REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwrot dla fiskusa i podatnika

Zwrotu kosztów postępowania przed Naczelnym Sądem Administracyjnym może domagać się nie tylko podatnik. Uprawnienie takie posiada też organ podatkowy.

Zyski kapitałowe mogą być nieopodatkowane

Ministerstwo Finansów uważa, że w ciągu 2-3 lat można zlikwidować podatek od zysków kapitałowych. Według wstępnych szacunków wpływy z tego tytułu w ubiegłym roku wyniosły 2,5 mld zł.

Podatnicy zrobieni w trąbę

Kilka lat temu rządzący zawarli z podatnikami coś na kształt niepisanej umowy - będziemy likwidować ulgi, w zamian za to dostaniecie niższe podatki. Ulg nie ma, zamiast niższych podatków są coraz to nowe obietnice obniżek... w przyszłości.

Nie można dyskryminować zagranicznych dywidend

Jeśli od zagranicznych dywidend trzeba zapłacić wyższy podatek niż od wypłacanych przez spółkę z siedzibą w kraju, można mówić o dyskryminacji. Tej zaś zabraniają przepisy wspólnotowe.

REKLAMA

Zapłata dopiero po otrzymaniu decyzji

Podatnicy, którzy nie otrzymali decyzji o wymiarze podatku od nieruchomości, na razie nie muszą go płacić. Nie wolno jednak czekać na wezwanie do zapłaty za użytkowanie wieczyste. Termin mija 31 marca.

Będą precyzyjne wymagania dla prowadzących księgi

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad nowelizacją ustawy o rachunkowości. Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych będzie bardzo wyraźnie oddzielone od doradztwa podatkowego. Resort planuje, że wejście w życie nowych regulacji nastąpi już na początku przyszłego roku.

Jednorazowa sprzedaż z VAT

W niektórych przypadkach nawet jednorazowa bądź dokonywana w odstępach czasu sprzedaż działek budowlanych może być uznana za działalność gospodarczą - ostrzega minister finansów.

Poselskie projekty ws. akcyzy na biopaliwa skierowane do komisji

Sejm skierował do dalszych prac w komisji finansów dwa projekty dotyczące zwiększenia ulg w akcyzie na biopaliwa, zgłoszone przez Samoobronę i PSL. Posłowie chcą przywrócenia stawek obowiązujących w ubiegłym roku.

REKLAMA

Amortyzację środka trwałego trzeba rozłożyć w czasie

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się poprzez systematyczne i planowe rozłożenie wartości początkowej środka trwałego na ustalony okres amortyzacji.

Użytkowanie wieczyste bez podatku

Oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów w rozumieniu ustawy o VAT. Ustanowione przed 1 maja 2004 r. użytkowanie wieczyste nie podlega opodatkowaniu VAT.

Gilowska chce znieść podatek Belki

- W ciągu najbliższych dwóch-trzech lat możliwa jest likwidacja tzw. podatku Belki - powiedziała wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska.

Podatek od towarów i usług można skorygować tylko po uzyskaniu duplikatu faktury

Duplikat faktury nie pozbawia podatnika prawa do rozliczenia podatku. W takiej sytuacji powinien on skorygować VAT.

Producenci papierosów zapłacą opłatę wyrównawczą

Producenci tytoniu wprowadzający na krajowy rynek papierosy z niższą akcyzą, pochodzące z utworzonych zapasów, mają wnosić opłatę wyrównawczą.

Burmistrz nie miał prawa zmieniać budżetu

Burmistrz, jako organ wykonawczy, nie może w zarządzeniu dokonać zmian w budżecie miasta. Uprawnienia takie ma rada.

Firmy powinny wprowadzać materiały do ksiąg rachunkowych

Przyjmowane do magazynu materiały mogą być wprowadzone do ksiąg rachunkowych firmy. Należy to zrobić według cen zakupu lub nabycia.

Znaki skarbowe wrócą najwcześniej jesienią

Ze znaków będzie można korzystać po zmianie ustawy. Dopiero jesienią podatnicy będą mogli spożytkować posiadane zapasy znaków. Resort finansów nie przewidział skutków likwidacji poprzedniej formy opłaty.

