REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Raport dnia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy podatnik jest zobowiązany do rozpoczęcia ewidencji na kasie fiskalnej?

Od początku 2013 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. W rozporządzeniu przewidziano m.in. zrównanie limitu obrotów pozwalającego na korzystanie ze zwolnienia zarówno dla podmiotów kontynuujących, jak i rozpoczynających działalność.

Urlop macierzyński i ojcowski w 2013 r.

W 2013 r. wchodzą w życie istotne zmiany dotyczące urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego. Pojawia się nowa instytucja - urlop rodzicielski.

Co przynosi ustawa okołobudżetowa?

Zmiany wprowadzane ustawą dotyczą m.in. świadczeń finansowanych z PFRON, podatku akcyzowego, zasad odliczenia podatku VAT w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz paliw do tych samochodów.

Duże zmiany w PIT, głównie na niekorzyść dla podatników

Zmiany dotyczą przede wszystkim ograniczeń w korzystaniu z popularnych ulg: prorodzinnej i internetowej. Zmianie ulegają również warunki korzystania z 50-proc. kosztów uzyskania przychodów przez twórców. Na szczęście dla portfeli podatników nowe zasady będą odczuwalne dopiero w przyszłym roku, ponieważ trzeba je będzie uwzględnić w zeznaniu podatkowym za 2013 rok.

Kiedy dobroczynność jest opodatkowana

Datki pieniężne, darowizny rzeczowe na cele szlachetne czy charytatywne sms-y. Choć prawo szczegółowo określa, która forma pomocy, w jakiej sytuacji i pod jakimi warunkami może być zwolniona z podatku dochodowego lub opodatkowania VAT, to niektóre przepisy wciąż budzą wątpliwości. Tak jest na przykład w przypadku rozliczenia VAT od sms-ów dla organizacji pożytku publicznego.

Tylko drobne upominki świąteczne zaliczysz do kosztów

Przekazywane kontrahentom kartki świąteczne czy drobne upominki z logo firmy można rozliczyć w kosztach podatkowych. Takiej możliwości nie ma już w przypadku droższych prezentów. Dodatkowo w takiej sytuacji trzeba pamiętać o rozliczeniu podatków, zarówno PIT-u jak i VAT-u.

Zapłać albo pomniejsz koszty, czyli zmiany w podatku dochodowym 2013

Z początkiem 2013 r. wchodzą zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, wprowadzane jako część tzw. III ustawy deregulacyjnej. Najważniejsza zmiana, to konieczność pomniejszania kosztów uzyskania przychodów przez przedsiębiorców, którzy zalegają z płatnościami za zakup towarów i usług. W jaki sposób funkcjonuje ten mechanizm?

Co grozi za niewłaściwe koszty uzyskania przychodu?

Przedsiębiorcy rozliczający podatek dochodowy na zasadach ogólnych lub liniowo dążą do generowania jak najwyższych kosztów, aby uzyskać jak najniższą kwotę podatku. Takie działania mogą jednak prowadzić do ujmowania w kosztach wydatków, które nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodu. Jakie są tego konsekwencje?

Przedsiębiorcom przybędzie obowiązków podatkowych

Od 1 stycznia 2013 r. Polska stanie się liderem w ilości czasu poświęconego obowiązkom związanym z rozliczeniem podatkowym.

Muzyka w firmie - jak rozliczyć?

Dla wielu działalności gospodarczych muzyka jest niezbędnym elementem. Dotyczy to zwłaszcza przedsiębiorców, dla których miejsce obsługi klienta jest bardzo istotne, np. restauracja, pub, biuro, gabinet, salon, sklep. Przedsiębiorca, który chce publicznie odtwarzać muzykę dla potrzeb prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej powinien znać zasady jej legalnego odtwarzania.

Jak traktować podatkowo wydatki na opony zimowe

Późną jesienią kierowcy w trosce o bezpieczeństwo wymieniają opony z letnich na zimowe. Przedsiębiorcy kupują nowe opony do aut firmowych bądź do aut pracowników wykorzystywanych na potrzeby służbowe. Sprawdź, jak rozliczać i księgować takie wydatki.

Urlop macierzyński 2013 - co się zmieni?

Urlop macierzyński, dodatkowy i rodzicielski - w sumie 52 tygodnie - z tych uprawnień będą mogli korzystać pracownicy po wejściu w życie zmian zapowiadanych przez rząd.

Wpłaciłem złą kwotę podatku - co robić?

Podatki trzeba wyliczać i wpłacać w ściśle określonych terminach. Jednak może się zdarzyć, że przedsiębiorca wpłaci zbyt wysoką lub zbyt niską kwotę podatków. Jakie kroki należy wówczas podjąć? Kiedy można uzyskać zwrot nadpłaconej kwoty?

Kiedy sprzedaż samochodu z leasingu zwolniona jest z VAT

Przedsiębiorcy, którzy chcą sprzedać samochód osobowy, używany wcześniej np. na podstawie umowy leasingu, nie będą musieli naliczać VAT-u jeśli od daty wykupu auta od firmy leasingowej minęło co najmniej pół roku. Dzięki temu cena będzie bardziej atrakcyjna dla kupujących.

Jak nie płacić zasiłków z ubezpieczenia chorobowego w 2013 roku

O tym, kto będzie płatnikiem świadczeń chorobowych w całym kolejnym roku kalendarzowym, zdecyduje liczba osób zgłoszonych przez pracodawcę do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada br.

Jak zmienią się urlopy macierzyńskie w 2013 r.

Roczne urlopy macierzyńskie, obowiązkowy miesiąc urlopu wychowawczego dla ojców, opłacanie składek za przedsiębiorców, pracujących na umowy zlecenie i nieubezpieczonych podczas opieki nad dziećmi - to niektóre propozycje rządu ułatwiające godzenie pracy z wychowywaniem dzieci.

Ostrzejsze kary wobec nierzetelnych wykonawców

Prezydent podpisał nowelizację Prawa zamówień publicznych. Najwięcej emocji, zwłaszcza branży budowlanej, budziła od początku sprawa wykluczenia wykonawcy z zamówienia z powodu niewykonania przez niego umowy i kar pieniężnych z tym związanych.

Śmierć przedsiębiorcy a obowiązki podatkowe

Śmierć podatnika prowadzącego działalność gospodarczą wywołuje określone skutki podatkowe. Czy trzeba składać za zmarłego deklaracje podatkowe? Co ze spisem z natury?

Koniec ze sztucznym zaniżaniem dochodów

W tym roku firmy przestaną sztucznie obniżać swoje listopadowe dochody, co robiły dotychczas, by nie kredytować fiskusa w grudniu - uważają eksperci podatkowi. To efekt zmiany prawa dotyczącej grudniowych zaliczek na podatek dochodowy płaconych przez firmy.

Zmiana czasu z letniego na zimowy. Jak rozliczyć czas pracy?

Pracownicy pracujący na nocną zmianę z 27 na 28 października br. będą faktycznie wykonywali pracę przez 9 godzin. Nastąpi bowiem wtedy zmiana czasu z letniego na zimowy. W związku z tym, że pracownicy przepracują 1 godzinę nadliczbową, przysługuje im za nią odbiór czasu wolnego lub dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia.

Korekta obciążeń administracyjnych

Rada Ministrów przyjęła założenia do przygotowywanego projektu ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce, przedłożone przez Ministra Gospodarki. Proponowane przepisy mają poprawić warunki prowadzenia działalności gospodarczej oraz znieść lub ograniczyć niektóre bariery administracyjne.

Zakup używanego samochodu szybciej rozpiszesz w kosztach

Przedsiębiorca, który planuje zakup osobowego auta firmowego może znacznie przyspieszyć jego amortyzację i obniżyć swoje zobowiązania podatkowe. Stanie się tak np. gdy wybierze samochód używany co najmniej 6 miesięcy. Jeżeli wartość początkowa takiego auta wyniesie przykładowo 50 tys. zł, przedsiębiorca zapłaci w pierwszych 3 latach o 1,9 tys. zł mniej podatku niż gdyby stosował amortyzację liniową.

Premier w "drugim expose": polityka prorodzinna i inwestycje

Przedłużenie urlopu macierzyńskiego do roku, pieniądze na przedszkola, "nie" dla "ozusowania" tzw. umów śmieciowych, inwestycje w bezpieczeństwo, program budowy autostrad, walka o budżet UE - zapowiedział premier Donald Tusk w piątek w Sejmie w tzw. drugim expose.

Jakie zmiany od 2013 r. czekają polskich podatników posiadających spółkę na Cyprze?

Od nowego roku zmienią się formuły wykorzystania spółek cypryjskich. Jednak Cypr był, jest i dalej będzie bardzo popularnym miejscem dla polskich emigrantów podatkowych. Zobacz, w jaki sposób dalej korzystać z potencjału spółek cypryjskich w międzynarodowym planowaniu podatkowym.

Rząd chce walczyć VATem z zatorami płatniczymi

Przedsiębiorcy, którzy nie otrzymują zapłaty za faktury mają uzyskać szersze prawo do niepłacenia podatku VAT. Szykując nowe rozwiązania rząd musi jednak uważać na regulacje unijne.

