REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Raport dnia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Roczna korekta podatku VAT za 2010 r.

Pomimo że roczna korekta VAT jest dokonywana przez podatników już po raz kolejny, to w dalszym ciągu sprawia niemało trudności, przy czym czasu na jej dokonanie pozostało już niewiele.

Jak prawidłowo wystawiać faktury po 1 stycznia 2011 r.

Z dniem 1 stycznia 2011 r. wprowadzono wiele zmian w przepisach dotyczących wystawiania faktur. Zmiany te można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej z nich należą zmiany związane z nowelizacją dotychczasowego rozporządzenia o fakturach. Druga grupa zmian wynika z wydania przez Ministra Finansów nowego rozporządzenia w sprawie faktur elektronicznych.

Deklaracja na podatek od środków transportowych

Do 15 lutego właściciele niektórych środków transportu mają obowiązek złożenia deklaracji DT-1. Obowiązek ten dotyczy właścicieli samochodów ciężarowych, ciągników siodłowych i balastowych, przyczep, naczep i autobusów.

Zmiany w VAT obowiązujące od 1 stycznia - plusy i minusy

Od 1 stycznia 2011 r. dla potrzeb VAT należy stosować PKWiU z 2008 r. Zmiany objęły też m.in. stawki podatku, zasady przesyłania faktur drogą elektroniczną, limit zwolnienia podmiotowego, zasady odliczania VAT z tytułu wydatków na samochody i paliwo. Które ze zmian są korzystne dla podatników, a które - nie? Przedstawiamy podsumowanie zmian w VAT obowiązujących od 1 stycznia 2011 r.

REKLAMA

Jakie informacje PIT sporządzają płatnicy za 2010 r.

Pierwszy kwartał roku podatkowego to okres, w którym płatnicy mają obowiązek sporządzić informacje podatkowe za miniony rok. Informacje te należy następnie przesłać właściwym urzędom skarbowym, a w części przypadków również podatnikom.

Zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych

Wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów małżonków uzyskanych od dnia 1 stycznia 2010 r., będzie mógł złożyć jeden z małżonków. Te i inne zmiany w zakresie podatku dochodowego wprowadziła nowa ustawa.

Do końca stycznia płatnicy muszą złożyć formularz ZUS IWA

31 stycznia 2011 r. upływa termin na przekazanie formularza ZUS IWA „Informacja o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe” za 2010 r. Dla płatników składek, którzy przekazali ten formularz również za poprzednie 2 lata (tj. za 2008 r. i 2009 r.), obowiązującą ich wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na okres od 1 kwietnia 2011 r. do 31 marca 2012 r. ustali ZUS.

Deklaracja CIT-10Z - kto, kiedy, jak ma obowiązek ją złożyć

Do końca stycznia 2011 r. płatnicy zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy odpowiada kalendarzowemu, mają obowiązek złożyć deklarację CIT-10Z za rok 2010. Deklaracja ta zastąpiła deklarację CIT-10R i jest składana po raz pierwszy za 2010 r.

REKLAMA

Rozliczenie VAT na przełomie roku

Nowością roku 2011 r. jest m.in. wprowadzenie do ustawy o VAT przepisów regulujących zasady stosowania stawek VAT oraz zwolnień od podatku w okresach przejściowych towarzyszących zmianom stawek VAT oraz zakres zwolnień przedmiotowych od VAT. Będą to przepisy art. 41 ust. 14a–14h ustawy o VAT. Po raz pierwszy znajdą one zastosowanie na przełomie 2010 i 2011 r.

Stawki VAT w 2011 r.

Jak już wszyscy podatnicy VAT wiedzą, od 1 stycznia 2011 r. uległy zmianie dotychczas stosowane stawki VAT. W 2011 r. obowiązują następujące stawki VAT: 0%, 5%, 8% i 23%.

Jak od 2011 r. ubiegać się o zwrot VAT za materiały budowlane

Od 1 stycznia zacznie obowiązywać nowy wykaz materiałów budowlanych, których zakup uprawnia do zwrotu części VAT zawartego w cenie ich zakupu. Od nowego roku zmienią się też wskaźniki, na podstawie których obliczana jest przysługująca podatnikom kwota zwrotu z tytułu zakupu materiałów budowlanych.

Zwolnienia z VAT w 2011 r.

Od 1 stycznia 2011 r. dla potrzeb podatku od towarów i usług PKWiU z 1997 r. zastąpi PKWiU z 2008 r. To najważniejsze zmiany, jakie wprowadza uchwalona 29 października nowelizacja.

CIT 2011. Jakie zmiany w 2011 roku

Od przyszłego roku będzie obowiązywać wiele zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Przedstawiamy najobszerniejszą z nowelizacji, wprowadzającą 17 zmian.

VAT 2011. Zwolnienia oraz nowe PKWiU po nowelizacji ustawy o VAT

Od 1 stycznia 2011 r. będą obowiązywać przepisy dostosowujące ustawę o VAT do PKWiU z 2008 r. Nowelizacja ustawy o VAT wprowadzająca te zmiany została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Od 1 stycznia 2011 r. nowe zasady rozliczania czasu pracy

Od 1 stycznia 2011 r. dzień 6 stycznia (święto Trzech Króli) będzie dniem wolnym od pracy. Zmieni się też sposób liczenia obowiązującego pracowników wymiaru czasu pracy w poszczególnych miesiącach.

Rozliczenie VAT od świątecznych wydatków w firmie

Okres przedświąteczny w firmie to przede wszystkim okazja do złożenia życzeń świątecznych, którym towarzyszy uroczyste spotkanie z udziałem pracowników przedsiębiorcy i jego kontrahentów. Zanim jednak nastąpi ta uroczysta chwila, przedsiębiorca ponosi wydatki związane z organizacją spotkania wigilijnego.

Kasy rejestrujące 2011. Jakie zmiany czekają podatników?

Zasady korzystania ze zwolnień z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej w 2011 r. są już znane. Niektórzy podatnicy stracą prawo do zwolnienia. Jednak do końca kwietnia 2011 r. możemy stosować obecne regulacje.

Od 1 stycznia 2011 r. elektroniczny e-AD zastąpi papierowy ADT

Od 1 stycznia 2011 r. przemieszczanie wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy będzie się odbywać na nowych zasadach. Przede wszystkim papierowy ADT będzie zastąpiony elektronicznym dokumentem e-AD.

Rozrachunki w walucie obcej - wycena bilansowa

Księgi rachunkowe należy prowadzić w języku polskim i w walucie polskiej. Również w walucie polskiej należy sporządzać sprawozdania finansowe. Przepis ten oznacza więc, że wszystkie transakcje wyrażone w walutach obcych należy wykazać w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym w przeliczeniu na walutę polską.

Wrażliwość rezerw na świadczenia pracownicze na zmiany stopy dyskontowej

Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 19 „Świadczenia pracownicze”, w kontekście wyceny rezerw na świadczenia pracownicze (m.in. odprawy emerytalne, odprawy rentowe, odprawy pośmiertne, nagrody jubileuszowe), zaleca zastosowanie metodologii aktuarialnej uwzględniającej szereg założeń finansowych i demograficznych.

Jak zmniejszyć podwójną zaliczkę za listopad

Zaliczka miesięczna z działalności gospodarczej za listopad powinna być wpłacona w podwójnej wysokości. W interesie przedsiębiorców leży więc, żeby była ona jak najmniejsza. Poznaj sposoby, które bez dodatkowych obciążeń prowadzą do zmniejszenia tej zaliczki.

Czy wzrost stawek VAT ma wpływ na podatek dochodowy

Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej zakłada m.in. wzrost stawek VAT. Czy wzrost tych stawek wpłynie na rozliczenie podatku dochodowego przez przedsiębiorców?

Bilans 2010. Odpisy aktualizujące wartość należności krótkoterminowych

Wycena należności na dzień bilansowy powinna nastąpić w kwocie wymaganej zapłaty, z zachowaniem zasady ostrożności. Określenie kwoty wymaganej zapłaty nie sprawia problemów – wynika z dokumentów potwierdzających przeprowadzenie transakcji z klientem. Stosowanie zasady ostrożności polega na ustaleniu, w jakim stopniu składniki aktywów – w tym należności – utraciły swoją ekonomiczną wartość.

Jak rozliczać zakup wody, kawy, herbaty oraz cukru dla pracowników

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkami wskazanymi w ustawie. Jak traktować podatkowo wydatki na nabycie kawy i herbaty dla pracowników?

