Ulga dla oszczędzających
11 maja 2006
Wprowadzenie nowej ulgi podatkowej dla oszczędzających na indywidualnych kontach emerytalnych przewiduje projekt, nad którym pracuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Program do sprawozdań
10 maja 2006
Sprawozdawczość w jednostkach samorządu terytorialnego za I kwartał 2006 roku będzie przekazywana przy pomocy obecnego programu BUDŻET ST II - poinformowały Regionalne Izby Obrachunkowe na podstawie danych z Ministerstwa Finansów.
Jak ewidencjonować transakcje w walutach obcych
10 maja 2006
W przypadku powstania różnic kursowych odchylenia należy ewidencjonować odpowiednio na kontach "Przychody finansowe" lub "koszty finansowe".
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy
10 maja 2006
W przypadku świadczenia wewnątrzwspólnotowych usług transportu towarów, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania zapłaty całości lub części należności, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług.
Po ślubie odsetki trzeba odliczać wspólnie
10 maja 2006
Osoby korzystające z ulgi odsetkowej po ślubie muszą dokonywać odliczenia w ramach wspólnego limitu. Nie można rozliczyć odsetek za okres do ślubu indywidualnie, a po ślubie - łącznie - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.
Podatek ściągną nawet z zagranicy
10 maja 2006
Żaden podatnik, który uzyskał dochody za granicą i nie złożył PIT-u w Polsce, będąc do tego zobowiązany, nie może spać spokojnie.
Administrator nieruchomości nie zawsze jest podatnikiem
10 maja 2006
Nie w każdej sytuacji administrator nieruchomości stanowiącej własność jednostki samorządu terytorialnego może być podatnikiem podatku od nieruchomości - stwierdził białostocki WSA.
Z podwyżkami nie trzeba się spieszyć
10 maja 2006
Przed wyborami zapowiadano reformę podatkową, której konsekwencją miało być zmniejszenie obciążeń podatkowych i uproszczenie systemu podatkowego. Po wyborach jednak zaskakiwani jesteśmy co raz to nowymi podwyżkami podatku akcyzowego.
KIG przeciwny podatkowi ekologicznemu
09 maja 2006
Krajowa Izba Gospodarcza uważa, że uchwalenie ustawy o podatku ekologicznym w kształcie proponowanym przez Ministerstwo Finansów będzie niekorzystne dla rynku motoryzacyjnego w Polsce, a zwłaszcza dla salonów sprzedaży nowych samochodów.
Nie ma VAT od zarządzania funduszami
09 maja 2006
Zwolnione z VAT usługi zarządzania funduszami inwestycyjnymi obejmują usługi administracyjnego zarządzania i prowadzenia rachunkowości funduszy świadczone przez oddzielny podmiot.
Jak rozliczać usługi
09 maja 2006
Miejscem świadczenia wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów jest to, gdzie transport się rozpoczyna. Usługi transportowe, które odbywają się na terenie UE, kwalifikowane są na podstawie przepisu art. 28 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, jako wewnątrzwspólnotowe usługi transportu towarów.
Za interpretacje trzeba będzie płacić
09 maja 2006
W pierwszym kwartale 2006 r. urzędy skarbowe wydały już 16 812 interpretacji prawa podatkowego. Jeśli takie tempo utrzyma się do końca roku, organy skarbowe napiszą ok. 68 000 interpretacji. W ubiegłym roku w sumie wydały ich 60 352.
Formularz bez poprawki
09 maja 2006
Ministerstwo Finansów nie uważa za konieczne poprawienia oświadczenia dla podatników, którzy po raz pierwszy rozliczają ulgę odsetkową. Przyznaje jednak, że po zmianie przepisów rozważano zmianę druku PIT/2K.
Gminy mogą finansować stypendia
08 maja 2006
Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie wyjaśniła, że przekazywanie z budżetu gminy środków finansowych przeznaczonych na rozwój sportu należy do zadań własnych gminy.
Holandia obniży podatki
08 maja 2006
Władze Holandii zapowiedziały przeprowadzenie w 2007 roku reformy podatkowej, która ma zwiększyć atrakcyjność tego kraju dla inwestorów.
Źle ustalone wpływy z PIT
08 maja 2006
Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że w wykazach dotyczących danych dla powiatów, zawierających m.in. informację o środkach z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych za styczeń, luty i marzec 2006 r. błędnie podano wykonanie dochodów z tytułu udziału we wpływach PIT za ten okres dla powiatów objętych zmianami w podziale administracyjnym kraju.
Przywilej dla małych firm
08 maja 2006
Ministerstwo Finansów chce wprowadzić jednorazowe odpisy amortyzacyjne. Propozycje dotyczące tego rozwiązania zawiera projekt ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Projekt jest realizacją zapowiadanej reformy systemu podatkowego.
Sondaż/PIT
05 maja 2006
25 proc. Polaków deklarowało w kwietniu, że skorzysta z nieodpłatnej pomocy przy wypełnianiu formularza PIT, 13 proc. planowało zapłacić za pomoc, a 15 proc. zapowiadało, że samodzielnie wypełni deklarację podatkową - wynika z sondażu MillwardBrown SMG/KRC.
Procedury/Zmiana
05 maja 2006
6 maja 2006 r. wchodzi w życie ustawa zmieniająca Ordynację podatkową i ustawę o kontroli skarbowej oraz ustawy (Dz.U nr 66, poz. 70).
Jak uniknąć niepotrzebnych podatków
05 maja 2006
Sprzedaż przedsiębiorstwa nie jest opodatkowana VAT. Podlega natomiast podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Korzystne może być jednak przekazanie przedsiębiorstwa bankowego aportem.
Konieczne są cięcia wydatków budżetowych
05 maja 2006
Przedstawione przez wicepremier, minister finansów Zytę Gilowską propozycje reform finansów publicznych nie satysfakcjonują w pełni przedstawicieli biznesu. Podkreślają oni, że w założeniach Ministerstwa Finansów trudno doszukać się koncepcji obniżenia wydatków budżetowych.
Jest szansa na szybszy zwrot VAT
05 maja 2006
Ministerstwo Finansów proponuje zmiany w zasadach zwrotu VAT osobom fizycznym, które od 1 maja 2004 r. ponosiły wydatki na zakup materiałów budowlanych związanych z budownictwem mieszkaniowym.
Rachunkowość/Standardy
04 maja 2006
Do 15 maja 2006 r. można przesyłać uwagi i propozycje do projektu krajowego standardu rachunkowości "Niezakończone usługi budowlane".
Nowa jakość badań
04 maja 2006
Rada Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej (IAASB) wydała zbiór propozycji, które mają poprawić jakość badania sprawozdań finansowych grup kapitałowych.
Będą problemy z wyceną gwarancji
04 maja 2006
Przyjęte przez Unię Europejską zmiany w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości nr 39 "Instrumenty finansowe - ujmowanie i wycena" mają zastosowanie do sprawozdań finansowych sporządzanych po 1 stycznia 2006 roku i następnych.
Izba prawie jak sąd
04 maja 2006
Od przyszłego roku ma zacząć funkcjonować nowa instytucja. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić rozprawę podatkową. Zasady zwoływania rozprawy i jej przeprowadzania mają stanowić odwzorowanie analogicznych przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, ze zmianami dostosowawczymi uwzględniającymi specyfikę postępowania podatkowego.
Konferencja/Reforma podatkowa
28 kwi 2006
W drugim dniu konferencji na temat reformy systemu podatkowego zorganizowanej przez spółkę BDO we współpracy z Gazetą Prawną, MDDP, Baker & McKenzie oraz PKPP Lewiatan omówiono projekty zmian w Ordynacji podatkowej i CIT.
Na odliczenie pięć lat
28 kwi 2006
Podatnicy mogą odliczyć stratę w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych.
Programy komputerowe są przyczyną błędów
28 kwi 2006
Programy komputerowe stosowane przez księgowych ciągle nie zabezpieczają przed złymi zapisami w księgach rachunkowych.
Wspierasz biednych, płać VAT
28 kwi 2006
Zwolnienie z VAT żywności przekazywanej przez firmy na cele charytatywne to kolejna obietnica bez pokrycia złożona przez premiera Kazimierza Marcinkiewicza.
Senat/Inowacyjność
28 kwi 2006
Senat przyjął z poprawkami nowelizację ustawy o działalności innowacyjnej. Zmiany wyłączają ulgę związaną z zakupami nowoczesnych technologii z pomocy publicznej oraz umożliwiają premiowany ulgą zakup nowej technologii od wszystkich podmiotów, a nie jak obecnie, tylko od jednostek naukowych.
PIT/Zwolnienie
27 kwi 2006
W Ministerstwie Finansów przygotowano projekt rozporządzenia, w którym zarządza się zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od środków przyznanych podatnikom na rozpoczęcie działalności gospodarczej, stanowiących pomoc de minimis...
Reforma/Konferencja
27 kwi 2006
Wczoraj odbyła się pierwsza część dwudniowej konferencji na temat reformy systemu podatkowego zorganizowanej przez spółkę BDO wraz z MDDP, Baker&Mckenzie oraz Gazetę Prawną.
