REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przepisy nie mogą gorzej traktować cudzoziemców

Przepisy, które uzależniają przywileje podatkowe od miejsca zamieszkania lub siedziby, dyskryminują obywateli Unii Europejskiej.

Najbliższy egzamin ustny już w kwietniu

W dniach 24-27 kwietnia odbędą się egzaminy ustne na doradcę podatkowego. Przewodniczącą nowej komisji egzaminacyjnej została prof. Jolanta Iwin-Garzyńska.

Business Centre Club: PIT 2008 - 15 i 28 proc.

Dwóch stawek PIT, 15 oraz 28 proc., i to już od przyszłego roku, chcą przedsiębiorcy z Business Centre Club. Projekt ustawy w tej sprawie przekażą we wtorek premierowi.

Zaliczki na dywidendę będą księgowane

Spółki wypłacające akcjonariuszom zaliczki na poczet dywidend będą księgować je w księgach rachunkowych jako odpis z zysku.

REKLAMA

Podrożeje samodzielna budowa domów i remonty

Od 2008 roku będzie obowiązywała nowa definicja budownictwa społecznego, którą przyjął wczoraj rząd. Utrzymana zostanie 7-proc. stawka VAT na mieszkania do 120 mkw. i domy do 220 mkw. od deweloperów. Teraz resort finansów musi przygotować nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług.

Wracają znaki skarbowe

Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt ustawy o zmianie ustawy o opłacie skarbowej. Podatnicy będą mogli uiszczać opłatę skarbową przy użyciu znaków do końca 2007 roku.

Tytuł wykonawczy na podstawie zgłoszenia SAD

Zgłoszenie celne może być podstawą do wystawienia tytułu wykonawczego. Odbiorca przesyłki, który dokonuje zgłoszenia na dokumencie SAD, będzie o tym informowany.

Fiskus będzie obsługiwał firmy według branż

W organach podatkowych ma zostać wdrożony francuski system obsługi podatników. System polega na rozdzieleniu bieżącej obsługi przedsiębiorców od orzecznictwa podatkowego. Firmy oczekują wprowadzenia zmian, które usprawnią ich kontakty z urzędami skarbowymi.

REKLAMA

Produkcja i posiadanie automatu nie podlega akcyzie

Opodatkowaniu akcyzą nie podlegają posiadanie i produkcja automatów do gier.

Polisy na minimum 15 tys. euro muszą wykupić biura rachunkowe, które wypełniają deklaracje

Biuro rachunkowe, które prowadzi usługowo księgi, a także wypełnia deklaracje podatkowe, musi wykupić polisę OC na minimalną sumę 15 tys. euro - wyjaśniło Gazecie Prawnej Ministerstwo Finansów.

Najpierw egzekucja dłużnika

Egzekucję z majątku byłego małżonka można wszcząć dopiero wtedy, gdy organ podatkowy nie wyegzekwuje należności od małżonka zalegającego z podatkami.

Do dziś można złożyć CIT-8

W tym roku podatnicy CIT mogą do 2 kwietnia do północy składać roczne zeznania podatkowe. Spóźnialscy zapłacą odsetki, a w skrajnych przypadkach grzywnę, nawet do wysokości 18 720 zł. Aby prawidłowo wypełnić zeznanie, należało wcześniej przygotować sprawozdanie finansowe.

Firmy nie chcą łączyć się w grupy kapitałowe

Resort finansów nie zamierza zmieniać restrykcyjnych przepisów dotyczących tworzenia podatkowych grup kapitałowych, twierdzcąc, że nie mają one dużego wpływu na wzrost gospodarczy.

Mniejsze prezydium

Krajowa Rada Doradców Podatkowych zmniejszyła skład prezydium do trzech wiceprzewodniczących. Na razie nie wiadomo, kto przyjmie te funkcje.

Naczelnik przejdzie kwalifikacje

Dyrektorzy i naczelnicy organów skarbowych będą członkami skarbowego zasobu kadrowego, jeżeli pozytywnie ukończą postępowanie kwalifikacyjne.

