| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Podatkowe skutki łączenia i przekształcania spółek

Podatkowe skutki łączenia i przekształcania spółek

Łączenie lub przekształcanie spółek jest jednym z częstszych przypadków występujących w obrocie gospodarczym. Czynności te nie pozostają bez wpływu na rozliczenia podatkowe i to nie tylko łączonych czy dzielonych spółek, ale również ich wspólników.

Osoba prawna (tj. spółka akcyjna) powstała w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej (tj. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby. W przypadku przekształcenia spółki handlowej w inną spółkę handlową numer identyfikacji podatkowej nadany podatnikowi przechodzi na następcę prawnego. W ciągu siedmiu dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana formy prawnej prowadzenia działalności, powinna zostać złożona stosowna aktualizacja zgłoszeń rejestracyjnych spółki przekształcanej, w szczególności zgłoszenia VAT-R. Biorąc zatem pod uwagę zaprezentowane regulacje, spółka akcyjna powstała w wyniku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma obowiązek dokonania rozliczenia VAT zgodnie z art. 99 ustawy o VAT poprzez złożenie jednej deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła rejestracja zmiany formy prawnej. Zakładając, że spółka akcyjna rozpoczęła działalność 1 maja, deklaracja VAT za kwiecień powinna zostać złożona przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, natomiast deklaracja VAT za maj powinna zostać złożona przez spółkę akcyjną.
Nowo powstała spółka akcyjna nabywa prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu otrzymanych przez podmiot przekształcany. Spółka akcyjna nabędzie również prawo do rozliczenia nadwyżki podatku naliczonego wynikającej z ostatniej deklaracji VAT-7 złożonej przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka akcyjna może dokonać odliczenia tej nadwyżki od podatku należnego wykazywanego w składanej przez siebie deklaracji VAT-7, czego rezultatem może być m.in. możliwość uzyskania bezpośredniego zwrotu VAT na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy o VAT. Samo skorzystanie z prawa do zwrotu bezpośredniego wymaga odpowiedniego wypełnienia deklaracji, w której powstałą kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym nowo powstała spółka powinna wykazać w pozycji: kwota do zwrotu na rachunek bankowy wskazany przez podatnika.
W przypadku ubiegania się o zwrot VAT należy mieć na uwadze zróżnicowanie terminów dokonania tego zwrotu przez organ podatkowy, ze względu na okoliczności powodujące nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym. Przykładowo, w razie dokonywania przez nowo powstałą spółkę sprzedaży opodatkowanej stawkami niższymi niż 22 proc., zwrot co do zasady powinien zostać dokonany w ciągu 60 dni, lecz tylko w odniesieniu do kwoty podatku naliczonego stanowiącej 22 proc. wartości netto sprzedaży opodatkowanej stawkami niższymi. Zwrot pozostałej kwoty powinien nastąpić w ciągu 180 dni. Terminy te mogą ulec skróceniu odpowiednio do 25 oraz 60 dni, w sytuacji gdy podatnik złoży wraz z deklaracją umotywowany wniosek, a kwoty podatku naliczonego wykazane w tej deklaracji wynikają z faktur krajowych/decyzji i dokumentów celnych, które zostały w pełni zapłacone, i/lub z kwot podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów/importu usług/dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, który został poprawnie zadeklarowany. W przypadku ubiegania się o zwrot VAT należy również liczyć się z ewentualną kontrolą podatkową mającą na celu potwierdzenie zasadności dokonania zwrotu podatku.
PODSTAWA PRAWNA
- Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
AGNIESZKA MARCINIUK, doradca podatkowy MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK