REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kalendarz przedsiębiorcy po urlopie: wrzesień - grudzień 2016

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kalendarz przedsiębiorcy po urlopie: wrzesień - grudzień 2016
Kalendarz przedsiębiorcy po urlopie: wrzesień - grudzień 2016

REKLAMA

REKLAMA

Zbliża się jesień, czas letnich urlopów już mija – trzeba przypomnieć sobie o obowiązkach w firmie. Przypominamy m.in. o konieczności wyboru biegłego rewidenta, o wpłacie drugiej raty na zfśs, inwentaryzacji, czy zmianach w prezentacji sprawozdania finansowego po nowelizacji ustawy o rachunkowości.

Wrzesień

Pora na wybór biegłego rewidenta

Sprawozdanie każdej jednostki można poddać badaniu przez biegłego rewidenta. Dla niektórych podmiotów takie badanie jest obowiązkowe m.in.:

REKLAMA

Autopromocja
  • banki,
  • zakłady ubezpieczeń,
  • jednostki, których działalność regulują przepisy o obrocie papierami wartościowymi,
  • jednostki funduszy inwestycyjnych
  • jednostki o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych kontynuujących działalność
  • obowiązkowemu badaniu podlegają również sprawozdania spółek akcyjnych (za wyjątkiem spółek będących w organizacji na dzień bilansowy)
  • jednostki, których sprawozdania finansowe spełniły dwa z trzech warunków (zgodnie z art. 64 ustawy o rachunkowości).

Wyboru biegłego rewidenta i podpisania z nim umowy należy dokonać w terminie umożliwiającym mu udział w inwentaryzacji znaczących składników majątkowych.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Wpłata drugiej raty zfśs

Jeżeli w naszym przedsiębiorstwie utrzymujemy Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, do końca września mamy czas na rozliczenie się z wpłat na konto tego funduszu. Należy pamiętać, że 30 września mija termin na przelew drugiej części odpisu podstawowego tj. 25%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Nowe zasady przeliczania wartości wyrażonych w euro


W związku z nowelizacją Ustawy o Rachunkowości zmienił się sposób przeliczania wartości wyrażonych w euro. Obecnie stosuje się średni kurs NBP ogłaszany na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok obrotowy. Wcześniej był to 30 września. Trzeba w szczególności zwrócić na to uwagę.

Październik

Inwentaryzacja

Inwentaryzację przeprowadza się na ostatni dzień roku obrotowego, natomiast dla części składników aktywów można ją rozpocząć już październiku, a zakończyć do 15 dnia roku następnego.

Listopad

Zmiany w prezentacji sprawozdania finansowego po nowelizacji ustawy o rachunkowości

Nowelizacja Ustawy o rachunkowości wprowadza zmiany w prezentacji danych na sprawozdaniu finansowym. Inwestycje długoterminowe, należności krótkoterminowe oraz zobowiązania krótkoterminowe należy prezentować w podziale na:

  • należne

- od jednostek powiązanych

- od jednostek pozostałych

- jednostek w których nasze przedsiębiorstwo posiada zaangażowanie w kapitale

- od jednostek powiązanych,

- jednostek pozostałych,

- jednostek w których nasze przedsiębiorstwo posiada zaangażowanie w kapitale.

Zmianie ulegną również pasywa, m.in. udziały i akcje własne prezentowane dotychczas w pasywach bilansu znajdą się obecnie w części aktywów.

Z rachunku zysków i strat zarówno w wariancie kalkulacyjnym i porównawczym znikają pozycje zysków i strat nadzwyczajnych.

Ponadto w wariancie porównawczym w pozycji Koszty działalności operacyjnej w pozycji Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia, należy wykazać w osobnej pozycji zarówno składki emerytalne w ramach ubezpieczenia społecznego, jak i inne świadczenia emerytalne, np. dotyczące programów emerytalnych.

W informacji dodatkowej do sprawozdania jednostki będą zobowiązane do dodatkowego opisu pozycji poszczególnych przychodów i kosztów o nadzwyczajnej wartości lub tych o charakterze incydentalnym.

