REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Opłaty lokalne, Gmina

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy gminna jednostka budżetowa jest podatnikiem VAT - NSA pyta TSUE

10 grudnia 2013 r. Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem sygn. I FSK 311/12 zdecydował o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytania prejudycjalnego w zakresie statusu prawnopodatkowego samorządowych jednostek budżetowych w podatku od towarów i usług.

Podatek leśny w 2014 r.

Podatek leśny w 2014 r. wynosi 37,63 zł (od 1 ha). Podatek leśny zobowiązani są opłacać właściciele gruntów leśnych, którzy wykorzystują je w działalności leśnej.

Maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych w 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. będą obowiązywały nowe stawki maksymalne podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych oraz opłat lokalnych. Wzrosną one w stosunku do roku 2013 o 0,9%. Rada Gminy ma możliwość uchwalić stawki niższe od maksymalnych.

Stawki minimalne podatku od środków transportowych w 2014 r.

Minister Finansów w drodze obwieszczenia określił stawki minimalne podatku od środków transportowych, które będą obowiązywać w 2014 r.

Podatek od nieruchomości w 2014 r.

W stosunku do bieżącego roku w 2014 r. podatek od nieruchomości wzrośnie, ale skala podwyżki jest dużo mniejsza niż to miało miejsce w ubiegłym roku. To dzięki niższej inflacji podwyżka podatków lokalnych w 2014 r. nie będzie tak dotkliwa.

Jednostki budżetowe gmin nie są podatnikami VAT – skutki uchwały NSA

Przedstawiamy komentarz ekspertów PwC do uchwały NSA w kwestii statusu na gruncie VAT gminnych jednostek budżetowych. Jak po tej uchwale powinny zachować się gminy?

Które jednostki gmin nie będą mogły same rozliczać się z VAT

Gminne jednostki budżetowe nie będą mogły rozliczać się samodzielnie w zakresie VAT. To skutek uchwały NSA z 24 czerwca 2013 r. Zmiany nie będą jednak dotyczyć wszystkich jednostek organizacyjnych gminy.

Jak zapłacić podatek od psa?

Właściciele psów mają obowiązek zapłaty podatku. Gmina może bowiem nałożyć na właścicieli psów obowiązek uiszczania rocznej opłaty z tytułu jego posiadania. Podatnik, który nie wypełni tego obowiązku zapłaci odsetki – 10 proc. rocznie.

Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych w 2014 roku

31 sierpnia 2013 r. Minister Finansów wydał obwieszczenie w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2014 r. Te maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych będą w 2014 roku wyższe o ok. 0,9%, bo taki też był wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu 2013 r. w stosunku do pierwszego półrocza 2012 r.

Czy NSA powinien mieć prawo do podejmowania uchwał na temat VAT?

Pyta prowokacyjnie profesor Witold Modzelewski w kontekście uchwał NSA dotyczących ubezpieczenia przedmiotu leasingu, obliczania proporcji i podmiotowości w VAT gminnych jednostek budżetowych.

Gminy muszą ponownie obliczyć proporcję w VAT za 2012 rok

24 czerwca 2013 r. Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę, zgodnie z którą gminne jednostki budżetowe nie mają podmiotowości podatkowej w podatku od towarów i usług - jednostki te nie są podatnikami VAT. Na skutek tej uchwały wszystkie gminy muszą obliczyć po raz drugi proporcję za rok 2012. Jest to niezbędne, aby określić kwotę podatku naliczonego, który podlega odliczeniu w 2012 r.

Ponowne obliczenie proporcji w VAT dla gmin za 2012 rok

Zdaniem prof. Witolda Modzelewskiego po podjęciu przez NSA uchwały z dnia 24 czerwca 2013 r. odmawiającej podmiotowości podatkowej gminnym jednostkom budżetowym w podatku od towarów i usług, wszystkie gminy muszą obliczyć po raz drugi proporcję za rok 2012. Jest to niezbędne, aby określić kwotę podatku naliczonego, który podlega odliczeniu w 2012 r.

Gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami VAT

Po latach rejestrowania się jednostek budżetowych gmin, jako samodzielnych podatników VAT – NSA uznał w uchwale, że ta praktyka nie jest zgodna z prawem. Ministerstwo Finansów w oczekiwaniu na pisemne uzasadnienie tej uchwały oszczędnie ją komentuje.

Jednostki budżetowe gmin nie są podatnikami VAT

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów podjął 24 czerwca 2013 r. uchwałę, zgodnie z którą gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług w świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Podatki i opłaty lokalne w 2014 r.

W pierwszym półroczu tego roku nastąpił wzrost ceny towarów i usług, co przekłada się na wysokość stawek podatków i opłat lokalnych. W 2014 r. stawki podatków i opłat lokalnych wzrosną o 0,9 proc.

Ustawa śmieciowa wchodzi w życie

Od 1 lipca 2013 r. zaczyna obowiązywać ustawa śmieciowa, która przenosi na gminy obowiązek odbierania odpadów od mieszkańców. Zmiany mają za zadanie uszczelnić system i spowodować, że śmieci nie będą lądowały w lasach i na dzikich wysypiskach.

Jakie mamy podatki i opłaty lokalne w 2013 r.

Przepisy dotyczące podatków i opłat lokalnych, jakie może pobierać gmina, reguluje ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Jakie podatki i opłaty lokalne obowiązują w 2013 r.?

Opłaty za udostępnianie informacji publicznej bez VAT

Gmina zobowiązana jest do udostępnienia informacji publicznej. Czynności tej dokonuje się na wniosek zainteresowanego, pod warunkiem że udostępnienie informacji nie podlega ograniczeniu. Za czynność tę gmina pobiera opłatę, która stanowi zwrot kosztów związanych z udostępnieniem dokumentów. Czy odpłatne udostępnienie informacji publicznej podlega opodatkowaniu VAT?

Podwyżka podatków i opłat lokalnych w Gdańsku w 2013 r.

Podatki lokalne w Gdańsku rosną w 2013 r. średnio o 4 proc. Mieszkańcy miasta zapłacą wyższe podatki m.in. od nieruchomości, od środków transportu, dostarczania wody, odbierania ścieków.

Gospodarowanie odpadami komunalnymi jest zwolnione z VAT

Zdaniem organów podatkowych czynności polegające na gospodarowaniu odpadami komunalnymi przez gminy (organizacja odbioru odpadów, pobieranie opłat, transport etc.) są zwolnione z podatku od towarów i usług jako czynności z zakresu zadań publicznych.

REKLAMA