REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Leasing konsumencki - zmiany w podatkach dochodowych

Od 1 lipca obowiązuje oczekiwana i głośno zapowiadana ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, tzw. ustawa deregulacyjna. Ustawa deregulacyjna umożliwiła zawieranie podatkowych umów leasingu konsumenckiego. Jest to nowość na polskim rynku.

Wchodzi w życie ustawa o likwidacji barier administracyjnych

1 lipca 2011 r. wejdzie w życie ustawa z 25 lutego 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Założenia ustawodawcy są takie: zlikwidować bądź co najmniej uprościć procedury administracyjne, które dla wielu przedsiębiorców pozostają uciążliwe, czasochłonne i często też kosztowne.

Od 1 lipca rusza system opłat za przejazd drogami płatnymi

Już od początku maja kierowcy mogli rejestrować się i otrzymać urządzenie (viaBOX) pozwalające na elektroniczną opłatę za drogi płatne. Korzytanie z elektronicznego systemu poboru opłat (viaTOLL) będzie obowiązkowe od 1 lipca 2011 r. dla ciężarówek i autobusów. W przyszłym roku z systemu będą mogli korzystać także kierowcy pozostałych pojazdów.

Przepisy blokują rozwój telepracy

W Polsce telepraca nadal nie jest tak popularna jak w innych państwach Europy. Tylko 2 proc. ogółu pracowników zatrudnionych jest w systemie telepracy, podczas gdy na zachodzie Europy ok. 15 proc. Jest to spowodowane licznymi obowiązkami, które nakłada na pracodawców kodeks pracy. - Takie rozwiązanie z pewnością nie przyczynia się do rozwoju elastycznych form zatrudnienia oraz zmniejszenia kosztów po stronie przedsiębiorcy - zauważają Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej.

BCC nagrodził urzędy skarbowe przyjazne przedsiębiorcom

61 urzędów skarbowych z całego kraju zostało nagrodzonych przez przedsiębiorców tytułem Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy w tegorocznej, dziewiątej edycji konkursu, organizowanego przez Business Centre Club przy współudziale Ministerstwa Finansów.

Będzie unijny podatek od transakcji finansowych

Komisja Europejska zaprezentuje jesienią propozycję podatku od transakcji finansowych w UE - zapowiedział w Brukseli przewodniczący KE Jose Barroso. Takiego podatku obciążającego instytucje finansowe nie chcą jednak nakładać inne gospodarki G20.

Od 1 lipca 2011 r. zaczyna obowiązywać nowe unijne rozporządzenie VAT

Od 1 lipca 2011 r. zacznie obowiązywać rozporządzenie wykonawcze Rady (UE) nr 282/2011 z 15 marca 2011 r. ustanawiające środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.U. UE L 77/1).

Czeski rząd rozważa 19-procentową stawkę podatku VAT

Czeski rząd rozważa podwyższenie ujednoliconej stawki podatku VAT do 19, a nie 17,5 procent jak dotychczas planowano - poinformował dziennik "Lidove Noviny", powołując się na premiera Petra Neczasa oraz ministra finansów Miroslava Kalouska.

Celnicy rozdają podróżnym ulotki w ramach akcji antyprzemytniczej

Ulotki przypominające, że przemyt to przestępstwo wręczają od środy, 22 czerwca, celnicy osobom przekraczającym granicę z Białorusią, Ukrainą i Rosją - poinformował Mariusz Sitniczuk z Izby Celnej w Białymstoku. To kolejny element antyprzemytniczej kampanii.

24 czerwca - Dzień Wolności Podatkowej

Od najbliższego piątku będziemy pracować na siebie. W tym roku Dzień Wolności Podatkowej, uwzględniający wszystkie płacone podatki, przypada 24 czerwca - poinformowało Centrum im. Adama Smitha.

Zwrot VAT - nowe rozporządzenie

Od 1 lipca 2011 r. będzie obowiązywać nowe rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom. Konieczne jest bowiem dostosowanie przepisów rozporządzenia do nowych regulacji w ustawie o VAT, które zaczną obowiązywać również od 1 lipca.

Zwolnienie z obowiązku ustanowienia przedstawiciela podatkowego

Firmy posiadające siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej będą zwolnione z obowiązku ustanowienia przedstawiciela podatkowego.

Ustaw o handlu emisjami wchodzi w życie

Dzisiaj, 21 czerwca 2011 r. wchodzi w życie ustawa o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Przewiduje ona, że handel takimi uprawnieniami obejmie emisję z instalacji przemysłowych, a także z operacji lotniczych.

Rusza akcja fiskusa "Weź paragon"

22 czerwca inspektorzy skarbowi rozpoczną letnią akcję "Weź paragon". Do końca wakacji będą sprawdzać, czy np. sklepikarze lub restauratorzy w kurortach prawidłowo ewidencjonują sprzedaż - poinformował wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz.

MF: likwidacja lokat antybelkowych da budżetowi 380 mln zł rocznie

Ministerstwo finansów liczy, że likwidacja jednodniowych lokat "antybelkowych" da budżetowi 380 mln zł rocznie albo więcej. Zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2012 r. - przewiduje projekt zmian w Ordynacji podatkowej.

Odliczenie VAT przez spółkę handlującą złomem - wyrok WSA 27 czerwca

Do 27 czerwca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odroczył ogłoszenie wyroku w sprawie prawa do odliczenia VAT wynikającego z obrotu złomem przez spółkę DROP. Na rozstrzygnięcie czekają inne firmy zajmujące się recyklingiem surowców wtórnych.

Zanim wykupimy wycieczkę

Lato to idealny czas na odpoczynek. Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd zagraniczny, korzystając z usług biur podróży. Oto kilka istotnych wskazówek, o których należy pamiętać przed zawarciem umowy z biurem podróży.

Zmiany w opłacie targowej - nie zapłaci tylko handlujący w budynku

Opłatę targową będą płacić właściciele stanowisk na targowiskach innych niż budynki lub ich części - zakłada nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Zmiany zaczną obowiązywać od 19 czerwca 2011 r.

Nowe zasady płacenia VAT w handlu odpadami i akumulatorami

Obrót zużytymi akumulatorami, odpadami z tworzyw sztucznych, szkła i gumy będzie podlegał takim samym zasadom opodatkowania VAT jak handel złomem - przewiduje nowelizacja ustawy o VAT, którą bez poprawek przyjął Senat. Nowe przepisy zaczną obowiązywać już od 1 lipca 2011 r.

Firmy zaczną płacić abonament

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podpisała porozumienie z pięcioma organizacjami przedsiębiorców. Sygnatariusze zachęcają firmy do rejestracji posiadanych odbiorników radiowych i telewizyjnych oraz terminowego opłacania za nie abonamentu.

Podsłuch kontrolowany - czyli najnowsze zmiany Kodeksu postępowania karnego

Nowelizacja ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 11 czerwca 2011 r., ma na celu zapewnienie efektywnej kontroli sądu lub prokuratora nad czynnościami operacyjno-rozpoznawczymi organów ścigania, ingerującymi w prawo obywatela do prywatności. Dotyczy to w szczególności stosowania instytucji podsłuchu.

Od 1 lipca 2011 r. kolejna zmiana przepisów dotyczących VAT

1 lipca wejdzie w życie nowe rozporządzenie wykonawcze Rady EU oznaczone numerem 282/2011 (dalej: rozporządzenie). Zastąpi ono dotychczasowy akt tej rangi o numerze 1777/2005, pochodzący jeszcze z 2005 r.

Ponad połowa Polaków nie miała problemów z wypełnieniem PIT-a

51 proc. badanych podatników przyznało, że wypełnienie PIT nie sprawiło im większych problemów - informuje resort finansów.

Odliczanie VAT przy zakupie samochodów - nie trzeba nowych zaświadczeń

Zaświadczenia wydane do końca 2010 r. przez okręgowe stacje kontroli pojazdów są nadal aktualne - wyjaśnia Ministerstwo Finansów. Podatnicy nie muszą więc dokonywać ponownego badania technicznego pojazdu, w związku ze zmianą zasad odliczania VAT przy zakupie samochodów.

Posiłki dla nuczycieli bez VAT, dla pozostałych pracowników już z VAT

Posiłki dla nauczycieli i uczniów wydawane przez szkoły nie są opodatkowane VAT. Zwolnienie to nie obejmuje jednak pozostałych pracowników szkół - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

Nowe propozycje opłat za żłobki i przedszkola

Podwyżka opłat za żłobek z możliwymi ulgami, stawka godzinowa za opiekę przedszkolną i dodatkowe punkty za płacenie podatków w Warszawie przy zapisach do tych placówek - to propozycje przedstawione przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz.

W wakacje fiskus skontroluje przedsiębiorców w kurortach

22 czerwca inspektorzy skarbowi rozpoczną letnią akcję "Weź paragon". Do końca wakacji będą sprawdzać, czy np. sklepikarze lub restauratorzy w kurortach prawidłowo ewidencjonują sprzedaż.

Zmiana przepisów dotyczących czasu pracy kierowców

Zmieni się wzór formularza, jaki pracodawca wystawia kierowcom, jeśli byli na zwolnieniu lekarskim - zdecydowali posłowie. Nowelizacja ustaw o czasie pracy kierowców i o transporcie drogowym dostosowuje polskie prawo do unijnego.

Likwidacja NIP od 1 stycznia 2012 r.?

Posłowie sejmowej komisji finansów publicznych opowiedzieli się za likwidacją od 1 stycznia 2012 r. NIP dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Rząd planował to zrobić od 2013 r.

Eurowiniety: opłaty będą zależały od emisji zanieczyszczeń

Od 2013 roku opłaty drogowe dla ciężarówek będą mogły być podwyższone w zależności od poziomu emitowanych zanieczyszczeń i hałasu. Parlament Europejski ostatecznie poparł nowelizację dyrektywy o tzw. eurowinietach.

Obrót surowcami wtórnymi - nowelizacja ustawy o VAT

Posłowie zarówno koalicji, jak i opozycji zadeklarowali poparcie dla proponowanych przez rząd zmian w ustawie o VAT, które mają wyeliminować patologie w obrocie surowcami wtórnymi.

Zaległy urlop do końca lipca i zbiorowe interpretacje podatkowe

Rząd przyjął założenia kolejnej ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych i ograniczaniu barier administracyjnych. Projekt wprowadza m.in. dłuższy czas na wykorzystanie zaległego urlopu czy zbiorowe interpretacje podatkowe.

Sprzedawcy internetowi będą musieli podawać swoje dane

Sprzedawcy, działający w internecie będą musieli podawać swoje dane umożliwiające klientom nawiązanie szybkiego kontaktu z nimi - przewidują przyjęte przez rząd założenia do projektu nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Od 9 czerwca wyższe odsetki od zaległości podatkowych

Od 9 czerwca 2011 r. podstawowa stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych wynosi 14 proc. w stosunku rocznym. Obniżona stawka wynosi 10,50 proc. w stosunku rocznym.

Nieodpłatne użytkowanie samochodu - zmiany w VAT

Ustawa z 15 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw naprawia niedopatrzenia w przepisach dotyczących rozliczeń VAT od nieodpłatnego użytkowania samochodów. Przepisy tej ustawy mogą być stosowane z mocą wsteczną od 1 stycznia br.

Dzień Wolności Podatkowej w II poł. czerwca

W tym roku rzeczywisty dzień Dzień Wolności Podatkowej, uwzględniający wszystkie płacone podatki, przypada w drugiej połowie czerwca - poinformowało Centrum im. Adama Smitha.

Załatw sprawę w urzędzie przez internet

Od 9 czerwca 2011 r. będzie można załatwić wiele spraw administracyjnych za pośrednictwem Internetu, w tym przesłać elektronicznie do urzędu wnioski m.in. o "becikowe", o stypendium szkolne, uzyskać odpis z ksiąg stanu cywilnego czy dokonać wpisu do ewidencji działalności gospodarczej - poinformował Jerzy Miller minister spraw wewnętrznych i administracji. Będzie to możliwe dzięki usłudze bezpłatnego podpisu elektronicznego, czyli Profilu Zaufanego na ePUAP. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opracowało bezpłatną metodę potwierdzania tożsamości w systemach elektronicznej administracji. Wystarczy założyć konto użytkownika na platformie ePUAP.

Przewozy lotnicze ze stawką VAT 0 proc. - wyjaśnienia MF

Minister Finansów wyjaśniło pojęcie przewoźnika lotniczego wykonującego przewozy w transporcie międzynarodowym na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług. Firmy spełniające kryteria mogą korzystać ze stawki VAT 0 proc.

Ekopodatki wspierają bezpieczeństwo energetyczne

Ekopodatki mogą wspierać ochronę klimatu, bezpieczeństwo energetyczne i budżet - mówił w Warszawie wiceprezes instytutu Green Budget Europe Kai Schlegelmilch. Chodzi np. o wyższe opodatkowanie energii ze źródeł nieodnawialnych.

Stalkerzy nie będą już bezkarni - nowe przepisy w Kodeksie karnym

Nie ulega wątpliwości, że stalking, czyli złośliwe i powtarzające się prześladowanie i dokuczanie innej osobie, wzbudzające w pokrzywdzonym poczucie zagrożenia, jest zjawiskiem negatywnym. Ostatnio w Polsce coraz częściej słyszy się o sprawach, gdzie ofiary przez listy, wizyty, telefony, czy SMS-y latami nękane są przez swoich prześladowców.

Posiłki dla nauczycieli i pracowników szkół nie będą obłożone VAT

Posiłki dla nauczycieli i pracowników wydawane przez szkoły nie będą obłożone VAT, podobnie jak ma to miejsce w przypadku posiłków dla dzieci - poinformowała rzeczniczka prasowa administracji podatkowej Wiesława Dróżdż.

12 czerwca dniem wolnym od pracy w placówkach handlowych

Pracowników zatrudnionych w placówkach handlowych obowiązuje zakaz pracy w święta. Dniem ustawowo wolnym od pracy jest 12 czerwca, pierwszy dzień Zielonych Świątek.

Przy zawieszeniu działalności nie trzeba zamykać ksiąg - nowelizacja ustawy o rachunkowości

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorcy nie będą zamykać ksiąg rachunkowych oraz prowadzić inwentaryzacji - zakłada nowelizacja ustawy o rachunkowości, która weszła w życie 2 czerwca.

Zakładanie spółek na Cyprze nie będzie już takie korzystne

Jeśli do końca roku zakończą się procedury zmian w polsko-cypryjskiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, to od 1 stycznia 2012 r. zakładanie spółek na Cyprze nie będzie już takie korzystne jak obecnie.

Europejski Kodeks Cywilny - za czy przeciw?

Czy wprowadzenie jednego kodeksu cywilnego dla wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej jest w ogóle możliwe i potrzebne?

Bezpłatne porady prawne bez VAT

Ministerstwo Finansów uznało, że działania podjęte przez adwokatów podczas dnia bezpłatnych porad nie muszą być objęte ewidencjonowaniem za pomocą kas fiskalnych, prawnicy nie muszą też odprowadzać podatku VAT od tych porad.

Mandat karny za wykroczenie skarbowe można zapłacić kartą

Zmieniły się zasady nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe. Nowe regulacje wprowadzają m.in. możliwość opłacenia mandatu za pomocą karty płatniczej.

Ustawa o likwidacji barier administracyjnych

W Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Założenia ustawodawcy są takie: zlikwidować bądź co najmniej uprościć procedury administracyjne, które dla wielu przedsiębiorców pozostają uciążliwe, czasochłonne i często też kosztowne. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca 2011 r.

Asysta w prowadzeniu działalności - nowy program PARP dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy za niewielką odpłatnością będą mogli skorzystać z usług doradczych. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) uruchamia nowy program pomocowy dla przedsiębiorców – Asysta w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Ułatwienia podatkowe dla drobnych producentów win

Resort finansów nie przewiduje wprowadzenia ułatwień podatkowych dla drobnych producentów win, ale kwestia ta jest "przedmiotem stałej uwagi" - poinformował w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister finansów, szef Służby Celnej Jacek Kapica.

REKLAMA