Zagraniczne podróże służbowe - zasady rozliczeń oraz ewidencja księgowa

Każda podróż służbowa nakłada wiele obowiązków – zarówno na pracodawcę, jak i na delegowanego w podróż pracownika. Wiąże się ona także z ponoszeniem różnorodnych wydatków, które powodują dla obu stron określone obowiązki związane z ich rozliczeniem.

VAT 2011. Jak przygotować firmę na zmiany?

2011 r. przyniesie podatnikom VAT liczne zmiany. Warto przeanalizować umowy zawarte z kontrahentami, zaplanować przeprogramowanie kasy fiskalnej i zaktualizowanie programu księgowego.

Niższe limity podatkowe w 2011 roku

Kurs euro z 1 października, opublikowany w tabeli kursów średnich Narodowego Banku Polskiego, pozwolił obliczyć limity podatkowe, które będą obowiązywać w 2011 r. Po przeliczeniu okazuje się, że wszystkie limity w przyszłym roku będą niższe.

Systemy finansowo-księgowe należy dostosować do nowych stawek VAT

Po raz pierwszy od siedemnastu lat zmiany stawek podatkowych powodują konieczność zmian we wszystkich informatycznych systemach finansowo-księgowych. Przedsiębiorcy nie muszą się obawiać, że nowy rok powitają przerwą w działalności – pod warunkiem, że zawczasu pomyślą o dostosowaniu swoich firm do nowych stawek.

Przewozisz pieniądze? Sprawdź nowe przepisy ws. ochrony wartości pieniężnych

Od 9 września obowiązują nowe przepisy dotyczące wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców.

Założenie biura rachunkowego a zwolnienie z VAT

Świadczenie usług księgowych przez biuro rachunkowe może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Interpretacje niektórych urzędów prezentują inne stanowisko. Jak prawidłowo postąpić?

Kiedy wydatki na reklamę będą kosztem

Podobno nie ma nic w życiu bardziej pewnego niż podatki. Obecnie coraz bardziej pewna i obecna w naszym życiu jest również reklama, dlatego postanowiliśmy połączyć oba te tematy i przygotować publikację, której celem jest przedstawienie podstawowych uregulowań prawa podatkowego dotyczących możliwości uznania przez przedsiębiorców wydatków na reklamę za koszty uzyskania przychodów.

50 proc. koszty uzyskania przychodów - kto i kiedy może stosować

Przy stosowaniu autorskich kosztów uzyskania przychodów nie ma znaczenia rodzaj stosunku, w ramach którego twórca uzyskuje przychód z tytułu korzystania lub rozporządzania prawami autorskimi. Mogą one być stosowane zarówno przy umowie cywilnoprawnej, jak również przy wynagrodzeniu ze stosunku pracy.

Inwentaryzacja 2010

Jednym z najważniejszych zadań, a zarazem jednym z podstawowych elementów rachunkowości jednostki, jest inwentaryzacja majątku i źródeł jego finansowania.

Inwentaryzacja drogą potwierdzenia sald

Na dzień bilansowy wszystkie aktywa i pasywa powinny być zinwentaryzowane. Podstawową, najczęściej stosowaną i najbardziej wiarygodną metodą inwentaryzacji jest spis z natury. Należy nim objąć wszystkie aktywa mające postać materialną. Aktywa niemające postaci materialnej lub powierzone innym jednostkom należy zinwentaryzować drogą potwierdzenia sald.

Prace przygotowawcze do sprawozdań za 2010 r.

Koniec roku to dla służb księgowych okres intensywnych prac, poprzedzających sporządzenie sprawozdań za dany rok. Polegają one w m.in. na prawidłowym przeprowadzeniu inwentaryzacji. Bywa, że w jej trakcie ujawniane są np. środki trwałe, które dotychczas nie były ujęte w jakiejkolwiek ewidencji.

Jak rozliczać zakup wody, kawy, herbaty oraz cukru dla pracowników

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkami wskazanymi w ustawie. Jak traktować podatkowo wydatki na nabycie kawy i herbaty dla pracowników?

Jak wyceniać środki na rachunku walutowym

Wpływ walut należy wycenić po kursie faktycznym, a jeśli nie jest to możliwe – po kursie średnim ogłoszonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski z dnia poprzedzającego dzień przeprowadzenia operacji gospodarczej. Natomiast rozchód waluty można wycenić po kursie bankowym (sprzedaży) lub kursie historycznym.

