REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Księgowość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Od 2010 r. urlop macierzyński może być dłuższy

Od nowego roku matka nowonarodzonego lub przyjętego na wychowanie dziecka będzie mogła przedłużyć swój urlop macierzyński. Okres możliwego do wykorzystania urlopu będzie wydłużany aż do 2014 r.

PSL chce zmian w becikowym

Posłowie PSL złożyli projekt zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych, który zakłada zmiany w zakresie przepisów dotyczących przyznawania tzw. becikowego.

Doradcy podatkowi: Sąd nie zwolni z tajemnicy zawodowej

Ministerstwo Finansów zrezygnowało z pomysłu, aby z tajemnicy zawodowej doradcę podatkowego mógł zwolnić tylko sąd.

Podwójna zaliczka na podatek dochodowy do 2012 r.

Dopiero w 2012 roku wejdą w życie przepisy, które zlikwidują obowiązek zapłaty przez przedsiębiorców podwójnej zaliczki na podatek dochodowy w grudniu.

REKLAMA

E-zgłoszenie celne tylko dla wybranych

Elektroniczne zgłoszenia celne będą mogły wysyłać tylko podmioty, które zostały objęte programem pilotażowym.

Firma udzieli wolnego za drugi dzień świąt Bożego Narodzenia

Pracodawcy, u których sobota jest dniem wolnym od pracy, będą zobowiązani do udzielenia pracownikom innego dnia wolnego w zamian za przypadające w sobotę 26 grudnia święto Bożego Narodzenia.

Zamówienia publiczne: Mniej czasu na składanie wyjaśnień

Przedsiębiorcy mogą składać wnioski do zamawiających o wyjaśnienie specyfikacji tylko do końca dnia, w którym upływa połowa wyznaczonego terminu składania ofert.

Jakie są zmiany w formularzach NIP

Od 1 października 2009 r. zostały zmienione formularze NIP (NIP-1, NIP-2, NIP-3, NIP-B, NIP-2A, NIP-C, NIP-D). Najważniejsze nowości to dostosowanie wzoru NIP-1 do systemu jednego okienka oraz zmiany w katalogu szczególnych form prawnych w NIP-2.

REKLAMA

Kolejne PIT-y bez kwalifikowanego e-podpisu

Ministerstwo Finansów chce umożliwić składanie kolejnych zeznań podatkowych drogą elektroniczną, bez konieczności stosowania tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego - poinformował resort finansów.

Zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych w 2010 r.

Podatnicy, którzy dotychczas nie musieli stosować kas fiskalnych, nadal będą zwolnieni z tego obowiązku.

Ewidencja dóbr kultury w jednostce budżetowej

W jednostce budżetowej w „Sali Tradycji” znajdują się np. sztandary, mundury, pistolety, lornetki, fotografie itp. Powołano komisję i wyceniono je jako eksponaty muzealne. Czy można zwiększyć majątek i zaewidencjonować wymienione przedmioty na koncie 016 „Dobra kultury”?

Żona może odebrać decyzję podatkową za męża

Dla celów podatkowych przesyłka z urzędu pocztowego może być odebrana nie tylko przez adresata bądź osobę upoważnioną. Odebranie przesyłki adresowanej do męża przez żonę jest skuteczne – tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 27 października 2009 r. (sygn. akt II FSK 841/08).

Turnieje pokera wracają do kasyn

Dość popularną ostatnio rozrywką stały się turnieje gry w pokera, które organizowane są nawet w akademikach lub klubach osiedlowych. Jednak od 1 stycznia 2010 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. Nr 201, poz. 1540), która m.in. zaostrza warunki urządzania takich turniejów.

Nowe obowiązki ewidencyjne VAT od 1 stycznia 2010 r.

Od 1 stycznia 2010 r. w ewidencji prowadzonej dla celów rozliczeń VAT podatnicy świadczący usługi, których miejscem świadczenia nie jest terytorium kraju, obowiązkowo będą musieli podawać (art. 109 ust. 3a ustawy o VAT) nazwę tych usług oraz wartość tych usług bez podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze.

Co to jest organizacja pożytku publicznego?

Organizacje pozarządowe nazywane organizacjami pożytku publicznego występują najczęściej w formie fundacji lub stowarzyszenia. Czym są i czym się zajmują tego rodzaju organizacje? I czy warto odliczyć na nie swój 1%?

TK: Przepis dotyczący opłaty targowej niezgodny z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z konstytucją przepis ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dotyczący wykazu czynności, od których nie trzeba uiszczać opłaty targowej.