Grudzień

 

Wigilia, bony, paczki

W ślad za Bożym Narodzeniem rozpoczyna się seria dylematów z kwalifikacją podatkową wigilii firmowych oraz podarunków dla pracowników.

Wydatki na spotkanie opłatkowe można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli celem spotkania jest poprawa atmosfery i relacji wśród pracowników, co w konsekwencji może mieć wpływ na lepszą realizację zadań w przedsiębiorstwie. Jeżeli firma prowadzi działalność opartą na sprzedaży opodatkowanej, od faktury za spotkanie firmowe można odliczyć VAT i nie trzeba rozpoznawać VAT należnego. Pracownik, który będzie uczestnikiem takiego spotkania, nie rozpoznaje przychodu z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Inaczej dzieje się w przypadku, gdy przekażemy pracownikowi bon towarowy czy paczki sfinansowane z bieżących środków firmy. Wartość takich świadczeń należy doliczyć pracownikowi do przychodu ze stosunku pracy. Jeżeli w firmie posiadamy ZFŚS warto rozważyć przekazanie pracownikom kart przedpłaconych lub paczek finansowanych ze środków funduszu, ponieważ podlegają zwolnieniu z PIT w wysokości do 380 zł rocznie.

Zmiana formy prowadzenia ewidencji rachunkowej w przedsiębiorstwie

Możliwości wyboru formy prowadzenia rachunkowości w jednostce reguluje wartość przychodów określona w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości oraz art. 24 a ust. 4 ustawy o PIT. Przekroczenie wartości sprzedaży powyżej 1.200.000 euro w poprzednim roku podatkowym obliguje jednostkę w nowym roku do prowadzenia pełnej księgowości.

Podatnicy podatku CIT nie mają wyboru, muszą od początku prowadzić księgi rachunkowe.


Wybór opodatkowania na nowy, 2017 rok

Koniec roku, kiedy znamy, bądź prognozujemy wartość m.in. przychodów ze sprzedaży za dany rok, to dobry moment na zastanowienie się czy można i czy warto zostać przy dotychczasowej ewidencji podatkowej i rachunkowej.

Do 20 stycznia 2017 roku można zgłosić oświadczenie o wyborze formy opodatkowania/rezygnacji z dotychczasowej formy. W praktyce od 2017 roku będziemy mieli możliwość tego wyboru również dzięki Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (CIEDG).

Do 20 lutego 2017 roku możemy wybrać i złożyć zawiadomienie o wyborze uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy czy też zawiadomienie o kwartalnym opłacaniu zaliczek na podatek dochodowy przez małych podatników oraz firm rozpoczynających działalność.

W przypadku podatników CIT, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, zaliczki uproszczone w 2017 r. powinny być ustalane na podstawie podatku należnego, wykazanego w zeznaniu za 2015 r. (złożonym w 2016 r.), a w razie braku tego podatku - podatku należnego wykazanego w zeznaniu za 2014 r. (złożonym w 2015 r.).

W 2017 r. podatnik PIT (opodatkowany według skali podatkowej) ustala zaliczki uproszczone w oparciu o dochód wykazany w zeznaniu za 2015 r. (złożonym w 2016 r.). Jeżeli w zeznaniu tym podatnik nie wykazał dochodu (albo dochód ten nie przekroczył kwoty powodującej obowiązek zapłaty podatku) – zaliczki uproszczone ustala na podstawie dochodu wykazanego w zeznaniu za 2014 r. (złożonym w 2015 r.). Jeśli również w tym roku podatnik nie wykazał dochodu (albo wykazał dochód nieprzekraczający kwoty powodującej obowiązek zapłaty podatku), to nie może opłacać zaliczek w uproszczonej formie.

Powyższe zasady dotyczą również podatników PIT opodatkowanych podatkiem liniowym, z tą jednak różnicą, że w ich przypadku nie ma znaczenia wysokość osiągniętego dochodu. W podatku liniowym zaliczki uproszczone ustalone są przy zastosowaniu stawki 19%.

Ewa Łosik-Swoboda, Katarzyna Zielonka, Impel Business Solutions

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie wszystkim podatnikom VAT obowiązkowego KSeF i faktur ustrukturyzowanych to nie jest deregulacja gospodarki

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

REKLAMA

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA