REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kto może zapłacić za podatnika

Wójt gminy może obarczyć odpowiedzialnością za podatki niezapłacone przez podatnika, członków jego rodziny lub nawet inne osoby trzecie.

Mało czasu na badania

Do 31 maja trzeba przeprowadzić dodatkowe badania techniczne samochodów, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony oraz samochodów osobowych. Badania są potrzebne dla rozliczania VAT.

Termin składania deklaracji

Do 31 maja można składać deklaracje dla podatku od towarów i usług od wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu (VAT-11).

Propozycja zmiany VAT

Posłowie SLD złożyli projekt nowelizacji ustawy o VAT.

REKLAMA

Sprawozdania muszą być dokładne

Wydawało się już, że podatnicy, którzy w ubiegłych latach skorzystali z odliczenia darowizn kościelnych, mogą zapomnieć o problemach. Po ubiegłorocznej uchwale NSA okazało się, że ustawy kościelne zawierające przepisy dotyczące tej szczególnej ulgi obowiązują i dają podstawę do odliczania.

Projekty zmian w ustawie o PIT

Platforma Obywatelska przedstawiła wczoraj dwa projekty zmian ustawy o PIT. Pierwszy pozwala na odliczenie do 30 proc. diety dziennej za każdy dzień wykonywanej za granicą pracy.

Piłkarze płacą w Polsce

Polscy piłkarze jadący na mundial dużą część swoich zarobków zostawiają w Polsce. Podatki płacą z reguły według najwyższej, 40-proc. stawki PIT.

Coraz mniej ulg dla zakładów pracy chronionej

Zakłady pracy chronionej, mimo stopniowej likwidacji ulg i zwolnień, nadal mogą liczyć na preferencje w podatku od nieruchomości, rolnym i leśnym.

REKLAMA

Korzystasz z ulg, wpiszą cię na listę

31 maja mija termin podania do publicznej wiadomości przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wykazu osób, którym w ubiegłym roku udzielili ulg podatkowych.

Nowe uprawnienia policji podatkowej

Nadanie wywiadowi skarbowemu uprawnień do przeprowadzania tzw. czynności operacyjnych przewidują zmiany w ustawie o kontroli skarbowej wczoraj zaakceptowane przez rząd.

Ryczałt atrakcyjny tylko dla najmu

W 2005 roku liczba podatników płacących ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej zmalała w porównaniu z 2004 rokiem. Ryczałt okazał się atrakcyjny tylko dla najmu - wynika z danych Ministerstwa Finansów.

Będzie wzór sprawozdania

Resort finansów opracował projekt rozporządzenia, które będzie zawierało wzór sprawozdania z wykonania planu audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych.

E-deklaracje w 2007 roku

Tylko firmy obsługiwane przez wyspecjalizowane urzędy skarbowe będą mogły składać elektroniczne deklaracje od 16 sierpnia. Pozostali podatnicy będą mieli taką możliwość od 2007 roku.

Płatnik odpowie za swoje zaniedbania

W projekcie zmiany ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, który ma zreformować system podatkowy, Ministerstwo Finansów zaproponowało m.in. dodanie w Ordynacji podatkowej art. 26 par. 2.

BCC nie chce zmian w interpretacjach

Prawo podatkowe jest nadmiernie skomplikowane. Świadczy o tym duża liczba pytań do urzędów i izb skarbowych oraz Ministerstwa Finansów - zwraca uwagę Business Centre Club.

Termin egzaminu na doradcę

25 maja odbędzie się egzamin ustny na doradcę podatkowego.

Będą wyższe opłaty w urzędach

Wszystko wskazuje na to, że już od 1 stycznia 2007 r. znikną znaki opłaty skarbowej. Takie rozwiązanie przewiduje najnowsza wersja projektu ustawy o opłacie skarbowej, którą opracowało Ministerstwo Finansów.

Nowe stawki podatkowe w obecnym projekcie ustawy o PIT

Przepis umożliwiający wprowadzenie dwóch stawek podatkowych, 18 i 32 proc., będzie zapisany w obecnym projekcie nowelizacji ustawy o PIT - informuje wtorkowy "Puls Biznesu".

Nowe zasady wyceny

Zmiany w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości wprowadzają możliwość wyceny instrumentów finansowych z uwzględnieniem ich tzw. wartości godziwej.

Nie będzie opóźnień w e-deklaracjach

Dzięki porozumieniu z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych od 16 sierpnia 7500 dużych firm prześle deklaracje podatkowe drogą elektroniczną.

Zdobywanie uprawnień księgowego

Certyfikat księgowego mogą otrzymać tylko te osoby, które mogą udokumentować doświadczenie księgowe.

Polacy a podatek liniowy

26 proc. badanych deklaruje chęć wprowadzenia podatku liniowego. Jest to dużo, jeśli wziąć pod uwagę stosunek Polaków do jednej stawki PIT pięć lat temu.

Przeciw zasadzie fiskalizmu

Organy podatkowe i sądy administracyjne często kierują się niepisaną zasadą fiskalizmu. Wątpliwości prawne rozstrzygają zgodnie z interesem skarbu państwa

Polacy żądają ulgi na leki

78 procent podatników uważa, że urzędy skarbowe interpretują prawo na swoją korzyść. Większość jest też zdania, że polskie podatki są skomplikowane i niesprawiedliwe.

Opodatkowanie usług radiowych

Komisja Europejska zaproponowała przedłużenie do 31 grudnia 2008 r. stosowania dyrektywy 77/388/CEE w zakresie zasad opodatkowania usług radiowych i telewizyjnych

Nowe zasady audytu

Ministerstwo Finansów pracuje nad przepisami, których celem jest między innymi określenie trybu prowadzenia audytu wewnętrznego w sektorze finansów publicznych.