Zdrożeją remonty mieszkań

Po 1 stycznia 2008 r. podrożeje nie tylko samodzielna budowa domu. Także zlecony firmie remont mieszkania będzie opodatkowany 22-proc. stawką VAT.

Notariusz odpowiada za błędy w wydanym akcie

W akcie notarialnym powinny być zawarte wszystkie dane mające wpływ na ulgę podatkową. Brak takich informacji nie pozbawia jednak podatnika prawa do skorzystania z preferencji. Niewłaściwie sporządzony dokument jest naruszeniem obowiązków płatnika, za co odpowiada notariusz.

Od 31 marca obowiązuje nowy wzór informacji VAT

Informacje podsumowujące za I kwartał tego roku podatnicy VAT-UE powinni składać na nowym formularzu.

Minister sam wybierze szefów skarbówki

Koniec konkursów na dyrektorów izb i naczelników urzędów skarbowych? Rząd chce, by mianował ich minister finansów. Opozycja jest przeciw.

Chcesz sam zbudować dom - zapłacisz więcej

Minister finansów Zyta Gilowska wykluczyła wczoraj możliwość objęcia od 1 stycznia 2008 r. preferencyjną 7-proc. stawką VAT materiałów budowlanych wykorzystywanych przez inwestorów stawiających domy tzw. systemem gospodarczym.

Liczą się zgłoszone dowody

Ocenie organów podatkowych podlegają tylko te dowody, które zostały zgłoszone w trakcie postępowania podatkowego.

Zwrot do rozliczenia w kraju

Otrzymany za granicą zwrot podatku dochodowego może mieć wpływ na rozliczenia w Polsce.

Nie każda dotacja z VAT

Ustawa o VAT przewiduje opodatkowanie dotacji, gdy mają bezpośredni wpływ na cenę dostarczanych przez podatnika towarów i świadczonych usług.

Adnotacja na dokumencie pozwoli zaliczyć wydatki do kosztów podatkowych

Adnotacja organu podatkowego o zapłacie opłaty skarbowej na wydanym podatnikowi dokumencie może być podstawą do zaliczenia wydatku do kosztów podatkowych.

Od nagrody jest podatek

Klient uczestniczący w konkursie organizowanym przez firmę płaci 10-proc. podatek od wartości wygranej.

Sąd nie orzeka o obowiązkach fiskusa

NSA nie orzeka o prawach i obowiązkach stron postępowania podatkowego. Sprawdza legalność wyroków wydanych przez sąd I instancji.

Niższe rezerwy banków

Dla kredytów zabezpieczonych cesją praw z umowy ubezpieczeniowej banki będą mogły tworzyć rezerwy o niższych wartościach.

Wątpliwości wyjaśni fiskus

Zanim podatnik sprzedający wyroby akcyzowe wywiezie je z Polski, powinien upewnić się, czy zapłaci akcyzę. Może się okazać, że koszty transakcji będą na tyle wysokie, że sprzedaż nie będzie opłacalna.

Resort finansów poprawia PIT-8C

Ministerstwo Finansów zamierza zmienić wzór informacji PIT-8C. W ten sposób chce naprawić błędy w dziś obowiązującym formularzu.

Nabywca musi poinformować urząd

O nabyciu nieruchomości podatnik informuje wójta lub burmistrza gminy, na terenie której jest ona położona. Na tej podstawie organ wyliczy podatek.

Decyduje prawidłowa ewidencja kosztów

Najważniejszym kryterium kontroli ksiąg jest sprawdzenie, czy poniesione przez przedsiębiorcę koszty są prawidłowo księgowane.

Trzeba wypełnić załącznik PIT/X

Część osób wypełniających PIT-36 musi też wypełnić załącznik PIT/X, czyli informację o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Będzie program pomocowy z ulgami

Gminy będą udzielać indywidualnym podmiotom regionalnej pomocy inwestycyjnej w zakresie zwolnień z podatku od nieruchomości bez zawiadamiania Komisji Europejskiej.