Zawieszenie firmy pozwoli nie prowadzić ksiąg rachunkowych

Z obowiązków wynikających z ustawy o rachunkowości mogą zostać zwolnieni przedsiębiorcy, którzy w okresie zawieszenia firmy nie wykonają operacji gospodarczych.

Ulgi podatkowe na szkolenia

Od 12 listopada 2009 r. przedsiębiorcy, którzy planują zorganizowanie szkoleń specjalistycznych i ogólnych, mogą występować do organów podatkowych z wnioskami o udzielenie ulg w zapłacie podatku.

Udział wspólnika w przychodzie spółki osobowej

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 8 ust. 1 stanowi, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali podatkowej.

Odpowiedzialność członków zarządu za zaległości podatkowe spółki z o.o.

Członkowie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (również spółki akcyjnej) odpowiadają zasadniczo za jej niezapłacone podatki jeżeli nie można ich wyegzekwować od samej spółki. Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego organ podatkowy ma obowiązek prowadzić postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki z o.o. wobec wszystkich członków zarządu mogących ponosić taką odpowiedzialność (czyli będących w zarządzie w danym okresie), a nie tylko wobec niektórych z nich.

Fundacje nie mogą występować w sprawach VAT od SMS-ów

Przepisy nie pozwalają fundacjom dobroczynnym występować w sprawach związanych z podatkiem VAT, który fiskus pobiera od charytatywnych SMS-ów - uznał 10 grudnia 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

ZUS nie chce składek od delegowanych pracowników

ZUS odmawia eksporterom zaświadczeń E-101, przez co muszą opłacać wyższe składki. Sąd Najwyższy zakwestionował stanowisko ZUS w sprawie wydawania zaświadczeń E-101. W tym roku ZUS wystawił 178 tys. zaświadczeń E-101, w 2007 – ponad 242 tys.

Unia Europejska przygotowuje się do zmiany Savings Directive

W 2009 roku kontynuowane były prace nad wprowadzeniem zmian do tzw. Savings Directive. Inicjatywa Komisji Europejskiej prowadzić ma rozszerzenia zastosowania tej dyrektywy m.in. w odniesieniu do trustów i prywatnych fundacji.

Ulga na dziecko dla wszystkich rodzin

Rodziny ryczałtowców, rodziny rolników, jak również te rodziny, które mają niższy dochód niż 504 zł na osobę będą mogły skorzystać z pełni świadczeń rodzinnych, w tym z ulgi na dziecko – zapowiada ministerstwo pracy i polityki społecznej.

Najlepsze urzędy skarbowe w Polsce

Sprawdź, czy Twój urząd skarbowy znalazł się na liście najlepszych w V rankingu urzędów skarbowych Gazety Prawnej. Badano skuteczność i efektywność urzędów w czterech "kategoriach wagowych".

Szkoły językowe zachowają zwolnienie z VAT

Szkoły językowe utrzymają zwolnienie z podatku VAT pod warunkiem uzyskania akredytacji kuratora - przewiduje najnowsza wersja projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, opublikowana przez Ministerstwo Finansów. W ten sposób resort wycofał się z planu opodatkowania komercyjnych kursów językowych 22-proc. stawką VAT.

8,5-proc. podatek obejmie też nieruchomości komercyjne

8,5-proc. podatek ryczałtowy będzie dotyczył nie tylko dochodów z najmu mieszkań, ale także m.in. nieruchomości komercyjnych czy wynajmu powierzchni reklamowej - wynika z informacji Ministerstwa Finansów.

Ulgę internetową można odliczyć z duplikatu faktury

Zgubienie lub przypadkowe zniszczenie faktury nie przekreśla możliwości skorzystania z odliczenia w ramach ulgi internetowej. W takim przypadku należy wystąpić do operatora o wydanie duplikatu.

Odsetki od zaliczki należy naliczać tylko do końca roku

Organy podatkowe nie mogą naliczać odsetek od niezapłaconych w terminie zaliczek na podatek dochodowy po zakończeniu roku podatkowego.

Unijny emeryt jest zwolniony z PIT

Obywatele państw UE, którzy mieszkają w Polsce i otrzymują wypłaty z zagranicznych pracowniczych programów emerytalnych, są zwolnieni z PIT.

Ministerstwo Finansów w 2010 r. nie planuje zwolnień w podległych urzędach

Resort finansów w 2010 roku nie zmniejszy zatrudnienia w podległych mu służbach - poinformowało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską. Chodzi m.in. o służbę celną i pracowników skarbówki.

Stare banderole na alkohol ważne do końca 2010 roku

Banderole na wyroby spirytusowe i winiarskie zostają przedłużone do 31 grudnia 2010 r.