Ukrywasz dochody przed fiskusem? To się nie opłaca

Każdy podatnik, podlegający polskiemu systemowi podatkowemu, którego dochody nie zawsze są udokumentowane i zadeklarowane w corocznych rozliczeniach z fiskusem musi liczyć się z możliwością kontroli ze strony organów podatkowych.

Nowe technologie - zmiana definicji od 1 października

Od 1 października 2010 r. będzie obowiązywać zmieniona definicja nowych technologii dla celów odliczeń od podatku dochodowego od osób prawnych. Definicję wprowadza ustawa z 30 kwietnia 2010 r. – Przepisy wprowadzające ustawy reformujące system nauki (Dz.U. Nr 96, poz. 620).

Które przychody zleceniobiorców są zwolnione ze składek

Od 1 sierpnia obowiązuje zmienione rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zmiana polega na włączeniu osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych do kręgu uprawnionych do korzystania ze zwolnień składkowych niektórych przychodów.

II część odpisu na ZFŚS do 30 września

Do 30 września 2010 r. należy przekazać drugą ratę odpisu wraz ze zwiększeniami na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Termin ten dotyczy pracodawców, którzy mają obowiązek tworzenia funduszu i nie przelali wcześniej całej kwoty. Ratę należy przekazać na wyodrębniony rachunek bankowy ZFŚS.

Utrata wartości rzeczowych aktywów obrotowych

Utrata wartości użytkowej lub handlowej rzeczowych składników aktywów obrotowych następuje z różnych przyczyn, wynikających z ryzyka prowadzenia działalności, i wiąże się z koniecznością dokonania odpisu aktualizującego ich wartość.

Inwentaryzacja 2010

Jednym z najważniejszych zadań, a zarazem jednym z podstawowych elementów rachunkowości jednostki, jest inwentaryzacja majątku i źródeł jego finansowania.

Większe możliwości kontrolne fiskusa. Podatniku sprawdź, co cię czeka!

Podatnicy niczego już nie ukryją przed okiem fiskusa. Kontrolerzy mogą pozyskiwać nieograniczoną wiedzę o podatniku.

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym

Dnia 1 września 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2010 r. Nr 151, poz. 1013), której celem jest w szczególności dostosowanie przepisów ustawy o podatku akcyzowym do postanowień dyrektywy Rady 2008/118/WE z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie ogólnych zasad dotyczących podatku akcyzowego.

Wniosek o zwrot akcyzy do 30 września

Od 1 do 30 września można składać wnioski o zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego oznaczonego kodem CN 2710 19 41 do 2710 19 49, wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Akcyza od samochodów - zmiany w zasadach rozliczeń

Przy okazji zmian w ustawie o podatku akcyzowym, wprowadzających regulacje unijne, ustawodawca zajął się również przepisami dotyczącymi akcyzy od samochodów. Zmiany te należy ocenić pozytywnie, gdyż wprowadzają ułatwienia dla przedsiębiorców.

Współpraca z biegłym rewidentem w trakcie badania

W interesie jednostki i biegłego rewidenta leży harmonijne współdziałanie. Jeżeli na etapie wstępnym przyjmiemy założenie, że biegły rewident jest w pewnym sensie „partnerem” przedsiębiorstwa, unikniemy negatywnych reakcji. Wytykanie przez biegłego błędów służy rozwiązywaniu zaobserwowanych problemów, a nie wzniecaniu dyskusji.

Jak rozliczać wydatki na reprezentację i reklamę

Kosztami uzyskania przychodów podatników są, między innymi, ponoszone przez nich koszty reklamy. Nie są natomiast kosztami uzyskania przychodów podatników koszty reprezentacji. W praktyce istnieje wiele problemów dotyczących kwalifikacji ponoszonych przez podatników wydatków jako kosztów reklamy lub kosztów reprezentacji.

Wniosek o umorzenie składek tylko do 1 września

Okres, w którym ZUS stosuje abolicję składek, mija 1 września 2010 r. Chodzi o składki nieopłacone z tytułu działalności za okres od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. prowadzonej w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego, zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego lub w czasie przebywania na urlopie wychowawczym.

REKLAMA