REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Raport dnia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W 2012 r. koniec z płaceniem podwójnych zaliczek

W przyszłym roku firmy nie będą musiały kredytować fiskusa i wpłacać w grudniu podwójnych zaliczek na podatek dochodowy. To efekt wejścia w życie przepisów nowelizacji ustaw o CIT i PIT, które zostały uchwalone jeszcze w 2008 r.

Urlop ojcowski i inne uprawnienia rodzicielskie po 1 stycznia 2012 roku

Od 1 stycznia 2012 r. wejdą w życie zmiany dotyczące uprawnień rodzicielskich dla pracowników. Zmiany obejmą m.in. urlop ojcowski.

Czy wcześniejsze zwolnienie z pracy kobiet w Wigilię jest dyskryminacją mężczyzn

W Wigilię niektórzy pracodawcy zwalniają wcześniej do domu wszystkie pracownice, aby mogły przygotować kolację, a mężczyźni zostają do końca dnia pracy. Czy takie postępowanie może zostać potraktowane jako dyskryminujące?

Przedsiębiorca w roli Świętego Mikołaja

Gotówka, bony, paczka czy impreza firmowa? Coraz więcej przedsiębiorców świętuje razem z pracownikami. Jaki prezent mogą wybrać, żeby nie narazić firmy na dodatkowe koszty, a docenić pracowników przed świętami?

Impreza wigilijna a przychód pracownika

Wielu pracodawców z okazji świąt Bożego Narodzenia organizuje dla swoich pracowników przyjęcia wigilijne. Do tej pory kwestia konieczności ustalania po stronie pracownika przychodu z tytułu uczestniczenia w tego rodzaju imprezach była popierana jedynie przez organy podatkowe. Sądy administracyjne zajmowały odmienne stanowisko w tej sprawie.

Reprezentacja to nie koszt firmy

Prowadzenie działalności gospodarczej związane jest niejednokrotnie z koniecznością poniesienia wielu wydatków, także tych przeznaczonych na reklamę oraz reprezentację. Działania te mają na celu poprawienie pozycji rynkowej firmy, jak również oferowanych przez nią produktów i świadczonych usług.

Od 2012 roku łatwiej uzyskać interpretację ogólną

Od 1 stycznia 2012 roku zacznie obowiązywać nowelizacja Ordynacji podatkowej. Nowe regulacje umożliwiają występowanie podatnikom z wnioskiem do MF o wydanie interpretacji ogólnej.

Podatki a handel w Internecie

Sprzedawcy wystawiający towary na aukcjach internetowych często nie są świadomi, że powinni zapłacić podatek. Również kupujący powinni wiedzieć, kiedy ich zakupy wiążą się z wizytą w urzędzie skarbowym.

RMUA nadal potrzebne, aby dostać się do lekarza

Ustawa o redukcji niektórych obowiązków informacyjnych miała ograniczyć biurokrację. Jednak w dalszym ciągu placówki publicznej służby zdrowia będą miały prawo żądać od pacjenta dokumentu potwierdzającego regularne opłacanie składek. Tym samym, pracodawcy nadal będą musieli wystawiać druki RMUA.

Czym zajmuje się Inspekcja Handlowa?

W obrocie gospodarczym często możemy się spotkać z negatywnymi zjawiskami, takimi jak np. fałszowanie sprzedawanych towarów czy błędne ich oznakowanie, które naruszają interes konsumentów oraz interes gospodarczy państwa. W celu zapobiegania takim praktykom oraz w celu ochrony konsumentów, powołana została Inspekcja Handlowa.

Inwentaryzacja. Jak rozliczać niedobory i nadwyżki

Ujawnione w toku inwentaryzacji różnice między stanem rzeczywistym a stanem wykazanym w księgach należy wyjaśnić i rozliczyć. Jak prawidłowo to zrobić?

Skutki podatkowe zapisu windykacyjnego - zmiany prawa spadkowego

Od 23 października 2011 r. osoby fizyczne w sporządzanych testamentach będą mogły ustanawiać tzw. zapisy windykacyjne. Czym jest zapis windykacyjny oraz jakie są skutki podatkowe otrzymania takiego zapisu?

