REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

PIT 2009: Organizacje pożytku publicznego, na które można przekazać 1% podatku

Aktualny wykaz organizacji pożytku publicznego (OPP), na które można przekazać 1% podatku w rozliczeniu PIT za rok 2009.

Jak wypełniać informację PIT-11 za 2009 r.

Jeżeli zakład pracy nie sporządził za pracownika rozliczenia rocznego PIT-40, pracownik otrzyma od pracodawcy informację PIT-11. Pracodawca na wystawienie PIT-11 ma czas do końca lutego. W 2010 r. 28 lutego to niedziela, dlatego zakład pracy ma czas na wystawienie informacji PIT-11 do 1 marca 2010 r.

Urząd skarbowy decyduje o sposobie doręczenia pisma w postępowaniu podatkowym

Decyzję podatkową uznaje się za doręczoną, gdy pełnomocnik odmawia przyjęcia pisma, które dostarcza urzędnik skarbowy.

VAT 2010 - najważniejsze nowości

Nowe zasady ustalenia miejsca świadczenia usług, zmiany zasad rejestracji, czy zmiany w deklarowaniu wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów- to tylko niektóre nowości jakie zaczęły obowiązywać od 2010 roku.

REKLAMA

Kto nie może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT

Podatnicy VAT, którzy w 2009 r. zrezygnowali ze zwolnienia od tego podatku, u których obrót nie przekroczył w 2009 r. kwoty 50 tys. zł nie skorzystają ze zwolnienia podmiotowego od dnia 1 stycznia 2010 r.

Ulgi podatkowe na założenie żłobka i zatrudnianie niani

Łatwiej będzie zakładać mini żłobki, powstaną "kluby dziecięce", będą "dzienni opiekunowie", a wydatek na nianię będzie można odpisać od podatku - informuje "Gazeta Wyborcza".

Zatrudnianie pracowników tymczasowych - nowe przepisy

Z dniem 24 stycznia 2010 roku weszła w życie ustawa z dnia 23 października 2009 roku o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz. U. Nr 221, poz. 1737). Wprowadziła ona istotne, z punktu widzenia przedsiębiorców, zmiany w zakresie zatrudniania pracowników tymczasowych, czyli osób zatrudnionych przez agencję pracy tymczasowej i skierowanych przez nią do wykonywania pracy u wskazanego pracodawcy.

Przepisy nowej ustawy o grach hazardowych (część III)

Z dniem 1 stycznia 2010 roku weszła w życie ustawa z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych (Dz. U. nr 201, poz. 1540). Akt ten określa warunki urządzania i zasady prowadzenia działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych i gier na automatach. Kancelaria Prawna M. Szulikowski i Partnerzy poniżej przedstawia część III uwag na temat przepisów nowej ustawy, dotyczącą reglamentacji, opłat i kwestii podatkowych..

REKLAMA

Brytyjskie przepisy podatkowe zniechęcają sportowców do udziału w zawodach

Obowiązujące w Wielkiej Brytanii przepisy podatkowe dotyczące opodatkowania dochodów sportowców prowadzą do dysproporcji opodatkowania. W konsekwencji zniechęcają one sportowców do udziału w zawodach rozgrywających na terytorium tego kraju.

Na złożenie PIT-8C został miesiąc

Do sporządzenia i wysłania informacji PIT-8C o przychodach uzyskanych przez inwestorów giełdowych w 2009 roku biura maklerskie mają czas najpóźniej do 1 marca.

Składki ZUS jedynego udziałowca jako koszt spółki z o.o.

Czy jednoosobowa spółka z o.o. może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy opłacone za jedynego udziałowca spółki?

Usługa radiotaxi powinna być opodatkowana VAT

Stowarzyszenie, które świadczy członkom taksówkarzom usługę w zakresie przyjmowania zleceń i przekazywania ich drogą radiową, nie jest zwolnione z VAT.

Charytatywne SMS-y będą zwolnione z VAT

Ministerstwo finansów kończy prace nad projektem ustawy, która wprowadzi zwolnienie z podatku VAT od charytatywnych SMS-ów.

Ulga dla firmy w składkach do ZUS może obniżyć emeryturę pracowników

Rząd zamierza zliberalizować przepisy, na podstawie których ZUS udziela firmom ulg. Pracodawca może się obecnie ubiegać np. o układ ratalny, jeśli odprowadzi składki pracownicze. Udzielenie ulgi firmie, która nie zapłaci składek za pracownika, może obniżyć jego emeryturę.

Termin wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego

Kodeks pracy nakazuje udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego, niewykorzystanego zgodnie z planem urlopów, najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego.

Pełnomocnicy z prawem do poświadczania dokumentów

Z dniem 1 stycznia 2010 roku weszła w życie ustawa z dnia 23 października 2009 roku o zmianie ustaw w zakresie uwierzytelniania dokumentów (Dz. U. nr 216, poz. 1676). Akt ten ma na celu odformalizowanie i przyśpieszenie postępowań: cywilnego, administracyjnego, sądowo-administracyjnego i podatkowego.

Warszawa zachęca przyjezdnych do płacenia podatku w stolicy

W Warszawie zameldowanych jest ponad 1,7 mln osób, ale mieszka tu i pracuje znacznie więcej Polaków. Wielu z nich codziennie korzysta ze stołecznej komunikacji miejskiej, usług zdrowotnych, edukacyjnych, kulturalnych, nie dokładając się do kosztów ich utrzymania. Dlatego miasto rozpoczyna od początku lutego kampanię zachęcającą do płacenia podatków w Warszawie "Brat PIT".

UE: Porozumienie w sprawie dalszych prac nad dyrektywą o pomocy administracyjnej

Plany wprowadzenia nowej dyrektywy w sprawie wzajemnej pomocy przy odzyskiwaniu wierzytelności dotyczących podatków, ceł i innych obciążeń były jednym z tematów spotkania ECOFIN, które odbyło się w styczniu 2010 roku. Ministrowie finansów państw członkowskich osiągnęli porozumienie w sprawie projektu tej dyrektywy.

Prezydent podpisał ustawę budżetową na 2010 r.

Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę budżetową na 2010 rok - poinformowało biuro prasowe prezydenta.

Jakie znaczenie dla podatnika ma zasada czynnego udziału w postępowaniu podatkowym

Czynny udział podatnika w postępowaniu podatkowym, to jeden z istotniejszych elementów tego postępowania. Artykuł 123 ordynacji podatkowej wyraźnie stwierdza, że organy podatkowe obowiązane są zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się, co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań.

Czy sprzedaż działek z majątku osobistego podlega opodatkowaniu VAT

Czy od sprzedaży 5 działek z majątku prywatnego należy odprowadzić podatek VAT?

Czy koszty finansowania szkoleń są kosztami uzyskania przychodu

Czy koszty finansowania lub współfinansowania szkoleń pracowników i egzaminów potwierdzających zdobytą przez nich wiedzę, stanowią dla przedsiębiorcy koszt uzyskania przychodu?

Terminy wynikające z przepisów o VAT - część I

Każdy przedsiębiorca musi brać pod uwagę, że podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: VAT). Przepisy o tym podatku nakładają wiele obowiązków i wyznaczają terminy na ich wykonanie. Dotrzymanie terminów jest nie tylko konieczne z uwagi na przepisy karno-skarbowe, które przewidują karę za ich przekroczenie. Czasem dotrzymanie terminu po prostu się opłaca. Czasem skorzystanie z możliwości przesunięcia terminu się opłaca. Dlatego tak ważna jest znajomość terminów wynikających z ustawy i rozporządzeń dotyczących tego podatku.

ZUS rozlosował do OFE prawie 75 tys. osób

Blisko 74 tysiące osób zostało przydzielonych do Otwartych Funduszy Emerytalnych. W przeprowadzonym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych losowaniu udział brały osoby, które same nie dokonały wyboru OFE.