Po zmianie kredytu nie można skorzystać z ulgi
27 kwi 2006
Podatnicy korzystający z ulgi odsetkowej przed podjęciem decyzji o zmianie kredytu mieszkaniowego na tańszy powinni poważnie się zastanowić. Po zmianie kredytu ulgi nie można już odliczać.
Podatki: rząd nie dotrzymał słowa
27 kwi 2006
Zdaniem ekspertów podatkowych, PiS, jak dotąd, realizuje taki program: żadnych poważnych zmian w podatkach, co najwyżej zaostrzenie rygorów fiskalnych. I trudno nie przyznać im racji. Prace nad podatkami ciągle się spóźniają.
Jak skutecznie podwyższyć kapitał własny
26 kwi 2006
Przejście na zasady zgodne z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości umożliwia powiększenie kapitału własnego. Związane jest to z zastosowaniem innych metod wyceny.
Kto straci po likwidacji kosztów na reprezentację
26 kwi 2006
Resort finansów chce wprowadzić gruntowne zmiany w rozliczaniu przez przedsiębiorców wydatków na reprezentację i reklamę. Obecnie mogą oni zaliczyć do kosztów firmy całość wydatków na reklamę publiczną, czyli prowadzoną np. w telewizji.
Akcyza/Paliwa
26 kwi 2006
W Ministerstwie Finansów opracowano projekt zmian do rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego. Proponuje się w nim utrzymanie zwolnień od akcyzy na oleje napędowe, opałowe i smarowe wykorzystywane do celów żeglugi.
Za pomyłki biura zawsze płaci podatnik
26 kwi 2006
Prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe nie zwalnia podatnika od odpowiedzialności za błędy popełnione w prowadzonych przez nie księgach rachunkowych.
Konferencja/Reforma podatków
25 kwi 2006
W dniach 26-27 kwietnia 2006 r. w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie odbędzie się konferencja na temat reformy systemu podatkowego - kierunki zmian w VAT i CIT. Organizatorami są BDO Polska i Gazeta Prawna.
Akcyza/Projekty
25 kwi 2006
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian do rozporządzenia w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego.
Zamiast ISO urzędy skarbowe potrzebują informatyzacji
25 kwi 2006
Urzędy skarbowe wdrażają normy ISO, by poprawić jakość świadczonych usług. Tymczasem urzędnicy skarbowi uważają, że zamiast wydawania pieniędzy na ISO, przydałoby się więcej komputerów i etatów.
Zapłacimy za auta
25 kwi 2006
Jeśli resort finansów zrealizuje plany opodatkowania służbowych samochodów, do budżetu powinno trafić 1,5 mld zł. To interesująca wiadomość. Interesująca, bo za używanie służbowych samochodów powinniśmy płacić już dziś. Skąd dodatkowe wpływy?
Nowe rozwiązania dla banków
25 kwi 2006
Pojawił się nowy standard w rachunkowości MSSF nr 7. Dzięki niemu informacje ujawniane przez instytucje finansowe mają być jeszcze lepsze.
Jakie wydatki można odliczyć
25 kwi 2006
Podatnicy korzystający z ulgi rehabilitacyjnej nie mogą odliczyć wszystkich wydatków, jakie ponieśli w ubiegłym roku. O tym, co odliczą, decydują przepisy.
Będziemy walczyć z planami podwyżek podatków
24 kwi 2006
Będziemy walczyć na śmierć i życie z wszystkimi kolejnymi planami podwyższania podatków - zapowiedział w poniedziałek na konferencji prasowej lider Platformy Obywatelskiej Jan Rokita.
UNIA/PODATEK WSPÓLNOTOWY
24 kwi 2006
Komisarz Unii Europejskiej do spraw budżetu Dalia Grybauskaitë sprzeciwiła się wprowadzeniu podatku europejskiego, który miałby finansować w części budżet Unii Europejskiej.
Kolejna domowa wojna podatkowa?
24 kwi 2006
W ubiegłym tygodniu niespodziewanie pojawiły się informacje o planowanych przez resort finansów zmianach w zasadach opodatkowania dochodów z indywidualnej pozarolniczej działalności gospodarczej.
Sprawdzony podatnik zapłaci wcześniej
24 kwi 2006
Przedsiębiorcy, którzy bez zarzutu prowadzą działalność gospodarczą i bez opóźnień płacą podatki, będą mogli starać się o uzyskanie statusu sprawdzonego podatnika - zakłada projekt reformy systemu podatkowego przygotowany przez resort finansów. Przywilej ten ma być nagrodą dla rzetelnych i bogatych podatników
Kiedy można skorzystać ze stawki liniowej
21 kwi 2006
Podatnik, który opodatkował stawką liniową najem prowadzony na niewielką skalę, naraża się na określenie zaległości podatkowej przez organ podatkowy i na odpowiedzialność karną skarbową.