Sankcje za odliczanie VAT bez zapłacenia faktury

Premier Donald Tusk oświadczył, że w ciągu dwóch tygodni do rządu powinien trafić projekt ustawy, która zmieni niektóre zasady rozliczania podatku VAT, m.in. wprowadzi sankcje za odliczanie podatku VAT bez zapłacenia odpowiedniej faktury.

Od dziś kolejne e-deklaracje bez e-podpisu

Dziś wchodzą w życie kolejne ułatwienia przy rozliczaniu się z fiskusem. Płatnicy podatku VAT nie będą musieli udawać się do urzędu skarbowego, by złożyć deklarację, a będą mogli to zrobić przez internet i bez e-podpisu. Nowe rozporządzenie Ministerstwa Finansów umożliwia również składanie e-deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilno-prawnych.

W postępowaniu podatkowym warto uczestniczyć aktywnie

W trakcie prowadzonego postępowania podatkowego, podatnik może aktywnie uczestniczyć w działaniach, mających na celu ustalenie stanu faktycznego, jak również wszelkich okoliczności towarzyszących sprawie. Jest to niezwykle istotne ze względu na to, że dzięki temu możliwe jest dowodzenia swoich racji.

Błędna, zniszczona lub zgubiona faktura - co robić?

Może się zdarzyć, że w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorca wystawi lub otrzyma fakturę zawierającą błędy. Czasami także faktura może ulec zniszczeniu lub zagubić się. Polskie przepisy przewidują działania, które należy podjąć w każdej z wymienionych sytuacji. Kiedy można samemu poprawić błędy w otrzymanej fakturze i jak to zrobić? Jak postępować w przypadku zgubienia lub zniszczenia faktury?

Poczęstunek dla klientów a koszty - zmiana stanowiska MF

Dotychczas organy podatkowe nie kwestionowały zaliczania do kosztów podatkowych wydatków na zakup drobnych artykułów spożywczych na poczęstunek serwowany w siedzibie podatnika jego kontrahentom i klientom. Niestety, w ostatnich miesiącach nastąpiła zmiana stanowiska Ministerstwa Finansów na niekorzystne dla podatników.

Jak rozliczać koszty i przychody związane z kontem bankowym?

Otwarcie i prowadzenie konta dla potrzeb działalności gospodarczej może wiązać się zarówno z ponoszeniem kosztów, jak i z uzyskiwaniem przychodów. Jak rozliczać takie transakcje w ramach działalności gospodarczej?

Nowe terminy rozliczeń VAT

Prace rządu nad projektem ustawy o VAT dobiegają końca. Został już przyjęty przez komitet stały Rady Ministrów. Teraz trafi do Sejmu. Projekt znacząco modyfikuje najważniejsze regulacje w ustawie o VAT, tj. obowiązek podatkowy, faktury VAT, odliczanie VAT naliczonego, ustalenie podstawy opodatkowania. Niestety, większość zmian jest na niekorzyść podatników.

Czy klienci Amber Gold powinni składać pozwy?

Czy warto aby poszkodowani przez Amber Gold dochodzili swoich praw w pozwach zbiorowych, gdy prawdopodobne staje się ogłoszenie upadłości spółki?

Do 30 września trzeba udzielić pracownikom zaległych urlopów wypoczynkowych

Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. W bieżącym roku po raz pierwszy zaległych urlopów za 2011 r. należy udzielać pracownikom najpóźniej do 30 września, a nie jak do tej pory do 31 marca.

Jak rozliczać koszty transportu inne niż związane z samochodem?

Samochód osobowy nie jest jedynym środkiem transportu, którym przedsiębiorca może poruszać się na stałych trasach oraz rozliczać związane z nim wydatki. Jakie są inne koszty firmowe związane z transportem, które można rozliczyć w ramach działalności gospodarczej?

Od października przedsiębiorca rozliczy podatki bez wizyty w urzędzie

Deklarację VAT-7 za październik przedsiębiorcy będą mogli wysłać fiskusowi drogą elektroniczną. Również rozliczenie podatku od czynności cywilnoprawnych nie będzie już wymagało wizyty w urzędzie.

PO zapowiada zmiany w PIT, CIT i VAT

Zmiany prawa podatkowego (CIT, PIT i VAT), mające na celu likwidację patologii zatorów płatniczych, zapowiedzieli politycy Platformy Obywatelskiej.

Po ślubie pamiętaj o fiskusie

Gdy w związku z zawartym małżeństwem jeden z małżonków przyjmuje nazwisko drugiego lub zmienia miejsca zamieszkania, fiskus powinien się o tym dowiedzieć. Przedsiębiorca ma siedem dni na dokonanie aktualizacji zgłoszonych danych. Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej mogą to zrobić składając roczne zeznanie PIT.

Jak rozliczyć delegację zagraniczną właściciela firmy?

Polskie przepisy zezwalają przedsiębiorcom rozliczać koszty delegacji zagranicznych. W tym celu należy zastosować szereg zasad, których nie stosuje się wobec delegacji krajowych. Co warto wiedzieć o zaliczaniu zagranicznych podróży służbowych do kosztów firmowych?

Kasowe rozliczanie VAT tylko z wyboru

Choć kasowa metoda rozliczeń podatku VAT to udogodnienie przysługujące wyłącznie małym podatnikom VAT, nie oznacza to bynajmniej, iż zobowiązani są oni do jej obligatoryjnego stosowania.

Jak rozliczać różnice kursowe w jednoosobowej działalności gospodarczej?

Dokonywanie transakcji międzynarodowych zwykle pociąga za sobą konieczność przeliczenia walut. Warto pamiętać, że kurs waluty zastosowany do celów podatkowych może być inny, niż kurs waluty w momencie zapłaty zobowiązania. Powstałe w ten sposób przychód lub koszt należy rozliczyć.

W sierpniu 2012 r. pracownicy przepracują różną liczbę godzin

W środę 15 sierpnia br. przypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Z tego powodu pracownicy mogą mieć różne wymiary godzin do przepracowania w sierpniu 2012 r.

Rejestracja jako podatnik VAT - co warto wiedzieć?

Rejestracja jako podatnik VAT nie zawsze jest obowiązkowa, jednak w niektórych przypadkach opłaca się. Co warto wiedzieć o konieczności lub możliwości opłacania VAT-u w kontekście działalności gospodarczej?

Obowiązują już nowe formularze VAT

Wewnątrzwspólnotowe nabycie nowego środka transportu podlega opodatkowaniu, nawet w przypadku, gdy nabywcą jest podmiot niebędący przedsiębiorcą. Od 25 lipca bieżącego roku obowiązują nowe wzory formularzy podatkowych, które nabywca jest zobowiązany dostarczyć do urzędu skarbowego.

Lunch biznesowy to reprezentacja

Wydatki na zakup żywności, napojów i usług gastronomicznych dla kontrahentów nie są kosztem uzyskania przychodu – wyrok NSA z 29 czerwca 2012 r.

Bezpłatne próbki dla klientów przedsiębiorca przekaże bez VAT

Od 2013 r. definicja bezpłatnie przekazywanych przez firmy próbek ma być szersza niż dotychczas, co w efekcie spowoduje większe korzyści podatkowe dla przedsiębiorców. Firmy miałyby też prawo przekazywać bez podatku prawie dwukrotnie droższe prezenty – na przykład dla kontrahentów.

Jak rozliczać koszty usług pocztowych i kurierskich w małej firmie?

Przesyłanie informacji i dokumentów w formie elektronicznej jest powszechne w polskich przedsiębiorstwach, ale są sytuacje, w których skorzystanie z usług Poczty Polskiej lub firm kurierskich jest nieodzowne. Warto wiedzieć według jakich zasad można rozliczać koszty związane z tymi usługami.

Surowe kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców

Pracodawców zatrudniających nielegalnie cudzoziemców czekają surowe kary i sankcje. Zmiany w tym zakresie przewidują nowe przepisy ustawy o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom, które wchodzą w życie 21 lipca 2012 r.

Nawet przedsiębiorca zwolniony z VAT musi prowadzić ewidencję sprzedaży

Podatnicy VAT zwolnieni, chociaż nie muszą rejestrować się na potrzeby VAT, powinni pamiętać o prowadzeniu ewidencji dokonywanej sprzedaży za każdy dzień. Mają na to czas zanim rozpoczną sprzedaż w dniu następnym. Brak takiej ewidencji lub prowadzenie jej w sposób nierzetelny wiąże się nie tylko z koniecznością zapłaty podatku, ale także postępowaniem karnym skarbowym.

Jak rozliczać zarobki z Google AdSense?

System reklamowy Google AdSense stanowi popularne źródło zarobku dla firm, które posiadają strony www. Zyski czerpane w ramach wspomnianego programu powinny być uwzględnione w KPiR nawet, gdy nie stanowią głównego źródła przychodu. Warto pamiętać, że uczestnictwo w systemie reklamowym Google oznacza świadczenie usług na rzecz podmiotu zagranicznego. Ta kwestia ma duże znaczenie w kontekście zobowiązań podatkowych.

REKLAMA