REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sprzedając działki, trzeba zapłacić VAT

Jeżeli z planu zagospodarowania przestrzennego wynikało, że tereny są przeznaczone pod zabudowę, to podatnik powinien odprowadzić VAT od sprzedaży działek.

Jest nowa komisja

Minister finansów Zyta Gilowska powołała w piątek nową komisję egzaminacyjną ds. doradztwa podatkowego.

Ulgi w spłacie to pomoc publiczna

Jeszcze w tym roku umorzenie w całości lub w części i rozłożenie na raty zapłaty kosztów egzekucyjnych będą objęte programem pomocowym de minimis.

Będą prostsze rozliczenia

Spółki będą zobowiązane do ujawniania większej ilości informacji. Firmy prościej przeliczą transakcje w walutach obcych. Zmiany te zakłada projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przygotowany w resorcie finansów.

REKLAMA

Podróż służbową trzeba rozliczyć w księgach

Dieta wypłacona pracownikowi stanowi koszt pracodawcy. Firma ewidencjonuje go na koncie Koszty według rodzaju.

Obligacje nie zawsze są lepsze od kredytu

Firmy zamiast obligacji wolą kredyty, bo choć droższe, dają możliwość negocjacji warunków spłaty.

Przed umorzeniem zaległości potrzebna opinia ministra

Resort finansów zwiększa kontrole nad organami skarbowymi. Umorzenie podatku wyższe niż 5 tys. zł będzie wymagało opinii ministra finansów.

Mija termin składania deklaracji

26 marca (termin ustawowy przypada 25 w niedzielę) mija termin składania deklaracji VAT-7, VAT-8, VAT-12.

REKLAMA

Nowe obowiązki firm organizujących gry

Mimo zmian w ustawie o VAT firmy działające w branży gier losowych nadal nie będą mogły odliczać podatku. Przybędzie im jednak obowiązków ewidencyjnych.

Dopłaty można uniknąć

Podatnicy składający kilka zeznań podatkowych mogą podatek z jednego zeznania skompensować nadpłatą z innego PIT.

Są błędy, nie ma uprawnienia

Jeżeli spółka nieterminowo rozliczała VAT i inne podatki stanowiące dochód budżetu państwa, to nie może być przedstawicielem podatkowym.

Tajemnicę skarbową można czasem ujawnić

Aby rzetelnie informować obywateli o działaniach kontroli skarbowej, można niekiedy ujawnić tajemnicę skarbową - tłumaczy minister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.

Niedobory materiałów trzeba rozliczyć w księgach

Jeżeli ujawnione niedobory materiałów zostaną uznane za niezawinione, to należy je zaksięgować do pozostałych kosztów operacyjnych.

Widmo podwyżki VAT na mieszkania i domy oddala się

Preferencyjna stawka VAT - 7 zamiast 22 proc. - obejmie prawdopodobnie nie tylko tych, którzy kupią mieszkania i domy od firm deweloperskich, ale także inwestorów budujących domy jednorodzinne

Notariusze składają deklarację zbiorczą

Zawierając umowę darowizny przed notariuszem, nie trzeba składać dodatkowych deklaracji. Podatek pobierze bowiem notariusz.

Na ukaranie mandatem trzeba wyrazić zgodę

Mandat w postępowaniu karnym skarbowym można nałożyć, gdy osoba sprawcy i okoliczności popełnienia wykroczenia nie budzą wątpliwości. Konieczna jest także zgoda sprawcy na przyjęcie mandatu.

Termin mija 26 marca

W tym miesiącu podatnicy mogą złożyć deklaracje VAT wyjątkowo jeszcze 26 marca. Powodem jest to, że wymieniony w ustawie 25 dzień miesiąca wypada w niedzielę.

Definicja budownictwa społecznego ma być uzgodniona w przyszłym tygodniu

Definicja budownictwa społecznego, która pozwoli utrzymać niższy VAT w budownictwie mieszkaniowym, ma być gotowa w przyszłym tygodniu - dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Budownictwa.

Sąd rozstrzygnie, kto płaci podatek

Nadal nie wiadomo, czy osoba fizyczna musi płacić VAT przy sprzedaży działek budowlanych należących do jej majątku osobistego. Zdecyduje o tym poszerzony skład NSA.

Nie wszystkie wydatki będą zwracane

Podatnik, który wygra sprawę przed sądem administracyjnym, może liczyć na zwrot kosztów postępowania. Będą to jednak tylko te wydatki, które są niezbędne do celowego dochodzenia praw.

Zysk i strata wpisywane do ewidencji

Zysk i strata kwalifikowane są do kategorii nadzwyczajnych, gdy nie mają związku z ogólnym ryzykiem gospodarowania i są trudne do przewidzenia.

Imienny bilet okresowy daje prawo do wyższych odliczeń

Podatnicy dojeżdżający do pracy podwyższą roczne koszty uzyskania przychodów, jeśli posiadają bilety okresowe i to nie tylko papierowe, ale również w formie plastikowej karty miejskiej.

Podatnik musi udowodnić, że przysługuje mu zwrot

Do uzgodnień międzyresortowych trafi ustawa o zwrocie akcyzy za auta sprowadzone z UE. Podstawą zwrotu podatku nie będzie cena katalogowa samochodu, ale jego wartość rynkowa. Podatnicy powinni zachować faktury i inne dokumenty potwierdzające cenę pojazdu.

Przedłużanie zwrotu podatku niekonstytucyjne

Rzecznik praw obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepis ustawy o VAT uprawniający naczelnika urzędu skarbowego do przedłużania zwrotu podatku.

O VAT decydują strony umowy

O tym, czy VAT będzie doliczany do wynagrodzenia notariusza czy też będzie się mieścił w cenie, decydują strony czynności, czyli notariusz i klient.

Ryczałt tylko dla nielicznych

Ryczałt obejmie jedynie osiemnaście rodzajów usług. Przedsiębiorcy, którzy wybiorą ryczałt, nie będą mogli obsługiwać firm. Weryfikacja zamawiających usługi może okazać się kłopotliwa.

Nowa komisja egzaminacyjna

Działa już powołana na czteroletnią kadencję nowa komisja przeprowadzająca egzaminy na biegłych rewidentów. Przewodniczącym komisji został ponownie Zbigniew Messner, jego zastępcą Franciszek Wala, natomiast sekretarzem Stanisław Tymiński.

Kradzieży nie można uwzględnić w kosztach

Jeżeli na niezabezpieczonej i niedbale prowadzonej budowie dokonano kradzieży, to takiej straty nie można uwzględnić w kosztach.

Podatnik musi mieć udział w procedurze zwrotu akcyzy

Podstawą zwrotu akcyzy od sprowadzonego z zagranicy używanego auta będzie wartość rynkowa. Do jej ustalenia potrzebne będą m.in. wiek, przebieg, marka pojazdu.

Na remonty obowiązuje 7-proc. stawka

Roboty budowlane związane z remontem i zmianą sposobu użytkowania budynku szkoły na dom mieszkalny są objęte 7-proc. stawką VAT.

Liczy się data sporządzenia sprawozdania finansowego

Nowelizacja ustawy o CIT, która obowiązuje od początku 2007 roku, uzależnia moment rozliczania kosztów od daty sporządzenia sprawozdania finansowego.

Zwrot VAT tylko dla zarejestrowanych podatników

Podatnik zachowuje prawo do odzyskania nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, jeśli w okresie, w którym powstała nadwyżka, był zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Nie będzie zwolnień w budżetówce

Zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze zostaną wkrótce zlikwidowane. W ich miejsce powstaną nowe jednostki funkcjonujące jak przedsiębiorstwa. Nowe rozwiązania dotyczą sektora rządowego i samorządowego.

Zwrot dla fiskusa i podatnika

Zwrotu kosztów postępowania przed Naczelnym Sądem Administracyjnym może domagać się nie tylko podatnik. Uprawnienie takie posiada też organ podatkowy.

