Kategorie

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w trzech krokach

inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w trzech krokach /Fotolia
Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w trzech krokach /Fotolia
Fotolia
Wiele osób chcących spróbować swoich sił w biznesie decyduje się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Prowadzenie firmy oznacza wykonywanie czynności na własny rachunek i na własne ryzyko, co z jednej strony oznacza nieograniczoną odpowiedzialność i więcej obowiązków, ale z drugiej daje poczucie swobody, możliwość zarządzania swoim czasem i podejmowania decyzji.

Własny biznes - trzy kroki do samodzielności

Osoby, którym etat nie daje spełnienia, chcące realizować swoje nowatorskie pomysły lub poszukujące elastyczności w swojej branży powinny rozważyć otwarcie własnej firmy. Proces zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej jest prosty i szybki. Trzy kroki dzielą nas od nieograniczonych możliwości inwestowania, podjęcia odpowiedzialności za utrzymanie płynności finansowej firmy, zdobycie i utrzymanie kontrahentów oraz zapewnienie jakości świadczonych usług czy sprzedawanych towarów.

Proces zakładania działalności zawiera się w trzech krokach.

 1. Złożenie wniosku o wpis do CEIDG.
 2. Dopełnienie formalności w ZUS-ie.
 3. Rejestracja do VAT-u (opcjonalnie).

CEIDG-1 - wniosek o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej

Jednoosobową działalność gospodarczą należy zarejestrować  w urzędzie miasta lub gminy. Bez znaczenia jest miejsce zamieszkania, zameldowania czy planowane miejsce wykonywania działalności gospodarczej, wniosek CEIDG-1 dostarczamy do dowolnie wybranego urzędu.

Przed założeniem działalności trzeba rozważyć dostępne rozwiązania w odniesieniu do formy opodatkowania i częstotliwości wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Możliwe do wyboru formy opodatkowania to:

 • zasady ogólne,
 • podatek liniowy,
 • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
 • karta podatkowa.

Decyzja jest często trudna do podjęcia, gdyż opłacalność poszczególnych rozwiązań zależy od wielu czynników, takich jak szacowane przychody i koszty czy chęć stosowania różnorodnych ulg podatkowych. Dodatkowo może się zdarzyć, że nie każda forma opodatkowania będzie dopuszczalna, w zależności od rodzaju czynności wykonywanych w działalności obowiązuje bowiem szereg wykluczeń w tej kwestii.

Ogólnie rzecz ujmując skala podatkowa i podatek liniowy dają możliwość obniżenia przychodu o koszty jego uzyskania, zmniejszając w ten sposób podatek do zapłaty. Opodatkowanie na zasadach ogólnych charakteryzuje się dwiema stawkami podatku uzależnionymi od osiąganych dochodów:

 • 18% stosowane dla dochodu do wysokości limitu 85 528 zł,
 • 32% liczone od nadwyżki dochodu przekraczającego kwotę 85 528 zł.

Podatek liniowy oznacza stałą 19% stawkę, niezależnie od osiąganych dochodów. Jest to preferencyjna forma opodatkowania mogąca przynieść oszczędności przedsiębiorcom osiągającym dochody powyżej 100 000 zł. Osoby stosujące podatek liniowy nie mogą korzystać z wielu ulg i preferencji podatkowych takich jak ulga na dziecko czy wspólne rozliczenie z małżonkiem.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych charakteryzuje się obniżoną stawką podatku, uzależnioną od  rodzaju wykonywanych usług czy sprzedawanych towarów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Dostępne stawki to: 3%, 5,5%, 8,5%, 17% i 20%. Ryczałt i karta podatkowa to uproszczone formy opodatkowania, które nie zakładają możliwości rozliczenia kosztów podatkowych.

W kwestii cykliczności opłacania zaliczek na podatek dochodowy głównym kryterium wyboru jest wygoda, trzeba rozważyć czy lepsze dla nas są częstsze wpłaty niższych kwot, czy wolimy płacić podatek dochodowy rzadziej, ale liczymy się z tym, że kwoty do zapłaty będą wyższe.

