| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Podatkowe skutki łączenia i przekształcania spółek

Podatkowe skutki łączenia i przekształcania spółek

Łączenie lub przekształcanie spółek jest jednym z częstszych przypadków występujących w obrocie gospodarczym. Czynności te nie pozostają bez wpływu na rozliczenia podatkowe i to nie tylko łączonych czy dzielonych spółek, ale również ich wspólników.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza przekształcić się w spółkę komandytową. Wszyscy wspólnicy spółki przekształcanej staną się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej. Przekształcenie nie spowoduje zmiany w wartości wkładów posiadanych przez wspólników ani też struktury udziałów. Spółka nie wie jednak, jak rozliczyć stratę.
Do czasu przekształcenia podatnikiem podatku dochodowego jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jej przychody opodatkowane są na podstawie przepisów ustawy o CIT. Po przekształceniu podatnikiem podatku dochodowego będą wspólnicy spółki komandytowej, gdyż jest ona osobową spółka prawa handlowego i nie podlega ustawie o CIT. Wspólnicy będą zatem opodatkowani PIT.
Przepisy ustawy o CIT stanowią, że przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się strat przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych - w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, z wyjątkiem przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową.
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może potrącać straty w latach następnych tylko z dochodów uzyskanych z tego samego źródła przychodów, które spowodowało stratę. Wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przed przekształceniem jej w spółkę osobową był udziałowcem spółki i źródłem jego przychodów był przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Z chwilą powstania spółki komandytowej rejestruje się jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą. Zamiast przychodu z udziału w zyskach osoby prawnej źródłem przychodów po przekształceniu będą przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. A to oznacza, że w tym przypadku nie będziemy mieć do czynienia z tym samym źródłem przychodów. Tym samym straty osoby prawnej powstałe przed jej przekształceniem nie będą mogły zostać odliczone od dochodów wspólników spółki komandytowej będących osobami fizycznymi. Oznacza to, że wspólnikom spółki przekształconej, zarówno osobom prawnym jak i fizycznym, nie przysługuje prawo do odliczenia strat podatkowych poniesionych przez podmiot przekształcany w okresie poprzedzającym przekształcenie.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paul Ostrowski

Adwokat i notariusz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK