REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Szykują się zmiany w Ordynacji podatkowej

Ucieczka przed fiskusem będzie coraz trudniejsza. Ministerstwo Finansów chce dokonać zmian w Ordynacji podatkowej, które mają chronić interesy fiskusa przed skutkami unikania opodatkowania.

Interpretacje ZUS dostępne w internecie

Interpretacje indywidualne wydawane przez ZUS, prezesa KRUS oraz dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ od 1 stycznia 2013 r. można znaleźć w internecie.

Spadły stopy NBP, niższe także odsetki podatkowe

Rada Polityki Pieniężnej 9 stycznia 2013 r. kolejny raz obniżyła stopy procentowe o 0,25%. Od 10 stycznia 2013 r. stopa oprocentowania kredytu lombardowego NBP zostaje obniżona do 5,50%. Powoduje to automatyczną obniżkę odsetek od zaległości podatkowych. Odsetki podatkowe od 10 stycznia 2013 r. wynoszą 13%, a tzw. odsetki obniżone - 9,75%.

Jak długo należy przechowywać paragony?

Zakończyła się okres, w którym przepisy dopuszczały możliwość przechowywania kopii papierowych paragonów fiskalnych jedynie przez okres dwóch lat. Od początku 2013 r. okres ten została wydłużony do lat pięciu.

REKLAMA

Mija termin do rozliczenia rocznego PIT przez pracodawcę

Rozliczenia rocznego PIT za 2012 r. może dokonać pracodawca. Aby skorzystać z takiej możliwości, podatnik musi zgłosić taką wolę pracodawcy do 10 stycznia.

W 2013 r. bez oddawania dnia wolnego za święto w sobotę

Mimo korzystnego dla pracowników wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w 2013 r. pracodawcy nie będą musieli oddawać zatrudnionym dnia wolnego z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy. Żadne święto nie przypadnie bowiem w sobotę.

Na pierwsze PIT-y czas do 31 stycznia

Do końca stycznia z urzędem skarbowym powinni rozliczyć się m.in. podatnicy płacący zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów z działalności gospodarczej lub z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (PIT-28). Mogą to zrobić także w wersji elektronicznej.

Tylko część gmin uchwaliła podatek śmieciowy

Część zachodniopomorskich gmin ustaliła już metody i stawki opłat za wywóz śmieci, a część czeka z przyjęciem uchwał, bo liczy na nowelizację ustawy.

REKLAMA

Resort finansów pracuje nad zmianami w CIT

Jak powiedziała rzeczniczka prasowa ministerstwa Wiesława Dróżdż, resort zaproponuje, by 1 proc. płaconego przez firmy podatku (CIT) można było przekazać jednostkom naukowym lub uczelniom.

Jakie stawki podatków i opłat lokalnych obowiązują w 2013 r.

Oto górne granice stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych, które obowiązują w 2013 r. W porównaniu z rokiem ubiegłym stawki wzrosły o 4 proc.

Życzenia prawne na Nowy 2013 Rok

Sylwester, a także następujący tuż po nim Nowy Rok to doskonała okazja, aby życzyć sobie wszystkiego najlepszego. Składanie noworocznych życzeń nie jest tylko naszą krajową tradycją, gdyż na całym świecie nadchodzący rok jest zazwyczaj witany w gronie najbliższych i znajomych, którzy składają sobie z tego powodu życzenia. Korzystając z tej okazji, chcielibyśmy złożyć Państwu nasze życzenia prawne na Nowy 2013 Rok, a jednocześnie przedstawić najważniejsze zmiany w prawie, które weszły w życie wraz z początkiem nowego roku lub czekają nas w najbliższych dwunastu miesiącach.

Nowa umowa podatkowa z Norwegią

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji protokołu zmieniającego polsko-norweską konwencję ws. unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Można już składać deklaracje podatkowe za 2012 r.

Od 1 stycznia 2013 r. można składać deklaracje podatkowe za 2012 r. Akcja wysyłania PIT-ów za 2012 r. kończy się 30 kwietnia 2013 r., ale podatnicy, którzy rozliczają się ryczałtem lub kartą podatkową mają czas tylko do końca stycznia.

TOP 10 zmian w prawie w 2012 roku - cz. III

Poniżej przedstawiamy trzecią i zarazem ostatnią część publikacji, w której zamieściliśmy akty prawne, zajmujące końcowe miejsca w naszym rankingu.

Emerytury jak w starej UE? - za 59 lat

Sytuacja finansowa polskich emerytów jest znacznie lepsza niż ich kolegów z Europy Środkowo-Wschodniej, twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna" po przeanalizowaniu danych Eurostatu. Ale na takie emerytury jak w krajach "starej" UE, musimy poczekać... 59 lat!

Rozliczanie VAT przez małych podatników w 2013 r.

Od początku stycznia 2013 r. zaczyna obowiązywać tzw. trzecia ustawa deregulacyjna, która ma ułatwić działalność przede wszystkim małym firmom. Przedsiębiorstwa takie będą mogły skorzystać z rozliczenia VAT metodą kasową, czyli odprowadzą podatek po otrzymaniu zapłaty.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim ma być łatwiejszy

W 2013 roku rząd chce uruchomić specjalny program pomocy dla kobiet, powracających do pracy po urlopie macierzyńskim. Program będzie finansowany z rezerwy Funduszu Pracy i skierowany do pracodawców. Resort planuje także wesprzeć finansowo urzędy pracy, tak by zwiększyć zatrudnienie osób do 30. roku życia. Na oba te programy przeznaczono w sumie 200 mln zł.

TOP 10 zmian w prawie w 2012 roku - cz. II

W poniższej publikacji przedstawiamy kolejne akty prawne, jakie zakwalifikowaliśmy do naszego rankingu.

Zmiany w ubezpieczeniach zdrowotnych od 1 stycznia 2013 r.

Z dniem 1 stycznia 2013 r. ustawa zdrowotna zostanie znowelizowana, a część zmian będzie dotyczyć m.in. ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny.

Nowy system świadczeń pielęgnacyjnych

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy zmieniającą system świadczeń pielęgnacyjnych. Zgodnie ze zmianami zasiłek pielęgnacyjny będzie przysługiwał tylko rodzicom i najbliższym krewnym dzieci niepełnosprawnych.

TOP 10 zmian w prawie w 2012 roku - cz. I

Koniec roku to czas, kiedy podsumowujemy minione dwanaście miesięcy. W trzech kolejnych publikacjach przedstawimy Państwu ranking TOP 10. W rankingu tym znajdą się naszym zdaniem, najważniejsze nowelizacje dotychczas obowiązujących aktów prawnych oraz nowe akty prawne, które weszły w życie w mijającym roku. W poniższej publikacji zaprezentujemy pierwsze trzy akty prawne naszego rankingu.

Szykują się zmiany w podatkach od akcji

Po Nowym Roku posłowie PO złożą projekt nowelizacji ustawy o PIT, który zmieni zasady opodatkowania dochodu z odziedziczonych papierów wartościowych np. akcji - poinformował poseł Jakub Szulc (PO) z sejmowej komisji finansów publicznych.

Rok 2012 w finansach i podatkach

Rok 2012 upłynął pod znakiem zmian w systemie emerytalnym, sprawy parabanku Amber Gold, obniżek stóp procentowych oraz zmian w prawie podatkowym.

Od 2013 r. wchodzi w życie ustawa dotycząca liczenia długu publicznego

1 stycznia 2013 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o finansach publicznych. Jej zadaniem jest ograniczenie wpływu wahań kursów walut na ewentualne uruchomienie procedur ostrożnościowych, wśród których jest wzrost stawek VAT.

Wigilijne potrawy droższe niż rok temu

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą droższe od poprzednich. Więcej trzeba będzie zapłacić w szczególności za żywność, która może być o 4 proc. droższa niż rok temu. Najbardziej wzrosły ceny mięsa i nabiału.

Najbardziej pożądane dodatki do pensji

Karta medyczna, służbowy laptop, telefon czy wejściówka na fitness – to najbardziej pożądane przez pracowników świadczenia pozapłacowe w firmach. Pracodawcy idą jednak krok dalej i potrafią swoim pracownikom zaoferować jako dodatek do pensji poradę dietetyka, masaż czy pakiet spa. Chcą w ten sposób przyciągnąć i zatrzymać u siebie najlepszych pracowników i zwiększyć efektywność zatrudnionych.

Zachęty podatkowe dla inwestorów

Polska wciąż jest liderem wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej pod względem zagranicznych inwestycji. Zachętą dla inwestorów niewątpliwie jest oferowane im wsparcie na nowe -projekty, m.in. ulgi i zwolnienia podatkowe, a także rządowe granty. Ale to nie jedyny czynnik, który inwestorzy biorą pod uwagę. Równie ważne są zasoby kadrowe oraz infrastruktura. Zdaniem ekspertów to staje się naszym atutem.

Podatek śmieciowy będzie naliczany od gospodarstwa

Opłata za wywóz i utylizację odpadów w Lublinie będzie liczona od gospodarstwa domowego - zdecydowali radni tego miasta. Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zapowiedział, że chce zróżnicowania sposobu naliczania opłat.

ZUS podał ważne terminy

Emeryci, który stracili wskutek obowiązywania przepisu nakazującego im w 2011 r. rozwiązanie umowy o pracę, powinni do 22 grudnia br. złożyć w najbliższej placówce ZUS wniosek o wznowienie postępowania - poinformował ZUS w komunikacie, dotyczącym skutków wyroku TK z 13 listopada.

Od 1 stycznia 2013 r. problemy z potwierdzeniem ubezpieczenia

Od 1 stycznia podstawowym potwierdzeniem ubezpieczenia będzie dokument z numerem PESEL, który będzie sprawdzany on-line w systemie NFZ. Problemy mogą mieć np. studenci czy niepracujący małżonkowie, którzy są ubezpieczeni, ale nie zostali odpowiednio zgłoszeni do systemu. Lekarze apelują, by zawczasu upewnić się, że weryfikacja w rejestracji będzie pozytywna. Bo wypełnianie druków zastępczych też może sprawić problem.

Będzie łatwiej założyć firmę

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw, która upraszcza m.in. procedury związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej - poinformowała Kancelaria Prezydenta na stronie internetowej.

ZUS umorzy zaległe składki przedsiębiorcom

Prezydent podpisał ustawę o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność. Abolicja ma dotyczyć okresu od stycznia 1999 do lutego 2009 r. - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Prawo jazdy dużo droższe od 19 stycznia 2013 r.

Od 19 stycznia 2013 r. za egzaminy na prawo jazdy zapłacimy średnio o 26 proc. więcej niż obecnie. Cena za test i egzamin praktyczny na kategorię B skoczy ze 134 do 170 zł.

Firmy będą musiały zaktualizować systemy księgowe

Zmiany dotyczące fakturowania, w tym wprowadzenie możliwości wystawiania faktur uproszczonych i faktur zbiorczych, oznaczają dla firm konieczność dostosowania swoich systemów informatycznych. Dzięki rozłożeniu w czasie wejścia w życie nowych przepisów przedsiębiorcy będą mieli czas na aktualizacje systemów i przeszkolenie pracowników nawet do 1 stycznia 2014 roku.

Trybunał zbada waloryzację kwotową emerytur

Trybunał Konstytucyjny ma ocenić w środę, czy waloryzacja kwotowa emerytur i rent w 2012 r. była zgodna z konstytucją. Wnioski w tej sprawie złożyli prezydent Bronisław Komorowski i rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz.

Dwie inspekcje, jedna kontrola

Jedna kontrola pracodawcy zamiast dwóch. To, jak przedsiębiorcy i instytucje przestrzegają zapisów Kodeksu Pracy i przepisów z zakresu ochrony danych osobowych będzie sprawdzane podczas jednej wizyty. Kontrole mają być ponadto bardziej przyjazne i lepiej skoordynowane. To wynik porozumienia podpisanego między Generalną Inspekcją Ochrony Danych Osobowych a Państwową Inspekcją Pracy.

Nowe terminy zapłaty w transakcjach handlowych

30-dniowy termin zapłaty przez organ publiczny, 30-dniowa procedura badania zgodności towaru lub usługi z umową oraz ryczałtowa stała kwota rekompensaty za koszty dochodzenia należności to główne zmiany, które wprowadza rządowy projekt nowej ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, który trafił do Sejmu.

Eksperci oburzeni zmianami w podatku dochodowym

Eksperci podatkowi są oburzeni zmianami w podatku dochodowym, wynikającymi z tzw. ustawy deregulacyjnej, które wejdą w życie 1 stycznia 2013 r. Zdaniem niektórych z nich zmiana, która każe korygować koszty podatkowe, jest niekonstytucyjna.

Szykują się zmiany w rozliczaniu czasu pracy

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczył, że rząd proponuje wprowadzenie na stałe do Kodeksu pracy najbardziej pozytywnych elementów ustawy "antykryzysowej", zwiększających elastyczność prawa pracy.

Są już przeciwnicy najnowszych zmian w VAT

Wielkopolska Izba Rolnicza protestuje przeciwko podwyższaniu stawki podatku VAT na wyroby rękodzieła w tym wikliniarskie i plecionkarskie - poinformował prezes Izby Piotr Walkowski. List w tej sprawie wysłano do Ministerstwa Finansów.

Nowy sposób obliczania zasiłku macierzyńskiego

Resort pracy chce zmienić przepis, który obecnie jest zachętą dla kobiet do zakładania krótko przed porodem własnej firmy, by przez następne miesiące, już po porodzie, mogły dostawać wysoki zasiłek macierzyński. Zmianę zapowiedział wiceminister Marek Bucior.

W 2013 r. wzrosną składki ZUS przedsiębiorców

W przyszłym roku składki ZUS prowadzących działalność gospodarczą wzrosną przynajmniej o 5,3% - tyle prawdopodobnie wyniesie podwyżka składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. Oznacza to wzrost miesięcznego obciążenia z tego tytułu z obecnych 726,71 zł, do 765,25 zł, czyli o prawie 39 złotych. W styczniu dowiemy się także, o ile wzrośnie składka zdrowotna.

Ustawa okołobudżetowa

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej zawiera rozwiązania uzupełniające plan finansowy państwa na 2013 r.

Sejm znowelizował ustawę o finansach publicznych oraz ustawę o VAT

Sejm znowelizował ustawę o finansach publicznych, która ma ograniczyć wpływ wahań kursów walut na ewentualne uruchomienie procedur ostrożnościowych.

Pracodawcy będą zatrudniać osoby starsze?

Za kilkanaście lat czeka nas poważna luka na rynku pracy; wymusi to zmianę podejścia pracodawców do pracowników - pracownicy będą musieli dłużej pracować, a pracodawcy częściej zatrudniać osoby starsze - uważa wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska.

Firmy boją się inwestować

Przedsiębiorstwa mają środki na inwestycje, szacowane na 157 mld zł na koniec września, ale boją się inwestować - ocenia Ministerstwo Gospodarki w materiale dotyczącym nakładów inwestycyjnych firm.

Co zagraża płynności finansowej firm

Rezerwy gotówkowe 2/3 polskich firm wynoszą poniżej 10 proc. ich przychodów. A prognozy są pesymistyczne - stwierdza "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na badanie firmy doradczej Grant Thornton.

Firmy e-handlu powołują e-Izbę

Największe firmy polskiego sektora e-commerce zdecydowały o powołaniu Izby Gospodarki Elektronicznej, zwanej e-Izbą. Jej oficjalne uruchomienie planowane jest na początek 2013 r.

Od 2013 r. nowe przepisy w podatku tonażowym

Armatorzy nie będą mogli odliczać od podatku tonażowego składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne - zakłada uchwalona przez Sejm ustawa o podatku tonażowym.

Czy zwiększy się udział samorządów w dochodach z PIT

Posłowie opowiedzieli się za dalszymi pracami nad obywatelskim projektem ustawy, który przewiduje zwiększenie udziału władz lokalnych i regionalnych w dochodach z PIT.

REKLAMA