Nie potrzeba ewidencji

Nie można wyłączyć z kosztów wszystkich wydatków na prywatny samochód członka zarządu używany dla celów spółki z powodu braku ewidencji przebiegu. Spółka może rozliczyć koszty w granicach limitu.

Gilowska: nie będzie obniżonej stawki VAT na materiały budowlane

Wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska wykluczyła we wtorek objęcie materiałów budowlanych obniżoną stawką VAT. Ma ona natomiast obowiązywać na domy budowane przez deweloperów albo spółdzielnie oraz na niektóre prace remontowe.

Każdy towar z inną stawką VAT

Każdy produkt sprzedawany w zestawie, np. płyta CD z gazetą, powinien być opodatkowany inną stawką - uważa sąd administracyjny. Firmy jednak postępują inaczej.

Ustaloną wysokość podatku można zaskarżyć

Podatnik może zaskarżyć wysokość stawek w podatku od nieruchomości. Jeśli jednak są one zgodne z limitami zawartymi w ustawie, to podważenie uchwały może być trudne.

Deklaracje kwartalne dla wszystkich

Składanie kwartalnych deklaracji VAT stanie się regułą. W ten sposób będą mogli się rozliczać wszyscy podatnicy.

Kolegia skarbowe zostaną zlikwidowane

Minister finansów jeszcze w tym roku zamierza zlikwidować wojewódzkie kolegia skarbowe.

Inwestorzy mogą zaoszczędzić na podatku

Inwestując za granicą, można zaoszczędzić na podatku i to nawet kilka lub kilkanaście procent. Pozwala na to tax sparing, mechanizm przewidziany w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Samotnym rodzicem nie trzeba być przez cały rok

Osobą samotnie wychowującą dziecko wystarczy być tylko jeden dzień w roku, by skorzystać z preferencyjnego sposobu rozliczenia.

Odliczone zdrowie dobrowolnie ubezpieczone

Czy w czasie rozliczeń z fiskusem w zeznaniu rocznym od podatku można odliczyć wydatki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne?

Kaucja gwarancyjna zniknie z przepisów

Kaucję gwarancyjną zastąpi zabezpieczenie majątkowe. Podatnik będzie je składał w wysokości odpowiadającej kwocie wnioskowanego zwrotu podatku.

Fiskus nie wyda interpretacji

Jeżeli podatnik złoży wniosek o zwrot nadpłaty, a toczy się postępowanie o udzielenie wiążącej interpretacji dotyczącej nadpłaty, fiskus musi umorzyć postępowanie.

Do 31 marca firmy mają czas na przygotowanie sprawozdań

Już tylko kilka dni mają firmy na przygotowanie sprawozdań finansowych potrzebnych do sporządzenia deklaracji CIT-8. Za spóźnienie grożą kary.

Będzie ulga dla producentów biokomponentów

Producenci biokomponentów będą płacili niższy podatek, zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Gminy złożą wnioski na nowych formularzach

Od 2008 roku wnioski o zwrot utraconych przez gminy dochodów z tytułu zwolnienia z podatku od nieruchomości będą składane na nowych zasadach.

Wciąż wielu podatników ma milionowe zaległości

Liczba podatników z ponadmilionowymi zaległościami podatkowymi nie zmienia się od kilku lat. Głównym tego powodem są przeciągające się procedury egzekucyjne oraz mała ściągalność należności. Eksperci uważają, że długoletni plan spłaty zadłużeń pozwoli na zwiększenie wpływów budżetowych.

Organizacje dobroczynne muszą płacić

Organizacje charytatywne, które w ramach darowizny otrzymują z innych państw unijnych samochody, stają się podatnikami podatku akcyzowego.

System komputerowy do zbierania informacji o spadkach

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, aby notariusze za swoje pieniądze zbudowali system komputerowy do zbierania informacji o spadkach. Baza danych kosztowałaby 40 mln zł.

REKLAMA