Rząd ustalił stawki zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze na 2010 r.

W 2010 r. stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej wyniesie 0,85 zł na litr.

Wyższe składki na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorcy

W ramach reformy finansów publicznych resort finansów planuje podniesienie składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców. Jednym z pomysłów jest uzależnienie wysokości składek od dochodów firmy.

Rosja: Mechanizmy zabezpieczające przed nadużywaniem umów podatkowych

Rosyjskie ministerstwo finansów przygotowuje zmianę przepisów podatkowych dotyczących nadużywania postanowień umów podatkowych. Władze rosyjskie chcą uniemożliwić korzystanie z obniżonych stawek podatkowych spółkom zagranicznym, których beneficjenci pochodzą z krajów, które nie mają umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Rosją.

Przy premiach w akcjach można uniknąć podatku

Na przyznaniu pracownikom premii w formie akcji firmy można zaoszczędzić na podatkach. W pewnych sytuacjach pracodawca może nie odprowadzać podatku i składek ZUS. Pracownik nie zapłaci podatku od akcji do czasu ich zbycia.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 52-58 oraz Załączniki

Ustawa o PIT 2022 - Rozdział 10: Przepisy przejściowe i końcowe. Załączniki. Tekst jednolity - stan prawny na 1 kwietnia 2022 roku

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 45-51

Ustawa o PIT 2022 Rozdział 8: Zeznania podatkowe i Rozdział 9: Zmiany w przepisach obowiązujących. Tekst jednolity - stan prawny na 1 kwietnia 2022 roku

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 31-44f

Ustawa o PIT 2022 - Rozdział 7: Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników. Rozdział 7a (uchylony) Rozdział 7b Zwrot podatku z tytułu wypłaconych należności. Tekst jednolity - stan prawny na 1 kwietnia 2022 roku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 26-30p

Ustawa o PIT 2022 - Rozdział 6: Podstawa obliczenia i wysokość podatku. Rozdział 6a: Danina solidarnościowa. Rozdział 6b Ryczałt od przychodów zagranicznych osób przenoszących miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Tekst jednolity - stan prawny na 1 kwietnia 2022 roku

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 24-25g

Ustawa o PIT 2022 - Rozdział 5: Szczególne zasady ustalania dochodu. Rozdział 5a Opodatkowanie przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych. Tekst jednolity - stan prawny na 1 kwietnia 2022 roku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 23a-23zf

Ustawa o PIT 2022 - Rozdział 4a: Opodatkowanie stron umowy leasingu. Rozdział 4b: Ceny transferowe. Tekst jednolity - stan prawny na 1 kwietnia 2022 roku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 22-23

Ustawa o PIT 2022 - Rozdział 4: Koszty uzyskania przychodu. Tekst jednolity - stan na 1 kwietnia 2022 roku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 21

Ustawa o PIT 2022 - Rozdział 3: Zwolnienia przedmiotowe. Tekst jednolity - stan na 1 kwietnia 2022 roku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 10-20a

Ustawa o PIT 2022 - Rozdział 2: Źródła przychodów. Tekst jednolity - stan prawny na stan na 1 kwietnia 2022 roku.

Księgowy 2009 roku wybrany

Znany jest zwycięzca tegorocznego ogólnopolskiego konkursu Księgowy Roku. Tytuł ten przypadł Magdalenie Czyżkowskiej.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 1-9a

Ustawa o PIT 2022 - Rozdział 1: Podmiot i przedmiot opodatkowania. Tekst jednolity - stan prawny na 1 kwietnia 2022 roku.

35 nagrodzonych urzędów w rankingu na najlepszy urząd skarbowy

35 urzędów nagrodzono w rankingu na najlepszy urząd skarbowy, a kolejne kilkadziesiąt otrzymało wyróżnienia. Oceniano też izby skarbowe i biura krajowej informacji podatkowej. Patronat nad rankingiem objęło ministerstwo finansów.

Na fakturze musi być wpisany unijny numer VAT

Polski podatnik, który świadczy usługi dla podatnika unijnego, musi na wystawionej fakturze podać jego numer VAT oraz wskazać przepis, który nakazuje rozliczyć kontrahentowi import usług.

Świąteczne świadczenia dla pracowników bez składek i podatku

Świadczenia przyznane pracownikom z okazji świąt Bożego Narodzenia są przychodem pracowników z tytułu stosunku pracy (art. 12 ust. 1 updof). Obowiązek odprowadzenia składek i zaliczki na podatek od tych świadczeń zależy od ich wartości oraz od źródła ich sfinansowania.

REKLAMA