| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Podatkowe skutki łączenia i przekształcania spółek

Podatkowe skutki łączenia i przekształcania spółek

Łączenie lub przekształcanie spółek jest jednym z częstszych przypadków występujących w obrocie gospodarczym. Czynności te nie pozostają bez wpływu na rozliczenia podatkowe i to nie tylko łączonych czy dzielonych spółek, ale również ich wspólników.

Osoba prawna (tj. spółka akcyjna) powstała w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej (tj. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby. W przypadku przekształcenia spółki handlowej w inną spółkę handlową numer identyfikacji podatkowej nadany podatnikowi przechodzi na następcę prawnego. W ciągu siedmiu dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana formy prawnej prowadzenia działalności, powinna zostać złożona stosowna aktualizacja zgłoszeń rejestracyjnych spółki przekształcanej, w szczególności zgłoszenia VAT-R. Biorąc zatem pod uwagę zaprezentowane regulacje, spółka akcyjna powstała w wyniku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma obowiązek dokonania rozliczenia VAT zgodnie z art. 99 ustawy o VAT poprzez złożenie jednej deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła rejestracja zmiany formy prawnej. Zakładając, że spółka akcyjna rozpoczęła działalność 1 maja, deklaracja VAT za kwiecień powinna zostać złożona przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, natomiast deklaracja VAT za maj powinna zostać złożona przez spółkę akcyjną.
Nowo powstała spółka akcyjna nabywa prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu otrzymanych przez podmiot przekształcany. Spółka akcyjna nabędzie również prawo do rozliczenia nadwyżki podatku naliczonego wynikającej z ostatniej deklaracji VAT-7 złożonej przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka akcyjna może dokonać odliczenia tej nadwyżki od podatku należnego wykazywanego w składanej przez siebie deklaracji VAT-7, czego rezultatem może być m.in. możliwość uzyskania bezpośredniego zwrotu VAT na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy o VAT. Samo skorzystanie z prawa do zwrotu bezpośredniego wymaga odpowiedniego wypełnienia deklaracji, w której powstałą kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym nowo powstała spółka powinna wykazać w pozycji: kwota do zwrotu na rachunek bankowy wskazany przez podatnika.
W przypadku ubiegania się o zwrot VAT należy mieć na uwadze zróżnicowanie terminów dokonania tego zwrotu przez organ podatkowy, ze względu na okoliczności powodujące nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym. Przykładowo, w razie dokonywania przez nowo powstałą spółkę sprzedaży opodatkowanej stawkami niższymi niż 22 proc., zwrot co do zasady powinien zostać dokonany w ciągu 60 dni, lecz tylko w odniesieniu do kwoty podatku naliczonego stanowiącej 22 proc. wartości netto sprzedaży opodatkowanej stawkami niższymi. Zwrot pozostałej kwoty powinien nastąpić w ciągu 180 dni. Terminy te mogą ulec skróceniu odpowiednio do 25 oraz 60 dni, w sytuacji gdy podatnik złoży wraz z deklaracją umotywowany wniosek, a kwoty podatku naliczonego wykazane w tej deklaracji wynikają z faktur krajowych/decyzji i dokumentów celnych, które zostały w pełni zapłacone, i/lub z kwot podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów/importu usług/dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, który został poprawnie zadeklarowany. W przypadku ubiegania się o zwrot VAT należy również liczyć się z ewentualną kontrolą podatkową mającą na celu potwierdzenie zasadności dokonania zwrotu podatku.
PODSTAWA PRAWNA
- Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
AGNIESZKA MARCINIUK, doradca podatkowy MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK