REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT - zakres opodatkowania, Szkolenia pracownicze

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy zbycie wierzytelności podlega VAT

Prowadzimy usługową działalność gospodarczą, jesteśmy podatnikami VAT. Zdarza się, że niektórzy kontrahenci nie płacą nam za usługi. Chcemy nawiązać współpracę z firmą windykacyjną, która odkupiłaby od nas takie wierzytelności. Czy umowa sprzedaży (cesji) wierzytelności własnej podlega VAT, czy może PCC?

Darowizna towaru za granicę

Darowizna jest czynnością opodatkowaną VAT, należy ją w takim przypadku opodatkować stawką podatku jak dla dostawy towaru w kraju, o ile podatnikowi przy nabyciu towarów będących przedmiotem darowizny, służy prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Utrata i rezygnacja ze zwolnienia podmiotowego

Ze zwolnienia podmiotowego można zrezygnować a można i utracić to zwolnienie. Jakie są zatem konsekwencje tych zdarzeń.

Czynności wykonywane przez spółdzielnie

Zwolnione z VAT są jedynie czynności, za które pobierane są opłaty tzw. czynszowe, wymagane od podmiotów wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT, związane z lokalami mieszkalnymi.

Zwolnienie od podatku licencji i praw autorskich

W ustawie o VAT zwolniono od podatku udzielanie licencji lub upoważnienie do korzystania z licencji oraz przeniesienie autorskiego prawa majątkowego w odniesieniu do programu komputerowego, bez pobrania należności na rzecz placówek oświatowych takich jak szkoły i przedszkola. Natomiast obrót licencjami na prawa autorskie nabyte od twórców i wykonawców przez innych podatników, podlega opodatkowaniu stawką 22%.

Dostawa terenów niezabudowanych zwolniona od VAT

Ustawa o VAT wyraźnie w art. 29 ust. 5 stwierdza, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu (co jest konsekwencją uznania gruntów za towar).

Dostawa obiektów budownictwa mieszkalnego

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu, co stanowi konsekwencję uznania gruntów za towar.

Zwolnienie usług pośrednictwa finansowego

Na mocy załącznika nr 4 do ustawy o VAT ze zwolnienia korzystają - wymienione pod pozycją 3 - usługi pośrednictwa finansowego sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w sekcji J ex (65-67). Zwolnieniu nie podlegają jednak wszystkie usługi sklasyfikowane w grupowaniach PKWiU 65-67.

Czy wyprzedaż dzieł sztuki z prywatnej kolekcji podlega VAT

Jestem kolekcjonerem dzieł sztuki. Nie prowadzę formalnie żadnej działalności gospodarczej. Planuje wyprzedać część kolekcji (chodzi o jakieś 70-100 przedmiotów). Dodam, że dzieła sztuki stanowią mój prywatny majątek. I nie nabywałem ich z zamiarem dalszej odsprzedaży, a jedynie jako uzupełnienie mojej kolekcji. Czy będę musiał płacić VAT od tych transakcji?

Czy sprzedaż odziedziczonych nieruchomości podlega VAT

Nabyłem w spadku po dziadkach 10 działek budowlanych. Chciałbym sprzedać kilka działek ale słyszałem, że podobno trzeba płacić VAT od takich transakcji. Czy to prawda?

Zakres zwolnienia w usługach medycznych

Od 2011 roku usługi medyczne zwolnione z VAT znajdziemy w art. 43 ustawy o VAT, a  nie w załączniku nr 4. Niestety nowe ujęcie tych zwolnień (brak odniesienia do klasyfikacji statystycznej) może powodować wątpliwości, które z usług medycznych są faktycznie zwolnione z VAT.

Edukacja zwolniona od VAT

Usługi w zakresie edukacji są wolne od VAT (poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy o VAT) - PKWiU ex80. Oznaczenie „ex” oznacza, że zwolnienie, dotyczy usługi z danego grupowania – usługi w zakresie edukacji.

Czy wniesienie nieruchomości do spółki cywilnej podlega VAT

Jestem przedsiębiorcą i razem z kolegą prowadzę działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Mam zamiar wnieść aportem do spółki moją prywatną nieruchomość. W związku z tym mam wątpliwości czy takie działanie podlega opodatkowaniu VAT, chciałbym wspomnieć że spółka jest VAT-owcem.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) uznaje się przemieszczenie towarów przez podatnika, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium Polski na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego UE. Warunkiem jest, aby towary te zostały przez tego podatnika wytworzone, wydobyte, lub nabyte na terytorium Polski w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa.