Wybrana forma opodatkowania implikuje rodzaj prowadzonej dokumentacji rachunkowej. W przypadku początkujących przedsiębiorców najczęściej wybierana jest Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów (zasady ogólne, podatek liniowy) lub inne ewidencje (ryczałt).

Po dokonaniu szczegółowej analizy i podjęciu wszystkich decyzji możemy przystąpić do wypełniania wniosku CEIDG-1. Rejestrując działalność gospodarczą zaznaczamy, że jest to "wniosek o wpis do CEIDG przedsiębiorcy".

Następnie uzupełniamy miejsce i datę złożenia wniosku, datę rozpoczęcia działalności gospodarczej, dane osobowe, adresowe i kontaktowe (w przypadku, gdy nie mamy jeszcze przydzielonego numeru NIP i REGON zaznaczamy pole „Nie posiadam numeru NIP/REGON”, wówczas numery zostaną nam automatycznie nadane) oraz naczelnika urzędu skarbowego (zgodnie z miejscem zamieszkania).

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Elementem niezbędnym zawartym w pełnej i skróconej nazwie jednoosobowej działalności gospodarczej jest imię i nazwisko osoby prowadzącej działalność. Ustalając przewidywaną liczbę osób pracujących należy wziąć pod uwagę przedsiębiorcę, osoby współpracujące w działalności oraz zatrudnione na podstawie umowy o pracę i umów cywilnoprawnych. W miejscu dotyczącym przewidywanej liczby osób zatrudnionych należy wpisać tylko liczbę pracowników etatowych.

Kody PKD określają rodzaje działalności gospodarczych, trzeba je dobrać zgodnie z czynnościami, które zamierzamy świadczyć w firmie. W dowolnym momencie osoba prowadząca działalność gospodarczą ma możliwość poszerzenia jej zakresu dokonując aktualizacji wniosku CEIDG-1 i dodając nowe kody PKD.

Prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe oznacza konieczność zamieszczenia danych biura we wniosku CEIDG-1. Następnie podajemy miejsce przechowywania dokumentacji księgowej oraz numer rachunku bankowego, składamy podpis i wpisujemy liczbę ewentualnych załączników do wniosku.

Jak założyć firmę? Jakie są najczęstsze pytania przedsiębiorców w tym temacie? Podpowiada doradca podatkowy:


ZUS ZUA / ZUS ZZA - zgłoszenie do ubezpieczeń

Złożenie wniosku CEIDG-1 jest równoznaczne z rejestracją przedsiębiorcy w ZUS-ie jako płatnika składek. Nie jest to jednak wystarczające, bowiem osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą pełni nie tylko funkcję płatnika składek, ale jest również ubezpieczonym. Zgłoszenie do ubezpieczeń nie jest już dokonywane automatycznie, dlatego trzeba w terminie do 7 dni od momentu zaistnienia zmian, czyli od daty założenia działalności gospodarczej złożyć jeden z wniosków:

 •  ZUS ZUA - Zgłoszenie do ubezpieczeń/zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej  lub
 •  ZUS ZZA - Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego/zgłoszenie zmiany danych.

Wybór odpowiedniego formularza uzależniony jest od tego, czy osoba prowadząca działalność ma obowiązek opłacać z tytułu prowadzonej firmy tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne czy również składki na ubezpieczenia społeczne.

Składając wniosek trzeba zaznaczyć pole "zgłoszenie do ubezpieczeń", a następnie wypełnić dane płatnika składek oraz ubezpieczonego.

Kod tytułu ubezpieczenia składa się z 6 cyfr. Dla dużego ZUS-u przyporządkowany jest kod "05 10 0 0" , natomiast dla małego "05 70 0 0". Przedostatnia cyfra kodu wskazuje na ewentualne prawo do emerytury lub renty ubezpieczonego, a ostatnia na jego ewentualną niepełnosprawność.

Data powstania obowiązku ubezpieczeń to oczywiście data założenia firmy, w kolejnych polach uzupełniamy informacje dotyczące obowiązkowych i dobrowolnych ubezpieczeń, a na końcu uzupełniamy dane adresowe, datę wypełniania wniosku i składamy podpis.

