył w 2012 roku 20 tys. zł, a nie są zwolnieni z tego obowiązku. Okazuje się, że brakuje w sprzedaży najtańszych urządzeń, a i droższe modele kas nie są w ciągłej sprzedaży. A przecież kto nie ma kasy fiskalnej, a mieć powinien - nie może prowadzić sprzedaży towarów i usług.

Nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych

W dniu 20 lutego weszła w życie ustawa z dnia 12 października 2012 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi. Podstawowym celem nowelizacji jest wdrożenie do polskiego systemu prawnego przepisów unijnych dotyczących udzielania zamówień publicznych w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa.

Prawo zamówień publicznych - zmiany od 20 lutego 2013 r.

Z dniem 20 lutego 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych. Nowe regulacje dają możliwość wyłączenia z przetargów spółek powiązanych kapitałowo. Nowelizacja zakłada również wprowadzenie tzw. dialogu technicznego oraz zmiany w kwestii kar dla wykonawców za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zamówienia.

Jakie warunki musi spełniać informacja handlowa

Wysyłanie niezamawianych informacji handlowych pocztą elektroniczną jest zakazane. Przyjmuje się, że artykuł 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, wprowadzający ten zakaz dotyczy wysyłania tzw. spamu. Jak zatem zgodnie z prawem rozsyłać informacje handlowe?

REKLAMA

Gdzie można wyrobić paszport w 2013 roku

Nie trzeba już będzie koniecznie wyrabiać paszportu w tym województwie, w którym jesteśmy zameldowani. Od 17 stycznia 2013 r. paszport (także paszport tymczasowy) można wyrobić w każdym punkcie paszportowym u dowolnie wybranego wojewody na terenie całej Polski. Tam, gdzie złożymy wniosek paszportowy, będziemy moglli odebrać wystawiony paszport.

Życzenia prawne na Nowy 2013 Rok

Sylwester, a także następujący tuż po nim Nowy Rok to doskonała okazja, aby życzyć sobie wszystkiego najlepszego. Składanie noworocznych życzeń nie jest tylko naszą krajową tradycją, gdyż na całym świecie nadchodzący rok jest zazwyczaj witany w gronie najbliższych i znajomych, którzy składają sobie z tego powodu życzenia. Korzystając z tej okazji, chcielibyśmy złożyć Państwu nasze życzenia prawne na Nowy 2013 Rok, a jednocześnie przedstawić najważniejsze zmiany w prawie, które weszły w życie wraz z początkiem nowego roku lub czekają nas w najbliższych dwunastu miesiącach.

TOP 10 zmian w prawie w 2012 roku - cz. III

Poniżej przedstawiamy trzecią i zarazem ostatnią część publikacji, w której zamieściliśmy akty prawne, zajmujące końcowe miejsca w naszym rankingu.

Spółka działająca w specjalnej strefie ekonomicznej może być członkiem podatkowej grupy kapitałowej

Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie, w którym uznał, że spółka prowadząca działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, może być członkiem podatkowej grupy kapitałowej (PGK). Jest to precedensowy i niezwykle korzystny dla podatników wyrok.

Towary wolne od cła 2012

Minister Finansów przygotował dla podróżnych rozpoczynających wakacje informator dotyczący obowiązków celnych i dewizowych przy podróżowaniu i przekraczaniu granic.

Jak ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego

Jak prawidłowo obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego w przypadku pierwszej pracy pracownika zatrudnionego na umowę o pracę i przy kolejnych zatrudnieniach?

O czym należy wiedzieć tworząc oddział spółki zagranicznej

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, oddział to wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza jego siedzibą lub poza głównym miejscem wykonywania działalności.

Czy można podważyć prawomocną decyzję podatkową, gdy polski przepis jest sprzeczny z prawem UE

Organ podatkowy wydał decyzję ostateczną w oparciu o przepis prawa krajowego, który jest sprzeczny z prawem wspólnotowym. Co można zrobić w takiej sprawie?

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2011 r.

Od 1 stycznia 2011 r. minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosić 1 386 zł. Tak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 5 października 2010 r.

Ile papierosów można przywieźć z zagranicy bez cła, akcyzy i VAT

Podobnie, jak w przypadku alkoholi, polskie przepisy akcyzowe, które są kalką przepisów unijnych, rozróżniają 4 sytuacje przywozu lub przesyłki papierosów i wyrobów tytoniowych dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W każdej z tych sytuacji stosowane są inne zasady opodatkowania, w tym inne limity przywozu tych wyrobów bez akcyzy.

Przywóz towarów, które ocliliśmy w innym kraju UE a VAT

Z uwagi na różne przepisy oraz aktualną sytuację firmy, musimy sobie czasami pozornie utrudniać życie, aby je faktycznie sobie ułatwić. Jednym z takich karkołomnych przypadków jest, często spotykane w życiu, clenie w innych krajach UE towarów importowanych przez nas spoza Unii. Przykładowo clenie w Hamburgu towarów przywożonych z USA czy Chin, co dokonywane jest bądź z powodów finansowych, bądź administracyjnych.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn (stan prawny na 27 października 2020 r.)

Ustawa o podatku od spadków i darowizn zawiera przepisy dotyczące opodatkowania rzeczy i praw otrzymanych zarówno w drodze umowy i jak i dziedziczenia (a także m.in. zapisów i zachowku) - w tym również kwestię zwolnień od podatku (m.in. zupełnego zwolnienia dla najbliższej rodziny). Tekst ujednolicony, stan prawny na 27 października 2020 r.

Oddałeś krew - skorzystaj z ulgi

Podatnicy, którzy w 2008 roku oddali honorowo krew, mają prawo w zeznaniu rocznym skorzystać ze specjalnej ulgi na krew. Odliczeniu od dochodu podlega ekwiwalent za oddaną krew. Odliczenie nie może przekroczyć 6 proc. dochodu.

Umowa zlecenia czy umowa o dzieło

Jednostka budżetowa chce zlecić osobie fizycznej, niebędącej pracownikiem jednostki, umycie okien. Czy na taką pracę może być zawarta umowa o dzieło, czy też powinna to być umowa zlecenia? W jakim paragrafie ująć wykonaną usługę?

Jak ustalić zmianę stanu produktów

Jak należy ustalać zmianę stanu produktów? Na czym polega zamknięcie kręgu kosztowego?

Zamówienia publiczne poniżej 14 000 euro

Ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych nie stosuje się do zamówień i konkursów, których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 14 000 euro. Brak obowiązku stosowania procedur określonych przepisami upzp nie oznacza jednak zupełnej swobody przy zawieraniu kontraktów poniżej tej wartości.

REKLAMA