REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Bez ulg w Gibraltarze

Odsetki od niezapłaconej zaliczki

Jakie czynności dają prawo do odliczenia

Dla prawidłowego określenia struktury sprzedaży niezwykle istotne jest właściwe ustalenie, które czynności wykonywane przez podatnika VAT dają prawo do odliczenia podatku, a które nie - zwracają uwagę eksperci z Rödl & Partner Oddział w Krakowie.

Zbliża się termin przesłania PIT-11/8B

REKLAMA

Można już zapoznać się z pytaniami

1 procent musisz wpłacić sam

Dziś drugi dzień egzaminów ustnych na doradcę

Rozważane zmiany w przepisach VAT

Komisja Europejska zainicjowała otwarte konsultacje społeczne mające na celu zebranie opinii na temat ewentualnych zmian przepisów VAT obowiązujących w Unii, a stosowanych w sytuacji, gdy usługi są świadczone dla prywatnych konsumentów.

REKLAMA

MSR-y. Płatności w formie akcji własnych

Komisja Europejska opublikowała w formie rozporządzenia Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej nr 2 "Płatności w formie akcji własnych". Publikacja tego standardu wymusiła zmiany w kilku innych standardach: nr 12, 16, 19, 32, 33, 38 i 39.

Podatek od wygranej w zakładach bukmacherskich

W Polsce rośnie popularność zakładów bukmacherskich. Działa już kilka firm przyjmujących zakłady, do obstawiania zawodów sportowych (np. piłki nożnej, skoków narciarskich, tenisa, hokeja) zachęcają też Polaków firmy z zagranicy. Problemy powstają, gdy trzeba rozstrzygnąć, czy gra przez internet jest legalna, oraz jakie podatki powinniśmy płacić od wygranych.

GUS: wzrost wydajności bez podwyżek wynagrodzeń

W ubiegłym roku wydajność pracy w przemyśle zwiększyła się o prawie 13 proc. - wynika z danych GUS.

Projekt nowelizacji ordynacji podatkowej

Pracodawcy prywatni pozytywnie oceniają większość zmian zaproponowanych w rządowym projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej. Nad projektem rozpoczęła prace sejmowa podkomisja.

Uproszczona metoda rozliczeń CIT

Dziś upływa termin wyboru uproszczonej metody regulowania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych. Metoda ta jest korzystna dla podmiotów, których dochody z roku na rok rosną, gdyż kwota miesięcznych zaliczek ustalanych na podstawie podatku za lata poprzednie jest odpowiednio niższa. Do czasu złożenia zeznania rocznego podatnik korzysta zatem ze swego rodzaju kredytu podatkowego - twierdzą eksperci.

Ryczałt. Rozliczenia kwartalne

Koszty podatkowe w 2005 roku

Można jeszcze zdecydować się na łatwiejszą metodę regulowania zaliczek

Do 21 lutego br. przedsiębiorcy mogą zdecydować się na wybór uproszczonej metody regulowania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych. Dzięki temu nie będą musieli co miesiąc składać deklaracji podatkowych. O wyborze uproszczonej formy trzeba zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego.

Magazyny składowania towarów celnych

Produkcja nadal rośnie

W styczniu sprzedaż przemysłu była o 4,7 proc. większa niż przed rokiem - poinformował GUS.

Koszty uzyskania przychodów po rozwodzie

Przekazanie towarów zakupionych pierwotnie w związku z prowadzoną działalnością, a następnie przekazanych na mocy wyroku sądu w związku z podziałem majątku byłemu małżonkowi, powoduje konieczność zweryfikowania kosztów uzyskania przychodów. Wydatki na ich nabycie nie mogą być kosztem.

Wyższe kary więzienia dla przestępców skarbowych

Ministerialne interpretacje VAT

W Dzienniku Urzędowym ministra finansów nr 2 ukazały się interpretacje:

Dochody budżetu z tytułu podatków

Odroczenie terminu należności celnych

Trybunał odrzucił stawkę 50 - proc. stawkę

Przepisy dotyczące 50-proc. stawki podatku dla najbogatszych nie będą obowiązywać, jednak jako martwe regulacje pozostaną w ustawie o PIT. Trybunał nie uznał ich bowiem za niekonstytucyjne. Zarzut niekonstytucyjności postawił tylko przepisowi proceduralnemu wprowadzającemu w życie te przepisy. Trybunał uznał, że tryb wprowadzenia 50-proc. stawki PIT naruszył 30-dniowy okres vacatio legis i był niezgodny z konstytucją.

Rozporządzenie VAT skierowane do Trybunału

Inflacja spadła do 4 proc.

W styczniu inflacja liczona w ujęciu rocznym spadła do 4 proc. z 4,4 proc. w grudniu - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Zadecydowała o tym żywność, która w ciągu miesiąca potaniała o 0,3 proc. Spadły również ceny odzieży, obuwia oraz paliw.

Trybunał Konstytucyjny odrzucił 50 - proc. stawkę

Trybunał Konstytucyjny odrzucił we wtorek wprowadzenie 50-proc. stawki PIT, uznając, że w przypadku ustawy o
PIT nie zachowany został termin vacatio legis.

Podatek od sprzedaży nieruchomości

Podatnik, który dokonuje sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat od nabycia, ma obowiązek bez wezwania zapłacić 10 proc. podatku od przychodu. Jedynym odstępstwem od tej zasady jest oświadczenie o przeznaczeniu uzyskanych ze sprzedaży pieniędzy na własne cele mieszkaniowe.

Montaż okien i drzwi z 7 - procentową stawką

Montaż okien i drzwi przez ich producentów m.in. w obiektach budownictwa mieszkaniowego umieszczony został na liście towarów i usług objętych obniżoną 7-proc. stawką VAT. Wynika to z wchodzącego w życie zmienionego rozporządzenia ministra finansów.

Do dziś należy zapłacić podatek transportowy

Dziś mija termin złożenia deklaracji na podatek od środków transportowych. Z naszych obliczeń wynika, że podatkowi może podlegać nawet milion autobusów, ciężarówek, przyczep i naczep.

Co dalej z 50-proc. stawką

Dziś Trybunał Konstytucyjny ma się wypowiedzieć w sprawie konstytucyjności przepisów wprowadzających 50-procentową stawkę PIT.

Ulga remontowa

Polska w strefie euro od 2010

Od 1 marca wzrośnie kwota bazowa

Według najnowszego komunikatu GUS kwota bazowa, która będzie obowiązywać w okresie marzec 2005 r. - luty 2006 r., wyniesie 1903,03 zł

Deklaracja na podatek od środków transportu: mija termin

Jutro, 15 lutego, mija termin do złożenia tegorocznych deklaracji na podatek od środków transportowych.

Rejestracja spółek cywilnych. NIP

Spółka cywilna ma obowiązek zawiadomienia urzędu skarbowego o zmianie w składzie wspólników. Do zgłoszenia aktualizacyjnego należy dołączyć m.in. aneks do umowy spółki.

Za trzy lata koniec reform podatkowych

Według wizji Ministerstwa Finansów zreformowany system podatkowy w perspektywie przyszłych lat (miałby obowiązywać za trzy lata) to model następujący: jedna stawka VAT, ograniczenie progresji w PIT lub nawet podatek liniowy (do tej pory ze stawki 19-proc. podatku liniowego skorzystało 200 tys. podatników), niższe składki ZUS, podatek katastralny oraz likwidacja lub ograniczenie podatku od spadków i darowizn.

Egzamin ustny na doradcę podatkowego

Jak należy rozliczać premie

Skutki podatkowe dotyczące wypłacania premii pieniężnych nabywcom uzależnione są od wielu czynników, m.in. od ustalenia, za co faktycznie premie zostały wypłacone - czy dotyczą konkretnych dostaw, czy też odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie - stwierdziło Ministerstwo Finansów.

Ulgi dla firm świadczących nowoczesne usługi

Zmienione przez rząd rozporządzenia w sprawie specjalnych stref ekonomicznych przewidują wprowadzenie zachęt w postaci zwolnień z podatku dochodowego dla firm działających w sektorze nowoczesnych usług. Firmy te zajmują się m.in. księgowością i finansami. W związku ze zmianą zasad dyskontowania, przedsiębiorcy będą dokonywać korekty obliczeń. Jeśli okazałoby się, że skutkuje to przekroczeniem dopuszczalnej intensywności pomocy, odprowadzą kwotę niezapłaconego podatku bez żadnych sankcji finansowych.

Sprawozdania z audytu wewnętrznego

305 jednostek sektora finansów publicznych ma obowiązek przekazać do Ministerstwa Finansów sprawozdanie z wykonania planu audytu wewnętrznego za 2004 r., a 374 jednostki tego sektora powinny wypełnić i przesłać kwestionariusz kontroli finansowej - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Podatnicy wnioski piszą

W fiskalnym uścisku

Wspólne rozliczenia małżonków. Interpretacje

Czy będąca jednym z warunków wspólnego rozliczenia wspólność majątkowa małżeńska musi istnieć przez cały rok podatkowy? Na to pytanie nie sposób dziś uzyskać jednoznacznej odpowiedzi. Tymczasem kwestia ta ma podstawowe znaczenie nie tylko dla podatników, którzy w trakcie roku zmienili ustrój majątkowy w małżeństwie, ale także dla osób, w stosunku do których orzeczono separację.

Liczy się cała kwota na fakturze

Nowe przepisy rachunkowości

VAT. Wkrótce trzeba będzie złożyć korektę

JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ PIT-5

Wyższa akcyza na papierosy

INTRASTAT. Jakie błędy w deklaracjach?

REKLAMA