Zyski kapitałowe mogą być nieopodatkowane

Ministerstwo Finansów uważa, że w ciągu 2-3 lat można zlikwidować podatek od zysków kapitałowych. Według wstępnych szacunków wpływy z tego tytułu w ubiegłym roku wyniosły 2,5 mld zł.

Podatnicy zrobieni w trąbę

Kilka lat temu rządzący zawarli z podatnikami coś na kształt niepisanej umowy - będziemy likwidować ulgi, w zamian za to dostaniecie niższe podatki. Ulg nie ma, zamiast niższych podatków są coraz to nowe obietnice obniżek... w przyszłości.

Nie można dyskryminować zagranicznych dywidend

Jeśli od zagranicznych dywidend trzeba zapłacić wyższy podatek niż od wypłacanych przez spółkę z siedzibą w kraju, można mówić o dyskryminacji. Tej zaś zabraniają przepisy wspólnotowe.

Zapłata dopiero po otrzymaniu decyzji

Podatnicy, którzy nie otrzymali decyzji o wymiarze podatku od nieruchomości, na razie nie muszą go płacić. Nie wolno jednak czekać na wezwanie do zapłaty za użytkowanie wieczyste. Termin mija 31 marca.

Będą precyzyjne wymagania dla prowadzących księgi

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad nowelizacją ustawy o rachunkowości. Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych będzie bardzo wyraźnie oddzielone od doradztwa podatkowego. Resort planuje, że wejście w życie nowych regulacji nastąpi już na początku przyszłego roku.

Jednorazowa sprzedaż z VAT

W niektórych przypadkach nawet jednorazowa bądź dokonywana w odstępach czasu sprzedaż działek budowlanych może być uznana za działalność gospodarczą - ostrzega minister finansów.

Poselskie projekty ws. akcyzy na biopaliwa skierowane do komisji

Sejm skierował do dalszych prac w komisji finansów dwa projekty dotyczące zwiększenia ulg w akcyzie na biopaliwa, zgłoszone przez Samoobronę i PSL. Posłowie chcą przywrócenia stawek obowiązujących w ubiegłym roku.

Amortyzację środka trwałego trzeba rozłożyć w czasie

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się poprzez systematyczne i planowe rozłożenie wartości początkowej środka trwałego na ustalony okres amortyzacji.

Użytkowanie wieczyste bez podatku

Oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów w rozumieniu ustawy o VAT. Ustanowione przed 1 maja 2004 r. użytkowanie wieczyste nie podlega opodatkowaniu VAT.

Gilowska chce znieść podatek Belki

- W ciągu najbliższych dwóch-trzech lat możliwa jest likwidacja tzw. podatku Belki - powiedziała wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska.

Podatek od towarów i usług można skorygować tylko po uzyskaniu duplikatu faktury

Duplikat faktury nie pozbawia podatnika prawa do rozliczenia podatku. W takiej sytuacji powinien on skorygować VAT.

Producenci papierosów zapłacą opłatę wyrównawczą

Producenci tytoniu wprowadzający na krajowy rynek papierosy z niższą akcyzą, pochodzące z utworzonych zapasów, mają wnosić opłatę wyrównawczą.

Burmistrz nie miał prawa zmieniać budżetu

Burmistrz, jako organ wykonawczy, nie może w zarządzeniu dokonać zmian w budżecie miasta. Uprawnienia takie ma rada.

Firmy powinny wprowadzać materiały do ksiąg rachunkowych

Przyjmowane do magazynu materiały mogą być wprowadzone do ksiąg rachunkowych firmy. Należy to zrobić według cen zakupu lub nabycia.

Znaki skarbowe wrócą najwcześniej jesienią

Ze znaków będzie można korzystać po zmianie ustawy. Dopiero jesienią podatnicy będą mogli spożytkować posiadane zapasy znaków. Resort finansów nie przewidział skutków likwidacji poprzedniej formy opłaty.

NIP za granicą podajemy bez myślników

Polacy podający numer identyfikacji podatkowej za granicą wskazują 10 cyfr, bez przerw i myślników. To inaczej niż przy tym samym numerze w kraju.

REKLAMA