Bundestag podniósł podatek VAT

Izba niższa niemieckiego parlamentu Bundestag uchwaliła w piątek podniesienie od 1 stycznia 2007 roku podatku VAT z 16 do 19 procent.

Preferencje podatkowe tylko za misje

Zwolniona z podatku jest tylko część uposażenia żołnierza związana z odbywaniem służby wojskowej poza granicami kraju, np. na misjach wojskowych. Dotyczy to też okresu sprzed 1 stycznia 2003 r.

Faktura zwalnia z podatku

Większość podatników, którzy kupią samochód, w ciągu 14 dni od zawarcia umowy musi wypełnić deklarację PCC-1 i uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Jak ewidencjonować program komputerowy

Sposób ewidencjonowania w księgach rachunkowych programu komputerowego zależy od jego przeznaczenia oraz od tego, czy został zakupiony czy wytworzony we własnym zakresie.

Kwartalne rozliczenia małych firm

Przedsiębiorcy zaliczani do tzw. małych podatników składają deklaracje VAT co miesiąc lub co kwartał. Rozliczanie kwartalne jest obowiązkowe, gdy podatnik jednocześnie stosuje metodę kasową.

NSA o inwestycjach w wynajem

Z obowiązującej do 1 stycznia 1999 roku ulgi dotyczącej inwestycji w budynek z mieszkaniami na wynajem mogła skorzystać tylko firma, która kupiła niezabudowany grunt.

Jak rozliczać umowy zlecenia

Przy osobistym wykonywaniu prac na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło określa się koszt uzyskania przychodu w wysokości 20 proc. uzyskanego przychodu.

Urząd sam rozlicza nadpłatę podatku

Organ podatkowy nie może wydać w tym samym dniu decyzji o stwierdzeniu nadpłaty i o zaległości podatkowej. W takim przypadku powinien z urzędu zarachować powstałą nadpłatę na poczet zaległości.

Będzie więcej kontroli

Kwota, której przekroczenie zobowiązuje do przeprowadzenia audytu w jednostkach sektora finansów publicznych, ma wzrosnąć z 35 do 40 mln zł. Resort finansów rozszerza też krąg podmiotów objętych kontrolą.

Opieka medyczna znów będzie kosztem podatkowym

Zgodnie z projektem zmian w Ordynacji podatkowej i innych ustawach, który ma zreformować system podatkowy, z art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zostanie uchylony pkt 60 dotyczący kosztów finansowania prywatnej opieki medycznej.

Zmiany w opodatkowaniu usług

Komisja Europejska zapowiedziała propozycje zmian przepisów dotyczących opodatkowania usług finansowych i ubezpieczeniowych.

Jak księgować koszty działalności operacyjnej

Przy ustalaniu wyniku finansowego koszty powinny być ujmowanie w księgach współmiernie z przychodami. Oznacza to, że w danym okresie można uwzględnić jedynie te koszty, które dotyczą przychodów tego okresu.

Będzie ulga za ratowanie życia

Złożone w Sejmie projekty przewidują, że honorowi krwiodawcy mogliby odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę ekwiwalentu za oddaną krew.

Jakie prawa ma mały podatnik

Podatnicy rozpoczynający w ciągu roku działalność opodatkowaną VAT korzystają z uprawnień małego podatnika. Oznacza to, że mają prawo składać deklaracje kwartalne oraz rozliczać podatek metodą kasową.

Ulga tylko dla mieszkańców wsi

Zlbliżający się sezon letni to czas wypoczynku dla jednych, a okazja dorobienia dla innych. Część osób, które chcą dorobić, może mieć jednak kłopoty związane z rozliczeniami podatkowymi.

Propozycja zmiany w CIT

Polska Izba Ubezpieczeń przedstawiła swoje propozycje zmian do ustawy o CIT. Izba proponuje wprowadzenie innego momentu określenia przychodu oraz szczególne definicje przychodu do opodatkowania z tytułu składek ubezpieczeniowych.

Niezadowalająca odpowiedź

Sejmowa Komisja Gospodarki nie przyjęła odpowiedzi Ministerstwa Finansów na przesłany w lutym dezyderat dotyczący zmian w VAT.

Nowe rozwiązania w przyszłorocznym budżecie pod znakiem zapytania

Coraz mniej czasu zostaje na uchwalenie nowej ustawy o finansach publicznych. Bez niej nie będzie można skonstruować budżetu państwa na 2007 rok według nowych zasad.

Nie trzeba płacić podwójnych podatków

Obowiązujące przepisy ustawy o CIT umożliwiają unikanie podwójnego opodatkowania w przypadku wypłaty dywidendy, m.in. przez spółkę z innego kraju unijnego.

Podatek wspólnotowy

Lord Grenfell, przewodniczący jednej z grup roboczych Parlamentu Europejskiego, oświadczył, że wprowadzenie podatku wspólnotowego może być odpowiedzią na potrzebę stworzenia niezależnego systemu finansowania budżetu Unii Europejskiej.

Łatwiej o zwrot wydatków

Członkowie Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego przy Ministerstwie Finansów będą mogli łatwiej uzyskać zwrot kosztów poniesionych w związku z udziałem w pracach komisji.

Termin zapłaty podatku

15 maja mija termin odprowadzenia podatku od nieruchomości i podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej.

Niższa ulga na zakup kasy

Wśród planów Ministerstwa Finansów na zmianę systemu podatkowego są propozycje modyfikacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Przepisy o uldze poprawiono

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o wspieraniu działalności innowacyjnej. Teraz każda firma kupująca nowoczesne technologie będzie miała prawo do takiej samej ulgi.

REKLAMA