VAT-R - zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług

Nie każda osoba prowadząca firmę dokonuje rejestracji do VAT. Część przedsiębiorców jest zwolniona z tego podatku przedmiotowo, czyli na podstawie rodzaju wykonywanych czynności m.in. lekarze i pielęgniarki. Drugi rodzaj zwolnienia dotyczy limitu obrotów (aktualnie 200 000 zł rocznie) i może z niego skorzystać większość osób prowadzących działalność, poza pewnymi wykluczeniami, takimi jak świadczenie usług prawniczych czy jubilerskich.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Przedsiębiorcy zwolnieni z VAT nie muszą składać już żadnych wniosków w celu rejestracji działalności, zatem zgłoszenie do ZUS-u jest ich ostatnim krokiem w stronę własnego biznesu. Czynni podatnicy VAT zobowiązani są jeszcze do dostarczenia jednego formularza do urzędu skarbowego, a mianowicie VAT-R.

Wypełniając wniosek w pierwszej kolejności wpisujemy numer NIP, jako cel złożenia wniosku należy zaznaczyć “rejestracyjny”, uzupełnić naczelnika urzędu skarbowego oraz dane osobowe i adresowe. Następnie powinniśmy podać wszelkie informacje związane z rejestracją do VAT, np. metodę rozliczenia VAT. Złożenie podpisu na formularzu VAT-R jest potwierdzeniem rejestracji jako czynny podatnik VAT.

Trzeba mieć na uwadze, że przedsiębiorcy zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT przez pierwsze dwanaście miesięcy (począwszy od miesiąca, w którym nastąpiła rejestracja do VAT-u) zobowiązani są do składania miesięcznych deklaracji VAT. Trzeba wówczas dostarczać do urzędu skarbowego deklarację VAT-7 w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po rozliczanym okresie.

Autorka: Karolina Szopa, InFakt

InFakt łączy obsługę księgową przez biuro rachunkowe z dostępem do aplikacji www oraz mobile. Firma specjalizuje się w obsłudze branż IT, Internet, reklama, media. Osoby, które nie prowadzą jeszcze działalności, mogą skorzystać z pomocy i usługi Zakładania Firmy.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość
  1 sty 2000
  24 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Rejestracja w punkcie kompleksowej obsługi (OSS)

  Rejestracja w punkcie kompleksowej obsługi (OSS). Ministerstwo Finansów przypomina o możliwości rejestracji w punkcie kompleksowej obsługi (OSS). Jak to zrobić?

  Umorzenie subwencji PFR - ujęcie w księgach rachunkowych

  Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że umorzenie subwencji finansowej (z Tarczy Finansowej PFR), które nastąpiło w 2021 roku powinno zostać ujęte w księgach rachunkowych roku, w którym nastąpiło to umorzenie. Zaniechanie poboru podatku ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych przez beneficjentów wsparcia począwszy od 1 czerwca 2021 r. do 31 grudnia 2022 r.

  Ceny benzyny w 2021 roku będą nadal rosły. Kiedy 6 zł za litr?

  Ceny benzyny. Zdaniem analityków e-petrol, sytuacja cenowa na rynku paliw w Polsce cały czas nie daje kierowcom podstaw do optymizmu. Według nich, spadek cen paliw w rafineriach w tym tygodniu nie zwiastuje dalszych obniżek i jednocześnie jest zbyt mały, by pokazał się w cenach paliw na stacjach.

  Nadgodziny kierowców - jak obliczyć prawidłowo?

  Nadgodziny kierowców - jak obliczyć? Państwowa Inspekcja Pracy wyjątkowo polubiła się z branżą transportową i tematem nadgodzin. Dlaczego? Dlatego, że praca „za kółkiem” i nadgodziny są tak samo nierozłączne jak bajkowy Bolek i Lolek czy też filmowy Flip i Flap. Dlatego nie ma się co dziwić inspektorom, którzy pierwsze co biorą pod lupę, w przypadku firmy transportowej, to rozliczenia godzinowe.

  Dochody z pracy za granicą – gdzie trzeba płacić podatek dochodowy (PIT)?

  Dochody z pracy za granicą a podatek. Miejsce zamieszkania osoby fizycznej wpływa na ustalenie czy podlega ona nieograniczonemu, czy ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Trzeba podkreślić, że jeśli podatnik będzie miał stałe miejsce zamieszkania za granicą, to w Polsce będzie płacił podatek tylko od dochodów (przychodów) uzyskanych w danym roku podatkowym w Polsce.

