| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Musisz zapłacić nawet 1 zł podatku, fiskus nie zawsze musi tyle zwrócić

Musisz zapłacić nawet 1 zł podatku, fiskus nie zawsze musi tyle zwrócić

Przepisy nie wprowadzają limitów kwotowych podatków podlegających obowiązkowi zapłaty, czy egzekucji. Dlatego też podatnik ma obowiązek zapłacić nawet 1 zł podatku (np. dopłaty PIT) – jeżeli taka suma wyjdzie mu w rozliczeniu podatkowym.

PIT za 2016 rok – jak, do kiedy, na którym formularzu?

Natomiast nadpłaty, których wysokość nie przekracza wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (aktualnie 8,80 zł), podlegają z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych lub odsetek za zwłokę oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku - na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, chyba że podatnik wystąpi o ich zwrot.

Nadpłata, której wysokość nie przekracza kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, podlega zwrotowi wyłącznie w kasie urzędu skarbowego.

Wśród podatników funkcjonuje od lat pogląd, że nie muszą płacić pewnych, niewielkich kwot podatków - nie większych niż koszty upomnienia skierowanego przez wierzyciela do zobowiązanego przed wszczęciem egzekucji administracyjnej. Z drugiej strony pojawiają się informacje, że organy podatkowe nie zwracają podatnikom kwot niższych od tej kwoty kosztów ww. upomnienia.

Polecamy: PIT-y i ulgi podatkowe 2016

Ministerstwo Finansów wyjaśnia redakcji mojafirma.infor.pl/biznes jak jest naprawdę.

Na podstawie nadal obowiązującego rozporządzenia Ministra Finansów z 27 listopada 2001 r. w sprawie wysokości kosztów upomnienia skierowanego przez wierzyciela do zobowiązanego przed wszczęciem egzekucji administracyjnej (Dziennik Ustaw rok 2001 nr 137 poz. 1543), wydanego na podstawie art. 15 § 4 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954, z późn. zm.) koszty upomnienia, o którym mowa w art. 15 § 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, wynoszą czterokrotną wartość opłaty dodatkowej pobieranej przez państwowe przedsiębiorstwo użyteczności publicznej „Poczta Polska” za polecenie przesyłki listowej.

Ta opłata dodatkowa za list polecony wynosi obecnie 2,20 zł więc koszty ww. upomnienia wynoszą 8,80 zł.

Nie złożyłeś w terminie zeznania - nie zapomnij o czynnym żalu

Przepisy ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954, z późn. zm.) nie zawierają regulacji wprowadzających ograniczenia w zakresie kwot podlegających egzekucji. Co oznacza, że w trybie egzekucji administracyjnej można dochodzić wszelkich kwot należności, które podlegają przymusowemu dochodzeniu na podstawie przepisów ww. ustawy lub przepisów szczególnych.

Przepisy ustawy z 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) nie zawierają uregulowań wyłączających obowiązek uiszczenia podatku w niewielkich kwotach. Zatem podatnik zobowiązany jest do zapłacenia zobowiązania podatkowego w każdej wysokości, nawet w niskich kwotach, nieprzekraczających wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Sokołowska – Strug

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK