REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Koszty podatkowe, PIT 2013

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Spłata przejętego długu - czy jest kosztem uzyskania przychodu?

Ze względów ekonomicznych zdarza się, że spółka kapitałowa przejmuje dług innego podmiotu gospodarczego. Dzięki takiej transakcji może nabyć po okazyjnej cenie np. niektóre urządzenia niezbędne do prowadzonej przez nią działalności. W zamian za przejęcie kredytu lub pożyczki otrzymuje ona przedmioty, które nabył pierwotny dłużnik za środki otrzymane ze stosunku zobowiązaniowego, z którego dług powstał.

Kiedy wydatki na spotkania biznesowe są kosztem

W jakich przypadkach wydatki związane ze spotkaniami biznesowymi mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Przekazujemy coraz więcej podatku na organizacje

Okazuje się, że coraz więcej Polaków w swoich deklaracjach PIT przekazuje 1 proc. podatku na organizacje pozarządowe.

Korekta kosztów w pkpir 2013

Od 1 stycznia 2013 r. w podatku dochodowym istnieje obowiązek korekty kosztów uzyskania przychodów w przypadku niezapłacenia kwoty wynikającej z faktury lub innego dokumentu, będącego podstawą zaliczenia wydatku do kosztów. Minister Finansów znowelizował w związku z tym rozporządzenie w sprawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, wprowadzając przepisy, które określają sposób dokonania zapisów związanych z tą korektą w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Podatnicy, którzy w okresie od 1 stycznia do 11 maja 2013 r., czyli do dnia wejścia w życie zmian zmniejszali lub zwiększali koszty uzyskania przychodów, ale nie wykazywali tego w pkpir, powinni to zrobić w maju.

REKLAMA

Mandat nie jest kosztem

Jeżeli drogówka wręczy przedsiębiorcy mandat za przekroczenie dopuszczalnej prędkości lub za inne nieprzestrzeganie przepisów o ruchu drogowym, to zapłata tego mandatu nie będzie kosztem podatkowym firmy. Kosztem uzyskania przychodu nie będą też mandaty od straży miejskich i innych służb i inspekcji upoważnionych do wystawiania mandatów.

Ujemne różnice kursowe

Podatnicy dokonujący transakcji w walutach obcych mają obowiązek dwa razy przeliczać wartości walut na złotówki. W chwili dokonania transakcji oraz w chwili faktycznego rozliczenia tej transakcji. Za pierwszym razem wycena dokonywana jest z reguły po kursie średnim waluty ogłaszanym przez NBP, za drugim – następuje po kursie faktycznie zastosowanym w dniu uregulowania należności czy zobowiązania. Różnice ujemne zmniejszą zobowiązanie wobec urzędu skarbowego.

Zmiany w podatkach są konieczne

Niezbędne są zmiany w podatkach, które mogłyby pobudzić inwestycje - uważa Zygmunt Solorz-Żak. Sam przyznaje, że płaci podatki w kraju, ale rozumie tych przedsiębiorców, którzy szukają rajów podatkowych i tam realizują swoje inwestycje.

Wywóz śmieci i nieczystości w kosztach uzyskania przychodu

Przedsiębiorca prowadząc firmę, także w domu, ma możliwość rozliczania kosztów związanych z użytkowaniem części nieruchomości w kosztach podatkowych. Mieszczą się w tym także opłaty za wywóz nieczystości. W ten sposób można zmniejszyć podatek i faktyczne obciążenia opłatą za odbiór odpadów.

REKLAMA

Wydatki poniesione na uzyskanie certyfikatu ISO można zaliczyć do kosztów

Wartość uzyskanego certyfikatu ISO obciąży koszty podatkowe. Wydatki poniesione na wdrożenie i certyfikację systemu zarządzania firmą w formie norm ISO mogą zostać zaliczone do kosztów. Trzeba jednak dowieść ich związku z interesem firmy oraz dysponować pełną dokumentacją.

Ostatnie chwile na rozliczenie PIT

Zostały już tylko dwa na rozliczenie rocznego PIT. Termin złożenia wypełnionego formularza PIT minie we wtorek o północy.

Jakie ulgi w PIT może rozliczyć przedsiębiorca

Nie każdy przedsiębiorca skorzysta z ulg dokonując rocznego rozliczenia PIT. Wybrana przez przedsiębiorcę forma opodatkowania może skutkować ograniczeniem prawa do ulg. W najgorszej sytuacji są pod tym względem osoby opodatkowane podatkiem liniowym. Największe prawo do ulg daje z kolei skala podatkowa.

Otrzymanie PIT-40A zwalnia z obowiązku składania zeznania podatkowego

Podatnicy otrzymujący PIT-40A nie składają rocznego zeznania podatkowego PIT. Złożenie dodatkowej deklaracji czeka jednak tych, którzy przy rocznym rozliczeniu zamierzają dokonać dostępnych odliczeń lub uzyskali inne dochody.

Co grozi za złożenie deklaracji PIT po terminie

Jak zwykle z końcem kwietnia upływa termin na złożenie rocznej deklaracji PIT. Podatnikom, którzy nie złożyli w terminie swojego zeznania grozi grzywna.

Rozliczasz PIT przez internet? Nie czekaj do ostatniej chwili!

Nie warto z rozliczeniem PIT przez internet czekać do ostatniego dnia kwietnia, bo duża liczba deklaracji wysyłanych przez podatników w ostatniej chwili może spowodować, że nie otrzymamy potwierdzenia złożenia zeznania na czas.

Jeden procent z PIT. Jak wybrać organizację?

Podatnicy rozliczając swój roczny PIT mogą wesprzeć organizacje pożytku publicznego jednym procentem. Komu go przekazać? Przejrzystość finansów i widoczne efekty działania - to, zdaniem specjalistów, najlepsza wskazówka do wyboru organizacji, której możemy przekazać jeden procent podatku.

Składki na ZUS w kosztach uzyskania przychodu

Podatnicy mogą zaliczyć składki ZUS do kosztów podatkowych, co do zasady dopiero, gdy zostaną uiszczone. Jeżeli firma nieterminowo reguluje zobowiązania wobec ZUS to składki ubezpieczeniowe będzie mogła ująć w kosztach uzyskania przychodu dopiero w miesiącu, w którym dokonano ich faktycznej zapłaty.

Jak skorzystać z ulgi dla honorowych krwiodawców

Podatnicy w swoim rocznym zeznaniu podatkowym mogą skorzytać z ulgi dla honorowych krwiodawców. Odliczenie od dochodu wartości oddanej honorowo krwi lub jej składników zmniejsza podstawę opodatkowania, a niższa podstawa opodatkowania oznacza niższy podatek w rozliczeniu rocznym. By skorzystać z ulgi dla honorowych krwiodawców, musimy mieć potwierdzenie, ile krwi oddaliśmy. Dokumenty – dla celów ewentualnej kontroli fiskusa – należy przechowywać do momentu upływu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Jak odliczyć wydatki na dojazd do pracy w rocznym PIT

Podatnicy w swoim zeznaniu podatkowym PIT za 2012 r. mogą odliczyć wydatki na dojazd do pracy.

Warszawa walczy o pieniądze z PIT-ów

Warszawa walczy o pieniądze podatników. Ruszyła właśnie akcja zachęcająca mieszkańców miasta do rozliczania swojego rocznego PIT w stolicy.

Czy można zastosować 50 proc. koszty uzyskania przychodów do premii

50 proc. koszty uzyskania przychodów można zastosować do wypłacanej premii, ponieważ premia pozostaje w bezpośrednim związku z powstałym dziełem i należy traktować ją jako element wynagrodzenia za przekazanie praw autorskich.

Ulga na dziecko w PIT za 2012 r. - niektórzy rodzice odliczą ostatni raz

Rozliczenie za 2012 rok, to ostatnia szansa na skorzystanie z ulgi prorodzinnej przez rodziców wychowujących tylko jedno dziecko, którzy uzyskują roczne dochody ponad 112.000,- zł brutto.

Wydatki na organizację spotkań promocyjnych mogą być kosztem

W trakcie targów spółka organizuje wraz z prezentacją produktów poczęstunek dla osób chcących się zapoznać z ich ofertą. Czy wydatki poniesione na ten poczęstunek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ?

Osoba samotnie wychowująca dziecko, czyli kto?

Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą skorzystać z preferencyjnego rozliczenia dochodów w rocznym PIT. W dalszym ciągu jednak dużo wątpliwości budzi prawidłowe rozumienie samej definicji osoby samotnie wychowującej dziecko. Rozwikłaniu tych niejasności nie sprzyja zróżnicowane orzecznictwo sądów administracyjnych.

Ulga internetowa – kto powinien poczekać do rozliczenia za 2013 rok

Rozliczając dochody uzyskane w 2012 r. podatnicy mogą po raz ostatni skorzystać z ulgi internetowej na dotychczasowych zasadach. W niektórych przypadkach opłacalna może być jednak rezygnacja z ulgi w tym roku, aby zachować prawo do niej na dwa następne lata. Odliczyć można zarówno internet w domu, jak również ten mobilny w smartfonie, czy tablecie.

Wydatki na posiedzenia rady nadzorczej - nie zawsze są kosztami podatkowymi

Do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji. Jednak wydatki na obsługę (np. posiedzeń – ale już nie z udziałem kontrahentów) tych organów można zaliczyć do kosztów danej osoby prawnej (np. spółki).

Egzekucja zaległości podatkowych z wynagrodzenia

Podatnik, który nie zapłacił w terminie należnego podatku w całości lub w części powinien się liczyć z egzekucją administracyjną tych należności. Jeśli podatnik osiąga dochody z tytułu zatrudnienia, urząd skarbowy będzie mógł zająć jego wynagrodzenie. O potrącenie z pensji wysokości zaległego podatku wystąpi bezpośrednio do pracodawcy dłużnego podatnika.

Odliczanie składek ZUS od dochodu – PIT 2013

Obliczając PIT podatnik nie zawsze będzie mógł odliczyć od swojego wartość składek na ubezpieczenie społeczne. Odliczenie nie dotyczy między innymi składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód zwolniony od podatku.

Abonament na usługi doradcze – czy jest kosztem uzyskania przychodów

Firmy doradcze mogą oferować swoje usługi w ramach abonamentów pakietowych. Wykupienie takiego abonamentu uprawnia klienta do skorzystania z usług profesjonalnego doradcy w zakresie i w czasie objętym abonamentem. Wydatki na wspomniany powyżej abonament mogą być badane pod kątem racjonalności gospodarczej, ale – co do zasady – nie ma żadnych przeciwwskazań, by zaliczać je do kosztów uzyskania przychodów.

Kiedy kara umowna z tytułu rozwiązania umowy jest kosztem

Ponoszone przez spółkę w związku z rozwiązywaniem umów najmu, koszty kar umownych i odszkodowań mogą stanowić podatkowe koszty uzyskania przychodów spółki, jeżeli poniesienie tych wydatków było racjonalne i ekonomicznie uzasadnione, tj. miało na celu zminimalizowanie strat. Działania podejmowane przez podatników w celu zmniejszenia strat i eliminowania nieopłacalnych przedsięwzięć stanowią działania zmierzające do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Ulga internetowa w rozliczeniu rocznym

Od 1 stycznia br. zmianie uległy przepisy dotyczące odliczania przez podatników ulgi na Internet oraz ulgi prorodzinnej. Nowe regulacje mają jednak zastosowanie dopiero do dochodów osiągniętych od 1 stycznia 2013 r. W związku z tym w zeznaniach rocznych za 2012 r. podatnicy rozliczą po raz ostatni ulgę na Internet oraz ulgę prorodzinną na starych zasadach, tj. według przepisów obowiązujących do końca 2012 r.

Czy ubezpieczenie na życie zmniejsza podatek

Czy ubezpieczenie na życie wykupione dla pracownika może stanowić kosz uzyskania przychodu? Zasadniczo kwoty ubezpieczenia pracowników przedsiębiorca nie może zaliczyć do kosztów podatkowych. Po spełnieniu jednak określonych warunków, mogą one obniżyć podstawę do opodatkowania.