  Płaca minimalna w 2022 roku wyniesie 3 tys. zł

  Płaca minimalna w 2022 roku. Od 1 stycznia 2022 r. minimalne wynagrodzenie za pracę (tzw. najniższa krajowa) ma wynosić 3 tys. zł, a minimalna stawka godzinowa ma być na poziomie 19,60 zł - zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów.

  VAT e-commerce - rewolucja w handlu elektronicznym

  VAT e-commerce. Na pewno każdemu z nas zdarza się zamówić coś przez Internet. Z punktu widzenia konsumenta nie jest to nic trudnego – dodajemy produkt do koszyka, płacimy za niego i po jakimś czasie zamówienie dostarcza kurier we wskazane miejsce. Sprawa wygląda jednak zgoła inaczej z punktu widzenia przedsiębiorcy zajmującego się e-handlem. Zwłaszcza z podatkowego punktu widzenia rozliczenie tego rodzaju sprzedaży może być dość problematyczne. Dodatkowo do końca czerwca unijni sprzedawcy internetowi mogli być w nieco gorszej sytuacji niż ich konkurencja z USA czy Chin, która nie zawsze dbała o odprowadzenie podatku VAT. Między innymi z tych powodów 1 lipca 2021 r. w całej Unii Europejskiej weszły w życie przepisy podatkowe wprowadzające szereg zmian dotyczących handlu elektronicznego i importu tzw. małych przesyłek do Unii Europejskiej.

  Paczki spoza UE - zasady i koszty obsługi zgłoszeń celno-podatkowych od 1 lipca 2021 r.

  Paczki spoza UE - cło i podatki. Od 1 lipca 2021 r. na terenie całej Unii Europejskiej (także w Polsce) weszły w życie nowe przepisy (tzw. pakiet VAT e-commerce) dotyczące składania zgłoszeń celnych oraz poboru podatku VAT przez operatorów pocztowych. Od tego dnia każdy odbiorca towarów pochodzących spoza Unii Europejskiej (np. z Chin) jest zobowiązany do zapłaty należności celno-podatkowych. Obsługą tego procesu, z pewnymi wyjątkami, zajmuje się Poczta Polska, która przejęła obsługę celną przesyłek spoza UE, stając się podmiotem dokonującym zgłoszeń celnych działającym na rzecz odbiorcy przesyłki, czyli tzw. przedstawicielem pośrednim. Oznacza to, że pocztowcy mogą dokonać zgłoszenia celnego za klienta sprowadzającego towary ze sklepów internetowych np. w Azji.

  Rejestracja w e-TOLL - konieczna przed 30 września

  Rejestracja w e-TOLL. Do 30 września 2021 r. obowiązuje okres przejściowy, w którym funkcjonują dwa systemy – e-TOLL i viaTOLL. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa zachęcają przewoźników do szybkiej zmiany viaTOLL na e-TOLL i nie zostawiania tego na ostatni moment. Oprócz ulgi na zakup urządzeń OBU/ZSL, MF i KAS przygotowały pakiet kolejnych ułatwień dla przewoźników.

  Telewizor w kosztach podatkowych firmy

  Telewizor w kosztach firmy. Wydatek na zakup telewizora (używanego jako duży ekran komputerowy do wideokonferencji i sądowych rozpraw on-line) może zaliczyć do kosztów podatkowych przedsiębiorca (prawnik), który częściowo świadczy swoje usługi zdalnie ze swojego mieszkania. Jeżeli cena zakupu nie przekracza 10 tys. zł, to wydatek ten jest kosztem uzyskania przychodów w miesiącu oddania telewizora do używania. Natomiast nie może być kosztem telewizor, jeżeli nie będzie wykorzystywany dla celów prowadzonej działalności gospodarczej i służyć będzie celom osobistym podatnika.

  Kiedy przedsiębiorca nie musi tworzyć PPK?