Za co odpowie kierownik jednostki sektora finansów publicznych

Z początkiem stycznia tego roku został poszerzony katalog czynów stanowiących naruszenie dyscypliny finansów publicznych o niesporządzenie lub nieprzekazanie w terminie sprawozdania z wykonania procesów gromadzenia środków publicznych. Jeżeli wiec jednostka sektora finansów publicznych nie sporządzi sprawozdań określonych w przepisach, np. nie sporządzi sprawozdania Rb-Z, bo nie wystąpią u niej zobowiązania wymagalne – to kierownik jednostki będzie odpowiadał za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

W poniedziałek ostatni dzień na złożenie PIT-28

Podatnicy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych muszą złożyć roczny PIT-28. Ostatnim dniem na wysłanie PIT-28 za 2009 rok jest poniedziałek 1 lutego 2010 r. Podatnicy, którzy zapomną o terminowym rozliczeniu z fiskusem, zostaną ukarani.

Zmiany w postępowaniu kwalifikacyjnym na biegłych rewidentów

Osoby, które nie mają wyższego wykształcenia, będą miały możliwość przystąpienie do egzaminów na biegłego rewidenta.

Zmiany w postępowaniu kwalifikacyjnym na biegłych rewidentów

Osoby, które nie mają wyższego wykształcenia, będą miały możliwość przystąpienie do egzaminów na biegłego rewidenta.

Dla zerowego VAT ważny jest dokument wywozu

Podatnik dokonujący dostawy wewnątrzwspólnotowej może stosować zerową stawkę VAT, pod warunkiem że z dokumentów bezsprzecznie wynika, że towar został wywieziony z kraju.

Księgi rachunkowe - uproszczenia w prowadzeniu ewidencji

Księgi rachunkowe - prowadzenie ewidencji. Ustawa o rachunkowości obowiązuje wszystkie jednostki prowadzące księgi rachunkowe. Jednak niektóre podmioty nie muszą prowadzić ewidencji z taką samą szczegółowością.

Uprawnienia rodzicielskie - zmiany od 1 stycznia 2010 r.

Od 1 stycznia nowe przepisy wzmocniły uprawnienia rodzicielskie pracowników. Modyfikacje polegają głównie na przyznaniu dodatkowych urlopów macierzyńskich matce i ojcu dziecka, opiekunom adopcyjnym oraz wprowadzeniu odrębnego urlopu ojcowskiego.

Do 1 lutego ryczałtowcy powinni rozliczyć się z fiskusem

Przedsiębiorcy opłacający podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych powinni do 1 lutego złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie PIT-28.

Wynagrodzenie biegłych powiększa się o VAT

Do końca 2009 r. biegli powoływani w postępowaniu sądowym otrzymywali wynagrodzenie zgodnie z dekretem o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniu sądowym. Problem w tym, że dekret nie przewidywał powiększania tego wynagrodzenia o VAT – w przypadku biegłych będących podatnikami tego podatku. W efekcie podatnicy ci otrzymywali wynagrodzenie, które zgodnie z ustawą o cenach było traktowane jako wynagrodzenie brutto (zawierające VAT). Wynagrodzenie biegłych sądowych ulegało więc efektywnemu zmniejszeniu. Od 1 stycznia 2010 r. problem ten przestaje istnieć.

Jednolita stawka dla najmu

Przychody z najmu prywatnego opodatkowane ryczałtem według jednolitej 8,5-proc. stawki.

Pracodawca może złożyć informację PIT-11 bez wszystkich danych pracownika

Pracodawca, który nie posiada pełnych danych o swoim pracowniku wymaganych do złożenia PIT-11, powinien złożyć deklarację podatkową z pominięciem brakujących informacji.

Czyim kosztem są wynagrodzenia w przypadku połączenia spółek

3 sierpnia 2009 r. zostały połączone Spółka A ze Spółką B. Rachunkowo połączenie spółek zostało rozliczone metodą łączenia udziałów. W Spółce A zostały sporządzone listy płac za lipiec. Wypłaciła je 10 sierpnia Spółka B. Wynagrodzenia są kosztem księgowym w Spółce A. Czyim kosztem podatkowym będą wynagrodzenia za lipiec?

Komisja Europejska zapowiedziała dochodzenie w sprawie francuskiego podatku od reklam w internecie

Komisja Europejska zapowiedziała przeprowadzenie gruntownego postępowania w przypadku wprowadzenia przez Francję podatku od reklam w internecie. Komisja uznała, że wstępne założenia tego podatku mogą stanowić niedozwoloną pomoc publiczną.