Kiedy poleasingowy samochód można sprzedać bez VAT

Po zakończeniu leasingu podatnicy często sprzedają samochód wykupiony od firmy leasingowej. Jeżeli sprzedaż takiego samochodu nastąpi po 6 miesiącach od jego wykupu, to taka transakcja jest zwolniona z VAT, jako sprzedaż towaru używanego.

Wynagrodzenie dla swojego niepełnoletniego dziecka nie jest kosztem podatkowym

Przedsiębiorcy zatrudniają czasem w swoich firmach własne dzieci. Z przepisów podatkowych wynika jednak, że nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzeń wypłaconych swoim niepełnoletnim dzieciom.

Czy rodzicom przysługuje ulga na dziecko uczące się w szkole oficerskiej?

Zdaniem organów podatkowych rodzicom, których dziecko uczy się w szkole oficerskiej nie przysługuje prawo do skorzystania z ulgi z tytułu wychowywania dzieci. Powodem takiej interpretacji przepisów o uldze prorodzinnej jest fakt, że koszty utrzymania i nauki syna w zakresie: zakwaterowania, wyżywienia, umundurowania oraz uposażenia zasadniczego ponosi szkoła oficerska a nie rodzice.

Planowane zmiany w podatkach dochodowych w opinii przedsiębiorców

Przedsiębiorcy negatywnie oceniają najnowszą propozycję Ministerstwa Finansów dotyczącą zmian w podatkach dochodowych. Ich zdaniem projektowane przepisy nie spowodują zmniejszenia obciążeń podatkowych i kosztów prowadzonej działalności.

Darowizna na leczenie żony pracownika – skutki podatkowe

Kwestią kluczową jest ustalenie podstawy prawnej opodatkowania darowizny przekazywanej na rzecz pracownika. Zasadniczo możliwe jest opodatkowanie otrzymywanych kwot podatkiem od spadków i darowizn lub podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podatek od nieruchomości – najpóźniej 15 marca zapłać pierwszą ratę

15 marca mija termin zapłaty pierwszej raty podatku od nieruchomości przez osoby fizyczne. Przedsiębiorca, który prowadzi działalność w budynku o powierzchni 200 m. kw. stojącym na 200-metrowej działce zapłaci 4740 zł podatku. Gdyby tę samą nieruchomość wykorzystywał tylko na cele mieszkalne zapłaciłby tylko 236 zł podatku (ponad 20 razy mniej !).

Koszty używania samochodu zastępczego - ewidencja przebiegu pojazdu

W sytuacji uszkodzeń pojazdów będących własnością pracodawcy korzystają oni niekiedy z samochodów zastępczych otrzymanych od ubezpieczyciela na podstawie np. OC sprawcy bądź własnego AC. Jakie rodzi to konsekwencje po stronie korzystającego z takiego samochodu służbowego? Czy koszty poniesione na eksploatację samochodu zastępczego są dla podatnika kosztem uzyskania przychodu?

Czy utracone wadium może być kosztem podatkowym

Sądy i organy podatkowe w wyrokach i interpretacjach odmawiają podatnikom prawa zaliczania do kosztów uzyskania przychodu kwot wpłaconych jako wadium w przetargach. Dotyczy to także sytuacji utracenia (braku zwrotu) wadium.

Koszty reprezentacji - najnowsze orzecznictwo

Ustawy o podatkach dochodowych (zarówno ustawa o PIT, jak i ustawa o CIT), wyłączają z pojęcia kosztów uzyskania przychodów koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Z przepisów nie dowiemy się niestety, co należy rozumieć pod pojęciem „reprezentacji”, odpowiedzi szukać więc należy w interpretacjach i orzecznictwie. Niestety aktualne orzecznictwo w tym zakresie może powodować szereg wątpliwości.

Odpis od podatku zamiast Funduszu Kościelnego

Od stycznia 2014 roku wierni będą mogli dobrowolnie przekazać 0,5 procent podatku dochodowego na Kościoły i związki wyznaniowe. Odpis od podatku ma zastąpić Fundusz Kościelny.