Jak ustalić moment otrzymania e-faktury przesyłanej pocztą elektroniczną

Ani data wpłynięcia na serwer pocztowy, ani data przeczytania faktury nie są datami otrzymania e-faktur przesyłanych pocztą elektroniczną. Jak ustalić datę otrzymania e-faktury?

Więcej firm zapłaci niższe podatki

W przyszłym roku więcej firm będzie mogło skorzystać ze statusu małego podatnika. A to oznacza, że więcej przedsiębiorstw będzie mogło rozliczać VAT kwartalnie, odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy raz na kwartał czy skorzystać z jednorazowej amortyzacji.

Wszystko o rozliczaniu telefonów służbowych

Pracodawcy udostępniają pracownikom telefony służbowe bądź korzystają do celów służbowych z prywatnych telefonów pracowników. Stosują przy tym różne formy rozliczania rozmów telefonicznych, które wywołują odmienne skutki podatkowe.

Jakie ułatwienia wprowadza druga ustawa deregulacyjna

Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego do 30 września, skrócenie terminu przedawnienia należności składkowych, zmiana w zasadach przekazywania ubezpieczonym raportów ZUS RMUA, skrócenie okresu obowiązkowego przechowywania dokumentacji ZUS – to najważniejsze zmiany, które wprowadza tzw. druga ustawa deregulacyjna.

Kiedy należy zakończyć inwentaryzację drogą weryfikacji

Niezależnie od stosowanej metody inwentaryzacyjnej – drogą spisu z natury, potwierdzenia sald czy weryfikacji danych z ksiąg rachunkowych na podstawie posiadanych dokumentów – inwentaryzację przeprowadza się na ostatni dzień roku obrotowego.

Faktura VAT-marża

Faktura VAT-marża jest szczególną procedurą rozliczania podatku VAT, stosowaną w przypadku sprzedaży towarów używanych. Taka procedura rozliczania oznacza, że sprzedawca odprowadza VAT od marży, ale bez możliwości odliczenia VAT z faktur zakupu.

Odliczanie VAT od usług cateringowych

Ustawa o VAT nie definiuje ani usług gastronomicznych, ani usług cateringowych. Zawiera natomiast zakaz odliczania VAT od usług gastronomicznych. Z tego wynikają wątpliwości podatników.

Podatek i składki ZUS zapłacisz w supermarkecie

Zapłata podatku i składek ZUS w supermarkecie? To możliwe. Od 24 października 2011 r. podatnicy mogą zapłacić podatek w tzw. okienku kasowym. Bezpieczeństwo transakcji zapewnia Komisja Nadzoru Finansowego.

Czas obniżyć podwójną zaliczkę za listopad

Zaliczka za listopad jest płacona w podwójnej wysokości. Przedsiębiorcy robią więc wszystko by obniżyć dochód za ten miesiąc. W tym celu intensyfikują koszty, inwestują w majątek trwały czy podpisują umowy leasingu. Trzeba jednak pamiętać, że proces obniżania zaliczki listopadowej powinien zacząć się już w październiku.

Jak rozliczać VAT od mediów

Problemy z rozliczaniem mediów są konsekwencją szczególnego sposobu powstawania obowiązku podatkowego przy sprzedaży mediów, szczególnego terminu powstawania prawa do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabywaniu oraz szczególnego sposobu fakturowania mediów. Ponadto interpretacje dotyczące rozliczeń tych transakcji uległy ostatnio zmianie.

Kiedy potwierdzać należności zerowe

Przepisy nie zwalniają z obowiązku inwentaryzacji rozrachunków wykazujących w księgach rachunkowych salda zerowe. Kiedy należy je zinwentaryzować?

Jak rozliczać nieodpłatne świadczenia dla pracowników

Z nieodpłatnymi świadczeniami dla pracowników wiążą się określone skutki podatkowe. Są one nie tylko istotne z punktu widzenia pracodawcy, jako przekazującego świadczenie, ale i z perspektywy pracowników – gdyż często to oni ponoszą podatkowy ciężar takich świadczeń.

Jak obciążać nabywców usług transportowych kosztami opłat viaTOLL

Świadczący usługi przewozowe ponoszą koszt opłaty viaTOLL. Z jaką stawką VAT obciążyć nabywcę usługi przewozowej tą opłatą?

Limity podatkowe w 2012 roku

Znamy już limity podatkowe, które będą obowiązywać w 2012 r. Z uwagi na wysoki kurs euro, wszystkie limity w przyszłym roku będą znacznie wyższe.

Wzory procedur dla biur rachunkowych

Podmioty prowadzące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (w szczególności biura rachunkowe) mają obowiązek gromadzenia i przekazywania informacji o podejrzanych transakcjach swoich klientów.

Raj podatkowy a społeczna odpowiedzialność biznesu

Mianem raju podatkowego nazywamy w języku potocznym takie kraje, których przepisy podatkowe ułatwiają unikanie płacenia wyższych podatków w krajach macierzystych przez przedsiębiorców poprzez transferowanie zysków do „rajów”.

Od 1 października nowe zwolnienia w podatku dochodowym

Od 1 października 2011 r. obowiązują nowe przepisy przewidujące zwolnienia dla niektórych rodzajów stypendiów oraz pomocy materialnej otrzymywanej m.in. przez uczniów i studentów.

Jak prawidłowo inwentaryzować metodą spisu z natury

Inwentaryzacja stanowi istotny element rachunkowości jednostki. Podstawową, najbardziej wiarygodną metodą inwentaryzacji zgodnie z ustawą o rachunkowości jest spis z natury.

Premia pieniężna a przychody i koszty podatkowe

W kwestii możliwości zaliczenia udzielonej premii pieniężnej z tytułu zrealizowania określonego poziomu obrotów, wyliczanego na podstawie konkretnych dostaw dokonanych w danym czasie na rzecz określonego nabywcy, w koszty podatkowe, istotne jest określenie czy udzielona premia pieniężna to koszt bezpośredni czy pośredni.

Kasy fiskalne - zmiany od 1 września 2011 roku

Od 1 września 2011 r. wchodzą w życie kolejne zmiany w ustawie o VAT. Wprowadza je ustawa z 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach (Dz.U. Nr 64, poz. 332). Zmiany dotyczą kas rejestrujących.

Inwentaryzacja drogą potwierdzenia sald

Podstawową metodą inwentaryzacji jest spis z natury. Jednak aktywa niemające postaci materialnej lub powierzone innym jednostkom należy zinwentaryzować drogą potwierdzenia sald.

Jak sporządzić zarządzenie w sprawie inwentaryzacji

W trakcie przygotowań do przeprowadzenia inwentaryzacji pierwszą czynnością jest zazwyczaj opracowanie wewnętrznego zarządzenia kierownika jednostki w sprawie inwentaryzacji. Jak prawidłowo je sporządzić?

Zmiana ustawy o VAT w zakresie kas fiskalnych

Dnia 1 września 2011 r. weszły w życie przepisy nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach dotyczące kas rejestrujących (popularnie zwanych kasami fiskalnymi). Należy przy tym zaznaczyć, że zdecydowana większość przepisów nowelizacji weszła w życie już 1 kwietnia 2011 r.

Konsultant zewnętrzny w dziale księgowości - korzyści i problemy

W skomplikowanej i szybko zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej konieczne jest często wsparcie zewnętrznego konsultanta.

PESEL zamiast NIP - ważne zmiany od 1 września 2011 roku

Od 1 września 2011 r. osoby fizyczne objęte rejestrem PESEL nieprowadzące działalności gospodarczej lub niebędące zarejestrowanymi podatnikami VAT będą podatkowo identyfikowane za pomocą numeru PESEL. Ostatecznie NIP dla osób fizycznych zostanie zniesiony z dniem 1 stycznia 2012 r.

Nowe zaświadczenie o okresach nieprowadzenia pojazdu przez kierowców

Przedsiębiorcy będę musieli wystawiać nowe, rozszerzone zaświadczenie dokumentujące przerwy w pracy kierowcy. Taką zmianę wprowadza nowelizacja ustawy o czasie pracy kierowców oraz ustawy o transporcie drogowym, która zacznie obowiązywać od 31 sierpnia 2011 r.