NIP za granicą podajemy bez myślników

Polacy podający numer identyfikacji podatkowej za granicą wskazują 10 cyfr, bez przerw i myślników. To inaczej niż przy tym samym numerze w kraju.

Podatnik może nie płacić akcyzy

Podatnicy zajmujący się wyłącznie magazynowaniem, wysyłaniem i przyjmowaniem wyrobów akcyzowych nie muszą mieć statusu składu podatkowego.

Ryczałt kwotowy tylko dla nielicznych

W ustawie o VAT pojawi się nowa forma rozliczeń: ryczałt kwotowy. Nie wszyscy podatnicy będą jednak chcieli z niej skorzystać. Przepisy nie pozwalają bowiem ryczałtowcom świadczyć usług na rzecz firm.

Nowa ustawa o akcyzie

Po koniec marca projekt nowej ustawy akcyzowej powinien trafić do uzgodnień międzyresortowych.

Niemcy ostro przytną podatek dochodowy firm?

Rząd Angeli Merkel chce obniżyć stawkę podatku dochodowego płaconego przez duże firmy. Od początku przyszłego roku stawka niemieckiego CIT miałaby spaść z 38,7 do 29,8 proc.

Komisja egzaminacyjna ma nowych kandydatów

Krajowa Rada Doradców Podatkowych podjęła decyzję o rozszerzeniu listy kandydatów do komisji egzaminacyjnej.

Korekta zeznania do 30 kwietnia

Podatnik, który złożył PIT, lecz zmienił zdanie i chce rozliczyć się z małżonkiem, do końca kwietnia może złożyć korektę.

Nie ma jasnych zasad rozliczania podatku

Jeśli resort finansów nie określi jasnych zasad rozliczania podatku przez przedsiębiorców realizujących projekty finansowane z funduszy strukturalnych, dodatkowe koszty poniesie Skarb Państwa.

Projekt ustawy akcyzowej trafi do uzgodnień pod koniec marca

Po koniec marca br. projekt nowej ustawy akcyzowej powinien trafić do uzgodnień międzyresortowych - poinformował wiceminister finansów Jacek Dominik. Obecnie prace nad projektem kończy Ministerstwo Finansów.

Doradca z wiedzą informatyczną

Administracja skarbowa coraz częściej korzysta podczas kontroli z systemów informatycznych. Stosując podobne systemy, spółki mogą same ujawniać nieprawidłowości i unikać sankcji.

Prawo do odliczenia uzależnione od decyzji

Odliczanie ulgi uczniowskiej uzależnione jest od wydania decyzji o jej przyznaniu. To, że sąd administracyjny uchylił decyzję odmawiającą przyznania ulgi, nie oznacza, że powstała nadpłata.

Likwidacja kaucji gwarancyjnej

Sejmowa podkomisja ds. nowelizacji ustawy o VAT rozpatrzyła wczoraj m.in. propozycje likwidacji kaucji gwarancyjnej.

Jutro mija termin zapłaty podatku od nieruchomości

15 marca mija termin odprowadzenia podatku od nieruchomości przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej.

Będzie więcej odszkodowań zwolnionych z podatku

Senat chce poszerzenia zwolnienia podatkowego dla określonych odszkodowań otrzymanych na podstawie ugody sądowej.

Od dziś nowe uprawnienia wywiadu skarbowego

Pracownicy wywiadu skarbowego będą kontrolować przesyłki, które mogą zawierać przedmioty przestępstwa.

Unia podwyższa podatek od diesla

Do 2014 roku minimalna stawka akcyzy na paliwo Diesla w UE powinna wynosić 380 euro na 1 tys. litrów - postanowiła wczoraj Komisja Europejska. Ale Polska, podobnie jak kilka innych krajów, dostanie dodatkowe dwa lub trzy lata odroczenia.

Bez nowej komisji kandydaci na doradców podatkowych nie mogą zdawać egzaminu

Zyta Gilowska nie powołała do tej pory przewodniczącego i nowego składu komisji. Kandydaci na doradców podatkowych nie znają aktualnych pytań egzaminacyjnych. Już dziś spór między ministrem finansów a samorządem doradców może zostać rozwiązany.