  Kiedy przedsiębiorca nie musi tworzyć PPK? Z dniem 1 stycznia 2021 r. przepisy Ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych – dalej ustawa o PPK, objęły ostatnią grupę pracodawców. Tym samym wszystkie podmioty, które zatrudniają choćby jedną osobę są zobowiązane wdrożyć PPK w swoim zakładzie pracy. Warto przy tym pamiętać, że definicja osoby zatrudnionej na gruncie wspomnianej ustawy obejmuje nie tylko pracowników (zatrudnionych na podstawie umowy o pracę), ale m.in. także osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia (lub innej o świadczenie usług), jeżeli z tego tytułu podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Niski próg ilościowy – wystarczy zatrudnianie jednej osoby – w połączeniu z szeroką definicją osoby zatrudnionej, ma urzeczywistniać jedną z nadrzędnych cech programu, tj. powszechność PPK. Powstaje pytanie, czy nie ma wyjątków od tak ustanowionej zasady?

  System podatkowy w Wielkiej Brytanii - rodzaje podatków, stawki, główne zasady

  System podatkowy w Wielkiej Brytanii. Wielka Brytania znana jest w świecie jako jurysdykcja przyjazna dla biznesu. Czy na ten wizerunek wpływa tamtejszy system podatkowy? Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące podatków w Zjednoczonym Królestwie, które pozwolą rozstrzygnąć, czy to właśnie one są najważniejszym czynnikiem przyciągającym tam przedsiębiorców z wielu krajów, w tym z Polski.

  Czy odprawy z tytułu zwolnień grupowych są opodatkowane PIT?

  Odprawy z tytułu zwolnień grupowych a PIT. Zwolnienie z pracy jest trudnym momentem dla pracownika. Emocjonalnie może nie mieć tutaj znaczenia, czy następuje ono z przyczyn prawa pracy, cywilnych, czy innych. W zakresie konsekwencji podatkowych, może to mieć jednak znaczenie zasadnicze. Podstawa wypłaty odprawy oraz jej ocena i charakter odszkodowawczy lub zadośćuczynienia, mogą bowiem wpływać wprost na obowiązki podatkowe, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

  Rezygnacja ze zwolnienia z VAT przy sprzedaży nieruchomości w akcie notarialnym

  Podatnik korzystający ze zwolnienia z VAT przy dostawie nieruchomości, która jest sprzedawana 2 lata po pierwszym zasiedleniu, może zastosować zwolnienie lub z niego zrezygnować. Obecnie zawiadomienie o rezygnacji ze zwolnienia należy złożyć do urzędu przed dokonaniem dostawy. Od 1 października 2021 r. w ramach pakietu SLIM VAT 2 zostanie wprowadzona zmiana, która umożliwi rezygnację ze zwolnienia poprzez oświadczenie w akcie notarialnym. Jest to reakcja na dość wyraźny sygnał płynący z orzecznictwa sądów administracyjnych, które już obecnie uznają takie oświadczenia za skuteczne.

  Faktura korygująca "in minus" dokumentująca zwrot towarów - rozliczenie VAT kupującego

  Jak rozliczyć fakturę korygującą "in minus", jeśli uzgodnienia i zwrot towaru nastąpiły w maju 2021 r. (reklamacja), natomiast w czerwcu 2021 r. podatnik otrzymał fakturę korygującą (faktura wystawiona 2 czerwca 2021 r.)? Kontrahent wyjaśnił, iż nie ma możliwości poprawienia tego błędu. Czy fakturę korygującą należy ująć w rozliczeniu VAT za czerwiec 2021 r.?

  Nowe, kwartalne deklaracje akcyzowe - kto będzie je składał za III kwartał 2021 roku?

  Kwartalne deklaracje akcyzowe. Od rozliczenia za III kwartał 2021 r. podatnicy dokonujący obrotu niektórymi wyrobami zwolnionymi z akcyzy lub opodatkowanymi stawką zerową albo zużywający te wyroby będą składać w formie elektronicznej nowe deklaracje kwartalne AKC-KZ. Natomiast wewnątrzwspólnotowe nabycie wyrobów opodatkowanych stawką zerową trzeba wykazać w deklaracji AKC-UAKZ. Są to nowe obowiązki.

  JPK_VAT, GTU, oznaczenia transakcji - co się zmieniło od 1 lipca 2021 r.