Numer rejestracyjny pojazdu na fakturze za paliwo

Czy na fakturach dotyczących zakupów paliwa do pojazdów musi być zawsze numer rejestracyjny pojazdu? Co zrobić, jeżeli pojazd nie posiada dowodu rejestracyjnego? Czy numer rejestracyjny może wpisać sam podatnik? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące faktur za paliwo i części do pojazdów.

Jak prawidłowo odliczać VAT od paliwa do samochodów

Jakie są różnice w definicji samochodu w pdof i VAT? Jak powinno wyglądać zaświadczenie dotyczące pojazdów dla podatku dochodowego, a jak do VAT? Jak wygląda odliczenie paliwa do samochodów w 2011 r.?

Malta - realna alternatywa dla Cypru?

Obok Cypru, Malta jest jednym z najlepszych miejsc do międzynarodowej optymalizacji podatkowej.

Jak prawidłowo rozliczyć dochody z agroturystyki

Osoba rozpoczynająca prowadzenie agroturystyki po spełnieniu określonych warunków może być zwolniona z podatku dochodowego. W razie nie spełniania tych warunków, ma do wyboru cztery formy opodatkowania przychodów z działalności agroturystycznej.

Zakaz konkurencji w prawie pracy

Zakaz konkurencji jest instytucją prawa pracy, uregulowaną w ustawie - Kodeks pracy. Instytucja ta jest ściśle związana ze stosunkiem pracy i polega ona na zakazie prowadzenia przez pracownika działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy, a także zakazie świadczenia pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego działalność konkurencyjną.

Kiedy nie ma obowiązku opłacania za zleceniobiorcę składek na FP i FGŚP

Przyjmując do pracy zleceniobiorcę warto sprawdzić, czy występuje konieczność opłacania za niego składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Po pierwsze, nie każda firma ma taki obowiązek, po drugie, przychód zleceniobiorcy lub jego wiek mogą być podstawą do uniknięcia opłacania tych składek.

Serwisy aukcyjne muszą uważać na znaki towarowe

Orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wskazuje, że internetowe serwisy aukcyjne, takie jak eBay, odpowiadają za naruszenie prawa znaków towarowych w handlu internetowym. Są też zobowiązane do usuwania aukcji towarów naruszających znaki towarowe zgłaszających to podmiotów.

Rozliczenie VAT w krajowym obrocie złomem

Od 1 kwietnia 2011 r. obowiązek rozliczenia VAT przez nabywcę dotyczy także krajowego obrotu złomem, jeśli sprzedawca i nabywca są podatnikami. Przepisy te w praktyce sprawiają wiele problemów. Ostatnia nowelizacja (ustawa zmieniająca z 9 czerwca 2011 r.), która definiuje złom, ułatwia rozliczenie.

Jakich wydatków nie można wliczać do kosztów podatkowych

Lekarze rozliczający prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą na zasadach ogólnych należny podatek płacą od osiągniętego dochodu, czyli różnicy między przychodami i kosztami. Dlatego dużą wagę powinni przykładać do tego, które wydatki mogą potraktować jako koszty, a co organ podatkowy może zakwestionować.

Koniec raju podatkowego na Cyprze?

Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Cyprem może spowodować, że zakładanie spółek na Cyprze nie będzie już takie korzystne jak obecnie. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2012 r. Ministerstwo Finansów nie chce jednak ujawnić szczegółów nowej umowy.

Jak wybrać biegłego rewidenta

Zbliża się termin wyboru biegłych rewidentów do badania sprawozdań finansowych. W związku z tym należy sprawdzić, czy jednostka podlega badaniu, i podjąć decyzję o wyborze podmiotu uprawnionego do jego przeprowadzenia.

10% podatników uprawia podatkową prostytucję

Informacja, że w obliczu problemów z brakiem pieniędzy na państwowych kontach i koniecznością cięć w budżetach resortów organy kontroli skarbowej przyglądają się dochodom deklarowanym jako osiągnięte z prostytucji, wywołała duże poruszenie wśród podatników.

REKLAMA