Nie ma zgody na opcję zerową w skarbówce

Związki zawodowe skarbówki i celników wydały komunikat dotyczący utworzenia Krajowej Administracji Skarbowej. Nie zgadzają się w nim na reformę skarbówki zaproponowaną przez Ministerstwo Finansów.

VAT na remonty mieszkań może być niższy

Nadal trwa spór o opodatkowanie preferencyjnym VAT remontów mieszkań i domów. Ministerstwo Finansów nie jest już zainteresowane przedłużeniem stosowania stawki 7-proc. Po 1 stycznia 2008 r. może się okazać, że koszty remontów wzrosną nawet o 15 proc.

Podatki wchodzą kuchennymi drzwiami

Korzystając z nieobecności przeciwników swojego projektu, unijny komisarz ds. podatków spróbuje dziś skłonić Komisję Europejską do przyjęcia kontrowersyjnego projektu harmonizacji akcyzy na paliwo Diesla.

Zwolnienie zależy od rodzaju wydatków

Jeśli dopłaty otrzymane na pokrycie wydatków inwestycyjnych zostały spożytkowane w odpowiedni sposób, podatnik może skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Sprawozdania finansowe tylko do końca marca

Firmy do końca marca muszą przygotować sprawozdania finansowe potrzebne do sporządzenia deklaracji CIT-8.

Finanse i podatki do zmiany

Państwa naszego regionu czekają zmiany podatkowe oraz reformy związane z finansami publicznymi.

Biegli nie chcą płacić VAT

Biegli sądowi domagają się wyłączenia z opodatkowania VAT. Tak samo uważa resort sprawiedliwości. Sąd Najwyższy uznał natomiast, że sądy nie powinny przyznawać biegłym wynagrodzenia z podatkiem.

Związkowcy w MF nie chcą reformy skarbówki

Osiem central związkowych chce stworzyć front oporu przeciw reformie administracji skarbowej i lustracji zatrudnienia

Urząd nie zwraca opłaty, nawet gdy nie wydaje decyzji

Jeżeli urząd nie wyda decyzji, lecz podejmie czynności proceduralne, to nie zwraca opłaty skarbowej. Tymczasem czynności proceduralne nie są zdarzeniem podlegającym opłacie skarbowej. Odmawiając zwrotu pieniędzy, urzędnicy kosztem podatników chcą zabezpieczyć interesy fiskusa.

Związki kontra propozycje resortu

Krajowa Administracja Skarbowa, która ma powstać z początkiem 2008 roku z połączenia służb skarbowych i celnych w kształcie zaproponowanym przez resort finansów, jest nie do przyjęcia - uważają dzisiejsi urzędnicy. Najpierw trzeba zebrać środki na tę reformę, a potem przeprowadzić ją etapowo i spokojnie.

Twórcy i artyści mają prawo do 50-proc. kosztów

Niektórzy podatnicy, rozliczając się z ubiegłorocznych dochodów, mogą uwzględnić wyższe koszty uzyskania przychodów.

Budynek to nie tylko środek trwały

Wykorzystywany w działalności firmy i na wynajem budynek ewidencjonuje się częściowo jako środek trwały, a częściowo jako inwestycję.

Fiskus interaktywny, ale tylko trochę

Na internetowej stronie resortu od pewnego czasu można znaleźć tzw. interaktywne formularze podatkowe. Niestety, nie ma wśród nich PIT-ów.

Podkomisja o zmianach w VAT

Jutro posłowie i eksperci zasiadający w sejmowej podkomisji zajmującej się nowelizacją ustawy o VAT omówią kolejne zmiany zawarte w rządowym projekcie.

Jednorazowe odpisy mogą być korzystne dla przedsiębiorców

Od początku roku podatnicy mają prawo do tzw. jednorazowej amortyzacji. Pozwala ona na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów całości odpisów amortyzacyjnych już w roku ich nabycia.

Będzie decydował wpis do rejestru

Znajdujący się w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o VAT zakłada wprowadzenie zmian dotyczących stosowania w imporcie towarów procedury uproszczonej.

Rozpoczął się nabór wydających interpretacje

Od 1 lipca interpretacje podatkowe ma wydawać minister finansów. W praktyce będzie to robić Krajowa Informacja Podatkowa. Rozpoczął się już nabór urzędników, którzy zajmą się interpretacjami.

REKLAMA