Za co odpowie kierownik jednostki

Z początkiem stycznia tego roku został poszerzony katalog czynów stanowiących naruszenie dyscypliny finansów publicznych o niesporządzenie lub nieprzekazanie w terminie sprawozdania z wykonania procesów gromadzenia środków publicznych. Jeżeli wiec jednostka sektora finansów publicznych nie sporządzi sprawozdań określonych w przepisach, np. nie sporządzi sprawozdania Rb-Z, bo nie wystąpią u niej zobowiązania wymagalne – to kierownik jednostki będzie odpowiadał za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Jak wrzucić w koszty komputer i drukarkę

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych mają tu wybór rozwiązań podatkowych. Mogą zaliczyć te środki trwałe jednorazowo do kosztów (np. jednorazowy odpis amortyzacyjny) albo stosować amortyzację liniową lub degresywną. Nowi i mali podatnicy mogą skorzystać z jednorazowej amortyzacji nawet w przypadku środków trwałych o wartości początkowej ponad 3500 zł.

Jaka jest odpowiedzialność głównego księgowego

Za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości ustawa czyni odpowiedzialnym kierownika jednostki. Część tych obowiązków kierownik jednostki może powierzyć innej osobie. Najczęściej jest to główny księgowy.

Odpis od podatku PIT i CIT zamiast abonamentu

Likwidacja abonamentu i zastąpienie go odpisem od podatku PIT i CIT oraz wprowadzenie licencji programowych, przyznawanych przez KRRiT na pięć lat - to założenia nowego projektu ustawy medialnej, który jeszcze w tym tygodniu ma złożyć w Sejmie klub Lewicy.

Nie mogą zdążyć na becikowe

Ministerstwo Pracy zmieniło zasady wypłacania becikowego. Żeby je dostać, kobieta musi przynieść zaświadczenie, że co najmniej od 10. tygodnia ciąży była pod opieką lekarza, informuje "Gazeta Wyborcza".

Ulga internetowa: duplikat faktury daje prawo do odliczenia

Podatnik, który zgubił lub zniszczył faktury za internet, a chce uwzględnić je w rocznym PIT, musi wystąpić do operatora sieci o duplikaty tych dokumentów.

Przy konwersji trzeba uwzględnić opodatkowanie pożyczki

Nawet, jeżeli spółka zaciągnęła pożyczki przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, to przy ich konwersji na kapitał po tej dacie ma prawo je uwzględnić przy naliczaniu podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przepisy nowej ustawy o grach hazardowych (część II)

Z dniem 1 stycznia 2010 roku weszła w życie ustawa z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych (Dz. U. nr 201, poz. 1540). Akt ten określa warunki urządzania i zasady prowadzenia działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych i gier na automatach. Kancelaria Prawna M. Szulikowski i Partnerzy poniżej przedstawia część II uwag na temat przepisów nowej ustawy, dotyczącą warunków urządzania gier hazardowych.

Zaświadczenie o przychodzie emerytów i rencistów do 1 marca

Płatnik składek do 1 marca 2010 r. ma obowiązek wystawić zaświadczenie o przychodzie za 2009 r. emerytów/rencistów

Nowi podatnicy zastosują kasy

Ministerstwo Finansów w I półroczu 2010 r. przedstawi projekt rozporządzenia, które rozszerzy krąg osób stosujących kasy fiskalne.

Jak wypełniać i kiedy złożyć roczny PIT-4R

Po raz kolejny płatnicy podatku dochodowego będą wypełniać PIT-4R, czyli roczną informację PIT-4R o pobranych zaliczkach na podatek od dochodów za 2009 r.

Najem okazjonalny - nowe przepisy

Z dniem 28 stycznia 2010 r. zaczną obowiązywać przepisy znowelizowanej ustawy o ochronie praw lokatorów (Dz. U. z 13 stycznia 2010 r. nr 3 poz. 13). Właściciele wynajmujący mieszkania będą mogli skorzystać z nowych przepisów dotyczących najmu okazjonalnego.

RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym we wtorek posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie; główna stopa NBP wynosi nadal nie mniej niż 3,50 proc. - podała RPP w komunikacie.

REKLAMA