Import towarów

Importem towarów nazywamy przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego spoza Wspólnoty Europejskiej (np. z Rosji czy Stanów Zjednoczonych) na terytorium Polski.

Eksport towarów

Eksportem towarów nazywamy potwierdzony przez Urząd Celny wyjścia wywóz towarów z terytorium Polski poza obszar Wspólnoty Europejskiej.

Odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług

Opodatkowaniu VAT podlega oprócz importu, eksportu i transakcji wewnątrzwspólnotowych również odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski.

Rozdawanie gadżetów reklamowych a VAT

Rozdajemy naszym kontrahentom i klientom różne artykuły reklamowe. Breloczki, smycze, długopisy, kubki, koszulki itp., na których znajduje się nazwa i logo naszej firmy. Rozdajemy również próbki własnych towarów.  Czy powinniśmy opodatkować VAT takie czynności?

Wystąpienie o stwierdzenie nadpłaty VAT po rozwiązaniu spółki cywilnej

W momencie rozwiązania spółki cywilnej jej wspólnicy tracą możliwość wystąpienia o stwierdzenie nadpłaty w podatku od towarów i usług.

Czy sprzedaż zwróconej nieruchomości warszawskiej jest opodatkowana

Moja matka była właścicielką nieruchomości położonej w Warszawie. Nieruchomość ta została przejęta przez Państwo na mocy dekretu z 26.10.1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów miasta Warszawy. W marcu 2008 r. Prezydent Warszawy decyzją orzekł o ustanowieniu na moją rzecz na 99 lat prawa użytkowania wieczystego do części tej nieruchomości. Czy w przypadku sprzedaży tego prawa będę musiała zapłacić podatek dochodowy ?

Jakie czynności są zwolnione z VAT

Istnieje szereg czynności, towarów i usług, które zostały zwolnione z VAT. Podlegają one zwolnieniu zawsze, niezależnie od tego, kto i w jakich okolicznościach je wykonuje.

Co nie podlega opodatkowaniu VAT

Opodatkowaniu VAT podlega prawie wszystko. Prawie.

Kiedy "wpada się" w VAT

Opodatkowanie VAT danej transakcji jest czasem niespodzianką dla jej stron. Warto więc wiedzieć kiedy możemy stać się podatnikami VAT ze wszelkimi tego faktu konsekwencjami.

Usługi telekomunikacyjne z zagranicy

Prowadzę działalność gospodarczą. Ostatnio przeszedłem na telefonię internetową i otrzymałem pierwsze faktury z zagranicy. Jak mam rozliczyć te faktury ?

Ulga meldunkowa bez tajemnic

Po 12 miesiącach zameldowania w danym budynku czy lokalu nie zapłacimy podatku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości (lub spółdzielczego prawa). Ci którzy nie złożyli oświadczeń o uprawnieniu do skorzystania z ulgi w odniesieniu do nieruchomości sprzedanych w 2007 roku - mają na to czas do 30 kwietnia 2008 r.. Osoby, które uzyskały lub uzyskają dochody ze sprzedaży nieruchomości w 2008 r., mają czas na złożenie oświadczenia do 30 kwietnia 2009 r..

Czy musisz zapłacić VAT przy sprzedaży nieruchomości

Sprzedaż nieruchomości bywa czasem obciążona VAT. Sprawdź czy w Twoim przypadku będziesz zmuszony zapłacić ten podatek.

Amortyzacja

Zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wartości początkowej środków trwałych (np. maszyny, urządzenia) lub wartości niematerialnych i prawnych (np. patenty, znaki towarowe).

Certyfikat rezydencji

Zaświadczenie o miejscu zamieszkania lub siedzibie podatnika dla celów podatkowych.

Kontrola podatkowa

Kontrola dokonywana z urzędu przez organy podatkowe pierwszej instancji u podatników, płatników, inkasentów oraz następców prawnych.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów - ewidencja w księgach

Jak należy ująć w księgach wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów od niemieckiego kontrahenta? Jaki kurs waluty należy zastosować przy przeliczaniu faktury?

REKLAMA