  JPK_VAT, GTU, oznaczenia transakcji. Od 1 lipca 2021 r. zmieniły się zasady prowadzenia ewidencji VAT, oznaczania sprzedaży kodami GTU oraz stosowania oznaczeń niektórych transakcji. Oznacza to, że już w rozliczeniu za lipiec 2021 r. podatnik musi przygotować plik JPK_VAT zgodnie z nowymi zasadami.

  VAT od usług finansowych - planowane zmiany od 2022 roku

  VAT od usług finansowych. Na stronie Ministerstwa Finansów opublikowano skierowany do prekonsultacji projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (w tym ustawy o VAT), stanowiący część podatkowego pakietu Polskiego Ładu.

  Korekta VAT w ramach ulgi na złe długi po wyroku TSUE – jak to zrobić?

  Korekta VAT w ramach ulgi na złe długi. Nieuregulowanie przez kontrahenta należności wynikającej z faktury w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności uprawnia wierzyciela do skorygowania podstawy opodatkowania oraz kwoty VAT należnego. Dłużnik jest wówczas obowiązany do odpowiedniej korekty podatku naliczonego odliczonego na podstawie nieopłaconej faktury. Wyrok TSUE zakwestionował polskie przepisy, co oznacza, że nie musimy stosować warunków ustawowych. Od 1 października 2021 r. w ramach pakietu SLIM VAT 2 zostaną wprowadzone zmiany w tym zakresie.

  Usługi budowlane a kasa fiskalna

  Usługi budowlane a kasa fiskalna. Prowadzę firmę budowlaną. Świadczę usługi dla osób prywatnych i firm. Czy muszę stosować kasę fiskalną, jeżeli całą sprzedaż dokumentuję fakturami?

  Jak znaleźć rachunek bankowy? Centralna informacja o rachunkach

  Jak uzyskać informację o rachunkach bankowych (także o rachunkach w SKOK-ach) osób zmarłych (np. spadkodawców), „zapomnianych” rachunkach osób fizycznych oraz rachunkach osób wskazanych przez sąd, komornika, policję lub inne uprawnione organy? Można w tym celu skorzystać z Centralnej informacji o rachunkach. Jak to zrobić?

  Paragony fiskalne - dlaczego warto je brać?

  Paragony fiskalne. Pod hasłem „Weź paragon” rusza coroczna, ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna Ministerstwa Finansów. Akcja ma uświadomić Polakom znaczenie brania i wydawania paragonu fiskalnego. Kampania będzie prowadzona do końca sierpnia 2021 roku. Ministerstwo Finansów tłumaczy m.in. jak wygląda prawidłowy paragon i jak rozpoznać błędny.

  Czy warto inwestować w obligacje w 2021 roku?

  Opłacalność obligacji w 2021 roku. Boom na obligacje niezmiennie przybiera na sile - wynika z danych Ministerstwa Finansów. Popyt jest dziś o połowę wyższy niż przed rokiem, a już rok temu Polacy wydali na detaliczne papiery najwięcej w historii. Popularność obligacji wynika stąd, że dają 2-3 razy więcej odsetek niż depozyt.

  Przeniesienie własności mieszkania spółdzielczego w zamian za dożywotnią opiekę i pomoc finansową a PCC

  Umowa dożywocia dot. mieszkania spółdzielczego a PCC. Czy umowa podobna do umowy dożywocia, polegająca na przeniesieniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na inną osobę, w zamian za zobowiązanie się do dożywotniej opieki i pomocy finansowej, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

  Legalny hazard w internecie. Lista legalnych bukmacherów i stron z grami hazardowymi

  Legalny hazard w internecie. Ministerstwo Finansów przypomina, że udział w zagranicznej grze hazardowej (art. 107 § 2 kodeksu karnego skarbowego) lub w grze hazardowej urządzanej lub prowadzonej wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych lub warunkom koncesji lub zezwolenia (art. 109 kodeksu karnego skarbowego), podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych - czyli kara grzywny może wynieść od 933,33 złotych do 4.479.984,00 złotych, zgodnie z art. 23 § 1 i 3 kodeksu karnego skarbowego. Przedstawiamy wykaz legalnych domen internetowych z grami hazardowymi.