Od 2014 r. będzie można odpisać 0,5 proc. podatku na Kościół

Od 2014 roku każda osoba płacąca podatek dochodowy będzie mogła przekazywać 0,5 procent swojego podatku na Kościoły i związku wyznaniowe. Takie ustalenia zapadły podczas spotkania ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego z kardynałem Kazimierzem Nyczem. "Roboczy kompromis" - jak go nazywają - muszą przyjąć Rada Ministrów oraz Konferencja Episkopatu Polski.

0,5% PIT na na Kościoły i związki wyznaniowe

Już od rozliczenia PIT od dochodów uzyskanych w 2013 roku można będzie zadysponować 0,5% swojego podatku na rzecz wybranego przez siebie Kościoła lub związku wyznaniowego. Takie ustalenia zapadły 21 lutego 2013 r. podczas spotkania ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego z kardynałem Kazimierzem Nyczem. "Roboczy kompromis" - jak go nazywają - muszą przyjąć Rada Ministrów oraz Konferencja Episkopatu Polski. Zlikwidowany będzie za to Fundusz Kościelny.

Zaliczki kwartalne na PIT - 20 lutego ostatni dzień na wybór

Podatnicy, którzy stosują kwartalne zaliczki na PIT odraczają zapłatę podatku dochodowego nawet o dwa miesiące. Zaliczki te mogą stosować tylko przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą albo tzw. mali podatnicy. Ci pierwsi muszą wybrać tą formę zaliczek przed założeniem firmy, nie później jednak niż przed dniem uzyskania pierwszego przychodu. Mali podatnicy mają czas do 20 lutego danego roku podatkowego.

Korekta kosztów podatkowych - nowe zasady w 2013 r.

Jedną z istotnych zmian w ustawach o podatkach dochodowych jest rozwiązanie polegające na obowiązku dokonywania korekty kosztów uzyskania przychodów w przypadku nieuregulowania kwoty wynikającej z faktury lub innego dokumentu w ciągu 30 dni od daty upływu terminu płatności ustalonego przez strony, a gdy termin płatności jest dłuższy niż 60 dni – w przypadku nieuregulowania jej w ciągu 90 dni od dnia zaliczenia kwoty wynikającej z faktury lub innego dokumentu do kosztów uzyskania przychodów.

50% koszty uzyskania przychodów dla twórców – zmiany w PIT od 2013 r.

Z dniem 1 stycznia 2013 r. weszły w życie zmiany wprowadzone ustawą z 24 października 2012 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 1278). Dotyczą one preferencji podatkowych, w tym m.in. uprawnienia do korzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów przez twórców.

Poczęstunek dla kontrahenta – koszt podatkowy, czy reprezentacja?

Organy podatkowe z reguły nie pozwalają podatnikom zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatków na poczęstunek (posiłki) dla kontrahentów podczas spotkań biznesowych. W najbliższych miesiącach spodziewana jest uchwała NSA w tym zakresie.

Darowizna składnika majątku wykorzystywanego krócej niż rok

Podatnik, który przekazał w drodze darowizny rzeczowy składnik majątku firmy, powinien dokonać korekty kosztów jego nabycia cofając się do miesiąca zaksięgowania kosztu. Nie istnieje możliwość proporcjonalnego rozliczenia kosztu. Nie można też rozliczyć wydatku na nabycie takiego składnika poprzez odpisy amortyzacyjne, jeżeli nie spełnia on definicji środka trwałego z uwagi na przewidywany okres użytkowania krótszy niż rok.

Pracodawca ma koszty podatkowe w miesiącu wypłaty wynagrodzeń

Pracodawcom zdarzają się mniejsze lub większe opóźnienia w wypłacaniu wynagrodzeń swoim pracownikom. Firmy muszą pamiętać, że koszty uzyskania przychodu z tytułu świadczeń pracowniczych mogą uwzględnić nie wcześniej, niż w miesiącu faktycznej wypłaty tych świadczeń (wynagrodzeń).

Jak rozliczyć koszty ubezpieczenia

Działalność gospodarcza często wiąże się z koniecznością wykupienia ubezpieczenia - majątkowego, OC samochodu czy sprzętu elektronicznego. Jak rozliczać koszty związane z ubezpieczeniem?

REKLAMA